LËIDSCHE COURANT. WOENSDAG 10 DECEMBER. 3TADS-BERICHTEN. BLNNKNLANDSCSIK BKRIGTEN. «87 3. N°. &V1. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den (lemeentcraad f 3.35, franco p. p. f 3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. Advorteuuëii vuoi Uaitscl.li.ad, Oostenrijk er Zwitserland worden uitsluitend aengenomon door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor ran Adverten iên te Hamburg Lubeck Frankfort aAi. Berlijn, LeipzigDresden Breslau, KeulenStuttgartWeer.enPraagBazelZurich, SU Gallen, Ocnève on Larsannr. Vergadering van den GemeenGraad van Leiden, Donderdag 11 December 1873, 's namiddags te drie uren. Onderwerp Benoeming van een onderwijzer in de gymnastiek. (199). Minste prijs. f 28.— 5.GO 2.80 LEIDEN, 9 December. Bij de heden op hel raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs, partijen van 50 hectoliters ƒ28. n 10 6.30 e e 5 n 2.85 De aanbesteding van het bouwen eener infirmerie buiten de Morscli- poort en liet vergrooien der kazerne aan de Morscbpoort alhier zal, volgens nadere opgave, plaats hebben op Woensdag 17 December in een der school lokalen van genoemde kazerne. De mcubelmakers-vereeniging «Welvaart zij ons doel" alhier hield gis teren avond hare derde jaarlijksche feestviering in de Stads-Gehoorzaal. Blijkens het in die bijeenkomst uiigebragt verslag, mag die vereeniging zich in eenen gewenschten bloei verheugen. Door eenige leden der vereeniging, welwillend bijgestaan door enkele jongejuffrouwenwerd len tooneele ge toerd: De Verwarring, blijspel in 5 bedrijven, naar A. von Kotzebue, en De twee bedienden, kluchtspel in een bedrijf door Juliano. De uitvoering voldeed goed en de leden braglen onderling een genolvollen avond door, Op een slaat van nalatenschappen, afkomstig van burgerlijke perso nen, militairen tnz., welke onder het beheer der weeskamers in Ned. Indië zijn gekomen, en die door de daarop regthebbenden bij die kamers moeten worden opgevraagd, komt voor die van G. Kroes, geb. te Alphen, gep. kanonnier 1" kl., ten bedrage van ƒ309.49. Men schrijft ons uit Voorschoten: De dag van 5 December jl. was voor de kleine bevolking der twee openbare lagere scholen te Voorschoten een ware feest- en vreugdedag. En niet alleen voor de kinderen, maar, de alge- mcene deelneming getuigde het, ook voor de ouders en de vele belangstel lenden was het een feestdag. Voor ruim derdehalf honderd kinderen was cene tombola aangerigt, zonder nieten. Verscheidenheid, bevalligheid en doelmatigheid was daarbij in geene geringe mate in acht genomen. Maar behalve dit werd nog ieder kind. als eigenaardigheid van het feest, ruim voorzien van St. Nicolaas. Aan wien hiervoor de eere? In de eersle plaats aan hel hoofd der gemeente Voorscholen, die voor drie jaren (want het is al de derde maal dat zoo iels op dien dag plaats heeft) daarmede begonnen is. Maar in de tweede plaats aan de beide heeren geestelijken, den pastoer en predikant, in deze goede zaak ook waarlijk eensgezinde voorgangers hunner gemeentenaren, welke laatste door ruime bijdragen en zigtbarc be langstelling hebben geloondhunne hoofden hierin volgaarne te willen na volgen. Dal in de gemeente Voorschoten dus eensgezindheid en verdraag zaamheid wonenkan hieruit ligt opgemaakt worden. liet was dan ook waarlijk verkwikkend op den avond te voren, den 4,lcn December, de ge- meentenaren, in menigte in de Nutszaal vcreenigddoor de hh. pastoor en predikant en de beide hoofdonderwijzers in lezing of bijdrage te liooren toespreken, afgewisseld met muziek en zang, alles betrekking hebbende op hel te honden schoolfeest. En in de derde plaats, eere den ingezetenen van Voorschoten, die doer ruime giften (want het kost nog al wal) de commis sie in slaat gesteld hebben le doen, wat zoo velenja allen verlangden, de kinderen zoo vorig begeerden en, naar aller wensch en bede, zoo kracht dadig zou kunnen medewerken lol wering van het schoolverzuim. Mogt dit een en ander overal navolging vinden. Een ander schrijven uit Voorschoten meldt omtrent de feestviering het volgende: In den avond van den 4,]e" December was de zaal van liet am bachtshuis te Voorscholen overvol, tot het aanliooren van eene lezing, van de wcl-ecrwaarde heeren pastoor en predikant en de heeren hoofdonderwij zers, welke opgeluisterd werd door muziek en zang. Het doel van de zamenkomst was een aangenamen avond le verschaffen, om daardoor