liij liet personeel van de geneeskundige dienst Jee landmagt is benoemd tot officier van] gezondheid 3e kl. de student (arts) J. 11. Heintjes, bestemd geweest voor de militaire geneeskundige dienst in 1. Z. M. de koning wordt, naar wij thans vernemen, niét voor 8 of S) December van het l.oo hier terug verwacht. Baron von Fabrice, gezant van den onlangs opgetreden koning van Saksen, zal zich nog deze week naar het Loo begeven, ten einde aan Z. 51. den koning zijne geloofsbrieven te overhandigen. Do minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de beraadslagingen over de Indische hegrooling voor 1874 aangevangen. De bh. Hein, Fransen van de Putte, Dnymaer van Twist, Rahusen en Ilartsen hebben daarover het woord gevoerd. De beide laatsten verklaarden in de tegenwoordige omstan- digheden voor de begrooting te zullen stemmen, ten einde hel gezag der regering niet te verzwakken. Morgen voortzetting. In de tweede kamer zijn heden de beraadslagingen over het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken voortgezet tot de afdeeling Waterstaat, Bij (/provin ciale besturen" is aangenomen een amendement van den heer Bergsma, ver hooging van de tractementen der ambtenaren ter provinciale griffiën ad f 17000. Bij //militie" heeft de minister stellig het voornemen der regering kenbaar gemaakt tot het indienen eener nieuwe militiewet. 15. Beekman, die wegens moedwilligen doodslag, gepleegd op zijne vrouw, dnor het provinciaal gercglshof van Overijssel tot 20 jaren tucht huisstraf is veroordeeld, heeft zich van deze veroordeeling te vergeefs in cassatie voorziendaar de hooge raad bij arrest van heden zijn beroep heeft verworpen. Het arrest van het hof in Gelderland, waarbij 11. tot dezelfde straf was veroordeeld, werd in der tijd door den lioogen raad vernietigd, terwijl de zaak naar het hof in Overijssel werd verwezen. Het arrest van dal collegie is thans door den hoogen raad bevestigd. De kassiersknecht K., bij de commandietkas van de firma Meijers alhier, heeft zich Zaturdag jl. met ecne som van ƒ1800, die hij ontvangen bad, uit de voelen gemaakt. De policie tracht hem op te sporen. Gisteren Zondag ochtend ontdekte de horologiemaker v. A. in de Lange Poten alhier, dat er in den toen afgeloopen nacht bij hem was iugebroken. 5ien had namelijk, waarschijnlijk met een breekwerktuig een der winkel- luiken, naast het dep. van justitie, die behoorlijk met ijzeren boomen waren gesloten, pogen op te ligten, en naar zich toe te trekken, zoodat het op de helft was geknapt, en vervolgens door de daardoor ontstane opening van een handbreedte het vensterglas gebroken. Met een harkje heeft men ecnige uitgestalde voorwerpen, als een zilveren horologie, eenige gouden charivarien en een paar horologie-standaardjes naar zich toegehaald en medegenomen. Later vond men bedoeld harkje op de stoep liggen, terwijl een stuk glas op den hoek van het Plein gevonden werd en de horologie-standaardjes iets verder op een stoep waren nedergezet. Het is der policie, niettegenstaande hare onvermoeide pogingen, om den dader of de daders te ontdekken, nog niet mogen gelukken hen in handen te krijgen. Als men nagaat, dat de;, straat, waar de inbraak is gepleegd, minstens twaalf maal per nacht door de policie wordt gesurveilleerd, dan moet hier met overleg zijn te werk ge- j gaan en het feit bij tusschenpoozen zijn volbragt. Zaturdag avond heeft men de stoutheid gehad een bakkersknecht, die j een mand met brood op den schouder droeg, welke hij met de eene hand 1 vast hield, zijn geldzakje waarin 5 en dat hij in de andere hand droeg, op den hoek van de Looijerslraat en Zuidwal te ontrukken. De dief zette j hel op een loopen en ontvlugtte. De bakkersknecht liep hem zooveel moge lijk na en riep om hulp, maar het baatte niet. de vogel was gevlogen. 