IH i IT li iN L A NISC 11G HKHIGTDM eigenaar op lieui had gelost, doch waarvan geen hem doodelijk had gelroflen. Een polilie-agentdie te hulp was geroepen, had daarop den niet geringen moed zich alleen met het dier in de kamer op te sluitenen slaagde er in het dier door een slag met den knop van zijn sabel uit zijn lijden te ver lossen. Door het prov. gercgtshof in Gelderland is bevestigd het vonnis der arrond.-reglbank te Zutphcn, dd. 20 October jl.waarbij II J P. en A. U., beiden in dienst der maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwegen, ter zake van het op 13 Julij dezes jaars bij het slation Laren zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein (door het verkeerd gesteld zijn van een wissel), waarvan verwonding (van een conducteur) het gevolg is ge weest, veroordeeld waren elk tol twee maanden cellulaire gevangenisstraf, met uitzondering van de aan den eersten hunner opgelegde straf, welke verminderd is tol op ééne maand cellulaire gevangenisstraf. Onder Markelo had Maandag avond een treurig ongeluk plaats. Twee ingezetenen uil die gemeente, welke de jaarmarkt te Goor hadden bezocht, keerden in den avond met paard en wagen weder huiswaarts. Even buiten Goor gekomen, moeten zij, door de duisternis misleid, met paard en wagen in een diepe sloot geraakt zijn, met het ongelukkig gevolg, dat beiden zjjn verdronken. 's GRAVENUAGF,17 December. Aan den heer dr. P. J. Andreac is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 2dc schooldistrict van Zeeland, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten, door hem aan het on derwijs bewezen; voorts zijn benoemd tot schoolopziener in het 3de school district van Noordbrabant de heer ,1. Ringeling, te 's llerlogenbosch, en tot schoolopziener in het 5Je schooldistrict dier provincie de heer dr. J. A. W. Boerkamp, te Grave. -- De ontvangkantoren der directe belastingen te Boskoop en te Moor drecht zijn opgeheven; het eerste is gevoegd bij dat te Ilazerswoude., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen ontvanger F. M. J. van Ghert. Voorts is het kantoor te Nieuwerkerk a. d. iJssel toegevoegd aan dat te Kralingen en ingesteld een ontvangkantoor te Gouda buitengemeenten; tot ontvanger van dat kantoor is benoemd de heer D. \V, C. Veldhorst, thans ontvanger te Moordrecht. Door den Nederl. consul-generaal te Pcsth is de heer C. A. Cosulich aangesteld tot zijnen vice-consul te Fiume. Bij de verdere behandeling van het budget voor oorlog, in de zitting van de tweede kamer van gisterengaf de minister van oorlog nog te kennen dat hij gaarne alles zou aanwenden wat mogelijk is om de dron kenschap in hel leger tegen te gaandat het hem in de bestaande omstan digheden niet wel mogelijk was nu op te geven in welke mate het militie contingent zou worden verhoogd, maar hij dit eerst later zou kunnen doen, als over ouderscheiden punten een nader onderzoek ingesteld of eene be slissing genomen zou zijn; dal het geheel en al van de wijze, waarop de vestingwet zou worden ontvangen zou afhangen of hij eene afstemming van dat wets-ontwerp al dan niet zou overleven; dat hij zich in het alge meen met dat ontwerp verecnigde, maar welligt in bijzonderheden wijzi gingen noodig zou achtendat hij zich beijveren zou verdere met het j krijgswezen in verband staande ontwerpen zoo spoedig doenlijk op te stel len, en dat hy geen gehoor kon geven aan den hem gegeven wenk om zijne begrooting in eene credietwet te veranderen. Verder zette hij op nieuw zijne plannen uiteen, daarbij toelichtende wat door hem in eenige aange haalde geschriften over militaire aangelegenheden was verdedigd, terwijl hij ten slotte sprak over de legerformalie, de zamenstelling eener Indische bri- gadie, de builenliniën, de kazernering, de soldij der miliciens, enz. In de zitting van heden is de begrooting voor het dep. van oorlog, ten bedrage van ƒ17,197,237, aangenomen met 53 tegen 12 stemmen. Morgen is de begrooting voor koloniën aan de orde. