BUITENEANDSCME BEMGTEN. PER TELEGRAAF. de vereenigde HolLtndschs looneelisten op allezins verdienstelijke wijze op gevoerd het historisch drama «George de Lalaing, graaf van Rennenberg", geschreven door den heer D. F. van Iieyst en onlangs door Teylers 24e ge nootschap inel den eersten prijs bekroond. Het zeer talrijk opgekomen publick was blijkbaar onder den indruk van, ja zelfs medegesleept door dit schoone stuk, en heeft den heer van Heyst, dien men in de zaal had opge merkt door herhaald geroep ten tooneele verzocht en aldaar met daverende toejuichingen begroet. Vrijdag nacht is de openbare lagere school te Twijzelerheide, gemeente Achtkarspelen, met daaraan verbonden onderwijzerswoning, een prooi der vlammen geworden, liet gebouw, zoomede de schoolmeubelen en die van den onderwijzer waren tegen brandschade verzekerd. Op verschillende groole houtveilingen, die in den laalsten tijd in de pro vincie Utrecht gehouden zijn, waren de prijzen zeer hoog, vooral die van eikenboomen, niettegenstaande vele hoornen dit jaar niet gaaf blijken en lot aan het hart zijn ingewaterd, zoodal zij voor werkhout meestal ongeschikt zijn. De eiken, die eene breedte van 40 tot 60 duim over kruis hebben, brengen p, m. van ƒ80 tot ƒ100 per stuk op. Ook de wilgen brengen zeer hooge prijzen op, evenals de iepen en esschen. Nabij Nigtevegt is Zaturdag avond de boerderij, genaamd de «Bonte Koe", bewoond door den landman van Es, geheel afgebrand, waarbjj de inboedel, de oogst, 5 varkens en een jong paard een prooi der vlammen werden. Te Heythuizen, in Limburg, had Woensdag 11. het volgende ongeluk plaats. Terwijl de brigade-kommandant der kon. maréchaussee aldaar met een vrouw stond te praten, kwam een hond al blaffende op hen in. De brigade-kommandant zeide al schertsende: «ik zal hem eens bang maken," en haalde een revolver uit den zak, ten einde een schol in de lucht te los sen; maar reeds onmiddellijk na het uithalen viel, ten gevolge van een ge brek aan dat vuurwapen, een schot, dat de vrouw in den buik trof, met het ongelukkige gevolg dat zij op de plaats dood bleef. Naar men meldt, zoude de brigade-kommandat aan de justitie te Roermond persoonlijk daar van kennis gegeven en zich te barer beschikking gesteld hebben, hetgeen echter niet noodig schijnt geacht te zjjn, daar hij weder naar zjjne brigade is teruggekeerd. 's GRAVENHAGF.I7|November. Naar men verneemt zal Z. M. de koning in het laatst dezer maand van het Loo naar de residentie terugkeeren. De luit. ter zee 1' kl. N. A. de Vries, van het wachtschip te Amster dam, wordt op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal Woensdag en de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemcene be raadslagingen aangevangen over de slaatsbegrooiing voor 1874. De heer van Znylen heeft de politieke quaestie behandeld en werd beantwoord door de regering. De hh. Wintgens, van Wassenaer Gatwyck en van Loon be spraken de houding der anti-revolutionaire partij in en buiten kamer. Mor gen voortzetting. Door de commissie uit het prov. geregtshof in Zuidhollar.d, belast met het afnemen van het examen voor candidaat-notaris, zijn als zoodanig toe gelaten de hh. A. II. van der Sande en 11. J. Weve, van 's Gravenhage, W. E. Cooke, van Rotterdam, en L. f. Fieltz, van Delft. Bij gelegenheid van den 60e° verjaardag van Neêrlands onafhankelijk heid was lieden de oranjevlag van den llaagschen toren ontplooid en wap perde uil verschillende woningen te dezer stede de nationale driekleur. Van wege de directie van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij zijn heden wederom opnemingen gedaan in de rigting van den Loosduinschen weg over Klein Zorgvliet naar Scheveningen. liet plan tol den aanleg van een spoorweg naar Scheveningen, uitgaande van den llollandschcn spoorweg, schijnt derhalve nog niet opgegeven. Volgens een alhier verspreid gerucht zou in dc verleden week te Sche veningen ceil voermanskiiecht zoodanig zijn mishandeld, dat hij gisteren avond reeds moet overleden zijn. Een lijkschouwing zou heden nog plaats hebben. De genees- en heelkundige de Vlaming, ouder wiens behandeling de overledene is geweest, schijnt van gevoelen te zijn. dat dc dood het ge volg van de geleden mishandeling was. Bij eene geachte familie hier ter slede, meldt het Dagbl., had eene 19-jarige dochter op eenmaal haar spraak verloren en kon in vijftien en een halve maand geen woord uitbrengen, hoewel zij overigens een uitmun tende gezondheid genoot. Zaturdag morgen echter heeft het meisje eensklaps haar spraak terugbekoinen, en spreekt nu weer even onbelemmerd als immer te voren. ENGGLAN». LONDEN16 November. Volgens de Times wordt in de laatste dépêches van sir Garnet Wol- seley medegedeeld, dat het onmogelijk is een spoorweg te leggen langs de Goudkust. Geen rails of ander spoorwegmalerieel zullen dus meer naar Afrika's Westkust worden ingescheept. Te Liverpool zjjn, volgens de Fall illall Gaa., 19 zendelingen der Mormonen aangekomen, die zich voorstellen eene reis te