omslandige inlichtingen omtrent de onderscheiden behandelde onderwerpen, en verdedigde in bel hreede de door hem en de regering gevolgde politiek teil opzigte van de Atchinesche verwikkelingen. Wanneer, zeide de minis ter, men nog zegt dat de redenen van den oorlog nog niet bekend zijn, dan moest hij herhalen zijne vraag in September gedaan, namelijk: Wat ontbreekt nog aan de mededeeling? In de zitting van heden is het hoofdstuk Koloniën aangenomen met 4G legen 17 stemmen. Hoofdstuk X en de wet op de middelen werden vervolgens aangenomen met bijna algemeene stemmen. De credietwet voor marine werd aangeno men met algemeene stemmen. De kamer is daarna op reces gescheiden. In de zitting van den hoogen raad beeft de heer proc.-gen. Karseboom zijne conclusie voorgedragen in de zaak van den staat der Nederlanden cischer in revisie, tegen de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij, verweerderessein zake schadevergoeding voor brievenvervoer. Hij couclu- deerde tot handhaving van bet beklaagde arrest, de kosten gereserveerd. De uitspraak is bepaald op 20 Februarij. Voor het provinciaal geregtshof in Zuidholland stonden heden twee jeugdige personen teregt. die in den nacht van 24 op 25 October jl.toen er in de Raamstraat te Rotterdam brand was uitgebroken, een huis aan de overzijde binnentraden en onder het uitroepen van brand! brand! de bewo ners wilden behulpzaam zijn in het bergen van goederen en kostbaarheden. Den volgenden dag werden door de jufvrouw, die zij geholpen hadden, onderscheidene gouden en andere voorwerpen gemist en door den bewoner van eene andere kamer in hetzelfde huis een zilveren horologie. liet gc- stolene werd gedeeltelijk te Schiedam verkocht en gedeeltelijk bij de arrestatie van een hunner, den tweeden besch.gevonden. In den nacht van 26 op 27 Oct. werd de eerste beschuldigde in de Molensteeg door de policie aangehouden, toen hij van een persoon, die niet geheel nuchter was. weder diens horologie had ontvreemd. De eerste beschuldigde ont kende zoowel aan den diefstal bij gelegenheid van den brand als van dien van het zilveren horologie van den man op de straat schuldig te zijn, doch de tweede besch. erkende het hem ten laste gelegde te hebben ge pleegd. Adv.-generaal mr. van Maanen hield beider schuld voor voldoende gestaafd en requireerde eene veroordeeling tot gevangenisstraf van drie maan den tol vijl jaren. De verdediger mr. Prins wees het hof op verzachtende omstandigheden en verzocht de toepassing van eene ligte straf. Het hof deed nog heden uitspraak. Het sprak de besch. vrij van den diefstal, bij gelegenheid van den brand, te zamen en in vereeniging te hebben gepleegd, doch het veroordeelde den eersten besch. tot vier en den tweeden besch. tot twee jaren gevangenisstraf. liet praeadvies omtrent de plaats ter oprigting van het standbeeld van wjjlen Thorbecke is, het werd reeds kortelijk gemeld, bij den gemeenteraad alhier ingekomen, en daaruit blijkt dat over de plaatsing van het monument in de «koninklijke residentie" verschil van gevoelen heerscht lusschen het hooldeomité voor een huldeblijk ter nagedachtenis van dien staatsman en de commissie van fabricage uit den gemeenteraad en het collegie van burg. en weth. Vroeg het comité 's raads vergunning lot oprigting van een monu- ment op den Vijverberg nabij het Tournooiveld, het dagelijksch bestuur en de commissie van bijstand voor de plaatselijke werken en eigendommen heb ben daartegen bezwaar wegens de onvoldoende ruimte. Laatstgenoemde wenscht de verrijzing van het beeld op de Groote Marktsbrug óf aan het einde der Prinsegracht met de voorzijde naar de Groote Markt gekeerd óf" wel midden op het Plein aldaar, eene plaatsing waarmede het hoofdcomité zich niet ingenomen betoonde. Naar het oordeel van burg. en weth. ver dient het plan van de minderheid der commissie van fabricage, de oprigting van het standbeeld op de Plaats met de voorzijde naar den Vjjverberg, de voorkeur en hebben zjj den raad voorgesteld de