51en verneemt, dat op het initiatief van den heer Pollen, te Schevenin- gen, het plan tot rijpheid is gekomen om een aquarium op uitgebreide schaal in het genre van dat te Brighton voor zee- en zoetwalerbewoners te stichten, waaraan zal worden toegevoegd een museum van visscherij- voorwerpen van Nederland en zijne overzeesche bezittingen, alsmede een meteorologisch obs: rvatorium en een zoölogisch laboratorium in den geest als te Napels reeds beslaat. Aan deze instelling zal worden verbonden een hotel met restauratie, alsook een uitspanniugsplaats van ruim een bunder groot met muziek-kiosk. De uitgekozen plaats is in het ontworpen Scheve- ningsche park van den heer van Stolk bij Klein-Zorgvliet. Het plan is reeds zoover gevórderd, dat zich voor de verwezenlijking eene voorloopige commissie gevormd heeft, beslaande uit de lib. Frangois P. L. Pollen te Scheveningenprof. Selenka te Leiden, dr. Bleeker te 's llage, mr. Th. van Stolk te 's Hage en P. T. YV. Slouton te (s llage. HUITENLANDSCIJE HKillGTEN. ËSGËL AIV LONDEN23 November. De minister van koophandel heeft een krachtig schrijven gerigt aan alle besturen van spoorwegmaatschappijen, waarin hij aandringt op het nemen van maatregelen, ter voorkoming van de veelvuldige ongelukken, welke in den laatsten tijd op de spoorwegen geschieden en den dood of de verminking van passagiers ten gevolge hebben. FRANHHIJH. tn den officicusen Francais wordt gezegd dat op het door de minis ters aangeboden ontslag door den president der republiek eerst na 5Iaandag zal beslist worden, ten einde de ministers in de gelegenheid te stellen op de tegen dien dag aan de orde gestelde interpellatie van den heer Léon Say te antwoorden. De minister van onderwijs, de lieer Balbie, heeft bepaald, dat tot vie ring van hel feest der verlenging van Mac Mahon's gezag, op 24 dezer (op d en dag verschijnt de desbetreffende wel in het Journ. "ff.), alle scholen zu'.'cn gesloten worden. liet Orleanistische Journ. de Paris legt eene bijna waanzinnige vreugde aan den dag over hel besluit der nationale vergadering. Door den uitslag der stemming is ons, zegt dit blad. de revolutie, gebonden aan handen en voelen, overgeleverd. Zorgen wij thans slechts, dat wij niet inslapenmuil banden wij het wilde dier, snijden wij het zelfs de ooren af, indien het bijten wil. De conservativen van de kamer kunnen thans alles doen. Met den heer Thiers, die tweedragt onder hen zaaide, is het gedaan. Het votum over de prorogatie is het Sedan, waar zijn rusteloos leven aan den eindpaal is gekomen. Hel land verwacht thans van de kamer, dat zij het goede werk zal voortzetten. Het Journ. des Déb. en andere bladen keuren natuurlijk eene dergelijke taal ten hoogste af. Genoemd blad geeft aan de regering eenige wenken. Zij moet, zegt het, bedenken dat zij de overwinning heeft behaald met be hulp van zeker aantal leden van het linker-centrum, die de regering ge steund hebben in het vertrouwen, dat zij hare plegtige verzekering, dat het haar ernst is met de constitutionele wetten, en dat zij die ten spoedigste wil vastgesteld zien, zal nakomen. 5Iaar nog een andere pligt rust op haar. Zij moet nu door daden toonen, dat zij verzoening wil. Zij door- dringe zich van die waarheid, zij verkondige luid, dat thans een nieuw tijdperk begint. De heer Veuillot komt in l'l'nivers lot de volgende conclusie: De waardige maarschalk 5Iac 5Iahon heeft bevordering gekregen, en Thiers is achteruitgezel; eene achteruitzetting, waarin zelfs Gambetla deelt. De maar schalk is niet lot koning benoemd; dat is alles wat eraan ontbreekt, want metterdaad, is hij koning. Voorts drukt hij den wensch uit dat 5Iac Mahon zich moge herinneren, dat Henri V liem Bayard genoemd heeft en dat het een verachtelijk iets voor een Bayard is den beroofden Paus te zien. Een Bayard moet sneuvelen, de oogen gerigt op het kruisvormig gevest van zijn degen. De raad van state heeft een besluit genomen in zake de regeling der protestantsche kerk. In het vorige jaar is te Parijs, onder voorzitterschap van den' heer Guizot, eene algemeene synode van de protestantsche kerk gehouden, om een reglement vast te stellen. De orthodoxe partij had