siiig van \'.A point sodazout. gesmolten in eene hoeveelheid water, voldoende om deze massa Kneedbaar te maken. Daar de steenkolen zoo goed als de eenige brandstof in deze streken zijn, werd deze bewerking spoedig alge meen bekend, en werden zoowel bier ter stede als in de omstreken met gunstig gevolg proeven genomen. Door bijvoeging van meer sodazout heeft men bet zoover gebragt, dal men op ecne mand kolengruis 4 tol 5 manden kleigrond voegt, en dan nog eene zeer goed brandbare massa erlangt. 'sGlUVENIlAGE. 15 December. De minister van financiën zal Donderdag nanst. geen gehoor verleene». - Naar men verneemt heeft 11. M. de koningin een aanzienlijke gift be schikbaar gesteld ten behoeve der kinderen van den vermoorden assistent- resident van iienkoclen, den beer van Amstel. In de zitting van ue tweede kamer van lieden is de algemeene dis cussie over bet budget van oorlog bijna ten einde gebragt. De meeste spre- kers waren geneigd tot de aanneming en zeer gunstig gestemd voor de Iroiuling en de plannen van den minister, die verklaard beeft dat de geheele regering mei hem homogeen is, ook met betrekking tof de financiële quaeslie. Morgen voortzetting. Eene zeldzaam voorkomende zaak werd beden voor de arrond.-regt- bank alhier behandeld Zij betrof bet te vondeling leggen en verlaten van een kind. Van dit feit wordt beklaagd eene vrouw, die in den avond van 15 Sept. jl. zich met een kind, waarvan zij de moeder was, bij een ambachts man vervoegde, ten einde voor liet onderhouden van dal kind geld te be komen, hetgeen zij van lijd tot tijd reeds bad ontvangen. Dien avond was de man weigerachtig en de vrouw kon geen geld krijgen. Nadat de vrouw gerucht gemaakt en herhaaldelijk op de deur der woning van den man ge klopt bad verwijderde zij zich, maar bet kind werd later voor de deur op straat gevondendatna eerst door de politic en vervolgens door het arm bestuur onderhouden te zijn, drie weken later is gestorven. Ter teregtzit- ting van lieden gaf de vrouw te kennen dat zij het kind in buis bad neder- gelegd, maar een getuige verklaarde liet kind buiten het huis te hebben ge vonden. De subst.-officier jhr. tnr. de Jonge meende dal het ten laste ge legde feit in den zin der wet strafbaar was en dat alle termen tot toepas sing daarvan aanwezig waren. Spreker gevoelde medelijden met bckl., die, zonder betrekking en geld. meende dat de vader van bet kind verpligt was, daar hij wel verdiensten had iels voor liet onderhoud van hel kind bij te dragen, liet feit zelf achtte hij echter zoo ernstig, om zich op dergelijke wijze van een kind af Ie maken, dal hij moest requireren de veroordeeling van bckl. tol eene cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen. Aanstaanden Maandag zal de regtbank uitspraak doen. iU mCtNLAfSUSCilK BKMGIKN kjMCfELAfVB. LONDEN. 14 December. Volgens berigten uit Cape Coast, van 17 November, was de gezonu- heidsloestand op de vloot slecht. Generaal YYoIseley was herstellende, liet aanleggen van den spoorweg naar bet binnenland ontmoette groote moeije- lijkiicden. De schilder Holman Hunt heeft een stuk tentoongesteld, "de Schaduw des Doods" genaamd, voorstellende Jezus van Nazareth als timmerman, in zoodanige houding, dat zjjnc schaduw op den muur den vorm vertoont van een kruis. Deze schilderijdie dagelijks een groot aantal toeschouwers trekt, is door den kunslkooper Agncw van den schilder aangekocht voor de som van 126,000. De lieer Agnew biedt het op zijne beurt aait voor 100,000. Dezer dagen zijn twee mijnwerkers Thomas en John Morris, door den magistraat te Ghorlev gedwongen wekelijks de som van drie gulden af ie zonderen tol onderhoud van hun drie-en-tachtigjarigen vader, dien zij op last van de armenkas hadden willen schuiven, liet bleek toen, dat Thomas Morris niet zijn twee zonen een weekgeld maakte van niel minder dan f51.60, cu John Morris, vrijgezel, een daggeld van 5.40 a C. Zij werken slechts 5 dagen per weck. It X X K R IJ H. In Ie Siècle wordt liet besluit van d n president