gelden bijeen te krijgen, ten einde aan de kinderen van de openbare scholen een St. Nicolaas-geschenk te geven, en aan hen, die getrouw ter school kwamen, een spaarbankboekje uit te reiken. Het laatste is jn het voorgaande jaar voor hel eerst beproefddaardoor en door de welwillende medewerking van invloedrijke personen zijn zeldzame gunstige uitkomsten verkregen; waren er in het vorige jaar 27die geen of slechts één schoolverzuim in een ge heel jaar hadden, thans was dit getal tot 78 geklommen, waren er toen56, die meer dan één en minder dan tien verzuimen hadden, thans waren er 60. Ieder, die het feest bijwoonde, verliet de zaal in een vreugdevolle stem ming, met een erkentelijk hart voor allen, die tol het aangenaam zamen- zijn hadden medegewerkt, en niet minder, den volgenden dag, de kinderen de school, bij het einde van het hun bereide feest. Maar. wat meer zegt, alle weldenkenden in de gemeente verheugden zich. dat in het kleine Voor scholen de hoofden der kerkelijke gemeenten een zoo navolgenswaardig voor- bee'd gaven èn van verdraagzaamheid èn van welwillende zanienwerking ter bereiking van een goed doel. Zeker ging aan liet slot van den avond uit menig hart de eenvoudige bede op: mogt het goede voorbeeld, in ons dorp gegeven, veel navolging in ons dierbaar vaderland vinden. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat, vol gens bij hem ingekomen ambtsberigten. in de week van 30 November tot 6 December jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: in Zuidholland: te Aarlanderveen 2, te Capelle aan den IJsscl 1; te Delft 1; te Gouda 2; te Rotterdam 5; totaal in het rijk 11 personen. Door het comité in Nederland voor de oprigling van het standbeeld voor den gouverneur-generaal van Ncd. Indië Jan Pieterszoon Goenstichter van Batavia, wordt aan allen, die tot de oprigling daarvan hebben bijge dragen, medegedeeld: dat gezegd standbeeld, gebeeldhouwd door den beeld houwer Engène de Plijn, in de kon. Nederlandsche fabriek van J. M. van Kempen le Voorscholen, door de zorg van L. J. S. van Kempen, die met de uitvoering is belast geweestgegoten is door middel van galvanische clectricileit, en dat dit beeld, dat, bij cene hoogte van 4.5 meter, een ge- wigt heeft van 6000 kilo's, op den 611"1 dezer aan het comité is vertoond, en vermits het in allen deele aan de eischen van de kunst en van eene dengdelijke bewerking beantwoordt, algeleverd ter verzending naar Batavia, in afwachting dat het nader bestelde arduinen voetstuk zal gereed komen. De Tijd bevat een herderlijken brief van den bisschop van Haarlem, waarin deze, op last van den Paus, bepaalt, dal op Zondag 14 December a. s. in alle kerken van genoemd bisdom een algetneene bededag zal ge houden worden, met het oog op de vervolgingen, waaraan de kerk in onze dagen in verschillende staten is blootgesteld. - Dezer dagen zijn te Rotterdam de visscherijen van den staat in de benedenrivieren van Zuid-Holland verpacht voor 12 jaren. De totale opbrengst was 137,'56, lerwijl de pacht tot dusver slechts 35070 bedroeg. Te Haarlem is in den nacht van Zondag op Maandag brand ontstaan in eene broodbakkerij in de Groole Houtstraat, die echter spoedig door de brandweer werd bedwongen. Eene groote hoeveelheid zaagsel en ongeveer 15 mud rogge zijn verbrand. Vrijdag werd le Amsterdam een brief in de bus gedaan met het volgende adres: «Den heere N. N. Achterburgwal, over EIberleld." Deze brief is eerst gisteren bezorgd, want liij had eerst een uitstapje gemaakt naar Elbcrfeld, de stad in Rijn-Pruissen. Van daar is lijj teruggezonden met bet opschrift: «bei Elbcrfeld unbekannl", en toen eerst herinnerde men zich aan het postkantoor, dat er een Achterburgwal in Amsterdam is, gelegen tegenover het bekende hotel «die Stadl Elbcrfeld". [Hbi.) Uit Koog aan de Zaan meldt men aan de 1 jl. C.van 7 December: Bij de bedeeling, die gisteren avond door diakenen der lierv. gemeente zou gehouden worden waren zooals gewoonlijk de bedeelden opgekomen. Toen zij binnengeroepen werdendacht misschien menigeen dat ter gelegenheid van St. Nicolaasfeesl eene exlra-uitdceling zou plaats hebben. Doch hoe vonden allen zich teleurgesteldtoen zjj vernamen, dat de bedeeling tot een volgenden keer moest worden uitgesteld, omdat de kas nagenoeg ledi" was. Er had binnen- en buitenbraak plaats gehad: cu hel voorhanden gejd

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1