nisse c. a., thans te Amslcnradc c. a., en tie tweede vermelde te Boerlo (ge- meente Maasbree c. a.), thans te Knijpe c. a. In da zitting van de tweede kamer van gisteren, bij de behandeling vau het budget voor oorlog, werd getreden in beschouwingen over de mili taire aangelegenheden in het algemeen en in de bijzonderheden, Door enke len werd de stelling verdedigd dat het land niet verdedigbaar zou zijn, en dat voor verwezenlijking van annexatieplannen niet behoefde gevreesd te worden, weshalve men zich zou kunnen bepalen tot het vormen van de krygsmagt vereischt om de inwendige rust te bewaren en het behoud onzer overzeesche bezittingen te verzekeren; een denkbeeld dat door anderen be streden werd. Anderen toonden aanwelke gebreken huns inziens in ons krijgswezen bestonden, en uilten wenschen ten opzigte vau aan te brengen verbeteringen. Daarenboven werd het verlangen te kennen gegeven, dat de minister van oorlog, met wiens plannen men zich vrij algemeen ingenomen betoonde, mogt goedvinden zijne zienswijze nader ten aanzien van sommige besproken punten mede te dcelen. Voorts werd in eene berekening gelreden der uitgaven welke het verdedigingswezen zou vorderen, en de vraag ge daan ol de minister zich bij de aanvaarding zijner betrekking had verze kerd van de medewerking zijner ambtgenooten tot uilvoering zijner voor nemens, en of hij genegen was zoo spoedig doenlijk de regeling van de levende strijdkrachten te ontwerpen. De voorgenomen verhooging der be zoldiging van officieren werd door onderscheidene leden ondersteund, maar gaarne had men daarbij gevoegd gezien eene vermeerdering der soldij voor de miliciens en eene verbeterde ini'igling der kazernen. Ook wilde men dat tot aanmaak van eene grootere hoeveelheid vuurwapenen zou worden over gegaan, en dat alles, wat verder tot verbetering van ons verdedigingswezen -mogt noodig zijn, naar een vast stelsel ondernomen zou worden. Nog werd gewezen op de behoefte welke er bestond om tol eene hervorming van onze militaire slrafregtspleging over te gaan, en de wenschelijkheid betoogd der beteugeling van het misbruik van sterken drank onder de militairenen der bevordering van de Zondagviering De minister van oorlog heeft daarop, met verwijzing naar de in de ge wisselde schrifturen vermelde bijzonderheden, zijne plannen, met betrekking tot de verbetering van het personeel en materieel, uiteengezet: hij loonde aan wat zijns inziens in de eerste plaats afgewerkt, en wat aan latere tij den overgelaten moest worden, en hoe de levende strijdkrachten in te rigten waren om met voordeel de verdediging van het land te ondernemen. Daarbij beantwoordde liy de verschillende tot hem gerigle vragen betreffende den aanmaak van geschut, de verhooging der soldij van de miliciens in verband met hunne voeding, de kazernering, enz. Ten slotte verklaarde hij zich bereid zich de hem van onderscheidene zijden gegeven wenken len nutte te maken en verzekerde dat de regering, waarvan hij deel uitmaakte, ge zind was voor hetgeen blijken) zou noodig te wezen voor de defensie, voor de verbetering van het lot der individuentot verbetering van verde digingswerken en het aanschaften van geschut, binnen een betamelijk tijd perk voorstellen bij de kamer in te dienen. Al de daartoe betrekkelijke bijzonderheden waren door hem vóór zijn optreden met zijne aanstaande ambtgenooten besproken, en dezen hadden zich in het algemeen met zijne inzigten vereenigd en zich bereid getoond al die hulp te verleenen van financièlen en anderen aard, welke hij wenschelijk zou achten. De kamer kon dus in dit opzigt volkomen gerust wezen. In de zitting van heden zijn de algemeene beraadslagingen over het hoofdstuk oorlog voortgezet en ten einde gebragt. Met de behandeling der artikelen is men gevorderd tot de afdeeling geneeskundige dienst. Morgen I voortzetting. De minister heeft beloofd eene hervorming van de militaire akademie te zullen voorgedragen. Gisteren heeft de heer regter-commissaris de verhooren voortgezet van ■de getuigen in de zaak der mishandeling te Scheveningen in de verleden maand gepleegd. Ditmaal zijn weder acht nieuwe getuigen gehoord. BI i I KiNLAMJSCilK hkiw;ï kn. BELGIË. Tc Brussel zijn valschc Belgische bankbilletten van 100 fr. in omloop, die zeer goed zijn nagemaakt en alleen herkenbaar zijn aan de papiersoort, welke van die der echte cenigermate verschilt, en aan eene zekere slordig heid, die in het afdrukken van het berigl: "La loi pnnit Ie conirefacleur", wordt opgemerkt' Er zijn reeds ongeveer een 70-tal dier nagemaakte bank noten ontdekt. ENG ELASO. LONDEN. 