Llvl 1)8(111! COURANT. WOENSDAG 3 DECEMBER. «87,1 ST A DS-BE R ICIiT E N. BINNE^EAÏNDSCHE BKDIGTEtN. IJU1TEN LAN1 )St:ilE DERIG1 EN Iii de Londensche wijk Kensington is reeds een aanvang gemaakt met het bouwen van de katholieke uniyersiteit. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de cxpeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1 4 regels I.iedere regel meer 25 cents. Advertentien voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Adverteniiür. te Hamburg LubeckFrankfort a, M. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, iVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genhve en Lausannr. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 4 December 1873, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming van een onderwijzer in de gymnastiek. (199). 2". Verzoek van T. Van Eysimra, om het kosteloos gebruik der Gehoorzaal. (195 en 195'). 3". Idem van het Beslnur der Vereeniging "Harmonie." (200 en 200"). 4'1. Voordracht tot onderbandschc verpachting van de faecale sloften, verza meld volgens hel Liernurslelsel (193 en 193"). 5°. Idem tot onderhandsche verhuring van de woning boven het Telegraaf kantoor. (196 en 196*). 6». Idem van de raamlanden. (198 en 198*). T. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1873. Onder houd van riolen. (197 en 197*). LEIDEN, 2 December. Lij de heden op het raadhuis gehouden verkooping vau cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs, partijen van 100 hectoliters 55.f 55. «10 6. -f 5.50 h e 5 e f 2.85 ff 2.75 Gedurende de maand November 1873 zijn in de Leidsche volkskeuken algcleverd: 4027 porliën warme spijs, 343 porliën vleesch, 97 portiënspek; totaal 4467 porliën. Bij de heden aan het ministerie van marine te 's Ilage gehouden aan besteding was voor de levering van 200 eenmans wollen dekens de minste inschrijver de heer J. Scheltcma Jz alhier, voor ƒ6.13 per stuk. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat, volgens bij hem ingekomen ambtsberigten, in de week van 23 tot 29 November jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: in Noordbrabant: te Zevenbergen I; in Gelderland: le Deil I; in ZuidhollandIe Aarlanderveen 1, te Bergambacht 1, te Gouda 8, te Gouderak 1, te Gorinehcm 1, te Nieuwkoop 1, te Rot terdam 9, totaal in het rijk 24 personen. Bij besluit van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, van 30 September jl., is gunstig beschikt op het verzoek van P. C. llcyscr, gemag- tigde van de firma Besier Jonkheyin en C°.. om afstand in erfpacht van ruim 121 boiuvs woesten grond, gelegen in liet district Kotta Blilar, resi- èe.itie Kediri. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, heeft op 29 Nov. Port-Saïd verlaten en de reis voortgezet. Uit Noordwijk meldt aan de N. B. C.\ Zaturdag avond ongeveer ten 10 ure werd bij onstuimig weder alhier eene bomschuit van den reedcr E. Smit aangezet met eene vangst van ongeveer 130,000 stuks haring. De storm werd tegen middernacht zoo hevig, dat het leven der opvarenden groot gevaar liep en men eene poging waagde om lien met de reddingsboot van het vaartuig te halen. Slechts met de meeste inspanning en met levens gevaar niogt het der moedige bemanning van de reddingsboot gelukken, acht der opvarenden te redden; een had zich reeds in zee geworpen en al zwemmende den vaslen wal welen te bereiken. De schuit zit thans kort op liet strand, doch heeft zich reeds diep in het zand gewerkt en wordt zoo danig door de hevige branding geteisterd, dat zij mei de lading vermoedelijk weg zal zijn. Zondag morgen heelt men, hij laag water, nog een en ander van boord trachten te redden, doch te vergeefs. De duinen hebben het ge durende de laatste stormen zwaar le verantwoorden gehad; op sommige plaatsen zijn zij over een breedte van vijf meters en meer afgeslagen. Te Amsterdam was Zaturdag 11. een knaap, bij het ophalen der brug, op de wip geklommen. Toen het schip door de opening ging. raakte de onvoorzigtige jongen in het touwwerk verward, zoodat hij naar heneden stortte en onmiddellijk een lijk was. Naar men uit Kampen meldt heeft de gemeenteraad aldaar besloten aan den minister van binnenl. zaken te verzoeken een commissie van deskundi gen te benoemen, ten einde de deugdelijkheid der nieuwe I.Issel-brug te onderzoeken, vooral ook met het oog op de publieke veiligheid, welke vol gens loopende geruchten veel te wenschen zou overlaten. Nabij Groningen is Donderdagnacht een diefstal met braak en inklim- niing gepleegd. Alle voorwerpen van waarde zijn medegenomen