EXPOSITIE OLEOtilAPHIE&R HYPOTHEEK. "per telegraaf! STADS-GEHOORZAAL (Copieëii naar cle voornaamste Schilderstukken van oude en moderne meesters.) spoorwegongevallen een dieperen indruk maken. Het slaat vast dat hel hoogc cijfer dier ongevallen cene schande is, heizij voor de bekwaamheid hetzij voor de mcnschelijkheid der spoorwegdirectiën en in de verslagen der spoorvveginspectcurs komen talrijke adviezen van deskundigen voor, waarbij de ongevallen, middellijk of onmiddellijk, worden toegeschreven aan het verzuim van voorzorgenwelke zeer wel aan te wenden zijn en inder daad door sommige direction worden genomen." De heer Disraeli heeft te Glasgow, waar hem door een groot aantal werklieden een adres werd aangeboden, eene rede gehouden. Hij zeide daarin dat de begonnen strijd lusschen wereldlijk en geestelijk gezag in Europa van hoogst ernstigen aard was en verwikkelingen dreigde mede te brengen, waaraan het voor Engeland niet mogelijk zou wezen zich te ont trekken. Engeland moest zich er op voorbereiden om bij dezen strijd we der dezcllde houding aan te nemen, welke 300 jaren geleden tijdens de kerkhervorming de bron van zijnen roem en zijne grootheid geweest was. Het zou zijne roeping en zijne beschaving zoowel tegen atheismus als tegen priesterlijke heerschzucht te verdedigen hebben. Te Bristol is eene vergadering gehouden van Anglikaanschegeestelijken, waarin krachtig geprotesteerd werd legen het invoeren der oorbiecht in de Engelsche kerk. FBISHR IJ K. In de ofïicicuse dagbladen wordt gewaarschuwd tegen geruchten om trent de zamenstelling van het nieuwe ministerie. Het Journ. de Paris zegt o. a.: //Slechts twee punten staan op dit oogenblik vast: de heer de Broglie is belast met de vorming van een nieuw kabinet: de heer de Broglie zal niet als minister van binnenlandsche zaken optreden. Hetgeen er verder verhaald wordt berust alleen op gissingen. In de dagbladen wordt medegedeeld dat te Straatsburg twee forten zjjn ingestort, ten gevolge van de plaatsing van zware stukken geschut door de Duitsche militaire autoriteiten. §PA1V'JE Omtrent den staat van zaken te Carthagena wordt gemeld dat aldaar eene zamenzwering is ontdekt, die de overgave der stad ten doel had; bijna alle officieren van twee regimenten werden in hechtenis genomen. De Hioofdaanleggers zullen gevangen gehouden, doch niet te regt gesteld worden. Conlreras had zich in veiligheid gebragt in het Fransche consulaat, doch werd in hechtenis genomen toen hij zich buiten het gebouw waagde. Eene bende gewapend gepeupel deed eenen aanval op liet fort Galeras, welke met moeite afgeslagen werd. De nederlaag van de voorstanders der over gave beneemt vele kansen op een spoedig einde van het bombardement. Een uitval door de opstandelingen gedaan was mislukt, maar zij waren toch in goede orde teruggetrokken. IB IT I T C II Ij A NT IB. Ten behoeve van de Pruissische staatsspoorwegen worden spoorweg- rijtuigen gebouwd, welke bestemd zijn- om het noodige te bevatten, ten einde onvoorziene gebreken aan den weg onverwijld te herstellenzij zullen met het oog daarop bevatten een veldsmidse en wijders zal een ander ge deelte van die rijtuigen worden iugerigt als ambulance, zoodat bij spoor wegongelukken een geschikter plaats voorhanden is om gekwetsten de noo dige hulp te bieden en die op behoorlijke wijze te vervoeren. In den