LEIDSCHE COURANT. 1873 fè» <Hb i\°. 209; VRIJDAG 19 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van i 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dtutochland Ocstenrgk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAAREKSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van AdvertenSicn te Hamburg Lubcck Frankfort aM, BerlijnLeipzig, Breiden BreslauKeulen, Stuttgart, Weer.cn, Praag, Bazel, Zurich, StGallen, Genève en Lausarme, Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 57 [blad 72) der Handelingen van den Gemeenteraad. ST A DS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de verordening van den 9dfl> Januari 1868 (Gemeenteblad n°. I), houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen deze gemeente, doen te weten dat, door het invallen van den tweeden Kerstdag, op Vrij dag den 26>ten December eerstkomende, de veemarkt niet op dien dag, maar op Woensdag te voren, den 24slen dezer, zal worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 11 December 1873. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: Lucas Van der Nat, kruidenier en melkver- kooper, wonende alhier, houdende verzoek om een gemetselden mestput te mogen maken op zijn erf aan de Minnebroêrsgracht. n". 21, en van Hendrik Brummelkamp, broodbakker, mede alhier woonachtig, daarbij verzoekende om varkens te houden en te niesten op zijn erf uitkomende aan de Ge dempte gracht, n". 94; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n». 19), alsmede op art. 132 en 134 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opziehte der informatie» de commodo et incommodo, doof Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 22"en December aanst. 's voormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen deze verzoeken op dien lijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 18 December 1873. E. KIST, Secretaris. B1NNEN L A N D S C H E BEiUGTEN. LEIDEN, 18 December. In de zitting van den gemeenteraad van heden is o. a. ingekomen ccne missive van den heer H. Derail, te St. Michielsgestel, betreflende het tonnenstelsel. De voorzitter deelde mede dat hij gemeend had punt 8 der aan de orde gestelde onderwerpen (voordragt tot afstand aan het rijk van een gedeelte der stads kweekerij) thans niet in behandeling te moeten brengen, ten einde de commissie van fabricage in de gelegenheid le stellen hare opmer kingen in het midden te brengen omtrent het ongunstig advies der commis sie van financiën, of om nader met die commissie in overleg te treden. Aan de orde was de benoeming van vier leden der plaatselijke school commissie. Als zoodanig werden benoemd de aftredende leden dr. A. Heynsius, dp. 11. Boursse Wils en mr. A. J. Wijnstroom, en mr. F. Was, in de plaats van dr. E. Verwijs, vroeger op zijn verzoek eervol ontslagen. Ingevolge eene voordragt van burg. en weth. werd cene commissie van deskundigen benoemd voor hel loezigt op de gemeente-apotheek. Daartoe werden gekozen dr. W. M. S. Junius, dr D. de Loos en C. Francken, apotheker. De ver zoeken van W. Hoogenslraatcntot het maken van een overloop in de Kerksteeg, en van A. A. Niemeyer, tot het leggen van een sloep, werden toegestaan. Voorts werden goedgekeurd twee staten van af- en overschrijving op de begrooting van 1873, een voor de kosten van het onderwijs in de gymnastiek en een wegens het aandeel der gemeente in de kwade posten op de grond en personele belasting, alsmede eene voordragt lot wijziging der bcgroo- ting voor 1874, ingevolge gemaakte bedenkingen door gedep. stalen, en een suppletoire staal van bcgrooting, dienst 1873, voor de kostenvoorlvloeijende uit de overdragt van de klok enz. van de Hooglandsche kerk. Aan dr. G. C. Steynis werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar in het Hebreeuwsch aan het gymnasiumen (en slotte goedgekeurd de voordragt lot openbare verpachting van de tolheffing aan het Leiderdorpsche hek en het Delftsche trekpad. Zaturdag 20 December zal van Rotterdam naar Batavia vertrekken het stoomschip Wybeelon, kapt. J. Smith, van de Commercial Steamship Com pany, waarmede de gelegenheid is opengesteld tot het verzenden van ge wone brievenmonsters en drukwerken. De depêches worden ten 8 ure des avonds ten poslkanlore te Rotterdam gesloten. De laatste ligting ten poslkautore alhier heelt plaats Zaturdag ten 5 ure. In de zitting van de tweede kamer van heden is door den minister van koloniën de volgende mededeeling gedaan: Bij de regering is heden ochtend het volgende berigt ontvangen van den luit.