(urnlen toezeggingen doet. De lieet' van Kerkwijk laakte de ongelijkheid van reglsvervolging lussclien de verdachten van den llaagschen moord en de voorlvluglige bankiers. De minister van justitie ontkende dat ei- ongelijkheid plaats had gehad. In het eene geval hadden wij tractaten van uitlevering; met Amerika hebben wij geen traclaat. Met den spreker keurde hij af de handelingen die plaats hadden gehad om door de toepassing van het spiritisme bekentenis uit te lokken van een der verdachten. Nadat de verschillende aldeelingen waren afgehandeld, is hel geheele hoofdstuk justi tie met algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen is een ontwerp tot vaststelling van nadere wettelijke bepalin gen nopens den ijk der gasmeters. De ministers van buitenl. zaken, marine en oorlog hebben gisteren het diner bijgewoond, door den voorzitter van de tweede kamer aan een gedeelte van de leden aangeboden. Nu de inschrijving voor de verpachting der restauratie in het gemeente- badhuis le Scheveningen niet aan de verwachting heeft voldaan, daar, gelijk bekend is, de aangeboden pachtsom ver beneden liet bedrag was, dat men had gehoopt, hebben burg. en welh. den gemeenteraad het voorstel gedaan om de gemeentelijke exploitatie dier inrigting nog vijfjaren te verlengen, aanvangende met 1874. Bestuurde ren der 's Gravenhaagsche vereeniging lot bescherming van dieren (beschermheer Z. SI. de koning), hebben, ter bevordering van de be doelingen der vereeniging, de aandacht van den minister van binnenlandsche zaken gevestigd op de vivisectie (proeven op levende dieren). Adressanten erkennen dat proeven op levende dieren voor de wetenschap noodig zijn, do-li daar zij tot de treurige ervaring kwamen, dat bij het medisch onder wijs niet altijd de gewenschle beperktheid betracht wordt, vooral bij het in het licht stellen van bekende of erkende waarheden, iets wat adressanten ongeoorloofd noemen, zoo rigten zij tot den minister het verzoek, bevelen te geven, welke strekken tot het, tot volstrekt noodzakelijke gevallen, be perken van proeven op levende dieren en daarbij gebruik maken van de bekende middelen om de kunstbewerkingen zooveel mogelijk le verzachten. BUIT KM,AM)SC 11U BÜÏÏlG I KN ES'CËLASD. LONDEN£0 November. Te Dublin {is Dingsdag II. de eerste algemeene vergadering der voor standers eener legislative scheiding tusschcn Groot-Brittannië en Ierland ge houden. Slechts een 200-tal voorstanders der scheiding was daarop tegen woordig. Het parlementslid Bult stelde met eene uitgebreide redevoering, waarin hij de geschiedenis herinnerde van de lersche parlementen, en hunne geringe vverkdadigheid toeschreef aart de omstandigheid dat er nog nooit eene eerlijke proeve genomen was met een zoodanig parlement, daar in alle lijden de belangen van Ierland hij de Britsche'regering voor-die van Enge land hadden moeten achterstaan, vier resolution voor, waarover eene be raadslaging plaats had, welke in deze eerste zitting met de aanneming der drie eerste eindigde, ter .vijl de beraadslaging over de vierde tot de volgende zitting werd verdaagd. Te Newport is beslag gelegd op eene bezending wapenen, vermoedelijk I bestemd voor de Carlisten. Dezer dagen geraakten negen wagens op den London- en Nord-Wes- tern-spoorweg los van de machine en liepen met eene snelheid van 30 a 40 mijlen per uur de lijn af en eene passagierstrein te gemoet. Ten gevolge der botsing werd de conducteur van den trein deerlijk gewondeen der reizigers ontving zware kneuzingen in den rug en verscheidene anderen werden meer of min gekwetst. De dagbladen bevatten brieven van hunne berigtgevers ter Westkust van Afrika, waarin uitvoerig verslag wordt gegeven van eene expeditie, die onder aanvoering van sir Garnel Woleslcy zei ven tegen een nabij Eluiina gelegen en door de Ashantijnen als oorlogsmagazijn ingerigt dorp. Emsa- mari genaamd, was ondernomen en met den besten uitslag bekroond is ge worden. Na een lievig gevecht in hel kreupelhout was de vijand op de tlngt gedreven, met groot verlies; aan de