uitersten wil, door wijlen hertog Karei van Bronswijk nagela ten, is geen enkele bepaling gevonden betreffende de wijze, waarop ten aanzien der bedienden van den overledene moest worden gehandeld. Wel wordt daarin voorgeschreven, dat hun rijke geschenken in geld zullen wor den toegekend, maar geen nadere bepalingen heelt men aangetroffen. De regering der stad Genève heeft nu bepaald, dat 203,000 fr, tot dat doel zullen worden gebezigd. liet eindcijfer der uitgaven voor de Weener algemeene tentoonstelling is, blijkens de thans openbaar gemaakte balans, 19,700,000 fl. De rijksraad bad een crediet van 15,700,000 toegestaan. Het verschil van 4 millioen fl. wordt nagenoeg door de opbrengst der entreegelden gedekt. Den 18öt° Nov. heeft te St. Petersburg de plegiige onthulling van het standbeeld plaats gehad, dal aldaar ter nagedachtenis aan den beroemden reiziger om de wereld, admiraal von Krusenstern, is opgerigt. 'sGilAVENHAGE, 26 November. Volgens een regeringstelegram van Bui tenzorg, gedagteekend van 25 dezer, was de naar Atchin bestemde expedi tionaire magt Singapore gepasseerd. VERSAILLES, 25 November. De regterzijde is bereid om in de commissie voor de constitutionele wetten ook leden van de linkerzijde toe te laten. VERSAILLES, 25 Novembey. De benoeming van de Broglie tot minister van binnenlandsche zaken en van Decazes tot minister van buitcnlandsche zaken schijnt zeker te zijn. VERSAILLES, 25 November. Het Journ. Off. zal morgen het besluit be vatten, houdende de zamenstelling van het nieuwe kabinet. De heer de Broglie aanvaardt de portefeuille van binnenlandsche, de heer Decazes die van buitcnlandsche zaken. Al de andere ministers behouden hunne porte feuilles, behalve de heer Beulé, die zich terugtrekt. Voorts zal het officiële blad de benoeming bevatten van den heer Baragnon tol onder-secretaris aan het departement van binnenlandsche zaken, en zeer vermoedelijk die van den heer Desjardins tot onder-secretaris aan het departement van openbaar onderwijs. De overige benoemingen van onder-secretarissen zijn nog niet vastgesteld. VERSAILLES, 25 November. Na afloop der zitting heeft de regterzijde tot candidatcn voor de commissie voor de constitutionele wetten gesteld de hh.: Cumont, Kerdrel, Larcy, Mcaux, Sugny en Tailhand. Hel regter- centrum stelde als zoodanig de hh.Andclarre, Grivart, Ilaussonville, La- combe, Lambert, St. Croix, Laurier, Paris, Talion, Yingtain, Dufaure, La- boulaye, Waddington en Lcfèvre. LONDEN, 26 November. De Times berigt dat waarschijnlijk morgen het disconto van 8 tot 6 pCt. verlaagd zal worden. PARIJS, 26 November, liet nieuwe kabinet was gisteren avond vergaderd. POSEN, 25 November. Aartsbisschop Ledochowski is heden, ter zake van het in strijd met de wet aanstellen van geestelijken, lol 5400 thaler geldboete, subsidiair tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. MADRID, 25 November. Ten onregte is berigt dat Spanje een scheidsreg- lerlijke beslissing van de f'////inias-quaeslie verlangt. Mogt zulk een beslis sing gegeven worden, dan zou het initiatief van Engeland uitgaan. NEW-YORK, 25 November. Te Havana worden met veel ijver verdedi- gingstoebereidsclen gemaakt. De bevolking heeft vast besloten geen concessiën te doen. Ook in Amerika worden de toebereidselen bespoedigd, ofschoon de oorlogzuchtige geest afneemt. öurgcriij&c Jëdastb. Vim 