Tc Amsterdam is overleden de heer mr. J. II. Burlage, in den onder- dom van 67 jaren. Iu den besten zin van het woord, zegt de A. C., was Burlage populair, en zijne populariteit dagteekende reeds van zjjn studen tentijd aan de Utrechischc academie, waar hij uitblonk door zijn vluggen, schranderen geest en geliefd was om zijn edele inborst, zijn goed harte. Denken was hij hem doen, overwegen tevens besluiten. Zoo was hij de eerste vrijwilliger in 1830, en sedert altijd en overal aan de spits, waar het de verdediging gold van personen en zaken, beginselen en bedoelingen, waarvoor hij sympathie gevoelde. Door en door opregt, ging hij altjjd regt op het doel af, en arbeidde met vlijt en volharding lot hij het bereikt had. Zoo slichtte hij de vereeniging liet Metalen Kruis; zoo stichtte hij het gedenkteekcn aan den volksgeest van 1830—1831 te Amsterdam. Ook als man van letteren heeft hij zich een ecrvollen naam verworven. Door het openbaar ministerie bij de arrond.-regtbank te Amsterdam is gisteren conclusie genomen in zake dc burgemeester van Amsterdam tegen Victor Driessens, pachter van den Stadsschouwburg. Die conclusie strekte tot toewijzing der door den burgemeester ingestelde vordering en derhalve tot ontbinding van de tusschen partijen gesloten pacht-overeenkomst betref fende de exploitatie van dien schouwburg, met veroordeeling van den ge daagden pachter tot vergoeding der kosten, schaden en interessen, de stad door zijn wanpraestatie veroorzaakt. Te Amsterdam hebben een aantal bakkers besloten een adres aan den minister van financiën te rigten met verzoek het inkomend regt van tarwe en meel af le schaffenwegens den ongelijken druk daarvan op bakkers, die genoodzaakt zijn gebuild meel te koopen, en broodfabriekentevens meelfabrieken, die veel minder behoeven le betalen. De bewoner van het perceel, geleden naast het Zaturdag 11. te Amster dam uitgebrande pakhuis, is in hechtenis genomen. Het is gebleken, dat hij tijdens den brand de muren zijner woning met petroleum heeft besmeerd ten einde ook zijn huis aan de vlammen prijs te geven. Zijn inboedel was, naar men zegt, hoog verzekerd. Te Htirwcnen bevonden zich Zondag avond 30 Nov. twee personen in eene herberg, waar zij zamen woorden kregen, met dat gevolg, dat zij handgemeen geraakten en een hunner op den grond en de andere boven op hem kwam te liggen. De laatstgenoemde, dié lijdende was, is door den val of door de drukking van eerstgenoemden op zijn buik zoo gekneusd, dal hij spoedig daarna is overleden. De justitie doel onderzoek. Uit Deventer meldt men dat de sociëteit /'de llereeniging" met alge- meeuc stemmen besloten heeft, den ruil lussehen haar gebouw en dat van hel voormalige athenaeum aan te gaan, zoodat over een paar jaar hel athenaeumgebouw in eene ruime binnen-societeit van »de llereeniging" zal zijn herschapenen de tegenwoordige sociëteit met de schouwburgzaal zal verbonden worden. Door den heer nr. W. A. van de Graaf, aldapr overleden en die een aanzienlijk fortuin nalaat, zijn aan de armen van verschillende gezindheden ie Deventer, en ook aan de armen le Bathmen, waaronder zijn landgoed ligt, belangrijke legaten vermaakt. De gewezen opperwachtmeester Posthumus, van de divisie maréchaus- sées. die in Julij met een aanzienlijk tekort in zijn kas deserteerde naar België, is te Rotterdam door de policie gearresteerd en onder militair geleide naar 's Hertogenbosch overgebragt. Hij zal voor den krijgsraad lercgt staan. Te Zierikzee is eergisteren een hevige brand uitgebarsten in een meestoof, buiten de Wellepoort. Aan de brandweer is het gelukt nog een deel van het gebouw te reddenmaar de schade is echter aanzienlijk. Bij dien brand had een treurig ongeluk plaats. Een jongeling van ruim 20 jaren, L. Geelhoed, om zijne oppassendheid algemeen geacht, is bij het instortend «lak, waarop hij met nog twee anderen stond, naar beneden gevallen en omgekomen. De beide andere personen lieten zich nog gelukkig naar den buitenkant afglijden. 