was gestolen. Alle moeite wordt titans gedaan om den dader van dien diefstal uit te vinden. Te Zwolle is de vrouw van een apotheker plotseling overleden aan een zenuwtoeval, veroorzaakt door de drift waarin zij ontstak, wegens het onbehoorlijk gedrag harer dienstbode, die St. Nicolaasavond eerst te 3 uren 's nachts thuis was gekomen. 's GRAVEN'HAG E 9 December. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester der gemeente Halsteren de heer A. H. Testers, en tot burgemeester der gemeente Graft de heer T. H'itsma Muiier, ten einde die betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester der gemeente de Rijp. Z. M. heeft benoemd tot inspecteurs der registratie en domeinen: van de eerste klasse, de hh. S, J. van Slooten en J. H. Winkelmanthans inspec teurs 2' klasse; van de tweede klasse, den heer jhr. A. N. F. Flugi van Aspermont, thans derde klasse; van de derde klasse, de lib. W. L. Stroom en J. de Graag, thans ontvangers ter registratie, respectivelijk te Winschoten en Schagen. De heer E. J. Gey van Pitlius, ontvanger dei' directe belastingen te Veenendaal c. a., is als zoodanig benoemd te Ravenstein c. a. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. -- (u de zitting van de tweede kamer van gisteren, voor de behandeling der staatsbegrootinghad nog eene discussie plaats over het voorstel der commissie voor de verzoekschriften omtrent het adres van ambtenaren bij de d parlementen van algemeen bestuur, in verband met een voorstel van den heer van Kerkwijk, om het adres te verzenden naar den minister van financien, terwijl de commissie voorstelde de eenvoudige nederlegging ter griffie. In den loop der discussie stelde de heer van Eek voor: verzending van het adres aan de hoofden der ministeriele departementenmet verzoek om inlichting. De heer van Kerkwijk verdedigde zijn voorstel. Hij deed uitkomen, dat uit het rapport der commissie van geen belangstelling bleek en dat bet depót ter griffie niets beteekent, want dat niemand op die on- ge chikle griffie der kamer komt om adressen te lezen. Op de vraag: waarom verzending aan den minister van financiën allée'n? antwoordde bij dat die minister deze begrooling aanbiedtde algemeene beschouwingen der begrooting beantwoordt en al de hoofdstukken der staatsbegrooting vooraf onderzoekt. Hij deelde wijders het volgende geschiedkundig feit mede. Een adjunct-commies van een der departementen leefde met vrouw en 4 kinde ren op een tractcment van ƒ700. Hij werd bij eene vacature voor commies in zijne aldeeling voorbijgezien en begaf zich naar den secretaris-generaal, die er eindelijk voor uitkwam, dal het was geschied omdat de man niet fatsoenlijk genoeg gekleed was en niet fatsoenlijk woonde. De man ging naar huis, deelde het aan zijne vrouw mede en zij besloten het eenige uit te sparen wat zij konden: een luttel weinig vleesch. Maar die uitsparing mogt niet baten, de kinderen werden ziek, er ontbrak geld om'brandstof te koppen; de adjunct-commies beging de eerste oneerlijkheid; hij nam in zijn overjas eiken middag van'hct bureau een stuk sleeukool mede, om zijne kinderen te verwarmen. Een bode zag het; de adjunct-commies werd bij den secretaris-generaal ontbodendie hem nu mededeelde dat hij was voor gedragen om te worden weggejaagd. Onmiddellijk werd hij weggezonden en 's middags werd bij de wachtende vrouw en kinderen thuis gebragt het lijk van den ongelukkige hij had zich verdronken. De voorstellen van de hh. van Eek en van Kerkwijk werden met 39 te gen 18 stemmen verworpen en de conclussie der commissie zonder stemming goedgekeurd. In de zitting van heden heeft de heer van Wassenacr Catwyck de vol gende motie voorgesteld: «De kamer, van oordeel dat de bepaling van de 3e al. van art. 194 der Grondwet niet met zich brengt dat bij de oprigting van openbare scholen ingevolge de bepalingen van art. 17 der wet op het lager onderwjjs geen rekening zou moeten worden gehouden met