20 tot en met 2G Aovember 18J3. BEVALLEN: L. Wolf, geb. van Frank, Z. II. J. M. Fontein, geb. van Niehoff, D. A. C. Leupe, geb. Nihot. Z. A. Rozeboom, geb. Sluis, Z. A. G. Wempe, geb. Roszbergeu, Z. J. M. van der Meer, geb. Zitman, D. J. Wagemans, geb. Taffijn, Z. - M. van der Blom, geb. van Dissel, Z. - M. Zindel, geb. Verhoeven, Z. K. van der Nat, geb. Arbouw, D. J 11. de Does, geb. Timmermans, D. J. Nicuwenhuizen, geb. Zaalberg, 1). S. Imans, geb. Zirkzee, - - J. Palm, geb. Dijkgraaf, Z. M. J. II. van der llenst, geb. Duchatean, Z. - C. Dekker, geb. Broekveld, Z. A. van den Berge, geb. van Rijnswou, tweel. Z. en Z. - -M.Schue- mie, geb, van Dokkum, D. J. Dubbelaar, geb. Erades, D. M. 11. Bruinier, geb. Ditmars, D. J. de Boer, geb. Planje, Z. C. Lafeber, geb. Auer, Z. C. J. Che- riex, geb. Meursinge, D. GEHUWD: L. L. P. Mond, jm. en J. C. van Os.jd. J. C. Roelandse,jm. en J. Sloos, jd. II. Labordus, jm. en G. van der Sluis, jd. B. Plaizier, wedr. en M. van der Laaken, jd. J. C. Kanbier, jm. en P. van der Tuin, jd. J. Ribot.jm. en A. Sjardyn, jd. J. F. Dee, jm. en W. Segyn, jd. C. F. Bakker, jm. en S. van Es, jd. G. S. Jannis, jm. en P. C. van der Ark, jd. J. A. J. Sleyger.jm. cn A. M. L. Ucker. jd. OVERLEDENJ. van Zanten, 74 j. II. M. Maryl, Z., 23 m. M. C. Koomen. V., 43 j. B. Deegen, 32 j. N. van der Toorn, Z., 5 m. J. van der Toorn, D., 19 m. W. Naglegaal, wed'. W. Fontyn, 69 j. N. W. de Ridder, 43 j. W. Hardeman, D., 3 j. II. C. van Es, D., 3 m. -- J. Godefroy, D., 14 m. A. Monlie. Z„ 17 j. G. Sliva, Z„ 13 d. C. van Vendeloo, geb. Vogelenzang, 61 j. G. de Roode, V., 66 j. A. van der Krocht, geb. van Zwielen, 35 j. C. Blonk, 75 j. J. Fasseur, Z., 4 m. N. Cleveringa, 17 j. J. Boom, D., 2 j. E. Post, Z., 20 j. C. van der Poel, geb. Olyhoek, 28 j. M. van den Bos. geb. den Hertog, 26 j. M. E. 11. van der Bent, D., 2 m. A. Rutgers, 35 j. G. O. L. Meijer, Z., 6 m. N. Cornelisse, D., 3 m. II. Noppen, 1 ra. P. II. II. Brybag, Z., 15 m. S. Teljeur, 70 j. AD VfiRTUftTLKK. lieden overleed te Scherpen zeel onze geliefde Schoondochter A. AFFOURTIT, Echlgenoote van den lieer W. M. S. JUNIUS. Leiden, 25 November 1873. Doctor JUNIUS Visites worden niet afgewacht. cn Echlgenoote. De Ondergeteckende betuigt haren welgemeenden dank voor de belang stelling, ondervonden bij gelegenheid van het smartelijk verlies van haren innig geliefden Echtgenoot JAN OEDSES DE VRIES. Leiden, 26 November 1873. Wed. VV. DE VRIES, Filippo. Groole cn kleine sommen disponibel als Is" Hypotheek op Lande rijen en Huizen, op zeer aannemelijke voorwaarden. Adres met franco brieven onder letters A. in den Kantoorboekhandel van J. J. W1JC1IERS, Oude Leliestraat te Amsterdam. Vriidag 28 en Zaturdag 29 November, vau 11 tot 4 ure, onzer hoogst interessante, unieke collectie En als voortreffelijke Souvenirs aan oude en nieuwe kunst èn als elegante en levens goedkoope Meubelstukken zijn deze Schilderijen recom mandabel. Dit is dezelfde verzameling onlangs te 's Rage en Rotterdam met zooveel succes tentoongesteld en waarvan de dagbladen een parig met den groolsten lof spreken. filewijzen van vrijen toegang zijn verzonden. Families, die on verhoopt moglen zijn overgeslagen, worden bij deze ter bezoek uitgenoodigd. GEBROEDERS KOCIÏ, Spiegel- en LijstenfahriekAmsterdam.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3