en zelfs de kledingstukken van het hoofd des gezins heelt men niet gespaard, zoodat deze hij zijn ontwaken zich niet in het openhaar kon vertoonen. De daders schijnen bjj Nieuwe Schans over de grenzen te zijn getrokken. Het prov. geregtshof in Limburg, in raadkanier oordeelende over de aanklagt door den procureur-generaal tegen den zich noemenden Roger de Compagnolles ingediend, heeft heslist, dat het hem ten laste gelegde feit, het verzenden van aangeleekende pakketten, met aangegeven, maar niet aanwezige geldswaarde; noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstelde. Het hof heeft mitsdien de onmiddellijke invrijheidstelling van den beklaagde bevolen. Gisteren avond mogten wij hier ter stede kennis maken met eene opera van de hand van onzen landgenoot W. E. Thooft. Hel Hoogduitsche opera gezelschap uit Rotterdam, had zich de uitvoering daarvan ten taak gesteld en slaagde daarin zeer gelukkig. De verdienste dezer compositie berust ongetwijfeld in de talrijke schoonc koren, die in het stuk voorkomen. Het Rollerdamsche opera-gezelschap is teregt zeer gunstig bekend, niet alleen om zijn uitnemende solisten, maar levens om zijn degelijk zaaingesteld koor- gezelschap, iets wat in ons land lal van eigenaardige bezwaren oplevert. Xan de waarde van die koorzangen was men dus in staat alle eer le be wijzen, welke dan ook zeldzaam goed slaagden. Ook liet orcliesl was door zijne uitgebreide en verdienstelijke instrumentatie in staat te voldoen aan de vele moeijelijke eisehen der compositie. Fraulein kempner (Alcida) vervulde haar omvangrijke partituur op eene wijze, die op de toehoorders kraclitigen indruk maakte cn haar als eene zangeres van de goede school en flinke slem middelen kenmerkte. Früulein Baermann zong haar kleine rol als Frya allerliefst. Llaar indrukwekkend L spel en schoon geluid werd mede zeer gewaardeerd. De heer Riibsam (von Brederode) handhaafde zijne reputatie als talentvol zanger, trouwens in Leiden is genoemde heer bekend, en de heer Lederer (Bodo), hoewel een goed tenor en zijne partij verdienstelijk zingende, gaf het ide'e of zijn stem een weinig onder physieke omstandigheden gedrukt werd. Den componist werd aan het einde der voorstelling eene warme hulde toegebragt door het publiek, dat den heer Thooft herhaalde malen op het looneel riep en aan de zijde van Frttulein Kempner luide toejuichte, aldus zijn talenlvollen arbeid met den lof kroonende, welke hel waardig is. 's GRAVENHAGE, 2 December. Tot burgemeester der gemeente Weslzaan is benoemd de heef C. P. Metelerkamp, ten einde deze betrekking gelijktijdig te bckleeden met die van burgemeester der gemeente Wormerveer. Tot plaatsvervangend kantonregter te Grave is benoemd de heer P. II. Thysscn, burgemeester der gemeente Beers. De le luit. F. E. J. Lagerwey. van het 4e rcg. infanterie, is op pen sioen gesteld, en aan den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid !e kl. van het leger in Ned. Indië W. A. P. F. L. Zijnen Wartel is eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, wegens ongeschiktheid ten gevolge van ligchaamsgebreken. De luit. Ier zee 1' kl., van liet wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. Z. D. H. de prins zu Wied is lieden morgen ten 8 ure uit de residentie vertrokken, zicli begevende naar Dnitschland. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de spoorwegbegroo- ting voor 1874 met algemeene stemmen aangenomen. Morgen voortzetting van de behandeling der staatsbegroting cn wel over de aldeeling onderwijs in het algemeen en daarna hooger, middelbaar cn lager onderwijs in het bijzonder. ENG EliANK. LONDEN1 December. In den laatsten tijd zijn de steenkolen op de markt alhier in prijs gedaald, en wel met 6 sh. per ton. Men verwacht nog verdere verlaging. Uit Jamaica wordt gemeld dat de Spanjaarden de Virginias hebben doen zinken. Men geloofde, dat dit alleen was geschied om te beletten dat van het schip afstand zou worden gedaan. FSAN li R IJ Ei. De tijdelijke gemeentewetdoor de regering hij de nationale vergade ring ingediend, wordt door de republikeinsclie partij ten hoogste afgekeurd. Eene republiek te willen instellen met monarchale vormen, zegt de Siècle, is reeds eene niet zeer gemakkelijke laak, maar wie eene republiek wil grondvesten op despotieke grondslagen beproeft het onmogelijke. Eu deze onmogelijke taak schijnt het nieuwe ministerie toch in den zin te hebben. Als proefstuk, hetwelk geen meesterstuk is, onderwerpt het aan

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1