Z A M P A PEK TELEGRAAF. A D V UKTKXil KV OPROEPING. ®I)édtre be £ctbe. La fiancée de marbre, oji dien ochtend uit zijn woning ontsnapt, om zich op het erf van gemelden officier le begeven. Volgens informatie werd de inlander met touwen goed vastgebonden, zoodat hij zich niet meer kon verroeren, en werden hem daarna vier kogels in het lijl gejaagd. De moord moet in een van de bin nenvertrekken van het goed gesloten huis van dien officier hebben plaats gehad. De politie heeft haar onderzoek gedaan en hel lijk van den ver moorde naar het inlandsch hospitaal vervoerd. Uit Nagasaki wordt geschrevendat het Japansche gouvernement voor nemens is, eenige officieren naar Alchin te zenden, ten einde praclische kennis van het oorlogswezen op te doen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, de leerl.-telegrafist A. U. A. Wardenaar; de griffier bij den landraad te Pekalongan F. G. C. Mooijaart; de ambtenaar ter beschikking bij het binnenl. bestuur op de be zittingen builen Java en Madura K. L. Fisher; de gewezen commies 3e kl. bij de posterijen W. Nootman. Benoemd: lot voorzitter van den landraad te Buitenzorg, de le commies bij het dep. van justitie mr. J. J. A. Schill; lot voorzitter van den landraad te Cheribon en le Indramajoe, de subst.- ofRcier van justitie bij den raad van justitie te Padang mr. C. Rasch; tot ambtenaar ter beschikking bij hel binnenl. bestuur op Java en Madura, de eervol ontslagen luit. ter zee 2e kl. H. J. Borgerhofl van den Bergh; tot ontvanger bij de in- cn uitvoerreglen te Cheribon, de benoemde commies bij het haven-depart. te Batavia G. J. Putman Cramer; lol 3dc0 commies ter griffie van het hooggeregtshof van Ned. Indië, de 1" klerk bij genoemde griffie J. F. van Weddingen; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Bima (Celebes en onderh.), de 1' hulponderw. aan de openb. lagere school te Amboina L. P. C. Roskott; tot lsleo hulponderw. aan de openb. lagere school te Amboina, de hoofdonderw. aan de openb. lagere school le Poer- bolinggo (Banjoemas) J. Zeven; lot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Poerbolinggo (Banjocmas), de waarn. 2e ondcrw. aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Bandong R. Melelerkamp; bij den water staat: tot hoofdingenieur 2s kl., M. J. Schram, vroeger die betrekking be kleed hebbende; lot ingenieur le kl., de ingenieur 2e kl. J. P. van Mans- veldl; tot ingenieur 2e kl., de ingenieur 3E kl. G. van Houten; Jot ingenieur 3E kl. H. G. van Sillevoldt, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den l'° luit. der infant. J. L. F. Schneider. Benoemd: tot 2cn luit.-kwartierm. bij de mil. administr., de ambtenaar ap non-activi teit J. A. Wilier, laatstelijk le klerk, tevens griffier bij den landraad te Sidaijoe (Soerabaija), onlangs van verlof uil Nederland teruggekeerd; alsnog toegekend: den litulairen rang van luit.-kolonel, aan den gepens. majoor der infant, van het Ned. Indisch leger A. A. M. van Lecrsum. Departement tan marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ingenieur 2' kl. voor het vak van scheepsbouw bij het marine etablissement te Soerabaija J. L. von Leschen. Benoemd: tot l'° gezagvoerder bij de dienst der kustverlichting in Nederland, den 2del1 gezagvoerder W. J. M. van Bommel. VERSAILLES, 8 December. De heer Laroehelte heeft uit naam der com missie voor de kieswet in de kamer verklaarddat hjj haar zal laten be slissen. of de commissie nog het mandaat heeft om eene nieuwe kieswet le ontwerpen, dan of dit mandaat thans is overgegaan op de commissie van dertigen. De kamer heelt besloten hierover het advies van laatstgenoemde commissie in te