zijde der Engclschen waren drie officieren, 16 houssas, waarvan twee doodclijk, 4 mariniers en 3 werklieden gekwetst. Vervolgens waren zes dorpen verbrand, en bovendien was het gevolg geweest, dat de Fan lijnen, Engeiands beschermelingen, bereid waren ten strijde te gaan, daar zij vertrouwen hadden gekregen in den man, die lien in dezen oorlog zal aanvoeren. Voorts was gebleken, dal de En- gelschc troepen ook in het klimaat van Wcst-Afrika tegen een langen marsch bestand zijn, en dal ook in het kreupelhout de inlanders het niet tegen het Snider-gewecr kunnen houden. Een correspondent schrijft: De grootste verbazing heerschic onder de Ashan- lijnen, over het feit, dat, naar zij meenden, dc Engclschen hen geheel had den ingesloten; zij verzekerden ongeveer le zelfdcr lijd, dat het nieuwe fort te Mansnc gereed was; dat le Duignah iiilandsche strijdkrachten werden zamengetrokken; dal de Engelschen aan alle kanten de stammen tut oproer aanzetten; dat zich te Napoleon Abbaye en te Abrakamfa een troepenmagt ophield, en dat Fosanian, Akimfoo en Ampenee waren verwoest. Zij hiel den een krijgsraad, waarin lot den teruglogt werd besloten. Zij trachtten daarom al hun slaven, die zij gedurende het jaar hunner bezetting gevan gen namen, en al hun buit over den Prah te brengen. Berigten uit Calcutta melden, dat de door hongersnood bedreigde provinciën een bevolking bevatten van 25.000.000 zielen. De oogst in die provinciën wordt gerekend slechts van de gemiddelde opbrengst te zullen bedragen. Een som van 250,000 is door de regering beschikbaar gesteld tot liet opkoopen van rijst en het verschaffen van werk aan de noodlijdenden. Naar men Uit Ncw-York meldt zijn door liet faillissement van de hh. A, en W. Spragne, de grootste fabrikanten van manfacturen in de Vereen iade Staten", le Providence, 10000 werklieden zonder arbeid. K K A ti f4 IJ li. De Decentralisation meldt dat te Lyon een aantal personen is gevan gen genomen, beschuldigd van eene zamenzwcring tegen den staat. De bijzonderheden door liet blad omtrent deze zamenzwcring gemeld, doen vermoeden dal hier weder veel overdrijving in liet spel is. Te Parijs is thans Ier bezigtiging gesleld een tegenhanger van de Sia- mcsclic tweeling-broeders, namelijk twee negermeisjes, ongeveer 22 jaar oud, wier ligcliamen van boven en beneden gescheiden, docli in het midden ruggelings aan elkander verhonden zijn. llare gelaatstrekken verschillen ge heel van elkander, even als hare stemmen. Mag men de beriglgevers geloo- ven, dan heeft het eene meisje een alt-, het andere een sopraan-slem en voeren zij zeer aardige duellen uit; ook dansen zij op een zeer bevallige wijze en zonder elkander le hinderen. Voor de wetenschap moeten zij vele belangwekkende verschijnselen opleveren, 1). v. dat de eene kan slapen, ter wijl de andere waakt, dat dc eene ziek kan zijn, terwijl tie andere een goede gezondheid geniet. SPANJE. Men schrijft uit Madrid: Men begint hier hel ernsligc karakter dei- zaak van den Virginias in le zien. De heer Castelar zegt dat de regering, zoodra zij van Cuba volledige inlichtingen bekomen heeft, aan Engeland en Amerika ten volle de voldoening zal geven, welke hun naar het internatio nale regt en in billijkheid toekomt. Inlusschen betreurt de regering opregt de excculiën op zoo grootc schaal, welke zij al het mogelijke gedaan heeft le voorkomen. In eenige dagbladen van Madrid worden hevige aanvallen gedaan op den gezant der Vereenigde Staten; de Alfonsistische Diario Es- panol dringt er zelfs op aan dat nu-n hem zijne paspoorten zal geven. Dc regering keurt deze in de pers tegen Amerika aangenomen houding hooge- lijk af, en beweert dat die alleen aangenomen is om aan de regering moeijelijkheden te berokkenenen dat de te Madrid gevestigde vrienden en agenlen der opstandelingen op Cuba voor deze aanvallen in de opposiiiebla- den betalen. Dc ministerraad heeft in beginsel en met algemeene stemmen uitgemaakt dal er eene schikking met de Vereenigde Staten behoorde plaats te hebben, mils daarbij de eer en dc