PER TELEGRAAF. zal gaan. zoodra de commissie benoemd is. Deze zou dan tevens de plaats innemen eener permanente commissie gedurende de afwezigheid der kamer. Volgens een berigt in de dagbladen bevindt de graaf van Cliambord zich sedert eenige dagen te Parijs en moet bij aan onderscheiden zijner vrienden zijn ongenoegen hebben te kennen gegeven over de aanneming van het voorstel tot verlenging van de magt van den maarschalk Mac Mahon voor zeven jaren. DiriTSCKLANI». In de Pruissische kamer van algevaardigden had Zaturdag eene inter pellatie plaats van den afgevaardigde Windlhorst over de reorganisatie van liet staatsministerie en de benoeming van een der ministers lot vice-president van den ministerraad, terwijl de rijkskanselier, vorst von Bismarck, als president-minister optrad. Bij de ontwikkeling zijner interpellatie deed de lieer Windlhorst opmerken dat de genomen maatregel in de half-ofliciële bladen voorgesteld werd als moetende leiden tot een zeer groot doel, en strekkende om door de benoeming van von Bismarck de zaak van het landsbestuur in harmonie te houden met het rijksbestuur, terwijl de roeping van den vice-president vooral bestond in de zorg dat die eenheid en har monie. welke de president-minister slechts in de zaken van groot gewigt kan in het oog houdenniet verloren gingen in het beheer der afzonderlijke departementen. Was dit inderdaad de beteekenis der nieuwe regeling, dan verklaarde de interpellant daartegen groot bezwaar te hebben, omdat zij dan de in een constitutionelen slaat onmisbare ministeriële verantwoorde lijkheid vernietigde en daarvoor de verantwoordelijkheid stelde van een enkelen persoon, en wiens wil thans in alle takken van het staatsbestuur als de eenige wet zou gelden. De minister von Camphausen verklaarde dat er in de ministeriële verant woordelijkheid hoegenaamd geene verandering was gekomen, dat ieder mi nister voor de zaak van zijn departement even verantwoordelijk bleef als vóór de nieuwe regeling, en dat de besluiten van den ministerraad, even als voorheen, bij meerderheid van stemmen werden genomen, zonder dat aan de stem, hetzij van den president, hetzij van den vice-president eenig overwigt werd toegekend. In strijd met hetgeen men aange voerd heeft, zeide hij, zijn wij ons, zoo niet sterker en meer, althans even diep bewust van de persoonlijke verantwoordelijkheid van ons allen voor den geheelcn gang des bestuurs. De verantwoording voor de politieke handelingen van het staatsministerie nemen wij, even als vroeger, allen gezamenlijk op ons. Naar men uit Dusseldorp meldt moeten, op last van hel provinciaal bestuur, voorloopig alle uit Nederland komende schepen te Emmerik aan een onderzoek worden onderworpen, ten einde den gezondheidstoestand te doen constateren. Ingeval van cholera of vermoeden van besmetting aan boord, moeten de lijders of van besmetting verdachte personen naar een zie kenhuis worden vervoerd, terwijl het schip de reis niet mag voortzetten voor het gedesinfecteerd is. De Ostd. ZeU. maakt een sehrijven van eencn geestelijke bekend', waarin de schromelijke verwarring geschilderd wordt, welke nu reeds door -liet verzet van den aartsbisschop Ledochowski ontstaan is. Ten slotte verklaart de schrijver dat de lagere geestelijkheid zeer wel inziet dat de bisschop het onderspit zal moeten delven, dat de kerkelijke wetten niets inhouden, waardoor het geloof benadeeld wordt, en dat door de weigering om zich aan den bloolen vorm der mededecling van de aanstellingen te onderwerpen, de geestelijkheid geruïneerd en het volk van zijne herders beroofd zal worden. Uit Kassei meldt men dat wederom acht der tegen het ministerie in verzet gekomen Ilessische predikanten zijn afgezet. Volgens een schrijven uit Munchen aan de Augsb. Allg. Zeit. zou het regeringsbesluit van 8 April 1852, strekkende tot bet in werking brengen van het concordaat met den pausclijken stoel, met goedkeuring des konings