-generaal van Swielen, van Penang, 6 u. 45 m. gisteren avond. Cotta- perek in de linie-versterking benedenwaarts Mocsapi, langs het strand tus- schen Pedro-pitnl en Moesapiis genomen. Aan onze zijde heeft men 6 dooden en 38 gekwetsten, waaronder 3 officieren niet gevaarlijk. De vjjand heeft 85 dooden in de versterking achtergelaten. Wij nadêren de boven- Alchin-rivier en liarc versterkingen en zullen met zwaar geschut aanvangen. De ziekte-toestand is beter. De minister heeft voorts medegedeeld dat een Reuters-telegram van giste ren avond 5 ure onjuist is. De regering heeft bevolen dat officieren, die een telegram le Penang aanbrengen, geen mcdedeelingen mogen doen vóór dat hel regerings-telegram is verzonden. Reuters telegram was dus gegrond op praatjes van scheepsvolk. [Reeds afzonderlijk medegedeeld.) [De door den minister bedoelde telegram is waarschijnlijk diewelke heden morgen vroeg werd ontvangen en die aldus luidde: «Volgens gerucht hebben de Atchinezen de Hollanders verrast. Een nachtelijk gevecht was daarvan het gevolg; de uitslag onbekend."] Nu bij het depart, van koloniën het berigt ontvangen is dat de naaste familie van den in Atchin aan cholera overleden officier, op wien het be rigt in de Staatscourant van den 14/15 dezer doelde, van zijn afsterven kennis bekomen heeft, kan worden vermeld, dat zijn naam was van nel den, geboren te Woudrichem. (Stc.) Ten gevolge van de verwerping van het laatste ontwerp eencr nieuwe reglerlijke inrigting, wenscht de regering het stelsel van partiële herziening op de reglerlijke organisatie toe te passen. Zij heeft daarmede een begin gemaakt door de indiening van een ontwerp tot het brengen van wijziging in de wettelijke bepalingen omtrent de reglerlijke tucht, welker onvoldoend heid door de ondervinding is bewezen. De waardigheid der regterlijke magt. zoo luidt o. a. de memorie van toelichting door den minister van justitie bij het wets-ontwerp gevoegd, en het belang der regtzoekenden gedoogen niet langer, dat reglers en andere voor het leven of voor een bepaalden tijd aangestelde magistraatspersonen voortdurend bekleed blijven met een ambt, dat zij om hun hoogen leeftijd of uit hoofde van voortdurende ziels- of lig- chaamsziekte, of in liet geheel, of niet dan op zeer onvoldoende wijze kun nen waarnemen --De voorloopige commissie voor het aanbieden van een album met portretten van hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen aan Z. M dën koning heeft bekend gemaakt, dat zij, gcene voldoende bewjjzen van ad- liaesie aan haar plan ontvangen hebbende, zich heeft ontbonden. Naar men aan het IV. v. d. D. mededeelt hebben de gemeentebesturen in Nederland aanschrijving ontvangen, om een juiste opgaaf der onderwij- zers-tracicmenleii le doen. Die aanschrijving geschiedt door de inspecteurs op verzoek van den minister van binnenl. zaken. -- Voor de arrond.-regthank te Rotterdam werd gisteren eene belangrijke zaak behandeld. Zij betrof de aanvaring, die op 22 Sept. 11. plaats had op de rivier de Maas, toen de stoomboot Maasstroom tesen eene sleepboot, die een convooi van zes schepen sleepte, aanvoer. Dit gaf aanleiding tot eene slrafreglerlijke vervolging tegen den loods K. den Broeder, die op dat tijd stip het bevel over de Maasstroom had en aangeklaagd werd van niet de noodige voorzorgen le hebben genomen en door onvoorzigtigheid oorzaak te zijn geweest van hel ongeval, dat zulke treurige gevolgen heeft gehad De vrouw toch van schipper Bekker van De F rouw Maria verloor, evenals haar kindje van 4 weken, daarbij het leven, terwijl hare zuster ten ge volge daarvan zinneloos is geworden. Een aantal getuigen werd gehoord, o. a. de kapitein en de stuurman van de Maasstroom. Uil hunne verklarin"

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1