winnen. ALEXANDRIE, 8 December. Het syndicaat der jongste Egyptische Ieening heelt cr in toegestemd om aan de regering 4 uiillioen op voorschot te geven, ten einde zij in staat zou zijn te voldoen aan Verbindtenissendie het le Londen heeft aangegaan en wier termijn loopt tot Maart, liet syn dicaat heeft daarentegen eene wijziging verkregen in de voorwaarden, waarop het in de lecning heeft deelgenomen. De koers op Londen is ge daald tot 95. MADRID, 8 December. Gedurende de laatste 24 uren hebben de belege raars van Carthagena 310 en de belegerden 121 kanonschoten gedaan. LONDEN, 8 December. Eergisteren (Zaturdag) is hier ondertcekend eene overeenkomst met de firma Matheson C".. wat betreft de betaling der 1 Julij II. vervallen Spaansche coupons. Het gerucht, volgens hetwelk ook eene overeenkomst gesloten is betredende den Januarij-coupon, is ongegrond. VERSAILLES, 8 December. De minister de Broglie heeft met de com missie voor de wet op de maires eene bijeenkomst gehad. Daar het verzet der gemeenten dagelijks toeneemt, is de regering geneigd tot het doen van concession betreffende de bevoegdheden der maires. ROME, 8 December. Naar men verneemt zullen in het eerstvolgend consistorie 10 candidaten benoemd worded, waaronder Chigi, Falcinelli, Graner, een Oostenrijksche en 2 Fransche aartsbisschoppen. St. PETERSBURG, 7 December. In het officiële blad is heden verschenen het rekruteringsmanifest voor 1874. houdende bevel, in Enropeesch- en in Aziatisch-Rusland als naar gewoonte 6 man van de duizend te ligten. liet publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS C0., in /Jam burg, welke door hare prompte en reële bediening tegenover hare geïn teresseerden het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. LEIDSCHE SCHOUWBURG. «Leidenaars In Parijs en een Parijienaar ln Lelden", Blijspel in 5 tafereelen en «Een oude portier en eene jonge modemaakster", Vaudeville in 1 bedrijf. Het vooruitzicht onzen Judels weer eens le zien, bleek voor velen aanlokkelijk te zijn, want de schouwburg was vrij goed bezet. En waarlijk, de geestige, vroolijke Judels was weer in zijn volle kracht. Als een oud vriend, aan wien zoo menigeen een aangenamen avond te danken heeft, werd bij begroet en ongetwijfeld zal hij niemand teleurgesteld heb- j ben. ln het eerste stuk trad hij op als de leuke knecht Trouwhart, die in Parijs maar drie Fransche woorden leert: perdu" en «enfant trouvé". In het nastukje was hij de slimme, inhalige portier Grattoir, die altijd op de fooitjes aast, en zoowel in de eene als in de andere rol was hij onnavolg baar. Weinigen hebben zoo'n echt komisch talent als hij, en op het ilol- landsch tooueel bekleedt hij een geheel bijzondere plaats. Hij is de komiek bij uilnemenheid; hij is meer komiek dan acteur. Zijn stem en gelaat zijn zoo uitsluitend voor het lachverwekkende genre geschikt, dal hij in meer ernstige rollen onmogelijk op zijn plaats kan wezen. Andere komische j acteurs gaan soms op in hun rol, zoodat hunne persoonlijkheid verdwijnt, maar dal is bij Judels nooit geheel het gevalen het zou zeker onmogelijk zijn hem te zien spelen en niet om hem le lachen. Welke rol hij ook moge vervullen, wanneer wij die guitige, schalksche oogen zien en die eigenaardige i stem hooren, dan zeggen wij terstond: «Ja, het is de oude Judels weer. men herkent hem toch dadelijk!" In het voordragen van coupletten is hij een meester. Zijn: «Ik heb den tijd!" cn vooral: «ls dat wel zóó?" werden gisterenavond daverend geapplaudisseerd. Het eerste stuk is vrij onbeduidend en daarbij veel te lang. Het is een van die stukken, die stellig in verschillende sleden een