der republiek in de zaak van Dazainc afgekeurd. Het vonnis van den krijgsraad is, volgens dat blad, door geheel Frankrijk goedgekeurd, doch de verandering van de straf zal diezelfde goedkeuring niet ontmoeten. Vooral keurt het blad het af, dal men aan den veroordeelde de vernedering eencr degradatie, welker formaliteiten eencn diepen en heilzamen indruk zouden gemaakt hebben, bespaard heelt. Huk acht het blad hel onbillijk en in strijd met de gelijk heid van alle burgeis voor de wet .dat. nadat andere doodvonnissen van de krijgsraden, met name dat tegen Hossel, onverbiddelijk zijn ten uitvoer gelegd, Bazainc met verschooning behandeld wordt. Voorzeker, zegt het verder, indien uij bezield waren met de hartstogten, welke wij nadat de commune overwonnen was aan het werk bobben gezien, zouden wij thans eene schooiie gelegenheid hebben om uit te varen over dit kwijtschelden van eene welverdiende straf aan eenrn veroordeelde. Wij zullen echter niet met zoo veel bitterheid te werk gaan tegen den teregl gestelde in iiet Trianon, als door anderen legen de teregl geslelden in de zaal der manége is aan den dag gelegd; bloeddorstig zijn wij niel. Maar men kan bij ons de overtuiging niet wegnemen dat de natie zich pijnlijk getroffen en verrast zal vinden dour do veriigtiiig van liet tegen Bazaine uitgesproken vonnis. Bazaine heeft aan maarschalk Mae-Mahon den volgenden brief geschreven: «Mijnheer dc maarschalk. Gij hebt u herinnerd den tijd. toen wij het vaderland te zamen dienden; ik vrees dal uw hart luider heeft gesproken dan de reder.en van staat! Ik zou gestorven zijn zonder weerzin, want het verzoek om genade, dat mijne regters tot tt hebben gcrigt. wreekt mijne eer! Ver-Mi», mijnheer de maarschalk, u tc verzekeren van tnijno achting." De heer l.acli.itul beeft den Volgenden brief gerigl aan den heer Thiers. Mijnheer de afgevaardigde! Na het vreesselijk vonnis, dat zooeven den maarschalk Bazaine heeft getroffen, heb ik een eersten pligt te vervullen! Gij hebt, als voorzitter der republiek, aan maarschalk Bazaine, die tt daarom dringend verzocht, het regt toegestaan om van zijn gedrag voor de regtbank verklaring te geven. Ik dank u daarvoor, en dc veroordeelde door den eersten krijgsraad dankt u daarvoor door mijn stem. Gij hebt, in dc onpartijdigheid van uw oordeel en in de scherpzinnigheid van uw geest, vast gelooid aan de onschuld van den maarschalk. Ik dank u daarvoor! lieden is alles geëindigd: maar de erkentelijkheid van maarschalk Bazaine en de mijne zijn niet zonder geheugen. Eene smartelijke ondervinding deed Frankrijk reeds kennen de scherpte van uw blik en de wijsheid van uwe inzigten! De toekomst zal het bewijzen, dat gij ook ditmaal u niet bedrogen hebt. Wil. mijnheer de afgevaardigde, op nieuw aannemen de verzekering mijner bijzondere hoogachting. De Liberie verneemt uit eene zekere bron, dat de heer Thiers een brief heeft geschreven aan maarschalk Mac Malion ten gunste van Bazaine, wiens overtuigde verdediger hij altijd geweest is. De Econ. Frang. wijdt, naar aanleiding van het vergaan der Ville du liane, een artikel aan de zeerampen en de oorzaken daarvan, waarin eene statistiek der aanvaringen gedurende de jaren 1867—1871 voorkomt. In die vijf jaren heeft het gezamenlijke aantal aanvaringen of botsingen lussclien zeevaarluigen bedragen 11021. De kleinste helft dier schepen, namelijk 5412, heeft ten gevolge daarvan avarij geleden en 854 schepen zijn bij die aanvaringen verongelukt. BIJITSCHL.IND. De dagbladen deelen bijzonderheden mede betreffende het wets-onlwcrp op liet voeren der registers van den burgerlijken stand en het sluiten van het huwelijk. Het ontwerp bevat 51 artikelen. Van de werking dezer wet zijn uitgesloten dal gedeelte der Rijnprovinciën, behoorende tot liet rcgls- gebied van liet te Keulen gevestigde hof van appèl, en liet gebied der voor malige vrije stad Frankfort, dewijl bepalingen, als in het ontwerp zijn ver vat, daór reeds vóór lang kracht van wet hebben. De voornaamste