PER TELEGRAAF. gen, nü ongel wij feld 20 cenls en nog meer per hecloliler minder behoefden te geven. Op 5 December aanst. is hel CO jaren dat II. Rommcrls, boekdrukkers gezel in dienst bij den beer G T. N. Suringar alhier, by bet vak kwam. Bijna 52 jaren is bij bij dien patroon werkzaam. Uommerls verrigt zijn werk nog zonder bril. Diugsdag 11. vonden ecnige werklieden op den weg van Swalmen naar bel l'ruissiscbe dorp Brugge bet lijk van een man, in wien zij dadelijk zekeren Coorcns. wonende aan dien weg, erkenden. In den namiddag van denzelfden dag bevond zich de justitie van Roermond ter plaatse, doch moest bare werkzaamheden bepalen tol bet hooren van een paar getuigen op Nedcrlandsch grondgebied, vermits bet lijk op Pruissisch gebied lag en door l'ruissiscbe politie-beamblen bewaakt werd. Den volgenden namiddag werd door de l'ruissiscbe autoriteiten, van Kleef daartoe overgekomen, een nader onderzoek ingesteld en cene lijkschouwing bewerkstelligd, waarbij bleek dal met een zwaar bard voorwerp de schedel verbroken en met een slomp snijdend werktuig de regter onderkaak was verbrijzeld. Een kruikje jenever hing aan een rooden zakdoek nog om den arm en bij het lijk lag een zware dennen stok, voor een groot gedeelte met bloed bemorst, terwijl men onderstelt dat bet lijk van bet midden van den weg naar den kant gesleept is. Zoowel in Nederland als in Pruissen is men zeer verontwaar digd over dezen laaghartigen moord, op een grijsaard gepleegd. De bezoekers van de opera, Vrijdag avond door den Koninkl. Franschen schouwburg uit 'sGravenbagc gegeven, gingen blijkbaar niet onvoldaan huis waarts. In ieder opzigt mogt de uilvoering van Flotow's compositie //l'Orn- bre" welgeslaagd worden genoemd. En wat hare muzikale waarde betreft, de componist van de jubelouverture, van Martha en Sltadella, heelt in dit toonwerk onloochenbaar bet talent geopenbaard, wat eerstgenoemde werken zoo bij uitnemendheid kenmerkt. Friedrich Freiherr von Flolow werd niet te vergeefs door zijnen leermeester lleicha, den verdienstelijken componist, die aan Mozart en Haydn zijne vorming dankte, een schoone toekomst voorspeld als volgeling van den welluidenden eenvoud, het eigenaardig liefe lijke in de muziek van den dichter van Don Jttan en Figaro, van Mozart. Ter zelfder tijd onderscheidt bet libretto zich ook door voorbeehligen een voud. En toch, niettegenstaande bel karige der handeling, waaruit voort vloeit dat de repartitie slechts vier personen vergt, is het stuk in hooge mate boeijend. Een schoon dorpskind bemint in stilte den jeugdigen grond bezitter van de streek, waarin zij leeft en geboren is. Nimmer had de schit terende edelman bet jonge meisje opgemerkt, dat hem zoo vaak bewonderend naoogde. Hare liefde is hopeloos, te meer als bij, edelmoedig eene Calvijn- sehe familie beschermende (het valt voor na de herroeping van het edict van Nantes), als oflicier de krijgstucht schendt en daarvoor wordt ter dood ver oordeeld. Onderwijl wordt de ongelukkige Jeanne, getroflen door rampen, genoodzaakt door arbeid levensonderhoud te verwerven. Zij trekt de Savooi- sche bersen over en wordt de dienstmaagd van een beeldhouwer. De gelij kenis van haar meester, die baar weldra bemint, op den naar zij meent gcl'usilleerden graaf, wekt wel haar twijfel op, doch als bij haar zijne liefde bekent, wijst zij die van de hand en vertrouwt hem haar geheim toe. Fa- brice is werkelijk de graaf, die zijn leven aan een list van een zijner vrien den dankt. Die vriend wordt verraden en veroordeeld te sterven in de plaats van hem. dien hij het leven redde. Fahrice verneemt dit en stelt zich weer in handen zijner regters. Nog weinige uren levens worden hem toe gestaan. waarvan hij gebruik maakt om zich aan Jeanne bekend te maken, llij wil zijn geliefde huwen, haar al zijne bezittingen vermaken en daarna zich weder in de handen der justitie stellen. Jeanne is gelukkig. Zij weet niet welk vreeselijk onheil haar boven het hoofd hangt en op het oogenblik dal zij daarvan besef krijgt, komt ook de tijding, die den edelen graaf ge nade brengt. Vier personen in het geheel komen op het looneel. Het ligt voor de hand dat alle vier hoofdfiguren zijn. liet was de élite van hel gezelschap; de dames