LEIDSCHE 1 0IIIA\T. N". 301 MUZIEKSCHOOL Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. MAANDAG 22 DECEMBER. 873. _jrn»i wuif milliliter De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3 franco p. p. f 3.50; met hel f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3 35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 s jaars, buit en de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertentiën is van 34 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor Duitschland, Oostenrgk en Switserlsnd worden uitsluitend aanganonjen doer HAASENSTEIN VOGLER Espeditie-Kantoor van Advertersticn te Hamburg Istbeckfrankfort a. M, Berlijn, /jeipzigDreeden BreslauKeulen, Stuttgart, breenen, Praag, Bazel, Zürich, Sl. Gallen, Geneve en uuzar.ru. Bij deze Courant behoort een II ld f' OEGSFL. STADS -BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau LEIDEN doen te wetendat ingevolge art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de bonden, iedere houder van een oi meer honden, die aan de belasting onderhevig zijnverplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31sU0 Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderleekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljetlen voor het dienstjaar 1874 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 December 1873. E. KIST, Secretaris. BIN N EN LAN DSCHE BE BIGT EN LEIDEN, 20 December. Een heden namiddag ontvangen telegram luidt als volgt: Penang 20 December. De Hollandsche troepen hebben de geheele linker zijde van de Atchin-rivier bemagtigd, met de moskee. De troe pen marcheren nu naar het zuiden. Het terrein is moeijelijk; de Atchinezen bieden veel tegenstand. Uit 's Hage ontvingen wij later het volgende telegraphisch berigt: Blijkens een heden on I vangen telegram van den luit.-generaal van Swieten, aangenomen te Penang 19 dezer, 's middags 4 u. 10 m.had de vijand de versterkingen aan het strand op den ooste lijken oever van Atchin thans verlaten, maar den strijd niet opge geven. De expeditionaire troepen bevonden zich in moeijelijk terrein ongeveer als de Biesboschmen zocht zuidwaarts op beter terrein te komen, maar had den doorgang nog niet gevonden. Bij de verkenningen waren 8 minderen en 2 officieren ligt gewond. Donderdag avond trad in de vergadering met dames van liet Leidsche departement der maatschappij tol Nut van 't Algemeen onze stadgenoot, de lieer R. Koopmans van Boekeren, voor een zeer talrijk gehoor op. Aange naam hield de spreker zijne hoorders bezig door tot hen te spreken niet zoozeer over als wel naar aanleiding van de gedenktcekenen in de Martini kerk te Groningen. Uitvoerig stond de lieer van Boekeren, vooral na de pause, stil hij den, als kinderschrijver, zeer verdienstelijken van Ileyningeii Bosch. Met enkele pronkstukjes van dien dichter maakte hij ons bekend. De soire'c voor kamermuziek werd gisteren avond door een talrijk publick bijgewoond en trok zelfs meer bezoekers dan de vorige uitvoering. Ifct programma bood dan ook bij veel alwisseling veel schoons aan. Met genoegen maakten wij kennis met Beethoven's strijk-trio en konden ons niet genoeg verwonderen dat voor drie strijkinstrumenten zoo vol kan ge schreven worden. Maar aan het werk kent men den meester. Zoo ook met Mozart en Schumann. Bewonderen wij hij den eerste hel fijne, geestige en kalme, bij Schumann is alles harlstogi. En wat de uitvoering betreft komt aan mej. Schulz voorzeker zeer veel lof toe voor de wijze, waarop zij de twee zeer uiteenloopende geniën Mozart en Schumann vertolkte. Men herinnere zich het nette en bedaarde spel in Mozart tegenover het breede en dikwijls forsche spel bij Schumann. Ook de heeren medewerkers kweten zich op uitstekende wijze van hunne taak. Gisteren avond gaf het tooneellievend gezelschap "Harmonie", in de stadszaal eene voorstelling ten voordeele van hel standbeeld voor P. Az. van der Werf. "Malhiida, of een Vrouwenhart", een tooneelspel van Benedix en een zangspel «Twee dooden en geen graf", werden