van 2 July 1871 oil 27 April 1873 gebleken was. Daarenboven acblle de regering het hoogst gevaarlijk in de gegeven omstandigheden, toen de ont ruiming van het grondgebied aanstaande was en de nationale vergadering op reces stond uileen te gaan, door het uitschrijven van vele verkiezingen op denzelfdcn dag aanleiding te geven tot demonslratiën welke op het gezig der regering van een slechten invloed zouden kunnen worden. De regering bad thans als regel aangenomen dal de aanvullingsverkiezingcn éénmaal 'smaands, op den eersten Zondag, zouden worden gehouden voor alle vaca turen waarvoor de zcsmaandsche termijn in den loop dier maand verscheen. Gelijk reeds gemeld is nam de vergadering met meerderheid van stemmen bet voorstel aan om in deze over te gaan tot de orde van den dag. De Union bevestigt thans de vroegere mededeeling omtrent het ver blijf van den graaf van Chambord in Frankrijk. Volgens dal blad is hij in alle stilte gekomen, om geen agitatie te weeg te brengen, en heeft hij de ontwikkeling der gebeurtenissen gevolgd, die lot heil des lands leiden en een einde maken kon aan eene onverdiende ballingschap, liet oogenblik is thans nog niet gekomen, om aan hel licht te brengen, wal de graaf van Chambord in hel werk heeft gesteld, ten einde het bedreigde schip in vei lige haven te brengen. Doch zoodra dit oogenblik zal zijn aangebroken, zal Frankrijk te weten komenhoe onbaatzuchtig en eenvoudig 's konings harte is en hoeveel toewijding er bij hem gevonden wordt. Te Pan heeft men Woensdag morgen ten half vijf ure vier vrij hevige schokken van aardbeving waargenomen, in de rigting van het noorden naar het zuiden, een in die van het oosten naar het westen. De hervormde synode van Frankrijk heelt de beraadslagingen over het tweeledige voorstel barer permanente commissie ten einde gebragt en die voordragt aangenomen. Het voorstel tot het vragen van magtiging' aan de regering om aan de door de synode den 205lco Jnnij 1872 aangenomen gc- loolsverklaring eene legale openbaarheid te geven is met algemeene stemmen goedgekeurd. Het andere, strekkende om gelijke magtiging te vragen met opzigt lot den G11Julij 1872 door haar genomen disciplinair besluit, in houdende: "Elk candidaat voor de h. dienst zal, alvorens bevestigd te wor den, verklaren, dat hij instemt met het geloof der kerk, zoodanig als dit door de algemeene synode is vastgesteld, is met nagenoeg algemeene stem men aangenomen. Dij de beraadslagingen hebben de bh. Roberty en Cor- bière betoogd dat de synode wel behoorde te bedenken, dat door de aanne ming van het voorstel barer permanente commissie de volledige scheuring der kerk tot stand gebragt zou worden. De bh. Mallet, Faure en prof. Blois verdedigden de aanneming van het voorstel, liet was, zeide de laatste (de opsteller der geloofsvcrklaring) gcene inquisitie, geene theologische ver volging, indien zoodanige vergadering niet gedoogde, dat de leeraren der kerk, die zij vertegenwoordigt, een geheel ander geloof verkondigen dan dat, hetwelk den grondslag dier kerk uitmaakt. De regtzinnige partij wilde geen scheuring, neen, zij gevoelde drang lot eenheid en verbroedering, en dit had zij getoondmaar zij kon zich met geen bloolen schijn te vrede stellen. Laat ons standvastig den ingeslagen weg blijven bewandelen. Wan neer het licht eens zal zijn doorgebroken, zal men erkennen, dat wij geene verdrukking gewild hebben, maar dat wij door het in dienst houden der van ons geloof afwijkende leeraars ons integendeel aan groote schroomval ligheid en aan eene buitensporige gematigdheid schuldig hebben gemaakt. IPA1VJE. Naar men uit Madrid aan de lnd. Beige schrijft heeft ook de Britsche gezant eene nota over de vermeestering van den Firginius en hel ter dood brengen van zes Britsche onderdanen aan den heer Carvajal overhandigd, j Daarin wordt erkend, dat volgens de Spaansche wetgeving de autoriteiten op Cuba de bevoegdheid hadden de doodstraf loc te passen op zeeschuimers, welke de wapenen voerden tegen eene Spaansche kolonie, alsmede dat zee