15 December. De regering heeft aan de Franschc kennis gegeven dat zij een onder zoek zal doen instellen naar het vergaan der Fransche mailboot Fille du Havre, welke op den Atlantischcn oceaan in aanzeiling geweest is met een Engclsch schip, waarbij ruim 700 der opvarenden zijn omgekomen. Daarbij was het verzoek gevoegd dat de Fransche regering het overkomen van ge tuigen van de ramp. welke voor de gemaakte kosten zouden worden scha deloos gesteld, zou bevorderen, en de verzekering gegeven dal het voorge nomen onderzoek in gcenerlei opzigt de vrijheid der Fransche regering, om van harentwege een dergelijk onderzoek in te stellen, belemmeren zou. De Franschc regering heeft op die medcdceling geantwoord dal zij zoo veel mogelijk was hare medewerking zou verleenen. daarbij voegende dat zij wederkeerig dezelfde medewerking van Engeland inriep bij liet onderzoek, hetwelk van wege het Fransche departement van marine zou worden inge steld, en waarin ook de vraag zou worden behandeld in hoe verre er aan leiding bes'ond om aan de door de zeeramp benadeelde partijen de geleden schade te vergoeden. De minister Lowe heeft, bij gelegenheid van een dezer dagen gehouden feestmaal, de politie der hoofdstad verdedigd tegen de aanvallen, die thans allerwege tegen haar worden gerigt. lie klagten waren, volgens hem, on gegrond, onbillijk en ondankbaar. In zijne rede deelde hij de volgende bijzonderheid mede: Veertig jaar geleden, toen de bevolking van Londen anderhalf millioen bedroeg, werden er jaarlijks 41000 personen wegens dronkenschap, 72000 wegens verschillende misdrijven aangehouden. Thans, nu het zielental tot bijna vier millioen gestegen is, zijn de cijfers onder diezelfde rubrieken 33000 en 78000. Het bestuur van de /'London- and North-Western Company" heeft zich verdedigd tegen de beschuldigingen door den minister van koophandel legen de spoorweg-directien hier te lande uitgebragt. Dat bestuur beweert dat in 1872 geen der reizigers door de schuld der directie hel leven heeft verloren; inlusschen werd het bestuur van die lijn dezer dagen veroordeeld tot het betalen van 70000 aan de nagelaten heirekkingen van een advo caat, die op hare lijn het leven had verloren. Alhier is eene vergadering gehouden van voorname kapitalisten en fabrikanten, waarop tot de oprigting besloten is van een nationaal bond van werkgevers. Zij heeft tot doel het kapitaal te verdedigen tegen de on- reglvaardige eischen der werkliedenhetzij deze geopperd worden door mid del van voorgestelde wetten in het parlement of door werkstakingen. De vereeniging zal een weekblad uitgeven, waardoor kennis van industriële toe standen verspreid wordt in het land. Zij zal de onafhankelijke werklieden, die niets van een "trade-union" weten willen, ondersteunen, enz. Te Liverpool is thans uit Canada eene koe aangebragt, die men heeft laten bevriezen in hokken, welke als ijskelders zijn ingerigt. Nadat het dier zal ontdooid zijn, zal het vleesch in consumtie gebragt worden. Men vertrouwt op het welslagen dezer onderneming, om goedkooper vleesch te verkrijgen. Blijkens de hier ontvangen berigten uit Brazilië neemt aldaar de opge wondenheid, ten gevolge vah de twisten met de geestelijkheid, meer en meer toe. De bisschop van Olinde heeft den pastoors voorgeschreven geene godsdienstoefening te houden, wanneer zy slechts één lid der door hem in den ban gedane genootschappen in de kerk zien. Daar