oprigting te vergunnen op de Plaats. Omtrent het nieuwe adres van de hccren Maas en Kool, betreffende den aanleg eener zeehaven te Scheveningen, hebben bttrg. en weth. reeds een praeadvies aan de beslissing van den raad onderworpen. Met de com missie van fabricage zijn zij van oordeel, dal het vroeger door den raad toegezegd subsidie van ƒ750,000, voor bedoelden aanleg, ook aan de tegen woordige adressanten moet verzekerd blijven en deelen eveneens in het gevoelen dier commissie, dat de plaats ten zuiden van Scheveningen geen stof tot bedenking opleveren kan, zoodat den raad wordt voorgesteld de subsidie van f 730,000 te verkenen; de vercischte gemeentegronden af te staan enz. Het Dgb'. beval van den heer d'Yvoy, intendant van de eigendommen van II. K. 11. prinses Sophia, eene tegenspraak van hel medegedeelde omtrent den verkoop dier eigendommen, aan bel Scheveningsche tolhek gelegen. ~BTjÏTENLANIhSClIHKIilGTKM. ENG ËLJLND. LONDEN. 18 December. Te Hull was Vrijdag II. de mist zoo sterk dat de vaart voor de stoom- booten nagenoeg gestremd was, terwijl van de zeilschepen er geene naar zee konden gaan. Verscheidene sloombooien lagen met stoom op in het dok, doch konden niet vertrekken. De sloombootcn van Leilh, Aberdeen en Londen waren niet aangekomen. De zware storm, die Dingsdag II. over hel noorden en midden van Engeland woedde, heeft onberekenbare schade aangerigt. Te Sheffield moet de verwoesting, voornamelijk door het omwaaien van hooge fabriek - schoorsteencn, verschrikkelijk zijn; verscheiden menschenlcvcns zijn er te betreuren. De hooge vierkante toren, gelijk men reusachtige, alleen staande schoorsteenen noemt, welke aan de Iocomotievenfabriek verbonden is van den heer Reynolds, in Trippetlane, viel met een verschrikkelijken slag neder, een twintigtal werklieden onder de pninhoopen begravende. Aan vankelijk werden vijf lijken te voorschijn gebragl, allen ontzetlend ver minkt en volkomen onherkenbaar. In zijn val verpletterde de schoorsteen ecnige werkplaatsen van messen- en instrumentenmakers. Een paar uur later viel de toren der fabriek van de li li. Mallhewman and Sons, in Mil- tonstreet. en groote blokken er van vielen op de stoomketel, hetgeen dege- lteele stad deed daveren; de ketel barstte in duizenden stukken, die tot op groote afstanden geslingerd werden. De stoom werd verscheidene straten ver gespoten, tien personen doodelijke brandwonden toebrengende. In Barnsley zijn de gebouwen vernield als waren zij afgebroken en in puin gelegd. Te Halifax, werd een man gedood door het vallen van een schoorsteen eener zaag- fabriek op zijne werkplaats; twee mannen werden deerlijk gewond. Tc Hartlepool was de orkaan, even als te Sheffield, bijna voorbeeldeloos hevig en riglte hij groote verwarring onder de schepen in de haven aan. Aldaar werd een gebouw, tot bewaring van stoommachines bestemd en dat 60 el lang was, letterlijk nedergeworpenofschoon van steen gebouwd en met een leijen dak voorzien, doch gedeeltelijk van glas; het werkvolk was geluk kig afwezig, en slechts de zuidelijke muur bleef over. Te Leeds werd het klokkenhuis naar beneden in de kerk geworpen; het viel vlak naast het orgel. Te Whitby en te Nottingham was de orkaan evenzeer hevig. In laatstgenoemde plaats verloor een man zijn leven door het invallen eener schuur. Te Berwick vertrokken twee reddingbooten om de bemanning van een Sehotsche brik, die op de klippen stootte, te redden; men werd echter niels gewaar, doch hoopt dat de manschap zich op de Feroer eilanden gered heeft. In de stad was de verwoesting even als elders. Te Aberdeen brak de orkaan met eene hevigheid los zoo als men sedert jaren niet onder vonden had. In genoemde stad, alsmede in Dundee, in Edinburgh en in Glas gow was de uitwerking van den storm gelijk aan die op andere plaatsen en ging de ramp vergezeld met het verlies van twee menschenlevens. Te Perth werden de spoorwegen vertraagd, daar een waggon met stroo door den wind op de lijn omgeworpen en spoedig daarop