bijzondere scholendie geheel of gedeeltelijk aan de behoeften van school-onderwijs voldoen, gaal over tot de orde van den dag." Die motie, door den voor steller toegelicht, werd ondersteund door de hh. van Kuyk, llaflmaiis en van Raar, doch op verschillende, soms zeer uileenloopcnde gronden bestre den door de hh Mocns, Rergsma, Idserda, Godtfroi, Cremcrs, Begram, AVybenga, Verhcijcn, Bergmaan en van der Does, terwijl de heer Jonck- bloet de motie als geheel onschuldig en welligt ook overbodig beschouwde. De motie behelsde niets anders dan wat artikel 17 der onderwijs wet voorschrijft. Ten slotte heeft de heer van Wassenacr Calwykwegens hc£ verschil in de opvatting, en waaruit eene scheevc stemming zon kunnen ontstaan, zijne motie ingetrokken, waarna ook de algemeene beraadslaging over het lager onderwijs is gesloten. Tot lid van de kamer van koophandel is bij de heden gehouden her stemming gekozen d« heer II. C. Susan CIJz. niJITK.NLA>ÏÏ7SÖTE BKU1GTKIN KKeELAlVD. LONDEN 8 December. In eene dezer dagen gehouden vergadering van eigenaars van omnibus sen, koetsiers, enz. is het volgende besluit genomen: Wij allen verklaren veel geleden te hebben en nog te lijden van de asphalt-bestrating, zooals die in de city is neergelegd. Wij protesteren legen deze bestrating als gevaar lijk voor het publiek, 3ls wreed voor de paarden en als een groot verlies voor de eigenaars." De fabrikanten te Pittsburg (Vcreenigde Stalen) zijn overeengekomen hunne werklieden in dienst te houden, doch hun slechts het halve loon te heialen. Voor het ontbrekende bedrag worden zij gecrediteerd en zal dit worden uitbetaald zoodra de financiële toestand zich verbeterd heeft. Zij zijn tol de/en maatregel overgegaan, wjjl zj) dit billijker vonden, dan de helft di r werklieden vycg te zenden. FHANKRIJ K. In de eerste vergadering van de commissie van dertigen, zamcngcsteld nil 25 afgevaardigden van de regterzijde en het regter-cenlrum en 5 afge vaardigden van de linkerzijde, zijn de heer Balbie tot voorzitter, twee afgevaardigden van de regterzijde tot ondervoorzitters, twee van de regter- en een van dc linkerzijde tot secretarissen benoemd. Na cenige gedachten- wisseling besloot de commissie dat er van het in hare vergaderingen ver handelde geen officieel noch officieus verslag zou worden opgemaakt en uitgegeven, doch dat aan de bescheidenheid der leden zou worden overgelaten daaromtrent aan de dagbladen datgeen mede te deelen, welks openbaar making hun nuttig zou voorkomen. De commissie bepaalde voorts dat zij geregeld twee vergaderingen 's weeks zou houden, op Woensdag en Donderdag. In de laatste zitting van de hervormde synode is een brief voorgele zen, onderteekend door 94 predikanten en even zooveel leeken, waarin aan de vergadering wordt verzocht hare goedkeuring te verleenen aan eene min nelijke scheiding der beide partijen. De vergadering heeft besloten aan het verzoek geen gevolg te geven. Degenen, zeidc een der sprekers, die zich niet kunnen vereenigen met het geloof der kerk, hebben volkomen vrijheid zich terug te trekken en een eigen kerk te vormen, maar de synode mag niet medewerken tot zoodanige scheiding. DlIITICHLAND. De Nordd. /lllg. Zeit. meldt dat reeds herhaaldelijk de vraag is opgerezen of het tot dus ver bestaande formulier voor den eed der bisschoppen nog voldoende is. Het is uitgemaakt dat de in het jaar 1843 voor de katholieke bisschoppen voorgeschreven eed niet meer aan de behoefte van den staat beantwoordt, sedert de katholieke geestelijkheid na het V'alicaanschc concilie eene geheel veranderde houding tegenover den slaat aangenomen heeft en ten aanzien der aan den staat gezworen trouw uitleggingen in zwang gekomen zijnwelke de afgelegde gelofte zedelijk te niet doen. De regering is derhalve in beraadslaging getreden over de in dezen te nemen maatregelen, en deze quaestie zal waarschijnlijk in de eerste plaats bij het vervullen van den opengevallen