belangen van Spanje niet wierden verkort. DVITSCHLAN». De Weser-Zeil. deelt de volgende bijzonderheid mede bclreffcndc het ontwerp lot invoering van hel verpligte burgerlijk huwelijk. In beginsel is aangenomen, dat hel voeren der registers van den burgerlijken stand en dc betrekking van ambtenaar, belast met bet sluiten van burgerlijke huwelij ken, zal worden opgedragen aan civile personen, daartoe door den staat benoemd. Hierbij is echter tevens een afwijking van den regel toegelaten; aan de regering zal het vergund zijn ook den geestelijken die verrigtingen op te dragen. De regering zou dit voorbehoud gesteld hebben, len einde, in de oostelijke dcelen des lands, die betrekking te kunnen opdragen aan de pastoors. Met de uitvoering van hel plan tot den aanleg der spoorwegiijn, welke Berlijn van liet oosten naar liet westen zal doorsnijdenen', zich aan beide zijden verlengende, in verband zal worden gebragt met het groole spoor wegnet, hoopt men weldra een begin le kunnen maken. De kosten zullen echter zeer groot zijn. Alleen de onteigeningskoslcn voor het terrein be groot men op 5 millioen tb. De ondernemende maatschappij beeft een kapi taal van 5 millioen th. bijeengebragt. Dit bedrag zal alleen voldoende zijn, om den grond aan le koopenmaar de zes spoorweg-maatschappijen, wier spoorwegen met deze lijn in verbinding zullen worden gebragt, ondersteu nen haar elk met 1 a 2 millioen tb. Heigeen verder nog noodig mogt zrjn, zal de maatschappij erlangen door tusschenkomst van den koning, die haar zijne krachtdadige ondersteuning heeft toegezegd. De secretaris van politie in de provincie Posen meldt in de Vos. Zeil., dat de aartsbisschop hem, hij de aanzegging eener nieuwe executie wegens weigering van hoeie, in tegenwoordigheid van den adsislcrenden ambtenaar heeft gezegd: //Ik heb reeds vroeger aan de heeren ambtenaren der regt- bank verklaard, dat ik, ingevolge bevel van mijn opperhoofd, de mij opge legde boelen niet kan noch mag betalen. Ik laat aan u over, in mijne woning uit tc zoeken wal gij in beslag wilt nemen. Neem wat u goeddunkt, heizij beneden, hetzij boven." Volgens de Dziennik Posnanski zijn dien tengevolge de vertrekken op de eerste verdieping van het aartsbisschoppe lijk paleis verzegeld en bewoont dc aartsbisschop nu het beneden-gedeelte. De vrouwen le Kassei hebben in de dagbladen eene oproeping geplaatst aan de vrouwen in Duitschland. Daarin leest men: In de laatste jaren heb ben de prijzen der meeste levensmiddelen in de groolere steden eene hoogte bereikt, die op den middenstand en vooral op de lagere volksklasse meer dan gevoelig drukt. Al moge de oorzaak voor een gedeelte liggen in maat schappelijke omstandigheden, onder anderen in de vermindering der waarde van het geld, zij ligt echter grootendeels ook hierin, dat vele verkoopers, medegcsleept do.or den zwcndelgeest van den tegenwoordigen lijd, alles duur lalcn betalenom ten koste van anderen rijk te worden. Daar men nu niet kan verwachten, dat de verkoopers bereidwillig hunne prijzen lager zuilen stellen, zal er ten laatste voor de onbemiddelde klasse niets anders overblijven, dan eerlijk tc zijn en gebrek le lijden, of zich op oneerlijke wijze het noodige te verschaffen. Geen van beiden is voor het volk wen- scheljjk. Wegens die feiten en de gevolgen, die men er van le gemoet kan zien, hebben de huistrouwen le Kassei eene poging aangewend om aan dc zaak een einde Ie maken. Zij gelooven den juisten weg le hebben ingesla gen met zich zeiven le helpen. Te dien einde is hier opgerigt eene vereeui- ging van huisvrouwen uit alle standen. Deze heeft voer al de noodzake lijkste levensbehoeften, bijv. vlecsch, eijeren, melk, boter, enz.een mali"en, I doch naar dc omstandigheden behoorlijken prijs vastgesteld, terwijl allen i zich verbonden hebben, geen penning meer dan dien prijs le betalen. Door standvastig en cendraglig zóo tc handelen, gelooven zij aan debuilenspome eisckrn der verkoopers paal en perk te zullen stellen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2