buiten werking worden gesteld. OOSTENRIJ K. In Hongarije heeft de cholera dit jaar groote verwoestingen aangerigt. Volgens officiële opgaven zijn daar te lande in den loop van 1873 voorge komen 433,295 cholera-gcvallen. Van de lijders aan die ziekte zijn 247,718 hersteld en 182,549 bezweken. In deze opgave zijn Croatie, Slavonie en de Militaire Grenzen niet begrepen, noch ook de slagtoffers, welke de genoemde ziekte op het laatst van 1872 te Buda en in Boven-flongarije heeft gemaakt. Met bijberekening dezer laalsten klimt het aantal binnen een jaar tijd over leden cholera-lijders lot 200,000. OOST-I IV DIE. Naar men uit Batavia meldt is de enquête betreffende de eerste expe ditie naar Atchin nagenoeg afgcloopen. De gegevens zijn verzameld en strekkende om vragen te stellen aan hen, die de opperste leiding van zaken in handen hadden. De Java-Bode zegt o. a.: De houding van den president der commissie van enquête wordt door zeer velen gelaakt, en niet zonder gegronde redenen. De wijze waarop hij zich over den heer Nieuwenhuyzen moet hebben uitgelaten, werpt een ongunstig licht over het doel, dat hij, als president der commissie, meent dat door deze moet worden bereikt. Men heeft altijd gezegd dat de commissie van enquête slechts moest onder zoeken en feiten moest constateren, maar uil alles blijkt dat zij veel verder gaat, en een oordeel uitspreekt over personen, die nog niet eens zijn ge boord. De heer Nieuwenhuyzen heeft de 50 hem door de commissie van enquête Ier beantwoording toegezonden vragen onbeantwoord teruggezonden. Zijn waardigheid, niet alleen als gewezen lid in den raad van Ned. Indie, maar ook als regtschapen man, gedoogde niet dat hij zich voor een com missie, die als een krijgsraad is zamengesteld, verantwoordde, te meer daar die commissie voor het meerendeel bestaat uit personen, die te ver in rang beneden hem staan en te weinig kunnen oordeelen over politiek en ook over krijgskunst. Naar men verneemt, hebben de bijdragen ten behoeve van het gedenk, teeken voor wijlen prof. Kaiser, ingekomen bij hel lid der commissie ad hoe voor Ned.-lndië, dr. Oudemans, bedragen ƒ520 en is deze som dezer dagen per wissel aan den thesaurier der commissie in Nederland over gemaakt. VERSAILLES, 24 November. Mac Mahon heeft bij de nationale vergade ring een brief van dankbetuiging ingezonden wegens de verlenging zijner volmagt. Hij zegt daarin: "Gij hebt de veiligheid willen verzekeren, den eenigen waarborg voor den voorspoed des lands. Gij zult in mij een krachtig verdediger der orde vinden en een hechten steun van de besluiten der vergadering." De heer Leon Say heeft bij de ontwikkeling van zijn amendement het ministerie verweten, de wet te hebben geschonden. Hij vroeg waarom de regering niet van hare bevoegdheid ten opzigle der verkiezingen gebruik heeft gemaakt. Het uitstel der verkiezingen strekte zijns inziens alleen om partijen te bevredigen. De heer Beulé verklaarde, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het uitstel, hetwelk hij den ministerraad in overweging had gegeven. De uitslag van het debat was, dat een voorstel om over te gaan tot de orde van den dag, waarmede de regering zich vereenigde, met 364 legen 314 stemmen werd aangenomen. De benoeming eener commissie voor de constitutionele wetten is met vol strekte meerderheid van stemmen bepaald op overmorgen. in antwoord aan den heer Bethmont heelt de heer de Broglie verklaard, dat hel kabinet tijdens de pogingen tot herstel der monarchie niet gemengd was in de beweging. Hij eiseht voor iederen minister als particulier het regt van initiatief, terwijl zij verecnigd de algemeene zaak der maatschap pelijke belangen dienen. ROME, 24 November. Bij de behandeling van het budget in de kamer van afgevaardigden heeft de heer Mancini zijn voorstel ontwikkeld, strek kende om mede te werken tot de oprigting van een internationaal scheïds- gerigt. Het voorstel, waarmede de