niet onverdien stelijk opgevoerd. Het blijspel met zang bezat in Thomas den kleermaker en lord Smithson twee figuren, die allergeestigst werden weergegeven. Meermalen wezen wij op die vcreeniging uit de burgerklasse, waar liefde en zin voor het looneel op zulk een loffelijke wijze worden aangekweekt en gehuldigd. Jammer dat hunne poging niet zoo krachtig gesteund werd, als men van hel doel en de waardering van haar pogen mogt verwachten. Toch weerhield het laatste dr. Schotel niet om den medewerkenden leden, na afloop van het blijspel, namens de hoofdcommissie lot oprigting van het standbeeld in sierlijke bewoordingen ceue welverdiende dankbetuiging en hulde toe te brengen, Waar, zooals hier uit den schoot der burgerij, een offer wordt gehragt op de altaren der schcone kunsten, om een steen bij te brengen aan de stoffelijke hulde, door het dankbare nageslacht toe te wijden aan de nagedachtenis van den edelen P. Az. van der Werf, daar drong zijn hart tot hulde en dank. De beschermheer der vcreeniging, baron van Heem stra van Froma en Eibcrsburen, sprak mede een woord, om te doen uitko men, hoe liet der vcreeniging steeds eene regtinalige zelfvoldoening zon zijn, wanneer eenmaal het standbeeld zou verrijzen, daartoe door hare krachten, al was het dan ook in beschcidene male, te hebben kunnen medewerken. De president der vereeniging bragt daarna, namens liet gezelschap, zijn dank toe voor de welwillende bewoordingen van heide sprekers, die door het publiek, even als de werkende leden, krachtig werden toegejuicht. Naar wij vernemen heeft ds. Chavannes, pred. te Leeuwarden, het beroep naar de Waalsche gemeente alhier aangenomen. Men deelt ons mede: Het bestuur der christelijke school voor on- en minvermogenden alhier heeft, naar aanleiding der desbetreffende circulaire van het hoofdbestuur der vcreeniging van christelijke onderwijzers in Neder land, besloten om, ten opzigte van een kindergeschenk aan Z. M. den korting, zich noch aan de pogingen dezer vereeniging, noch aan die van het cómïfë te Amsterdam aan te sluiten, daar beiden, door den bedroevenden loop der zaak, in meerdere of in mindere male, het karakter cener partijzaak heb ben verkregen, waardoor het geschenk Z. M. verre van een liefeljjk hulde blijk zal worden. Vurig wenscht het dat alsnog eene poging worde aange wend om, bij gelegenheid van des konings krooningfeest, met terzijdestelling van alle partijdigheid, van alle bijzondere inzigten en wenschen, en van de geheele schoolqtiacsiie, één hulde- en liefdeblijk te doen uitgaan van de Nederlandsche jeugd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 105 tot 120 volwassen personen en 26 lot 51 kinderen. Naar aanleiding van bij de regering ingebragte klagteu over het ver zuim van schippers, om hunne vaartuigen te verlichten in de gevallen, waarin dit, ter voorkoming van aanvaringen, is voorgeschreven, hoeft de commissa ris des konings in deze provincie, aan de bevoegde autoriteiten hierop de aaudacht gevestigd, mei verzoek op de naleving en handhaving der voor schriften tot het voorkomen van aanvaringen op rivierenstroomeii enz. naauwlettend toe te zien. [Zie verder het Bijvoegsel.) A DV KR TEA TÉ KN. Voor de vele bewijzen van deelneming, beloond gedurende de ongesteld heid en bij het overlijden van mijne geliefde Echlgenootc, Mejufvrouw MARIA VAN SCH1Ebetuig ik, ook namens wederzijdsche familie, mijnen opregtcn en wclmeenenden dank. Zoeterwoude, 20 December 1873. J. ZANDWIJK. der Bij den aanvang van het nieuw maatschappelijk jaar, 1° Januari 1874. bestaat de gelegenheid leerlingen voor liet onderwijs te doen inschrijven, waartoe men verzocht wordt zich schriftelijk aan te melden bij den Ondergeteckendevóór 31 December a. s. Eenige leerlingen kunnen zich nog aanmelden voor het onderwijs in de Theorie, waarvoor eene klasse geopend wordt met 1° Januari. CJedurcsidc Ï874 zal hiertoe geene gelegenheid meer gegeven worden. De Commissaris-Secretaris, J. noot-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1