in die vergadering de meerderheid eu stelde een reglement vast, dat voor alle ker kelijke gemeenten verbindend zou zijn De liberale oppositie kwam hierte gen op. liet bestuur van de synode zond het reglement aan de regering, met verzoek het uit te vaardigen, en het aizoo voor de protestantsche kerk in Frankrijk verbindend te verklaren. De regering zond het reglement aan den raad van state, en deze heeft nu uitgemaakt, dat de synode dienten gevolge door de herziene kerkregeling van Germinal jaar X erkend is gewor den, en dat alzoo hare besluiten wettelijke kracht hebben. Aan het Journ. des Déb. wordt uit Madrid geschreven, dat de minis ter van financiën, om in de financiële behoeften te voorzien, het plan heeft ontworpen tot het uitschrijven eener gedwongen leening, uitgifte van 3 pCt. schuldbrieven, verpachting van de opbrengst der tabak op de Philippijnsche eilanden en vervroegde heffing van belastingen. «Wel moet ons financiewezen in wanliopigen toestand verkeeren", schrijft men er bij dat de minister tot zulke geneesmiddelen de toevlugt neemt. D1IIT§CHLAN». Op de Pruisische staatsbegrooling voor 1874 is) een post uitgetrokken van 16000 thaler voor .den oud-katholieken bisschop Reinkens. In de me morie van toelichting wordt gezegd, dat in die som zijn begrepen de kosten ten behoeve van oud-katholieke gemeenten en hare geestelijken, de bezoldi ging van den bisschop, de uitgaven voor zyn bisschoppelijk bestuur en die voor de opleiding van jongelieden voor den geestelijken stand. Voor dit een en ander zal over 1874 het genoemd bedrag voldoende, maar ook benoodigd zijn. De senaat der hoogeschool te Wurzburg heeft gelden aangevraagd tot het instellen van 11 nieuwe professoraten aan die universiteit. De Beijersche regering heeft echter, wegens financiële redenen, voorloopig slechts in eene uitbreiding van het aantal hoogleeraren met 4 bewilligd; een voor voorbe reidende theologie en hermeneutiek; een voor de medische faculteit; een voor de nieuwere talen en een voor wiskunde. -• Volgens te St. Petersburg ontvangen officiële berigten uit Turkestan, was in de maand September jl. een buitengewoon Russisch gezantschap uit het legerkamp van Petro-Alexandrowski naar Bochara vertrokken. Aan het hoofd van hel gezantschap stond de heer von Slruwe. terwijl met hetzelve de twee Bochaarsche gezanten, welke zich ecnen lijd lang in het Russische legerkamp opgehouden hadden, naar hun vaderland teruggekeerd waren. OOST-IN DIE, BATAVIA. 16 October. Ofschoon wij karig moeten zijn, zegt de Indiër, in het doen van me- dedeelingen omtrent de toebereidselen voor de aanstaande expeditie, zoo toont de groote bedrijvigheid voor de uitrusting, het vervoer van troepen, het inhnren der schepenhet transporteren van ammunitie en leeflogt, dat het tijdstip nadert, waarop de krijg zal hervat worden. De stuurlieden en machinisten van de stoomschepen der N. 1. stoom vaartmaatschappij die aangewezen zijn om de expeditionaire troepen naar Alchin over te brengen, hebben geweigerd eventueel den togt mede te ma ken, omdat zij zich niet aan een mogelijk oorlogsgevaar wenschen bloot te stellen, zoo zij niet vooraf van de maatschappij de verzekering hebben ont vangen pensioen voor hunne nagelaten betrekkingen of geldelijke schade loosstelling in geval van dood of verminking te erlangen. De supcrinlendant der N. I. stoomvaartmaatschappij heeft gemeend dien billijken eisch niet te mogen inwilligen, zonder door het hoofdbestuur in Engeland daartoe gemag- tigd te zijn. Later is, waarschijnlijk door de groote overredingskracht van den superintendant, het geschil bijgelegd door het toegeven der bemanning. Van Samban is dd. 8 dezer door den adsistent-resident van Bcnkoelen gctelegrapheerd, dat de hoofdopstandeling hadji Maridan zich aan het be stuur heeft overgegeven. Nadat te vergeefs was beproefd om hem door tus- schenkomst van zijn leermeester, den imam van Laïs, tot onderwerping te

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2