verschillenden naam krijgen. Speelt het te Amsterdam, dan zal het heeten: «Een Parij- zenaar in Amsterdam" en zal er over een «Amsterdamschen jongen" enz. gesproken worden. Op Leiden waren sommige passages in hel geheel niet toepasselijk, flier had men de Academie meer op den voorgrond moe ten stellen en minder den koophandel cn de industrie. Maar vooral maakte het gedurige spreken over nieuwe stralen cn buurten in onze nog niet sterk naar builen strevende stad een ecnigzins vreemd figuur. De intrige is hoogst eenvoudig. Een rijke winkelier heelt zijn zoon naar Parijs gezonden en krijgt taal noch teeken van hem. Hij reist hem met vrouw en knecht na en vindt hem terug, verheid op Madeion de dochter van zekeren geringen burger Bonjour, die met eene Hollandsche vrouw getrouwd is. Eerst heel boos wordt de familie Weerman spoedig geappaiseerdomdat hel blijkt dal des heeren Bonjours vrouw nog tot de parmentazic behoort. De vrede wordt al in het 3de tafereel gesloten en het huwelijk vastgesteld, maar nu worden we nog 2 tafereelen lang bezig gehouden met de angst van Madeion, die als Ferdinands vrouw op haar geboortedag geen brief uit Parijs krijgt, en "vervolgens door de komst van Papa en Mama Bonjour wordt verrast. In die twee laatste tafereelen was het de taak van den beer Judels om de toeschouwers voor verveling te bewaren. Onder de overige verïooncrs moet de heer Kapper als Bonjour vermeld worden. Hij sprak het Frausch zeer goed en was in die rol thuis. De heer Totharst was als Ferdinand stijf en gedwongen. Vooral in het 3d' taf.toen Bonjour dat- Fransche liedje zong, had hij wel wat notitie van de lieve Madeion mogen nemen. Hij praatte niet meer met haar, dan zijn rol voorschreef en had geen idee Yan mimiek of stil spel. Nevens den heer Judels komt ds eer van den avond toe aan Mw. Willi, van Sluyters, die in het eerste stuk geen dankbare rol had, maar in het nastukje als Augustine, de grisette, haar buitengewoon talent heeft tentoongespreid. In dat karakter herinnerde zij ons aan de bekende actrice, die wij in dat zelfde stuk, toen het «de Parijsche grisette" heette, vroeger zagen optreden en voor wie zij niet behoefde onder te doen. Zij speelde hare wilde en moeilijke rol alleraardigst. Hoe vermoeid moet zij wel wezen, als zij zoo onophoudelijk heen en weer gevlogen heeft! Het stuk, van echt Fransch kaliber, maar tocb vrij van equivoque uitdrukkingen, voldeed uitmuntend. •Wij hopen Mw. van Sluyters hier nog menigmaal in vereeniging met deu heer Judels te zien optreden. Leiden, 9 December 1873. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Behuwd-vader en Vader, betuigen wij onzen hartelij- ken dank. W. N. DU RIEU. C. A. M. S. J. V. DU RIEU, Leiden, 8 December 1873. Sautijn Kluit. Allen die iets le vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalaten schap van wijlen Mr. H. P. HOOG, Kantonrechter te Nijkerkworden ver zocht hiervan opgaven te doen vóór 24 December a. s. aan den lieer W. F. VAN ERKEL, Postdirecteur te Nijkerk. REPRESENTATION EXTRA-ORDINAIRE, donne'e par les Artistes lyriques du Theatre Royal de La Ilaye, sous la direction de M. DEFOSSEZ. VENDREDI IS Décembre 1873, 1* Representation de OU - Opéra en 3 Actes par Meterville. Musique de Berold. M. JOURDAN remplira le róle de Zampa: Mme MEZERAY celui de Camille. Ouverture du Bureau a 6 heures. On commencera a 7 lieurcs. PRIX DES PLACES: Loges '2. Baignoires j 1.50. Parterre ƒ1.20. Galerie 0.60. On pourra se réserver des places Mercredi 10, Jeudi 11 et Vendredi 12 Décembre. Pour chaqtie placé retentie d'avance au Bureau il sera payé 10 Cents.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3