LEIDSCHE COURANT. 5 873. N°. 200. DIINGSDAG 16 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Adverientiën voor DcitscMandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEK Expeditie-Kantoor van Advertentién f.amhurg IjibcckFrankfort a. M, Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Oenive en Lausanne. STADS-REKICHTEiN. NATIONALE. !VIIL1T!E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augmtus 1861 (Staatsblad n°. 72) betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lstcn Januari 1874 bun 19Je jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in liet jaar I8S5, alsmede ben, die ceist na bet intreden van hun 19de jaar, doch vóór bet volbrengen van bun 20sle, ingezetenen zijn geworden tie verplichting tot het doen van de aangifte voor de nationale militie, in de maand Januari 1874. Z'j jjeven daarbij kennis: dal, wie moet worden ingeschreven en wie oor ingezeten wordt gehouden, om- sclircien is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lstcn Januari van het jaar hun 111lljaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1». hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn heiden oierle- d<n, wiens toogd ingezeten is volgens de wet van den 28slen Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. bij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan bel in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. bij, van wiens ouders de. langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezetenmits bij binnen bet Rijk verblijf hondt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eencn Staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid bet beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij. die eerst na liet intreden van zijn lib16 jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 2Ósle, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zooilra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, vaar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald hij art. 17van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1». de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3». de zoon van den Nederlander, die ter zake .van 's lands dienst in 's Rijks overreeadie bezittingen of koloniën woont, dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar bij woont; van hem, die geen vader, moeder of voogd beeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar bij woont; van den builen 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd bet laatst in Nederland gewoond beeft, voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lslen en den 31 sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moederof, zijn beiden overledenzijn voogd tot liet doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te welen dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor as 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 12 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag »13 »4cn5, i> Woensdag 14 d6, Donderdag 15 s 7, Vrijdag 16 8 en 9 of de buitenwijk Eindelijk, dat de geboorte-actendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, hehoören over te leggen, dagelijks, (lc Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die bier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 16'™, den 23steo e:l den 30slcD dezer maand afgekondigd. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 15 December 1873. v. d. BIIANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. 2®. 3». 4». BINNENLANDSCIIF. BEWGTEN. LEIDEN, 15 December. De heer E. C. Segers, pred. bij de Ned. herv. gemeente alhier, heeft gisteren aan die gemeente medegedeeld dat hij in den loop der week een beroep h:td ontvangen naar Brussel. 's Lands middelen over de elfde eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 77,749,156.26, zijnde f 1,817,320.66 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1872. De raming bedroeg 70,261,879.16. liet llbl. meldt dat de hooglecraar Bierens de Haan is benoemd tot lid van de akademie der wetenschappen van Denemarken, te Kopenhagen, Te Amsterdam zal op 25 en 26 December aanst. de tweede algemeene jaarlijksclte vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond gehouden worden. Het stoomschip Holland is Zaturdag te Aden aangekomen en zou dien dag de reis naar Batavia voortzetten. liet hoofdcomité van het Boode kruis hier te lande heeft weder de som van 10000 ler beschikking gesteld van het Bataviaasch comité, en aan die bijdrage de bepaalde aanwijzing verbonden, dat zij aangewend moet «•orden ten behoeve der zieke en gewonde militairen in Indie. Vier 1/2, vijftien 1/5, zestien J/lö en zes en dertig J/20 loten der 4e klasse van de thans gelrokken wordende Ned. staatsloterij, den d®"1 De cember jl. per post verzonden naar Dordrecht, zijn niet aan het adres gekomen. De directeur der Ned. Ind. droogdok-maatschappij, de heer A. G. Bosch, is naar Java vertrokken, om zich aan het hoofd van de exploitatie der maat schappij te stellen; terwij de heer J. Vos van Marken als administrateur de zaken in Europa beheert. Men verneemt tevens, dat met de constructie der dokken, onder loezigt van den hoofd-ingenieur B. J. Tideman, ijverig wordt voorigegaan. Men meldt uil Briellc: De uitgezochte verzameling historie-platen en portretten, door den heer Alexander Verlluell te Arnhem aan deze gemeente bij gelegenheid van het feest van 1 April 1872 geschonken, is door dien heer weder met ecnige kostbare en hoogst zeldzame platen en portretten vermeerderd, o. a. met het waarschijnlijk eenig exemplaar van den eersten druk van den zeer zeldzamen "Curt us Triumphalis" van Willem I, alsmede eene oude, zeer goed geconserveerde gravure van de onthoofding van Egtnond en Hoorne en een ztnneprenl op Alva, die wel uniek zullen zijn in ons land. Te Amsterdam is Vrijdag brand omstaan in de koolteerfabriek buiten de Zaagmolenbarrière. Het gebouw is afgebrand, niettegenstaande de hulp van een aantal spullen. De paden, die tot de fabriek leiden, maakten het onmogelijk, de stoomspuiten op de plaats van het onheil le brengen. De heer mr. W. Antony van de Graaff, onlangs te Deventer overleden^ heeft de volgende legaten vermaakt: aan de diaconie der herv. armen ƒ1500; aan de diaconie der r. k. armen 500; aan de diaconie der Israëlitische armen 500, allen te Deventer; aan de diaconie der herv. armen te Colm- schale 1000; aan de diaconie voor de r. k. armen op Schalkhaar ƒ250 en aan de diaconie der r. k. armen te Letlele ƒ250. Alles om te worden belegd. Uit Frederiksoord meldt men dat een onbekende, die der maatschappij van weldadigheid meermalen belangrijke sommen schonk, ook nu weder aan den penningmeester van de afdeeling 's Gravenhage eene gift groot 300 voor die inrigting heeft geschonken. Te Groningen heeft men dezer dagen het nieuwe stoompompwerktuig beproefd, dat dienen zal om de riolen van het vuil te ontlasten en per mi nuut 4000 liter water geeft. Of de zaak voldoende resultaten zal opleveren kan nog niet beslist wordep, daar sommige der buizen lekken vertoonden. Die buizen zijn niet van ijzer, wegens de duurte van dat metaal, maar van portland cement en hebben ƒ11000 gekost. Dat de buizen lek geworden zijn is niet te verwonderenals men bedenkt dat zij een druk van drie atmosferen moeien weerstaan. Waarschijnlijk zal er ook een proef met ijzeren buizen worden genomen. De machine cn de pomp werken goed. Men meldt uit Maastricht aan de N. R. C.: In de Hasseltsche C. werd onlangs medegedeeld, dat een landbouwer in de omstreken van Hasselt, tot bezuiniging op de steenkolen, kluiten maakt van 3 manden kleiaarde, ge mengd met 1 mand steenkolengruis, cn dit bevochtigt met eene oplos-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1