Massarl en Mezeray en de bh. lloreb en Jourdan. Mevr. Massart in de eerste plaats zij hulde gebragt voor haar bevallig spel, haar schoone zang, als Jeanne. Hare liefelijke verschijning en uitmuntende plastiek, een sympalheiisch geluid, maken haar tot waardige opvolgster van mevr. De- rasse. Gok mevr. Mezeray mogt men in haar kracht bewonderen in de lieve aria's der eerste acte. Beide dames verwierven bouquet ten. De heer lloreb zong uitmuntend, trouwens men mogt genoemden artist reeds vroe ger bewonderen, en Jourdan. hoewel de souffleur telkens te hulp roepende, deed zich mede als talentvol zanger kennen. Het trio in de laatste acte was schoon. Over het algemeen bood deze opera veel schoone momenten aan. 'sGRAVENHAGE, 1 December. Door Z. M. is B. Geel ontslagen als burgemeester der gemeente Graft. Tot commies der posterijen van de 3Jt klasse zijn benoemd de hccren surnumerairs: G. Moerland, H. J. Greven en J. P. T. van der Kemp. 11. M. de koningin heeft gisteren, na hare ongesteldheid, voor de eerste maal de voormiddaggodsdiensloefening in de Waalschc kerk bijgewoond onder gehoor van ds. Zubli. Z. K. II. prins Alexander was er mede te genwoordig. II. M. is heden voormiddag naar het Huis ten Bosch uitgereden. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie voort gezet over de spoorweg-begrooting. Nopens den weg Nieuwe-Schans-lhrhove bestaat meer toenadering met Oldenburg. Wat dé uitbreiding en de aan vulling van het spoorwegnet betreft, blijft 'de minister voor den aanleg door particuliere solide ondernemingen, waaronder het consortium van ban kiers behoort, en zal in het voorjaar daaromtrent een algemeen wetsvoor stel doen. Morgen voortzetting. Door de commissie voor het examen van candidaal-notaris zijn Zatur- dag als zoodanig toegelaten de hh. W. Krabbendam, uit Schiedam; V. J. G. Beelaerts van Blokland, uit 'silage, en J. Visser, uit 'sGravendeel. |julTIkiN LANDSCIE BERIGTEIN ËHrCELAKO. LONDEN30 November. Op cene vraag van den lord-mayor van Londen, of het der regering niet wenschclijk voorkwam dat er eene commissie gevormd werd om liefde gaven in te zamelen ten behoeve der noodlijdenden ten gevolge van den hongersnood in Britsch-lndie, in welk geval hij daartoe den eersten stoot zou geven, heeft de minister van Indië, de hertog van Argyll, ontkennend geantwoord. In den brief, waarin zulks wordt gedaan, verklaart deminis- ter dat uit de rapporten van den onderkoning van Indië eene verbetering der vooruilzigten blijkt, zoodat de tijd hem nog niet gekomen schijnt om een beroep op de liefdadigheid te doen. Geen dringende nood, schrijft de minister, wordt verwacht vóór February of Maart, en alle mogelijke maat regelen zijn genomen ol zullen genomen worden voor dat de nood zich zal doen gevoelen. Onder de naar aanleiding van de expeditie naar de Goudkust genomen maatregelen behoort ook de oprigting van hospitalen voor herstellende ge wonden op Madeira en te Gibraltar, waarvoor reeds, wat Madeira betreft, in overleg met de regering van Portugal, de noodige beschikkingen zijn gemaakt FBANKBUK. Naar men verneemt zal aan de onder-secretarissen van slaat de toe gang en eene raadgevende stem in den ministerraad worden toegekend. De heer Baragnon. tot die betrekking aan bet depart, van binnen], zaken be noemd, had althans daags na zijne benoeming eene zitting van den minis terraad bijgewoond. Volgens rUnivers mag de houding der regering, volgens de zamenstel- liug van het ministerie, volgenderwijze geteekend worden: uitsluiting van de uiterste regterzijde; overwigt van het regter-centrumtoenadering tot het linker-centrum en de gematigde voorstanders van den heer Thiers. Ook in de Union wordt de zamenstclling van hel kabinet op gelijke wijze be oordeeld en aan dat oordeel een hevige uitval vastgeknoopt tegen het regter- centrum, hetwelk beschuldigd wordt de regterzijde //verraden en verkocht" te hebben. De generaal Ducrot heeft zijn ontslag genomen als lid der nationale vergadering. «Ik heb", zegt hij in zijn schrijven aan de vergadering, //al tijd gedacht dal het mandaat van afgevaardigde volstrekt niet te vereenigen was met mijne pligten als soldaat, en hoogere overwegingen van sociale orde alleen hebben mij bewogen het te behouden