door een aankomenden trein verbrijzeld werd. Een en ander zijn slechts weinige der bijzonderheden uit de menigte die gemeld worden, doch van denzelfden aard zijn. Door het congres der Vereenigde Staten is eene wet aangenomen, waarbij aan houders van op 1 Januarjj 1874 aflosbarc 5 pCt. obligation vergund wordt die tot 1 Julij 1874 te verwisselen tegen obligation van de nieuwe leening. FRANKR IJ K. Van regeringswege worden maatregelen genomen tegen het verspreiden van petition ten gunste der troonsverheffing van Hendrik V. Volgens de Union heeft een prefect den redacteur van een der legilimistische bladen, uit naam des ministers, verzocht, de in omloop zijnde petition niet verder te verspreiden. De regering heeft gevolg gegeven aan haar voornemen om zich de ge legenheid te verschaffen, om de Fransche industrie en kunst, die op de Wcener algemeene tentoonstelling uitgeblonken hebben, naar verdiensten te beloonen. De minister voor landbouw en handel heeft bij de nationale ver gadering een wets-ontwerp ingediend, waarbij magtiging wordt gevraagd om ten gunste van de exposanten, die zich buitengewoon verdienstelijk heb ben gemaakt, van de bepalingen der wet van 25 Julij jl. af te wijken. Volgens Le Frangais zou er nog geen bepaalde beslissing zijn geno men omtrent de plaats, waar Bazaine zijn straf zal ondergaan. De herstel lingen, die het fort op het eiland Ste. Marguerite moet ondergaan, zijn van zulk een langdurigen en kostbaren aard. dat er sprake is, den ex-maarschalk voorloopig naar Vincennes of naar den Mont-Valérien over te brengen. - De hertog van Aumale heeft bij zijn vertrek uit Parijs aan den prefect van het dep. der Seine, den lieer Ferd. Duval, eene gift van 10000 fr. voor de Parijsche armen doen toekomen. Uit Toulouse meldt men dat de generaal Soleille, gewezen komman- dant der artillerie van het Rijnleger, die sedert een geruimen tijd bedle gerig was en dien ten gevolge niet als getuige in hel geding van maarschalk Bazaine is kunnen optreden, aldaar is overleden. Vólgens berigt van den apostolischen vicaris in Japan, in de Missions Cat/t., bedraagt het aantal Japansche christenen tnsschen de 13000 a 14000. De vervolgingen tegen die christenen zijn begonnen in 1867 en hebben tot 1870 voortgeduurd. Het aantal gevangengenomen en in ballingschap gezon den christenen bedroeg ruim 3400, waarvan ongeveer 700, ten gevolge van gebrek of van martelingen, zijn bezweken. Thans echter bevindt zich geen enkel christen meer in slavernjj. Velen hunner hebben echter al hunne be zittingen verloren. Beriglcn uit Madrid melden dat de president Grant het verzoek om ontslag van den gezant, generaal Sickles, niet bewilligd heeft. Volgens dezelfde berigten hebben de Carlisten en republikeinen hunne strijdkrachten bij Tolosa bijeengetrokken. Ongeveer 15.000 man staan aan weerszijden tegenover elkander. Men verwachtte elk «ogenblik een gevecht. DUITSCIILAND. De Staats-Mnz. maakt eene kon. verordening van 6 December open baar, waarvan het eenige art. liet volgende bepaalt: De katholieke bisschoppen (aartsbisschoppenvorstbisschoppen) moeten voortaan, alvorens door den staat erkend te worden, den volgenden eed in onze handen afleggen: «Ik N N. zweer eenen eed voor God, den Almagtige en Alwetende, en op het 11. Evangelie, dat ik, na tot de waardigheid van katholiek bisschop (aartsbisschop, vorstbisschop) verheven te zijn, aan Zijne Koninklijke Majesteit van Pruissen en zijne wettige opvolgers in de regering, als mijnen aller- genadigsten koning en landsheer, onderdanig, getrouw, gehoorzaam en verknocht zijn, zijn belang naar mijn vermogen bevorderen, schade en nadeel verhoeden, de wetten van den staat met naauwgezetheid naleven en inzon derheid er naar streven wil, dat in de gemoederen der aan mijne bisschop pelijke leiding toevertrouwde geestelijken en gemeenten de gevoelens van eerbied en trouw jegens den koning, de liefde lot het vaderland, de gehoorzaamheid

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2