LE1DSCHE COURANT. WOENSDAG 19 NOVEMBER. 1873. N\ 273. STADS-BERICII TEN. BINiNENLANUSCllE BKMGTEN. y De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditiekoslen. afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels !.-iedere regel meer 25 cents. Advertentie!» voor DuitochlandOostenrijk en Zwitsorlr.nd worden uitsluitend aonger.o:nen door HAASENSTEIN VOGLEIt Expeditie-Kantoor van Advertentiën t. Mamburg Lubeclc Frankfort a, M. Berlijn, Leipzig, Dresden BreslauKeulen, Stuttgart, V. 'ener.Praag, BazelZurich, St, Gallen, Qenève en Lausanne Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 20 November 1873, 's namiddags te tioee uren. Onderwerpen: 1". Benoeming van ttvee onderwijzers der 2d« klasse aan de openbare lagere school n°. 2 voor minvermogenden. (180). 2°. Idem van een lid der Commissie voor de oudheidkunde. (187). 3». Idem van een onderwijzer aan de vormschool. (190) 4". Idem van een lid der commissie voor de bewaarscholen. (191). 5\ Verzoek van W. G. C. Byvanck om het gebruik van een der lokalen van de Hoogere Burgerschool. (179). 6°. Idem van P. Veen Jz., hulponderwijzer aan de openbare school ii°. 1 voor minvermogenden, om verhooging van jaarwedde. (182 en 182'). 7». Mem van Commissarissen der Leidsche Bouwvcreeniging, om kosteloo- zen afstand van het terrein naast liet Nosocomium. (183 en 183*). 8». Idem van II. J. Hertog c. s.betrekkelijk eene demping van de sloot buiten de voormalige Bijnsburgerpoort. (176 en 176'). 9°. Voordracht tot vaststelling van eene verordening op de heffing en invor dering van gelden voor het bezichtigen van het Museum in de Laken hal. (184 en 184*). 10". Idem van een Reglement voor bovengemeld Museum. (185). 11". Staat van af- en overschrijving op de besrooting, dienst 1873. Kosten voor de herstelling van het behangsel in de raadzaal. (186 en 186'). 12". Suppletoire staat van begrooting, dienst 1873. Kosten der brandblusch- middelen. (188 en 188*). 13". Idem. Ontvangsten en uitgaven voortvloeiende uit het beheer over de bezittingen dei- voormalige gasthuizen. (191 en 178*). 14». Voordracht tot wijziging van het concept-Reglement voor de Bank van Leening. 15». Idem tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (192). 16". 2d< suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1873. LEIDEN, 18 November. Gisteren, 17 November, hield de afdeeling Leiden van het Zilveren Kruis, de oud-strijders van 1813—15, weder eene bijeenkomst in een der vertrekken van het gebouw der Vrijmetselaars-loge. Dit zamenzijn ken merkte zich weder door eenen broederlijken geest, erkentelijk voor hel voorregt dat zij ouden van dagenzich nog moglcn verecuigen op den G0!lcn verjaardag van Neèrlauds onafhankelijkheid, toen een provisioneel bewind werd gevesligd door van Limburg Slirum, van Hogendorp en van der Duyn van Maasdam. Van het kleine aantal leden had het meeren- deel toen de wapenen aangegord en aan de krijgsverrigtingen in die dagen en ook aan den slag bij Waterloo deelgenomen. De vele herinneringen uit die dagen werden nog met vuur besproken, terwijl hartelijke feestdronken werden gewijd aan het koninklijk huis, en in het bijzonder aan den be minden beschermheer, Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, aan wiens vermogenden invloed men de instelling van hel Zilveren Kruis te danken had. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Iloogsic prijs. Minste prijs, partijen van 100 hectoliters ƒ65.— ƒ65.— 50 33.— 32.— I u 10 i' 6.70 i' 6.40 5 n s 3.35 f 3.30 -- De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat, volgens de bij hem ingekomen amblsberigtenin de week van 9 tot 15 No vember jl.aan Aziatische cholera zijn overleden: in Noordbrabant: te Breda 1, te Zevenbergen 2; in Gelderland: te Buurmalscii 1; in Zuidholland: le Alphen 1, le Capelle a'd IJssel 1, te Delfshaven 1, le Gouda 19. te Gou- dcralt 1, te 'sGravenhage 1, te Kralingen 1, te Oudslioorn 2, te Roller- dam 5; in Zeeland: te Tholcn 2, te Zicrikzec I totaal in het rijk 39 personen. De minister van oorlog, in aanmerking nemende de voortdurende he- j lioefte aan officieren van gezondheid bij de landmagt, overwegende, dat eil vooral in kleine garnizoensplaatsen het noodig is, om daaromtrent maat regelen te nemen, speciaal wanneer door de bestaande behoefte geene offi cieren van gezondheid bij de schietoefeningen kunnen tegenwoordig