LEIDSCRE COURANT. X'. 300 ZATERDAG 20 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1875. Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Be prijs der Courant is pgr vierendeel jaars f3.— franco p, p. 3,50; met het Fcrslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3 85. Het verslag afzonderlijk ie verkrijgbaar voor f 2,50 's jaars, buiten de expeditiehostcn. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenties voor DnitechlandOoïtenrQk en Zwitserland worden nitslaitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advartentièn M Hamburg Lubeckfrankfort a. M, Berlijn, Leipzig, Dresden Bresiau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zümch, St. Gallen, Qenève en Lausanne. LEIDEN, 19 December. Bij den boekbandelaar W. Eekhoff, te Leeuwarden, is onlangs weder verschenen de Almanak voor landbouwers en veehouders voor het jaar 1874. Het is reeds de achtste jaargang van de tweede reeks, een bewijs dat dit jaarboekje zich ccnen gunstigen naam heeft verworven. Behalve den kalen der enz. beval het ook thans weSer vele nuttige zaken en wenken met den landbouw en veeteelt in betrekking staande. De redactie is blijkbaar in goede handen, en ofschoon zij, misschien niet ten onregte, klaagt over onverschilligheid waar het aankomt op het aanbrengen van verbeteringen in den landbouw, zou het te bejammeren zijn zoo zij zich daardoor ge drongen gevoelde hare raadgevende stem niet meer te doen hooren. Zij moge aanmoediging vinden op den ingeslagen weg voort te gaan. Hier en daar toch zal die slem niet zijn die eens roependen in de woestijn. De crediet-begroolingswel voor het departement van marine, gisteren bij de tweede kamer ingekomen, is geheel gelijkluidend met het afgestemd begrootingsonlwerp van genoemd departement, met dit onderscheid dat de daarin uilgetrokken sommen voor de helft worden beschikbaar gesteld, met uitzondering van een post. waarop drie vierden van het daarop gebragte cijfer worden aangevraagd, ten einde in de oplevering van teakhout, waar voor voorloopige verbindtenissen zijn aangegaangeene vertraging te onder vinden. In de afdeclingen van de tweede kamer is deze voorloopige bcgrootings- wet heden onderzocht. Hel stoomschip Conrad heeft gisteren met volle lading, een groot aantal passagiers en 200 militairen, de haven van liet Nieuwe Diep verlaten, liet stoomschip Prins van Oranje is aldaar aangekomen. De kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam heelt zich met algemeene stemmen verklaard tegen de wederinvoering van regtbanken van koophandel. Te Alkmaar is door burg. en wetli. aan den gemeenteraad het voorstel gedaan tot opheffing van de aldaar bestaande bank van leening. Uit Maas en Waal meldt men dat de handel in tabak in den laatslen tijd flaauwer is gestemd. Opende de markt in het najaar met hooge prij zen, zelfs tot ƒ32 a ƒ33 per 50 kilo, deze prijzen kunnen thans niet meer bedongen worden. Men kan aannemen, dat de notering tegenwoordig 5 ƒ6 minder is, daar puike soorten voor ƒ25 a 26 van de hand worden gedaan. Men meldt uit Meppel van den IS11'11: liet water staat aan den zeekant alom boven peil. De storm dér laatste dagen heeft het geweldig opgedreven. Hel schuiten is te Zwartsluis sedert een paar etmalen ondoenlijk; de ge meenschap in de stoomhooldienst van Holland op Meppel, in correspondentie met de sloomboolen op Assen en het verder transport naar Groningen, Veendam enz. is gestremd, zoodat de toestand allertreurigst is. Te Zwolle is aangifte gedaan van G gevallen van cholera Asiatica, waarvan twee met doodelijken afloop. Die personen woonden voor de Kamperpoort. Te Groningen heeft Woensdag nacht, buiten het Kleine poortje, een hevige brand gewoed. De olieslagersmolen van den heer Ellens en een acht tal arbeiderswoningen werden door de vlammen vernield. Eene boerderij aan de overzijde van het Winschoterdiep werd mede aangetast. De ge- heele boerenplaats met schier alle meubilaire en andere goederen is geheel verbrand; de bewoner, diens vrouw en tien kinderen en een 10-lal koejjen zijn gered. Alles was verzekerd, doch de inboedel voor een uiterst ge ringe som. -- Men meldt uit Ravestein aan de Prov. X. B. Ct., dal aldaar Maandag het werk aan den bovenbouw der spoorbrug over de Maas gestaakt is tot het begin van Maart a. s. Reden hiervan zou zijn, dat de walerstaat wilde, dat al wat eenigzins bij hoogen waterstand den geregelden doorvoer van water en ijs zou kunnen beletten, werd opgeruimd. Daar het werk volgens hel contract in Februarij a. s. moet worden