bisschopszetel Ie Fulda (eene practische beteekenis erlangen. Eene uitgewerkte aanklagt tegen den aartsbisschop van Posen, door den Pruissischen minister van eeredienst opgemaakt, is door het ministerie goedgekeurd en reeds naar het geregtshof voor kerkelijke zaken ver zonden. Uit Posen meldt men dat de aartsbisschop reeds maatregelen heeft doen nemen, met het oog op waarschijnlijke gebeurtenissen. Het kapittel is vergaderd geweest met het doel om een administrator te kiezen voor het aartsbisdom, voor het geval dat de heer Ledochowski welligt zal worden verwijderd. Naar men verneemt, heeft men als zoodanig gekozen den heer Janiszewski, den wijbisschop. Als schuldig aan den moord van Anna Böcklcr, het kind van den pachter der domeinen bij Stettin, dat ruim een jaar vermist is geweest en welks lijk eenige maanden geleden in eene schuur gevonden is, is door dc regtbank te Griefswald veroordeeld een arbeider, Frilz Sclnitt genaamd. De veroordeelde is nog geen 18 jaren oud en heeft de hoogste straf ontvangen, die hem kon worden opgelegd, 15 jaren gevangenisstraf. OOST-INDIE. BATAVIA. 30 October. Krachtens magtiging des konings, is door den gonv.-generaal bepaald: 1°. dat de splitsing der adsisteut-residenliën op Java en Madura in twee klassen wordt opgeheven2°. dat alle adsistenl-rcsidcntcn op Java en Ma dura, aan hel hoofd van afdeelingen staande, eene jaarwedde genieten van ƒ7200 en eene toelage voor reiskosten van ƒ600 'sjaars; 3". dat de sub 2 bedoelde adsistent-residentenzoomede de controleurs bij liet binnenlandscli bestuur op Java en Madura, aanspraak hebben op huisvesting van den lande, of, bij gemis van eene landswoning, op eene indemniteit voor huishuur. Omtrent de militaire operatien in Benkoelcn wordt door den militairen kommandant te I'alembang liet volgende gemeld: Een detachement, 1 offi cier en 50 man sterk, is c-p IC dezer naar Caba-Penandjong gemarcheerd, alwaar de kapitein Viscli Eybcrgen liet kommando over de kolonne, toen 90 man sterk, op zich nam. Dertig arrestanten zijn naar Batavia overge- gevoerd. De kapitein Groesbeek is met 45 man opgerukt naar Socngei- Oemay, terwijl een detachement te Bintoenau is achtergebleven, De kolonne onder kapitein Hollanders rukt door Ocloe-Kataun naar Ivetauw op. Er zijn weder drie muitelingen gearresteerd. De adsistent-resident dacht over 12 dagen met de kolonne onder kapitein Groesbeek ter hoofdplaats Bcnkoclen terug te zijn. De locstand der troepen is bevredigend. Men leest in de Indiër: Wij hebben dc treurige mcdcdeeling tc doen, dal de cholera zich op deze plaats begint uit tc breiden: vooral onder de inlandschc bevolking hebben zich in de laatste dagen talrijke gevallen mei doodelijken afloop, voorgedaan. Ook het garnizoen bleef niet gespaard. Van een krachtig optreden eencr gezondheids-commissie, in het belang der Hy giene en lot het nemen van voorzorgsmaatregelen, is den inwoners dezer stad nog niets gebleken. Zijn dc aangetasten in de mcesle gevallen niet in het leven te houden, en blijkt de afloop der ziekte veelal noodlottig, ons dunkt dat er wel cenige krachtige pogingen moglen beproefd worden om de plaag verder Ic voorkomen of althans met ernst te bestrijden. Op het land Depok werd den 26'1d plegtig een Iandbóuwgesticht inge wijd, ter vervanging van de ehrslelijke ambachtsschool, waarin hulpbehoe vende kinderen van Europesche afkomst in den landbouw oudem'gt en eene christelijke opvoeding zullen ontvangen. Aan den Jara-Uode meldt men uil Baudong, van 25 October: Heden morgeit heeft een koelbloedige en vermoedelijk moedwillige moord plaatsge had, gepleegd door den officier van de militaire verkenningen T. De ver moorde was inlander, woonachtig in ccn kampong, achter het woonhuis van genoemden officier gelegen. Hij had sinds een paar maanden aan ijlende koortsen gesukkeld en was, zeker door gebrek aan goede oppassing.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2