zijn, heeft, door lusschcnkomst van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt, hij circulaire verordend, dat gedurende dezen winter, bjj alle garnizoenen, een cursus voor de officieren van alle wapens gehouden zal worden, om hen le bekwamen in de eerste beginselen der heelkunde. Het stoomschip Holland is gisteren middag van het Nieuwe Diep naar zee gestoomd. Volgens het U. D. zal gedurende dezen winter aan 's rijks mnnt niet gewerkt wordendit zou in verband staan met de voorgestelde wijziging van het muntstelsel. De heer V. de Sitters vestigt er in den Ned. Speet, de aandacht op dat de beker, door de staten van Holland en West Friesland in 1667 aan den gevolmagligde op 'slands vloot, Cornells de Wilt, vereerd, even als aan de luitenants-admiralen de Ruyter en van Gendtgevaar loopt in handen van een kunstlievenden Engelschman te geraken. De tegenwoordige eige naar heelt, alvorens hel erfstuk aan den vreemdeling le verkoopen, de voorkeur voor denzelfden prijs aan de Nederlandsche regering aangeboden, doch de ministers hebben de gevraagde som te hoog geacht, om aan de kamers een voorstel tot aankoop le durven doen. De heer de Sluers vraagt, of Nederland niet zou kunnen betalen, wat een vreemdeling voor dat kunst stuk overheeft? Op den feestdag van Alkmaar's ontzet heeft te Haarlem een reiziger in den bagage-waggon van den koninkl. trein plaats genomen; dientenge volge is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De thans ingestelde eisch bij het kantongcregt te Haarlem is eene geldboete van ƒ1 tot 75, of 1 tot 7 dagen gevangenisstraf. Op denzelfden dag als de gevierde Nederlandsche zanger Vrngt, werd te Haarlem het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer C. W. Beelenkamp, bouwmeester aan de kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen (vroeger Paul van Ylissingen en Dudok van Heel), thans onder directie van den heer J. M. van der Made, den man, die zich onder alle personen, welke in eenigc betrekking slaan lol het vak, een ltooge mate van achting had verworven wegens zijn aandeel aan den bouw van het Paleis voor Volksvlijt le Amsterdam en vooral aan dien van de kolossale spoorwegbrug aan den Moerdijk. Met den dood van dezen verdienstelijken, cenvottdigenstillen burger is niet alleen aan zijn talrijk gezin, niet alleen aan de bovengenoemde fabriek, maar aan ons land en aan de technische nijverheid in het algemeen een gevoelig verlies toegebragt. Beelenkamps verdiensten, waaraan bij zijn leven nooit eenig blijk van openbare erken ning len deel viel, geven Item na zijn dood de meest bilijke aanspraak op een betamelijke voorziening in het lot zijner nagelaten betrekkingen. [D. v. 's Gr) In de afgeloopen week zijn le Utrecht door de policic weder eenige personen, die voor de koloniale dienst zich wilden verbinden, maar door onvoldoende papieren of door ongeschiktheid voor de dienst zijn afgewezen, naar de grenzen gebragt. Deze personen, die meestal Duilschers zijn, en geen middelen van beslaan bezitten, worden op kosten van het rjjk per Rijnspoor aan de Duilschc grenzen gebragt. De minister van financiën heelt geantwoord op het afdeelingsverslag der tweede kamer nopens zijn begrooiings-hoofdsluk. De minister meeat aan de vergadering de beslissing le moeten overlaten over de beschuldiging van werkeloosheiddoor onderscheidene leden in eene afdeeling tegen hem gerigt. De kamer zal daarbij niet uit het oog verliezen, dat de werkkring van een minister voor een groot deel ligt op het gebied van de uitvoerende magt en dat hij verantwoordelijk is voor de rigtige uitvoering en toepassing der wellen en voor de verdere maatregelen van bestuur. Het komt hem voor, dat liet niet billijk en met in 's lands belang is, laag neer te zien op dat gedcelie van de taak van het hoofd van een veelomvattend departement. Op wetgevend gebied had hij gaarne meer wenschen tot stand Ie brengen, maar dal hangt niet alleen van Item af, en hel schijnt, dat ook de meer derheid het oogenblik niet geschikt acht voor belangrijke belastinghervor ming. Wat den wenscli van eeniïe leden belrcft. dat de maatregel van lraclemenls-verhooging in ruimeren kring ware toegepast, meent de minis ter te mogen opmerken, dal zulk eene algcmcene verhooging niet tot één departement zon kunnen beperkt blijven.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1