heer Visconti Venosta zich vereenigde, is met algemeene stemmen aangenomen. In antwoord op eene vraag heeft de heer Visconti Venosta verklaard, dat de Ilaliaansche regering de levendigste gevoelens van vriendschap jegens Spanje koestert. Wat betreft de erken ning van het Spaansche bewind, daaromtrent zal de Regering dezellde gedragslijn volgen als andere Mogendheden. LONDEN, 25 November. De Times meldt in eene de'pêche uit Philadelphia van gisteren, dat de Spaansche minister van koloniën uit Havana heeft ge telegrafeerd: »Men is hier ijverig bezig om aan de Amerikaansche eigena ren de prijsgemaakle koopwaren terug te geven." In hetzelfde berigt uit Philadelphia komt voor dat, naar men verzekert, dat congres een vrede- lïêvende politiek zal aannemen. PARIJS, 24 November. Het Joum. off. berigt dat de ministers hun ont slag gevraagd hebben en dit hun verleend is. Men gelooft dat het Joum. off. morgen het nieuwe ministerie zal aankondigen. PARIJS, 25 November. Gisteren avond was bij maarschalk Mac Mahon een schitterende receptie; zeer veel diplomalen en afgevaardigden waren tegenwoordig. De parlementaire groepen waren gisteren vergaderd om te raadplegen over de keuze van de leden der commissie van dertig. Men verzekert dat het rcgter-centrum de bh. Grevy, Dufaure, I.aboulaye, Schercr en andere leden van het linker-centrum op de candidalenlijst zal plaatsen. WEENEN, 24 November. Het huis der afgevaardigden heeft hel ontwerp van wet tot het sluiten der hulp-leening behandeld en bij tweede en derde lezing dit ontwerp aangenomen, zooals het door de commissie was aanbe volen; eene alinea werd verworpen, nl. die betreffende het beleenen ook van andere papieren van waarde dan die krachlens de wet mogen dienen tot liet beleggen van gelden van minderjarigen. Reuk der dieren. Een fabrikant te Antwerpen, bezoek ontvangende van een goeden cliënt met zijn familie, stelde voor, hem naar de diergaarde te vergezellen, een aanbod hetwelk met genoegen aangenomen werd. Zij kwamen aan de hok ken der groote dieren, zooals der rhinocerosscn, olyphanten, giraffen, leeuwen etc.; de dieren welke zeer bedaard waren,, begonnen na eenige oogenblikken te brullen, naderden de ijzeren staven voor hunne hokken, toonden een ge noegen, een tevredenheid, hetwelk de wachters opmerkten doch zich niet konden verklaren. Een der dames haalde haar zakdoek te voorschijn, en de rhinoceros deed een verschrikkelijk geschreeuw hooren en wierp zich met gew eld op de ijzeren staven als om ze te verbreken. De leeuwen huilden bovenmate, de tanden loonende. De olyphant deinsde tot achter in zijn hok terug met zijn gnuit zwaaiende. De giraf liep weg, kreten slakende. Het was een algemeen alarm, iedereen schrok, allen snelden weg daar men aan een opstand van wilde beesten dacht. Daar kreeg de fabrikant een denkbeeld, bij opende de twee grootste deuren en liet er versciie lucht inkomen en verzocht de dame haar zoekdoek in den zak te steken. Gij hebt muskus bij u, zeide bij, en daar de muskus van een gehaat dier komt, wekt de reuk er van telkens de woede van andere dieren op; er zijn er die dit dier op het spoor volgen om de sterke reuk die het op zijn door tocht achterlaat, deze reuk wekt hunne wildheid op; de fabrikant haalde toen zijn eigen zakdoek uit den zak en zwaaide er mede, onmiddellijk gaven de dieren leckenen van bedaardheid te kennen, zij naderden met hunne neusgaten de slaven van hel hok, snoven met kracht de geur op. De heer streelde hen allen tot de wildste toe, zij wilden zijn hand lekken, de olyphant nam den zakdoek, welken hij opende, in de lucht wierp en op ving. De giraffe wreef met zijn kop tegen de schouders van den fabrikant met alle teekenen van tevredenheid. Naar den fabrikant behoeft niet geraden te worden, het was mijnheer de Marbaix, en de parfumerie, welke menschen cp dieren behaagt, het geliefde Eau d'Anvers.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3