LEI DSC IIE COURANT. 48? 3. N°. 287, VRIJDAG 5 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BKR1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 3.franco p. p, f 3.50/ met het t'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de ejcpeditielcosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. O Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels iedere regel meer 25 cents. Advertenties voor DnitschlandOostenrijk er Zwitserland word3n nitsloitend aangenomen door IIAASENSTKIN VOGLEK Expeditie-Kantoor van Advertentiën tt Caizbury fjuheck Frankfort aAi. BerlinJLeijiioDresden Breslau, Keulen, Stuttyart, Weenen, Praag, Bazel, Zürich, St* Gallen, Gcr.ève en Lausarmr. LEIDEN, 4 December. Door de regering is een telegram ontvangen uit Penang, zonder da tum, waarschijnlijk gisteren verzonden, waaruit blijkt da! de expeditionaire magl den 28slcn November ter reede van Atchin is aangekomen. Op ver scheidene trocpenschcpen was de cholera uitgebroken. Poelo Nassi, in de haai van Atchin, is zonder tegenstand in bezit genomen en voor zieken verpleging ingerigl. Maatregelen tot bestrijding der cholera worden genomen. Dagelijks viel veel regen; daarom konden de operatien nog niet aanvangen. Een door Reut. off. medegedeeld telegram uit Penang, van 4 Dec., meldt: 70000 Atchinezen zouden in eene sterke stelling hij den kraton gekampeerd zijn. De Hollanders hebben hunne offensive operatien nog niet begonnen. Bij kon besluit van 1 Dec jl. is aan den heer A. van Stralen, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogheemraad van Rijnland. Ter behandeling in de zitting van den gemeenteraad van heden was in de eerste plaats aan de orde gesteld de benoeming van een onderwijzer in de gymnastiek, waartoe burg. en weth. ecne voordragt hadden inge diend, beslaande uit de lib. Disse, te Arnhem; Blom, te Velp, en Oflcnberg, alhier. De voorzitter zeide vooraf dat volgens de wel de voordragt 8 dagen te voren bij den raad moest worden ingediendmaar daar de stukken eerst laat van den inspecteur waren terugontvangen, kon die termijn niet wor den in acht genomen. Hij stelde dus de vraag of de raad er toe kon overgaan nog in deze zitting de benoeming te doen plaats hebben. De heer Dijleveld vroeg omtrent deze zaak eenige inlichting, t. w. of men hier stond voor ecne voordragt of voor ecne aanbeveling. Burg. en weth. spraken van eene voordragt. Bij eene voordragt nu was men gebonden aan de voor gestelde personen; hij eene aanbeveling kon men ook gaan huiten de voor- Restelde personen. Men stond hier nu voor een titularis, die onderwijs zou geven zoowel bij het lager als bij het middelbaar onderwijs. De wet op het lager onderwijs vorderde eene voordragt; die op het middelbaar onder wijs eene aanbeveling, en dit maakte de zaak voor den raad moegelijk. Hij wilde dus weten of men hier te doen had met eene voordragt of met eene aanbeveling. Deze vraag lokte eene uitvoerige discussie uil. De voorzitter gaf te ken nen dat burg. en weth. gemeend hadden eene voordragt te moeten doen. wegens het groot aantal lessen dat aan dc lagere scholen moet gegeven worden. De voordragt was dan ook opgemaakt in overleg niet de hoofdonderwij zers en den schoolopziener en wel met eenparige stemmen. De heer Bijleveld achtte de quaestie daardoor niet opgelost. De heer Lezwiin wees cr op dat de vroegere onderwijzer, de heer Martin, op dezelfde wijze, uit eene voor dragt was benoemd; maar de heer Bijleveld geloof'e niet dat men thans verantwoord zou zijn door hetgeen vroeger geschied was. De heer Cock meende dat de te benoemen persoon, daar hij onderwijs zou geven in het middelbaar onderwijs, een ambtenaar was hij dat onderwijs. De wet op liet middelbaar onderwijs vorderde eene aanbeveling, en dat was niet on doordacht in die wet gevoegd. Zoo hij volgens de wet op het lager onder wijs werd benoemd, dan zou Itij onbevoegd zijn middelbaar onderwijs te geven. De heer Buys was het in de hoofdzaak met de lilt. Bijleveld en Cock eens, maar zag liever de benoeming gedaan volgens de wet op het lager onderwijs. Men moest bier lot ecne solutie komen en elke solutie was in strijd met de wet. Het lager onderwijs was anlcrieur aan hel middel baar onderwijs; als er dus ecne keuze moest gedaan worden, dan was het rationeel dat de benoeming plaals had volgens de wet op hel lager onderwijs. De lieer Cock gaf in bedenking om, ten einde de quacslie op eene wettige wijze op te losseneerst eene benoeming te doen voor het middelbaar onder wijs; misschien werd dan ook wel dezelfde persoon gekozen voor het lager ouderwijs. De heer Buys kon hiermede genoegen nemenwanneer de orde omgekeerd werd en eerst de benoeming voor het lager onderwijs plaats