deze steeds ijverig ter kerk kwamen, werd het houden van godsdienstoefening feitelijk gestaakt. Van wege het bestuur is daarop bepaald dat aan de pastoors, die om andere redenen dan wegens ziekte eene godsdienstoefening niet gehouden hebben, hunne bezoldiging niet zal betaald worden, zoolang zij hunnen pligt niet vervullen. EBAXKRM H. Volgens de Frangais zijn de budgetcommissie en de minister van finantiën het nog altijd oneens over de door den laatstgenoemde voorge- dragene nieuwe belastingen op het zout, op het vervoer van goederen met de spoortreinen en het zegelregt op het handelspapier. Het rapport van den heer Benoit d'Azy heeft dit verschil aan het licht gesteld en er de beteekenis niet van kunnen verminderen. De beide partijen blijven by hare overtuiging. De commissie van rapporteurs over liet wetsontwerp betreffende de benoeming der maires heelt de volgende beginselen vastgesteld1». de maires en hunne adjuncten worden door de regering aangesteld: 2». zij kunnen gekozen worden buiten den gemeenteraad; 3°. wanneer er eene keuze buiten den gemeenteraad wordt gedaan, geschiedt zulks krachlens een voorafgaand besluit, hetwelk, naar gelang van den rang der betrokkene gemeente, dooi den minister van binnenlandschc zaken of door den president der republiek genomen wordt. Bij de behandeling van de bcgrooting voor marine en koloniën in de nationale vergadering had eene vrij onstuimige discussie plaats naar aan leiding van den door sommige sprekers der linkerzijde gebezigden aandrang op beter maatregelen tot beveiliging van de gedeporteerden in Nieuw Cale- donié tegen de onbeschaafde en bloeddorstige inboorlingen van dat eiland. De minister gaf te kennen dat de geringe militaire bezetting op de eilan dengroep een gevolg was van de wegens de omstandigheden onvermijdelijke zuinigheid, en voegde er bij dat de toestand daarenboven nrg niet volkomen geregeld was en er aan de organisatie der strafkolonie nog veel ontbrak. Havas meldt dat de dag, waarop Bazainc naar hel eiland Sainle-Mar- guerite vervoerd zal worden, nog niet is vastgesteld. De heer Saillandi recteur der gevangenissen, is naar dit eiland vertrokken, om er de noodige schikkingen te maken voor het verblijf van den veroordeelde. De XIXe Siecle meent te kunnen verzekeren, dat maarschalk Mac Mahon er lang en levendig bij zijn ministers op aangedrongen heeft, dat de straf van Bazaine in eenvoudige verbanning zou worden veranderd. Over dat punt zou zelfs eene zeer heftige discussie zijn gevoerd en eerst ten 2 ure j in den morgen moet de president der republiek toegegeven hebben aan de dringende beloogen van verscheidene leden van zijn kabinet. Le Dien Public, hel orgaan van den heer Thiers, zegt belrefTende de i veroordecling van Bazaine: Wij buigen ons voor de alvermogende uitspraak der regters, maar wij verklaren, dat de dag, waarop zij gedaan werd, een dag van zware rouw voor Frankrijk was, en dat zij, die-ónder dien rouw niet gebukt gaan, geene Franschen van den echten stempel zijn. Frankrijk zag in koortsachtige spanning den uilslag der pleidooijen tegemoet. Mogen allen dien uitslag vernomen hebben met den eerbied, dien men der justitie verschuldigd is, en niet met gewaarwordingen van woede of haat. Fr zijn zóóvele feilen begaan, dat het was, alsof het gehecle land op de bank der beschuldigden zat toen het vonnis over een enkelen gestreken werd. In den tijd van beroering, dien wij te naauwernood zijn doorgeworsteld, is eene uitgestrekte, gemeenschappelijke aansprakelijkheid ontstaan, waaraan niemand onzer, hij zij groot Of gering, zich kan onttrekken. De Nederlandsche consul-generaal, de heer Martin Cosier, heeft dit jaar weder 1000 fr. aan de algemeene armen der hoofdstad geschonken. Bij het vergaan der pakketboot Ville du Havre is ook een kunst werk te Ioor gegaan, een schilderij van Mcissonier, de "Drie vrienden," dat in den Parrjschen salon van 1848 en op de tentoonstelling van den Cerele

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2