's GR A VEN 11 AGE11 December. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de gisteren aange vangen beraadslagingen over het hoofdstuk Marine der begrooling voortge zet. Van verschillende kanten werd bet beleid van den minister gegispt. Ten slotte in stemming gebragt, w erd het budget voor marine verworpen met 37 tegen 30 stemmen. Tegen l ebben gestemd de lib. Kerens, van Kuyk, Heydcnrijk, Insinger, van Loon, Gevers, Godefroi, van der Oyc, Lambrechts, van den Bercli, Winl- gens, G. van Nispen, van den Heuvel, llardenbroek, Borret, de Bicberstein, van Baar. Tcding van Berkhout, McsscheriFabius, de Roo, Begram Rutgers, van Lijnden, van Zuylen, van Zinnicq Bergmann, van Wassenaer Calwyek, van Naamen. Verheyen, Nierslrasz, van Reenen, vanForeesl,Stieltjes, Kien, de Brauwllafïmans en Schimmelpenniuck. Gisteren is hier ter stede aangekomen en aan het hotel Paulez alge- stapt kolonel M. Reiche, laatstelijk chef van de militaire geneeskundige dienst in Nedcrl. Indië, thans met verlof. Naar men verneemt heeft jh'. mr. J. J. de la Bassecotir Caan, onder overlegging der verklaring van zijn arts aan de regtbank alhier kennis ge geven, dat zijne gezondheid vau dien aard is, dat hij welligt gedurende een geruimen lijd niet in staal zal zijn «Ie functiën van regter-commissaris waar te nemen en hij alzoo verzoekt dal een ander regler, zoolang zijne onge steldheid aanhoudt, door dc regtbank worde aangewezen. Ten gevolge van dat verzoek is de heer mr. J. J. van Gcuiis, tijdelijk tot dc waarneming van de dienst aangewezen. Reeds gisteren heeft mr. van Geuns voor hel eerst als regter-commissaris gefungeerd in de zaak van de firma Overklift en C". eii wel door het lioorcn van den beer J. G. Jager, uit Amsterdam. Hel verhoor, dal eenige uren heeft geluurd, werd bijgew oond door deu heer substituut officier van justitie m'. B. C. de Jonge. De emeritus predikant bjj dc evang. lnlh. gemeente alhier, de lieer i J. A. K-amer, is alhier overleden. IHJITKNLANOSCilK DKIilCTi- N. ENG ELAND. LONDEN, 10 December. Door de mail is de tjjding aangebragt dat sir Garnet Wolseley Ijjdt aan de gevolgen van het klimaat van Africa's Westkust en genoodzaakt is geweest zich te begeven aan boord van het hospitaalschip Simoon. Zijne ongesteldheid zou veroorzaakt zijn door blootstelling aan de zon, tijdens zijnen terugkeer van Abrakrampa. Toen de mail Cape Coast Castle verliet, werden voorbereidende maatregelen genomen om voorwaarts te rukken. Koortsen van niet hevigen aard waren niet zeldzaam en verscheidene officieren stonden op de ziekenlijst. Het weder was gunstig; maar men was voornemens versterkingen af te wachten. De Ashantijnen trokken, door kreupelhout en moerassen, af. In eene vergadering van het kon. aardrijkskundig genootschap heeft sir Samuel Baker verslag gedaan van zijne expeditie in het binnenland van Afrika bezuiden Egypte. Hij schetste de* ontzettende moeijelijkheden, door hem overwonnen, en de resultaten door hem verkregen. FRAKKRIJ K. Aan de Echo dn Pari. wordt medegedeeld dat de conventie der tot de Latynsche munt-unie behoorende regeringenwelke, op het voorstel van Zwitserland, tegen den 10dtn December, te Parijs was bijeengeroepen, ver daagd is tot den 8,len January 1874. Men wil weten, dat maarschalk Bazaine en de heer Lachaud, zijn verdediger, zijn overeengekomen, dat deze 500,000 fr. van zijn cliënt zou ontvangen, indien hij vrijgesproken, en 100,000 fr.indien hij veroor deeld werd. Z WEDEN. Twee Denen, de bh. S. Edwards en C. F. V. Petersen, hebben bij de Zweedsche regering vergunning gevraagd tot het verrigten der noodige op nemingen voor het leggen van een tunnel onder dc Sond, en bij gewensch- ten uitslag tot de uitvoering en exploitatie van dat werk. In hunne aan