LEIDSCBE COURANT. «873.' -A «q eb* DINGSDAG 25 NOVEMBER. N\ 278. BINNENLANDSCIIEBEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de cxpediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertcnliën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOosteurlpb ea Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertèntiën te Hamburg Lubeck Frankfort a. M, Eerlijn, Leipzig, Dresden BresluuKeulenStuttgartWeenen, PraagBazel, Zurich, Stm Gallen, Gsnèvc en Lausanne, igBsspssigmBagtiaEaa LEIDEN, 24 November. Naar wij vernemen is bij den heer burgemeester alhier door een on bekende ingezonden ccne som van ƒ13.75 voor de algcmecnc armen dezer gemeente. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's llage had heden de aanbesteding plaats van hel onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebouwen der hoogeschool alhier. Daarvoor waren tien inschrijwngs- billctlcn ingekomen. Minste inschrijver was de heer W. L. Leget, alhier, voor ƒ14300. Naar wij vernemen is de heer J. Kneppelhoul verhinderd morgen avond zijne spreekbeurt in dc Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen te vervullen, en zal die vervuld worden door d". i. P. ilase- brock, van Amsterdam. Z. M. de koning heeft den 13den November jl. een besluit genomen, waarbij bepaald is, dal bij iedere compagnie van het regiment grenadiers en jagers en bij elke compagnie van dc acht overige regimenten infanterie, van elke ligtiug miliciens één milicien tot sergeant en drie tot korporaal kunnen worden aangesteld boven de vastgestelde formatie; en voorts dat bij tcdére compagnie van de regimenten vesting-artillerie en van bet corps pontonniers, van elke ligting, twee miliciens lot korporaal kunnen worden aangesteld, welke gerekend zullen worden boven bet vastgestelde getal korporaals. In verband met dit besluit heeft de minister van oorlog cenige bepalingen vastgesteld. Zoodra er eene ligting militie onder dc wapenen komt, zal bij iedere compagnie een onderzoek worden ingesteld naar de herkomst en be kwaamheid van de miliciens, aan wier opleiding voor het militiekader al dadelijk de meeste zorg moei worden besteed. Bij dc bevordering van mili ciens moet de vraag gesteld worden of zij het vermoeden wettigen als ser geant of korporaal met groot verlof te zullen vertrekken cn dient door dc regiments-kommandanten gelet te worden op den ijver, den aanleg en de practische geschiktheid der milicien-korporaals, vooral ook tot het uitoefe nen van gezag. Naar men verneemt, is het vertrek van het stoomschip Conrad, van de stoomvaart-maatschappij Nederland, thans op 10 December bepaald; er zal daarmede een detachement koloniale troepen, sterk 200 manvertrekken benevens een tweetal officieren van gezondheid. In den nacht van 22 op 23 October jl. zijn te Munster 29 gouden dames- cn heeren-cylindcr- en ankerhorlogit'nter waarde van 981 tli.ver der nog 3 gouden brèguetsleutels, en 5 zilveren horlogien, ter waarde van 35 tb., een eigengemaakt zilveren horlogie van 28 th. en een wekker met 2 sleutels ontvreemd. Hiervan wordt een Duitscher verdacht, die den 254t™ Oct. jl. Ie Rotterdam is gezien, als zijnde toen aangekomen met den Rijnspoor. Rij liet dep. van justitie wordt daarvan berigt ingewacht. De N. 11. C. meldt: Dingsdag nacht stierf aan Aziatische cholera, in een slaaphuis in Wapping-wall te Londen, een matroos van het stoomschip Demetrius, in den nacht van Maandag uit Rotterdam gearriveerd. Naar liet schijnt, had hel slagtoffer, Robert Maskell gcheetcn, vóór zijn vertrek uil Rotterdam zich zeer icbiiilengegaan aan sterken drank, en had daarna, om zijn onnaluurlijken dorst te lesschcn, een massa ongefiltreerd water ge dronken (vermoedelijk Maaswater), gelijk het aan boord van hel stoomschip aan de bemanning verstrekt werd. Aldus deelt de Daily Telegr. mede. De patient is le Londen door dc geneeskundige overheden oumiddelijk geïso leerd; zijne kleedcren en het door hem gebruikte beddegoed zijn verbrand, en zoowel liet slaaphuis, waarin hij vertoefde, als liet vaartuig, waarmede hij aankwam, zijn met zorg gereinigd en ontsmet. Door deze maatregelen zal, naar men hoopt, de aangebragtc ziektekiem zich in Londen niet verder verspreiden. Rij het afbreken van een gedeelte van het huis van arrest en provoost te Haarlem is dezer dagen bevondendal enkele afdcelingén aan de open plaatsen op buitengewone wijze waren ingerigt om liet uit- of doorbreken zoo goed als onmogelijk te maken. De 2 steens muren namelijk waren over de geheele oppervlakte bezel met hardsteenen platen van verschillende