veel langer dan ik voor zien had. Thans, nu zekere rigtingen aan den dag komen, Welke nood lottige gevolgen kunnen hebben voor de tucht in het leger, acht ik het oogenblik gekomen om mijne beginselen te bevestigen met de daad. en van dezen dag wil ik mij geheel wijden aan de pligten, mij opgelegd door het bevelhebberschap, dat mij is toevertrouwd." De Aioniteur meldt dat de generaals Letellier en Saussier, onlangs tot afgevaardigden gekozen, bij ministerieel besluit, van hunne commandemcnten zijn ontheven. DVITSCHLAN», Nadat dej aartsbisschop van Posen de sommatie had ontvangen binnen acht dagen zijn ambt neder te leggen, heeft hij zijne beide domkapittels (van Gnesen en Posen) bijeengeroepen. Die conferentie heeft ruim twee uren geduurd. Wat er is verhandeld, weet men niet, maar volgens de Kuryer I'oznamki hebben de beide kapittels nadrukkelijk verklaard, zich aan de zijde van den aartsbisschop te scharen. De aartsbisschop zal nu zeker niet aan de sommatie voldoen en dan door het kerkelijk geregtshof van zijn ambt vervallen worden verklaard. Hoe verder de loop der zaak zijn zal, is nog moeijclijk te voorzien. Het totaal der boeten, waartoe de aartsbisschop veroordeeld is, bedraagt 10200 th.of subsidiaire gevangenis straf van 4 jaren. MADRID, 29 November. Op verzoek van de bevelhebbers van het Engel- sclie, het Fransche en het ltaliaanschc eskader had generaal Ceballas aan de belegerden in Carlhagena een wapenschorsing van middernacht tol vier ure in den ochtend toegestaan, opdat grijsaards, vrouwen en kinderen uit de stad konden verwijderd worden. Gisteren avond duurde het bombarde ment voort. Het vuur der belegerden was niet zoo levendig als in den morgen, doch werd niet gestaakt. In de stad hebben de projectielen op verscheidene plaatsen brand veroorzaakt. Men zegt dat eenige huizen ge plunderd zijn geworden. MADRID, 29 November. Het bombardement van Carlhagena houdt aan. Op verscheidene plaatsen in de stad ontstond brand. De admiraal van het Haliaansch eskader heeft op nieuw ern wapenstilstand verzocht, doch het werd geweigerd. MADRID, 30 November. Het ofFiciëel berigt omtrent de zaak der Virgi- niiis luidt aldus: De gouvernementen te Washington en Madrid zijn het eens geworden ten opzigte der grondslagen voor cene schikking, liet schip en de bemanning zullen aan de Vercenigde Staten worden teruggegeven. Het gouvernement aldaar heeft een aanbod gedaan om de zaak tot eene definitive beslissing te brengen, gegrond op de wetten en traclaten Spanje zal niet verpligt worden, de Amerikaansche vlag te salueren. Aan de klagten en eischen van Spanje zal regt wedervaren. LONDEN, 1 December. Uil Cape Coast Castle van II November is berigt ontvangen dat den 3Jï° bij Dunkwa een gevecht werd geleverd, waarin 40 Engelschen en met hen bevriende inboorlingen zjjn gekwetst geworden. De Ashanlijncn hebben den 5'100 Nov. de Engelsche posiliën bij Abbucrampo vermetel aangetast, doch werden na een strijd van 30 uren afgeslagen; zij trokken terug in de rigting van Prahsu. CARDIFF, 1 December, liet Amerikaansche schip Tremontain is hier aangekomenmedebrengende 87 passagiers en personen der bemanning van de transatlantische paketboot la Fille ilw Havre, die den 23en November gezonken is ten gevolge van eene aanvaring met het Engelsche schip Lockern. 227 menschen hebben bij deze ramp het leven verloren. PARIJS, 1 December. In de gisteren gehouden bijeenkomst der repubti- keinsche linkerzijde zijn Jules Simon tot voorzitter en Duclerc tot onder voorzitter dezer fractie benoemd; voorts is besloten de interpellatie over den staat van beleg te handhaven, en te verlangen dat de tijdelijke gemeentewet naar de afdeelingen der kamer worde verzonden, ten einde eene commissie van onderzoek te benoemen. iaatrgcrlt j!ïc ^ianb. ONDERTROUWD: G. A. Baan, jm. 25 j. ert C. J. Borgerding, jd. 24j. C. Wijn- kool, jm. 30 j. en M. Olto, wed". 43 j. C. van der Bcnt.jm. 23 j. en J. R. van jm.23j. en M. Montie, jd. 21 j. 283'ic Staats-Lotcrij. Derde Klasse. Trekking vail i December. Prijs van 25000: N°. 19990. 15000806 14906. - 1000: 5875 13860. 400: 6971. 200: 2224 8806 18981. 100: 2215 4766 4923 11241 11521 15247.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2