vraag beroepen zij zich op een brief van den Deenschen minister van binnenl. zaken, van 18 October II., waarin hun deconcessie. voor zoover het Deensch grondgebied betreft, wordt gewaarborgd, indien zij vóór 1 Sept. 1874 het bewijs leverendat zij over het benoodigd kapitaal kunnen beschikken en zij dan tevens een zeker bedrag bij de staatskas deponeren, als garantie voor het nakomen hunner verbindtenissen. Zij verlangen nu van de Zweed sche regering eene gelijke toezegging en vergunning tot het verrigten der noodige opmelingen, boringen, enz. op Zwccdsch grondgebied. De Zweedsche hoofdstad Stockholm is op 4 Dec. door eene groote ramp getroffen. In den namiddag ontstond een hevige brand in een magazijn van kramenjen bij den Thiergarlcn, welke zeer spoedig tot de belendende gebouwen oversloeg. Weldra stonden vele woningen, pakhuizen, enz., op het Beekholm en den Thierhof, in brand. Met inspanning van alle krach ten werd gepoogd de vlammen meester te worden. Ongeveer vier compa- gniëii mariniers ondersteunden de brandweer, maar niettegenstaande die hulp kon men niet verhinderen, dat de houtloodsen der marinewerf en andere magazijnen door de vlammen werden aangetast en vernield. Met groote in spanning van krachten gelukte het een nieuwelings gebouwd schip te red den; de jagten, kotters, enz., van de roei- en zeilvereeniging, heeft men ins gelijks nog bijtijds aan het dreigende gevaar kunnen onttrekken. Inlusschen is de schade zeer groot, hetgeen moet toegeschreven worden aan de plaats, waar de brand heeft gewoed; nergens in de hoofdstad kon een plek worden gevondenalwaar zooveel brandbaars bijeen werd gevonden. OOSV-iXBIE. BATAVIA. 8 November. De Indiër meldt het volgende: De cholera heerscht in ons midden. Tot nogtce heeft die ziekte geen bijzonder kwaadaardig karakter gehad, maar zij verspreidt zich meer en meer. Te Palembang heeft die ziekte ge lukkig niet lang gewoed. Volgens telegram van 20 October jl. was de cholera ter hoofdplaats geweken, maar zij heerschle nog in enkele afdeelin- gcn. Tc Moeara-Saba (Djambi) brak de ziekte uit. De legcr-kommandant heeft berigt, dat te Muntok (Banka) 119 personen waren aangetast, waar van 74 overleden. Tot het garnizoen behoorde slechts één Europeesch ser geant, die aangetast werd, maar herstelde. In kampong Soempat, op het eiland Bin lang (res. Riouw) had dc cholera vele offers geëischt, maar was a de ziekte nu geweken. Op 29 October jl. deed zich te Samarang onder de A Arabieren één geval met doodelijken afloop voor, terwijl ook enkele gevallen van cholerine voorkwamen. Hier ter slede breidde de ziekte zich langzaam q uit en eischt thans een 40-tal slagtoflcrs per dag onder de inlanders; gis- H leren was dat getal veel grooter. Slechts enkele Europeanen zijn overleden, 's op de ree of in de stad; kinderen werden het meest aangetast. In Benkoclen zwerftvolgens de laatste berigtenalleen nog het hoofd M Tampan met enkele aanhangers rond. Overigens werken de troepen en lfl volkspatrouilles tot herstel der rust mede. Ten einde de troepen te velde te volgen en voor dc belijders van den Islam dezelfde diensten te verrigten als aan de Christelijke geestelijken bij de expeditionaire magt zijn opgedragen, worden door de regering panghoeloes - gezocht, onder aanbieding van ƒ600 maandelijksch tractement en dezelfde indemniteiten als de hoofdofficieren. Het is den resident van Samarang ge- lukt een dier priesters voor bedoelde betrekking te engageren, tegen de genoemde bezoldiging en met toekenning van den hoofdofficiers-rang. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ingenieur l« kl. bij den waterstaat A. F. Goudriaan; aan den 2"1™ com- i mies bij liet dep. van binnenl. bestuur U. Beek; aan den commies 3e kl. j bij de post- en telcgraaf-dienst F. E. van Bobbenaan den klerk hij deu

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2