schuimers geene nationaliteit bezitten en ipso jure builen de wet staan. Zoodra de Britsche regering de overtuiging zal hebben ontvangen dat de op den Firginius aanwezige Britsche onderdanen zeeschuimers waren, zal zij voldaan zijn. Het is te hopen dat de Vereenigde Staten, na zich te hebben beraden, dezelfde houding zullen aannemen en het plan tot eene interventie op Cuba ten gunste van de voorstanders der onafhankelijkheid dier kolonie opgeven zullen. Het gebeurde zelf heeft alleen eene zoo ernstige beteekenis erlangd door de kuiperijen, welke te New-York door de uitgewekene rijke Cubanen van Havana en Santiago worden opgezet. Deze uitgewekenen wil len lot eiken prijs Cuba van Spanje afscheuren en vinden steun bij de vijan dige gezindheid der Noord-Amerikanen tegen de slavernij en bij hun ver langen om het Monroestelsel in alle tot Amerika behoorende oorden en streken loc te passen. ITALIË. Uil Rome wordt gemeld: De commissie van liquidatie heeft de aan spraken van omstreeks 800 ordesgeestelijken erkend en hun de pensioen- acten uitgereikt. De daarop te betalen pensioenen beloopen omstreeks 300,000 lire in het jaar, zoodat de uitgaven voor pensioenen, wanneer de commissie haren arbeid voltooid zal hebben, voor Rome omstreeks 1,000,000 lire 'sjaars zal bedragen. Deze som zal echter, naar te voorzien is, al zeer spoedig eene toenemende belangrijke vermindering ondergaan, daar van de 4200 monniken niet weinigen reeds een hoogen leeftijd bereikt hebben. De kostbaarste nalatenschap der kloosters, welke aan de regering ten deel valt, bestaat in de bibliotheken. Van de twee groote bibliotheken heeft de eene haren nieuwen directeur reeds gekregen; voor de andere zal hij waarschijn lijk binnen weinige dagen benoemd worden. Inmiddels blijven de monniken er nog werkzaamwelke tot dus ver de dienst in de boekerij verriglen. Ten aanzien der quaeslie van het burgerlijke huwelijk heeft de pauselijke pocnilcntiaria de volgende belangrijke beslissing genomen: "Ofschoon het ware huwelijk tusschen geloovigen eerst dan gesloten wordtwanneer man en vrouw, vrij van huwclijksbeletselen, voor den pastoor en getuigen over eenkomstig het formulier van het Trentschc concilie hun voornemen en hunne toeslemming verklaren, en ofschoon het aldus gesloten huwelijk vol strekt niet noodig heelt door het burgerlijke gezag erkend of bekrachtigd r te worden, zoo wordt het desniettemin, om onaangenaamheden en straffen te vermijden, gelijk mede in het belang van het welzijn der nakomelingen en om het gevaar der polygamie te voorkomen, voor gepast en dienstig geacht, dat diezelfde geloovigen, na het wettige echtverbond voor de kerk gesloten te hebbenzich bereid betooncn de door de burgerlijke wet ge vorderde acte te voltrekken; altijd echter in de overtuiging, dal zij, door voor de beambten der regering te verschijnen, niets anders dan eene zuiver burgerlijke formaliteit vervullen." UUIT§C!ILA\». Door den minister van financiën is in de kamer van afgevaardigden medegedeeld dat de regering de quaeslie over afschaffing van het dagblad zegel wcuscht uit te stellen, daar er thans wordt onderhandeld over eene rijksdrukperswet, waarin het zegclregt op dagbladen zal vervallen. Onlangs hadden de werklieden in dienst bij het spoorwegstation Ie Brunswijk, ter verkrijging voor hooger loon. den arbeid gestaakt, liet zijn beambten, aangesteld met waarborg van ondersteuning in geval van ziekte', pensioen, weduwen- en weezengeldenen onder voorwaarde dat zij alleen in geval van verzuim of disciplinair misdrijf kunnen, maar ook moeten worden ontslagen. Eene werkstaking valt nu in de termen dezer bepaling, en dientengevolge zijn zij thans allen, ten getale van 135, onverwachts weggezonden, iets waarop zij niet hadden gerekend. Onder hen zijn vele bejaarden, die spoedig in het genot van pensioen zouden gesteld worden. Uit Geestemunde wordt gemeld, dat aldaar met de stoomboot Strnss- burg een groot getal Jezuïten naar Ecuador zijn vertrokken. De groote Indische olifant in den zoölogischen tuin