bepa lingen van het ontwerp zijn van den volgenden inhoud: De inschrijvingen betreffende geboorten, huwelijken en overlijden geschieden uitsluitend door ambtenarentot dal einde door de regering benoemd en in registers alleen daartoe bestemd. Ieder gemeentelijk ambtenaar, en in het bijzonder de burgemeester cener gemeente, is verpligt de betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand of die van plaatsvervanger van dien ambtenaar te aanvaarden. Van groot gewigt is de bepaling, ingevolge waarvan de regc- ringspresident dc bevoegdheid heeft, nevens den gewonen ambtenaar van den burgerlijken stand, voor bepaalde gedeelten eener gemeente, "geestelijken te benoemen lot ambtenaren van den burgerlijken stand." Naar men aan de tVordd. Alls. Zeit. mededeelt is door de regering aan de vijf geestelijken, welke aan den koning voorgesteld zijn als candi- vdaten ter veritlling van den vacanten bisschopszetel ic Fulda, de vraag ge- rigt of zij zich bereid willen verklaren om zich. even ais de bisschop Rein- kens gedaan heeft, hij den af te leggen eed tót gehoorzaamheid aan 's lands wetten te verbinden. llit de Rijnprovincie wordt aan de If'cs. Zeit. gemeld, dat er sprake is van een plan, om al de Pruissische bisschoppen tot leden van den rijks dag te doen verkiezen, eensdeeis als eene demonstratie tegen de regering, anderdeels om hen gedurende zekeren lijd tegen alle vervolging te vrijwa rendaar, krachtens hun mandaat als algevaardigde, zelfs ieder tegen hen in gesteld onderzoek moet worden geschorst zoolang dc rijksdag zitting houdt. Te Munchen bedraagt het aantal choleragevallen 30 a 40 daags, dat der sterfgevallen 16 a 20. Dp voorstel der gezondheids-commissie is last ge geven tot eene gedwongen ontsmetting van alle huizen, liet is nu bekend gewerden, waarin hel geheime middel van den assessor Jager tegen de ziekte, door hem den gemeenteraad tc koop aangeboden bestaat. Hij schrijft namelijk de ziekte toe aan een insect, dat de anus binnendringt en door zijn beweging iu de darmen diarrhee te weeg brengt. Als middel ter verdrijving schrijft hij voor: inspuiting van bloem van zwavel. In zijne mededeeling aan den gemeenteraad heeft hij tot voorwaarde gesteld, dat hem uit de stadskas een bedrag van 100,000 moest worden uitgekeerd, wanneer de juistheid zijner ontdekking binnen den tijd van twaalf maanden door des kundigen werd bevestigd. Het gemeentebestuur heeft die voorwaarde met algemeene stemmen op twee na aangenomen. PER TELEGRAAF. PARUS, 14 December. Voor zoo ver de uitslag der verkiezingen bekend is mag men aannemen dat tot lc-dcn der nationale vergadering gekozen zijn: dc radicalen Mareoit en Bonnel, in het depart. Aube; de republikein Calmon in het depart. Seine- en üise. en de republikein Siviney, in het depart. Finislcrc; laatstgenoemde erlangde 12505 stemmen, tegen 6932, die op den conservatief Lequen waren uitgebragt. DRESDEN, 15 December. Koningin Elisabeth van Pruissen, weduwe van koning Fredcrik Willem IV, is tc middernacht overleden. De.kroonprins van Pruissen. neef der overledene, is iu den afgeloopen nacht hier aangekomen. KONSTANTINOPEL13 December. Ter internationale conferentie is ♦heden het reglement voor hel Stiez-kanaal door -al de gedelegeerden (dc F ra n se lie niet uitgezonderd) goedgekeurd. Ue schepen, genieten volgens liet Doiiauslelsel, betalen een surtaxe van 3 fr. Schepen in ballast en'oorlogs schepen zijn van surtaxe vrijgesteld. Wanneer het transitovervoer door het kanaal 2,100,000 tonnen bedraagt, wordt de surtaxe verminderd met 50 centimes, en weder met 50 centimes voor elke 100.000 ton daarboven- zij komt geheel te vervallen wanneer het transitovervoer 2.500.000 tonnen bedraagt. De Fransche gedelegeerden stemden ook voor de voorstellen der commissie betrekkelijk tot hel melen van den brulo-tonnen-inhond. Eene sub-commissie is benoemd tot het opmaken van het rapport, dat waar schijnlijk Donderdag zal worden gfelcekftid.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2