opgeleverd en het thans nog zulk goed weer blijft om voort te arbeiden, hadden de aannemers er zeer veel tegen, om aan dat verlangen van den waterstaat Ie voldoen, zoodat j reeds eenige maréchaussees met een officier ter plaatse aanwezig waren om des noods door hun sterken arm dien eisch kracht hij te zetten. Het is echter tot geen feitelijkheden gekomen. Het inwendige der St. Janskerk te 's Bosch is in de laatste dagen verrijkt met drie geschilderde glasvensters, paarlen van kunst, waardoor de H. Sacramentskapel van binnen bijna geheel voltooid is. Voor dertig of veertig jaar had men, geleid door den toenmaligeu bedorven smaak, d<? sierlijke vensters digt gemetseld, welke de schelp dier kapel vormen; Ut die op zulke wijze verkregen nis plaatste men een altaar, uit een. ftutfe kerk afkomstig; bij het oprigten had men nog bovendien dit altaar vete minkt. door van de kolommen stukken te zagen, zoodat zij niet eens (je vereischte lengte meer hadden. De sierlijke vensters zijn nu weder geopend, het misvormde altaar is verdwenen, zoodat de kapel weder in haar oor spronkelijke schoonheid te zien is, gelijk de bouwmeesters haar in de 154' eeuw hebben opgetrokken. Het is eene belangrijke verbetering voor Uet inwendige der kerk; de kapel vormt, met hare zes prachtige glasvettstefs, zeker hel schoonste gothisch momument, dat in Nederland bestaat. In de Woensdag te Vlissingen gehouden zitting van den gemeente raad heeft-de burgemeester verslag gedaan van den uitslag zijner pogingen, bij den minister van koloniën aangewend, om te Vlissingen de Indische brigade te krijgen. De regering achtte het wenschelijk haar binnen de lijn van defensie te leggen en oordeelde eene zeeplaats niet verkieslijk. Volgens verlangen van Z. M. den koning behoorde Amersfoort in aanmerking te komen, doch daartegen bestond het bezwaar, dgt liet niet binnen de de- fensielijn ligt. Vlissingen of Nieuwe Diep konden geen van beiden in aan merking komen. De onlangs in België gedane uilvinding eener nieuwe brandstof (steen kolen vermengd met aarde en opgeloste soda) geeft aan de Belgische bladen nog dagelijks stof tot beschouwingen. Thans heeft men te Verviers eene nieuwe lichtstof uitgevonden, die, naar men beweert, de petroleum met vrucht en voordeel vervangen kan. Die stof of dit vocht is zamengesteld uit 30 gr. fijngewreven of gestampte soda, opgelost in eene halve kan regen water en vermengd met een zevental druppels naphta. Volgens de opgave van een dagblad van Verviersis de bovengenoemde hoeveelheid voldoende geweest, om een winkellamp van des namiddags half vijf lot middernacht te doen branden met eene vlam niet minder helder en wit dan die van ontstoken aardolie. 's GRAVENHAGE19 December. Bij kon. besluit zjjn opgeheven de ontvangkantoren der directe belas tingen te Bedum c. a., Leens c. a. en Warflum c. a., zooals die thans bestaan, en zijn ingesteld de navolgende ontvangkantoren; een té Onderdendam (gemeente Bedum), en een te Eenrum. Voorts zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Onderdep- dam de heer J. W. Veen Valck, thans te Warflum c. a.te Eenrum c. a. de heer L. G. A. D. Denis, thans te Leens c. a, De afdeelingen van de eerste kamer hebben lieden het onderzoek over de aanhangige wels-onlwerpen voortgezet. In de zitting van de tweede kamer van gisteren, bij de behandeling van het budget van koloniënwerden vooral de toestand der Nederlandsch- Indische overzeesche gewesten, en het politiek beleid van den minister van koloniën besproken. De eerste werd als niet gunstig beschouwd; die on gunstige toestand was, naar men meende, blijkbaar uit verschillende om standighedenbijv. uit de houding der Indische pers, welke van dien aard wasdat men noodig oordeelde het driikpersreglcmcnt te verscherpen daarbij werd geklaagd over zekere verzwakking van het gezag binnen's lands en over het niet voldoend beschermen van hel Christendom tegenover het Mohammedanismits. Wat de politiek van den minister betrof werden be denkingen gemaakt tegen de wijze van beheer der geldmiddelen in verhand met de Indische comptabiliteitswet, en het streven naar eene te groote uit breiding van liet gezag buiten onze tegenwoordige Oost-Indische bezittingen. Een bewijs daarvan werd gezien in de oorlogsverklaring aan het rijk van Atcliin. eene daad, welke sommigen niet voldoende geregtvaardigd vonden, en waaromtrent dezen nadere inlichtingen wenschen te bekomen. De minister van koloniën beantwoordde de verschillende sprekers, gaf

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1