had. De lieer Bijleveld achtte dit eene omslaglige wijze van handelen. Maar zijns inziens moest hel middelbaar onderwijs voorgaan; burg. en weth. hadden in de oproeping ook dal onderwijs op den voorgrond gesteld. De voorzitter wees er nog op dat het examen had plaats gehad in tegenwoor digheid van de autoriteiten van het lager onderwijs, en dat wanneer men overging tot afzonderlijke benoemingener ook eene wijziging in de bepaling van liet tractcment moest plaats hebben, hetgeen moeijelijkheid zou opleveren. Juist de combinatie zou tot een goed doel leiden. De heer Cock gaf toe daL de zaak op die wijze iels meer zou kosten, en de heer Bijleveld merkte aan dat uit de voordragt van burg. en wetli. toch ook bleek dat de autoriteiten van het middelbaar onderwijs waren gehoord. Omdat cr moeijelijklieden zouden ontstaan, mogt men niet afwijken van den regten weg. De lieer Buys meende dal men in deze te veel waarde hechtte aan hetgeen niet meer is dan eene formaliteit. Het lager onderwijs, be toogde hij op nieuw, was bier antcrieur aan liet middelbaar onderwijs en wat betrelt deze zaak alleen toepasselijk gemaakt op dal ouderwijs. De lieer Krantz. de zaak genoegzaam toegelicht achtende, stelde voor die verder hij stemming uit te maken. Dc voorziller ging hiertoe over en stelde in de eerste plaals de vraag: Zal de benoeming heden of later plaats hebben volgens de ingediende voordragt? Die vraag werd met 12 tegen 8 stemmen toestemmend beantwoord. In de tweede plaats werd gestemd over de vraag: Zal de benoeming heden plaals hebben? en met 12 tegen 8 stem men besloten dat de benoeming eerst later zou geschieden. v'tadat vervolgens mededeeling was gedaan van de ingekomen stukken, werden de verzoeken van T. van Eysinga en van het bestuur der vereeni- ging Harmonie, om liet kosteloos gebruik der stads-gehoorzaalingewilligd. De voordragt tot onderliandsche verpachting van de faecale stoffen, verza meld volgens liet Liernur-slelselwerd, nadat eene aanmerking van den heer Veel kind door den heer Stoffels was beantwoord, goedgekeurd. Ook werden goedgekeurd de voordragten tot onderhandsche verhuring van de woning boven liet telegraafkantoor en tot onderhandsche verhuring van de raamlanden. Ten slotte werd nog goedgekeurd een slaat van af- en over schrijving op de begrooling van 1873, tot voortzetting van de verbetering van riolen. De sluiting der mail naar Ncdcrl. Oost-Indie, te verzenden per stoom schip Madura geschiedt den 8CD December a. s. na aankomst van trein 1 (Noordhollaiidsche spoorweg) ten 9.45 des morgens; laatste bnsligling te Leiden 7 December 12 ure 's nachts. Brieven moeten afzonderlijk gebonden en drukwerk van eenigen omvang van een kmistonvv voorzien zijn. Bij de tweede kamer is ingekomen een adres van de HoHandselic maat schappij van landbouw tot ondersteuning van het stelsel van het Ontwerp van wet van de hh. üldenhuis Gratama, Idzerda en van Kerkwijk tot in trekking van de bijzondere bescherming aan de jagt en het jaglbedrijf ver leend; de Ilollandsche maatschappij legt er hij over een rapport over het afschaffen en afkoopen van zwanendriften en eendenkooijen en wenscht dat de wetgevende magt in dien geest ook werkzaam zij. De keizer van Oostenrijk liccft den lieer J. M. van Kempen, eigenaar der kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken, te Voorschoten, benoemd tot ridder van de orde van Frans-Joseph. Volgens het Fad. is niet het stuk zelve, een 4 pCts Nat. Schnld, het welk aan mevr. van der Kouwen zou toebehoord hebben, te Amsterdam aan geboden, maar is wel de talon ter bekoming van een nieuw couponblad bij de firma de wed. Tjeenk c. s. gepresenteerd. Het zal waarschijnlijk echter weder tot niets leiden, daar men nu reeds vermeent te welen, dat dit stuk reeds lang vóór den moord op order der eigenaresse is verkocht en opgege ven door haren gewonen commissaris. Te Katwijk aan Zee zijn sedert 25 Nov. aangekomen 8 schuilen niet 440,500 stuks sleur- en 155 kantjes pekelharing, waarvan schipper Jan Plug met 109,000 stuks steurharing, hebbende daarvan in twee nachten gevangen 80000 stuks kuslharing. Besteed voor vollen Engclschen haring 24 tot f 21, voor kuslharing 18 lot 15 per 1000 stuks; pekelharing niet in den afslag verkocht. Schipper W. van der Plas, van den reeder G. Verdoes, is met verlies van de halve vleet binnengekomen. Naar men uit Noordwijk meldt is men er in geslaagd de bomschuit waarvan vroeger melding is gemaakt, ledig te pompen en op strand ie halen. De schuil is erg gehavend. De voorhanden lading is in beschadigden toesiand verkocht. Tc Rotterdam is in den afgeloopen nacht ten kantore der maatschappij

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1