afmetingen tot ruim 2 M-, ter dikte van 10—12 centimeter; daartegen bestonden weder 1%steens muren zoodat gevangenen, die zouden willen uitbreken, van weerzijden in het midden van den muur gekomen, hindernis moesten ondervinden. Sommige muren zijn insgelijks in of nabij het mid den geheel met ijzeren platen, dik 1%2% cintimeter. bezet üok heeft men op gelijke wijze aangebragt eikenhout, dik 5G centimeters, dwars over elkander gespijkerd, bovendien voorzien met bandijzer van 1%— 2% centimeter dik, bij 4 cemlim. breed op afstanden van p. m. !0 ccntim. Het laat zich wel denken, dat bij deze inrigting van de muren elke proef om door te breken steeds is moeten mislukken. C-) Onder Bemmcl is Vrijdag 11. eene schuur met een voorraad hooi en koren, benevens zeven heesten een prooi der vlammen geworden. Men incldt uit Almelo: Op 19 October 11. heeft alhier een dolle hond rondgeloopendie onderscheiden menschen en honden heeft aangevallen. Daar de gebeten honden oogenblikkelijk werden afgemaakt en de menschen onder geneeskundige behandeling werden genomen, meende men, dat alle vrees kon ter zijde gesteld worden. Donderdag avond hebben zich echter bij dc vrouw van den arbeider Meijer te Ambt-Almelo, die door den hond in het aangezigt gebeten was, dus 33 dagen na dien lijd. sporen van de zoo zeer gevreesde watervrees vertoond, en hoewel oogenblikkelijk alle moge lijke hulp werd aangewend, is de ongelukkige na een vreeselijk lijden overleden. Men meldt uit Leeuwarden, van den 21sltn: Reeds vroeg in den mor gen kondigde het wapperen van eene menigte vlaggen aan, dat de hcrinne- ringsdag was aangebroken, waarop de heer jhr. mr. J. E. van Panhuys, commissaris des konings in deze provincie, 25 jaren als zoodanig aan het hoofd van dit gewest heeft gestaan. Frieslands hoofdstad was heden regt feestelijk getooid, hetgeen bij de levendigheid van den marktdag een aan genaam schouwspel opleverde. Van Z. -M. den koning ontving de hooge jubilaris per telegraaf eene gelukwcnsching; voorts mogt. hij van alle zijden niet alleen uit deze, maar ook uil de andere provinciën, de meest mogelijke bewijzen van belangstelling ondervindendoor een tal van autoriteiten enz. werden hem de hartelijkste gclukwenschen toegebragt. Opgemerkt werden de gedep. en provinciale staten, burgemeesters, gemeentebesturen, water schapsbesturen, provinciale ambtenaren, de ambtenaren van den waterstaat, van de rcgierlijkc magt, corporatiën van officieren van schutterijen en landmagt, kerkelijke collegiën enz. enz. Eenige dezer gclukwenschen gin gen tevens van cadeaux vergezeld; van de staten ontving de jubilaris een prachtig, zeer rijk, zilveren pièce dc milieu; van de ambtenaren der prov. griffie een zilveren bokaal; van de burgerij van Leeuwarden een sierlijk zil veren servies, als: schenkblad, koffijkan en theepot met onderstellen, melk kan, suikcrscliaal, theebus en kistje met lepeltjes. Des avonds werd den jubilaris door de beide muziekcorpsen alhier eene fakkellicht, Morgen avond zullen de amb'enaren ter prov. griffie van wege den com missaris des konings cn den griffier der siaten, wien in liet voorjaar gelijk feest te beurt viel. in den schouwburg alhier feestelijk worden onthaald. Te Maastricht werd dezer dagen een vreemdsoortige weddenschap aan gegaan. Een burger had zich tegenover cenige andere burgers schriftelijk verbonden om zich te begeven in de kooi der leeuwen van eene menagerie, welke zich aldaar bevindt. Voor die daad zouden hem 100 flesschcn wijn worden verstrekt, terwijl hij niet-nilvoering va» het waagstuk, hij een gelijk getal (lesschcn verbeurde. Onze man trad nu in overleg met den directeur der menagerie, die, door een herhaalde vertooning, dc leeuwen aan het gezigl van den vreemdeling gewende en hem ten laatste met zich in de kooi r.amwelk bezoek zonder eenige stoornis afliep en den roeke- loozen, doch onverschrokken wedder de weddenschap deed winnen. Op den Grand Central-Spoorweg, nabij Mecrssen, had Vrijdag eene botsing plaats tusschen een aankomenden trein en vier aan het station staande wagens. Twee dezer wagens zijn geheel verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken hadden er niet plaats. 's GRAVENI1AGE.24 November. Tof plaatsvervangend kanlonregter le Ootmarsum is benoemd de lieer J. A. 11. ten Pol, notaris aldaar, en tot plaatsvervangend kanlonregter te Dokkum zijn benoemd de hh. nr'. L. W. van Kleflens. advocaat en notaris te Melslawier, en mr. J. Willeveen, burgemeester van Kollumerland. serenade gebragt bij

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1