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is, na eenige verbe tering van redactie, vastgesteld het adres aan den koning, waarbij dc raad in beroep komt tegen dc weigering van gedep. staten tot goedkeuring van de gemecntebegrooling voor 1874, vermits daarop, gelyk men weet, voor komt eene som tol het aangaan eener geldleening tot het voldoen der rente eener andere leening. Voorts zijn ingekomen en ter inzage gelegd de prae- adviezen van burg. en welh. betrekkelijk; 1". de plaats voor de oprigling van een standbeeld van mr. J. R. Thorbccke en 2". de nieuwe aanvrage van de hh. Maas en Kool lol aanleg eener zeehaven te Schcveningen. - Het schrocfstoomschip Marnixonder bevel van den kapitein-luit. ter zee A. Rietveld, komende uil Oost-lndië, is gisteren te Nieuwe Diep binnen gekomen. Naar wij vernemen, meldt hel Dbl., zouden al de goederen van wijlen II. M. koningin-moeder, gelegen bij hel Scheveningsche Tolhek, en die thans toebehooren aan prinses Sophia, groothertogin van Saksen-Weimarin eigen dom zijn overgegaan aan de hh. J. F. Metselaar te Scheveningen en L. P. Zoclier te Haarlem. De koopsom zon bedragen 900,000, te betalen in dertig jaarlijksche termijnen van /"30000. K M K li W S3. LONDEN. 16 December. Volgens bcrigt van de kust van Guinea is de generaal Wolscley thans weder hersteld. Zaturdag avond stoomde een spoortrein op den spoorweg van Lancashire, nabij het station Bolton, tegen een dertigtal goederenwagens, die losge raakt waren van een vooralgeganen trein. Verscheidene dezer wagens werden daardoor op de andere lijn geworpen. Een trein, die met reizigers van Soutliport aankwam, stoomde er regt op aan, zoodat de beide spoorlijnen overdekt waren met gebroken wagens. Slechts twaalf reizigers ontvingen oeuig letsel. Onder de mededeelingen van sir Baker omtrent zijne jongste expeditie in Boven-Egypte, welke hij onlangs alhier gedaan heeft, kwam het volgende voor: «De koning van Masindi heeft zich onderscheiden door zijne geheele familie te vermoorden onder de volgende omstandigheden: Wanneer een koning sterft, wordt zijn lijk op eene soort van grooten rooster gelegd en geroosterd. Hel lijk blijft dan onbegraven te praal liggen en is het signaal tot burgertwist. De zoons vechten totdat een hunner de bovenhand behoudt en als tecken van overwinning steekt hij zijne speer in zijns vaders lijk. Daarna hebben de begrafenisplegtigheden plaats, overeenkomende met die, welke bij de oude Scythen moeten in zwang zijn geweest. Er wordt een groole kuil gegraven, waarin eenige vrouwen van den overleden koning worden nedergelaten, die het lijk op hare knieën nemen. Daarop worden rooflogten naar eenige naburige dorpen ondernomen, wier bewoners aan den rand van den kuil worden gebragtalwaar hun de armen en becnen worden verbrijzeld en in dezen toestand worden zij naar beneden op het lijk geworpen. Dan wordt de aarde in den kuil geworpen en door het volk vastgelredenwaarmede de begrafenisplegtigheden afgeloopen zijn. Deze ceremonie was te Masindi gevolgd, en de zoon, die zijnen vader opgevolgd was, had vervolgens zijne betrekkingen tot een gastmaal genoodigd, waar aan hij ze allen had doen ombrengen." FR A1VHRIJ K. Door eene commissie uit het dep. du Doubs en de stad Besangon is, uit naam van beiden, den heer Thiers ceu prachtig horloge ten geschenke aangeboden, als blijk van erkentelijkheid wegens de diensten, die hij aan het vaderland heeft bewezen. De commissie heeft, bij het overhandigen van het geschenk, 24 Mei in herinnering gebragt, toen de monarchalen den grooten burger van het bestuur verwijderd hebben. Groot, zeide zij, was de ontsteltenis in het land, en vooral in de oostelijke departementen, over zooveel ondankbaarheid. Dadelijk werd te Besan^on het plan ontworpen, om, bij wijze van protest tegen het votnm der nationale vergadering, eene inschrijving voor een geschenk aan den heer Thiers te