te Berlijn heeft in den nacht ven Donderdag op Vrijdag de zware schuifdeur van zijne nieuwe verblijfplaats geopend, een nog onvoltooid ijzeren hek verbroken en is een wandeling in den tuin gaan maken. In zijn vroegere woning was het beest gewoon zijn wachter behulpzaam te zijn in het wegschuiven der zware deur, en hij toonde nu, dal hij dit alleen wel kon. Na zijne wan deling liet hij zich gewillig naar zijn verblijf terugbrengen. PER TELEGRAAF VERSAILLES, 28 November. Bij de verkiezing van de commissie van dertigen hebben bij de eerste stemming slechts 13 leden de vereisehte meer derheid gekregen. Het zijn de hh. Dufaure, Cumont, Grivarl, de Kerdrel, Lacombe, Laboulaye, Lambert de Sainte Croix, de Larcy, de Meanx, Pra- dié, Talhouet. Tailhaud en Waddingion. Morgen verkiezing van de overige leden. POSEN, 26 November. Eergisteren heeft de aartsbisschop van Posen eene aanschrijving ontvangen van den president van het provinciaal bestuur, waarin hij gesommeerd wordt binnen acht dagen zijn ambt neder te leggen. Hieraan niet voldoende, zal hij worden gedagvaard voor het gcreglshof voor kerkelijke zaken te Berlijn. De. Kuryer Poznanski maakt een brief openbaar van den Paus, waarin deze den aartsbisschop vermaant in zijn verzet legen de regering te volharden. WEENEN, 20 November. De Wiener Zeit. behelst de benoeming van graaf Paar, thans gezant te Kopenhagen, tot buitengewoon gezant bij den 11. Stoel. PESTII, 26 November. De kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp betrciïendc de nieuwe leening met groote meerderheid aangenomen. MADRID, 26 November. Het Duitsche eskader heeft zich gisteren voor Carlhagena vertoond en maakte toebereidselen tot een bombardement, voor het geval dat men de 25000 pesetosj die aan de Duitsche onderdanen waren ontnomen, niet teruggaf. De opstandelingen hebben aangeboden die som in kantonnale douros te betalen; maar de Duitsche kommandant weigerde die aan te nemen. Hierop hebben de opstandelingen de som in goud betaald. De Italiaanscbe consul heeft zich tevreden gesteld met koperen munt tot vergoeding der aan de Italianen tocgebragte schade. VERSAILLES, 26 November. Hel ministerie is aldus zamcngesteld: de Broglie, minister van binnen), zaken en vice-president van den ministerraad; Dccazes, buitenl. zaken; Fortou, onderwijs; Desseillignykoophandel; de Larcy, openbare werken; Depeyrc, justitie. Magne, financiën; du Barrail, oorlog, en Dompierrc d'llornoy, marine, behouden hunne portefeuilles. Hel Journ. off. zal morgen deze zanienslelling van hel ministerie bekend maken, zoo mede de benoeming van den heer Baragnon lot onder-secretaris bjj het depart, van binnenl. zaken. LONDEN. 27 November. De Times en de Daily News bevatten een berigt uit Philadelphia, meldende dat generaal Sickles officieus aan de Ame- rikaansche regering heeft medegedeeld dat Spanje in de teruggave van de Firginius toestemt. PARIJS, 27 November. Het gerucht dal de verkiezing van Lelellier 1 ongeldig zou worden verklaard, wordt tegengesproken. Boulevard, leening 93.17. liet Journ. Offic. bevat de namen der ministers, zooals die reeds gemeld zijn; benevens de benoeming van Baragnon lot secretaris van staat voor biuncnlaudschc zaken. MADRID, 27 November. Een ontzaggelijke beweging wordt op louw ge zet om Castclar te doen vallen en aan Serrano het regentschap over den inlant don Alfonso aan te bieden. NEW-YORK, 26 November. Een commissie uit den senaat belast, niet het onderzoek naar de aangelegenheden betreffende den Firginius, oordeelt dal de teruggave van dat schip aan Amerika iedere oorzaak voor oorlogsverkla ring zal doen ophouden en eene diplomatieke oplossing van hel geschil zou vergemakkelijken. De firma .lay, Cooke O. is failliet verklaard, met de bijvoeging dat het faillissement buiten haar schuld is. MADRID, 26 November, liet bombardement van Carlhagena is lieden ten 6 uur begonnen en voortgezet lol 3 uur des namiddags. Ten 2 uur des namiddags is de Dlnmancia op zee genomen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3