openen, waaraan allen, zonder onderscheid, konden deelnemen. De werklieden in de vele horlogefabrieken en andere industriële inrigtingen haastten zich bijdragen te storten. Zij spraken den wensch uit, dat het geschenk zou beslaan uit een voortbrengsel van een der groole induslriën van het departement. Alzoo werd besloten den heer Thiers een horloge aan te bieden, dat een zoo aan zienlijken tak van nijverheid te llesancon vertegenwoordigt. De heer Thiers heeft zijne erkentelijkheid betuigd voor de waardering, die hij bij de inge zetenen van het departement en van de hoofdplaats gevonden heeft. Men heeft mij verjaagd, zeide hij, omdat ik met u de republiek wilde vestigen. Maar zij zullen er niets bij winnen: de republiek zal huns ondanks geves tigd worden, 'sLands wil en het verstandig beleid der mannen, die thans de groole republikeinsche .partij vormen, zijn mij hiervoor een waarborg. Bij de behandeling van de bcgrooting voor het dep. van onderwijs in de nationale vergadering heeft de heer Bouisson, die 100,000 Ir. vroeg voor tjvee nieuwe leerstoelen bij dc medische faculteit te Montpellier en voor verzamelingen van verschillenden aard, er op gewezen dat de universiteit van Straatsburg, waarvoor op het Fransche budget slechts ccn jaarlijksch subsidie van 300,000 fr. stond uitgetrokken, thans uit de Duitsche schatkist een onderstand van 3,450,000 fr. geniet, waardoor het aantal harcr hoog leeraren verdubbeld is kunnen worden en dat harer kweekelingen van 350 lot 800 is geklommen. Deze mededeeling maakte een pijnlijken indruk op de vergadering. Aan het verlangen van den heer Bouisson werd slechts ge deeltelijk voldaan. Het bevestigt zich dat bij de verkiezingen, 11. Zondag in drie departe menten gehouden, de republikeinsche candidaten met groote meerderheid gekozen zijn. Op de griffie van den eersten krijgsraad te Versailles heerscht nog buitengewone drukte. Het reusachtige dossier van Bazaine wordt geschift en in orde gebragt. De processtukken blijven met het proces-verbaal van elke zitting in de archiven der militaire regtspleging; de geschiedkundige stuk ken, de briefwisselingen, enz. enz., keeren terug naar het ministerie van oorlog, in welks archief zij door den heer de Salles zullen worden gerang schikt. Al deze oorkonden moeten dienen bij de bewerking der groote ge schiedenis van den jongsten oorlog, welke door het ministerie van oorlog ondernomen is. Naar men verneemt heeft ook de echtgcnoote van maarschalk Bazaine een schrijven aan den president der republiek gerigt om hem voor de wel daad der gratie, aan den maarschalk verleend, dank te zeggen. Men ver zekert, dat mevr. Bazaine zich Ie Cannesanderen mcenen op het eiland I Marguerite zelf, zal vestigen. DVITSCilLAHID. De Köln. Zeit. meldt dat de leden der liberale meerderheid in de ka mer der afgevaardigden liet voornemen hebben, zich te verstaan ten aan- zien van sommige bepalingen der voordragt op het burgerlijk huwelijk. Men zal langs dien weg beproeven, eene verwijzing der voordragt naar eene commissie te vermijden, zoodal de beraadslaging onverwijld in dc openbare zitting zal kunnen aanvangen. In dc memorie van toelichting is op afdoende wijze aangetoond, dat de invoering van den voorgestclden maat regel niet langer mag uitgesteld worden. Door de inwoners van Neumark, een stadje in de provincie Pruissen. is een verzoekschrift ingediend, strekkende om uit 'slands schatkist, op de wijze als de stad Koningsbergen, te worden ondersteund tot delging van het nog aanmerkelijke gedeelte der lecning, door de stad voor meer dan eene halve eeuw aangegaan, om dc oorlcgschnld te betalen staande de Fran sche overheersching haar opgelegd. Tc Berlijn heeft de politie de hand gelegd op ccn dievenbende. Niet minder dan 17 personen werden in ccn dcor de buren aangewezen lokaal ontdekt en gevangen genomen. Het waren meest gevaarlijke dieven, die óf

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2