doen door Enge land, Duitschland en de Noordscbc rijken, tot het maken van proselyteD. Uit de bijzonderheden omtrent de executie van den kapitein en de be manning der Firginius blijkt, dat zij zijn ter dood gebragt in weerwil der protesten van de Engelsche en Amerikaansche consuls en andere buitenland- sche autoriteiten. De Amerikaansche consul werd op alles behalve beleefde wijze bedreigd met intrekking van zijn exequatur. Men verzekert, dat onder de ter dood gebragle personen zestien Engelsehen zijn. Sedert ettelijke jaren, zegt de Times, werpt het bestuur der Amerikaan sche Unie begeerige blikken op het schoone en rijke eiland Cuba. Spoedig na hel uitbreken van den tegenwoordigen opstand op Cuba werd te New- York een revolutionair comité gevestigd, dat niet alleen de opstandelingen van wapenen en ammunitie voorzag, maar dal trachtte de openbare meening in Amerika ten gunste van annexatie of interventie te stemmen. Het nemen van de Firginius en het fusilleren der bemanning zal de plannen van de Cubaansche junta zeer bevorderen. President Grant heeft reeds geloond dat hij er naar overhelt om zich in de aangelegenheden van Cuba te mengen. FRANK1IIJ K. In de zitting van de nationale vergadering van Zaturdag heelt de heer Laboulaye het rapport voorgelezen van de commissie van vijftienen, waarin gezegd w:erd, dat het land niet slechts een president verlangt, maar eene duurzame regering. De conservativen werden aangespoord de monarchale illusion te laten varen en mede te werken tot de organisatie der republiek. Hij concludeerde met voor te stellen het bekende voorstel van Casimir Périer aan te nemen. De beraadslaging is op Maandag a. s. bepaald. De kiezers in de departementen Aude, Finistcrre en Seine et Oise zijn tegen 14 December bijeengeroepen om de openstaande plaatsen in de verga dering te vervullen. De bankier Bisschoffsheim te Parijs is op 14 Nov. overleden. iPAHJË. Men schrijft uit Madrid: Men houdt den opstand op Cuba voor geheel gefnuikt door de vermeestering van de stoomboot Firginius, waarop zich 170 opstandelingen bevonden, onder anderen de zoon van Cespedes. De boot is in opene zee door den Tornado genomen. De Firginius zette koers naar Cubadoch veranderde van koers bij de nadering van den Tor nado en stevende naar Jamaica, tevens de wapenen, munitiën, levensmid delen en paarden, welke zijne lading uitmaakten, over boord zettende, ten einde sneller te kunnen loopen. Doch de Tornado heeft een zeer snellen loop, en haalde de boot in, na haar gedurende eenige uren vervolgd te hebben. Het meerendeel der bij die gelegenheid aan de Spanjaarden in handen gevallen opstandelingen waren mannen van gewigt, die reeds aanzienlijke benden op Cuba hadden aangevoerd. De heer Castelar heeft per tclegraaph naar Cuba den last gezonden dat er geen enkel doodvonnis mogt voltrokken worden. (Men weet dat die last Ie laat is ontvangen.) ITALIË De zitting van het parlement is Zaturdag 15 Nov. door den koning geopend. In de troonrede wordt er op gewezen, dat Rome de hoofdstad van hel koningrijk is kunnen worden, zonder dat de onafhankelijkheid van den Paus in de uiloefening van zijne geestelijke magt eenigzins verminderd is. «Hoewel wij de godsdienstige gevoelens en de godsdienstige vrijheid volledig eerbiedigen, zegt de troonrede verder, zullen wij niet gedoogen, dat inbreuk gemaakt worde op de wetten en instellingen des lands." De troonrede doet vervolgens uitkomen, dal Italië in vriendschappelijke betrek king is met alle mogendheden. Nu de oorzaak van de mededinging tusschen Oostenrijk en Italië is verdwenen, is de vriendschap tusschen die beide sta ten verzekerd. Italië en Duitschland zijn geconstitueerd op het beginsel van nationaliteit. De betrekkingen tusschen beide regeringen, die in overeen stemming zijn met de sympathie tusschen beide volken, zijn een waarborg voor het behoud des vredes. Italië's wensch is, met alle natiën in goede verstandhouding te leven. DI1TSCI1LAN». De minister van eeredienst heeft dezer dagen een aanschrijving ge zonden aan de betrokken autoriteiten, waarin hij aandringt op eene krach tige toepassing der kerkelijke wetten, ten aanzien van wedcrregtclijk aangestelde geestelijken. Zoo dikwerf zij zich een ambtelijke handeling veroorlovenmoet deswege een slrafregtelijk onderzoek tegen hen worden aangevangen; zonder opbonden moet op hen de straf, door de wet op hare overtreding gesteld, worden toegepast, totdat de geestelijken zich aan de wet onderwerpen. Mogt het hierdoor gebeuren, dat weldra een groot aantal geestelijken, niet meer in slaat zijnde de herhaaldelijk beloopen geldboeten te voldoen, wegens wanbetaling gevangen wordt gezet, dergelijk resultaat mag de autoriteiten niet in het minst tot eenige oogluiking nopen. De correctionele kamer van het «Landgericht" te Keulen heeft uit spraak gedaan in de zaak van den aartsbisschop Melchers en den wijbis schop dr. Baudri. Het vonnis luidt: voor den aartsbisschop eene boete van 50 tb., of subsidiair 14 dagen gevangenisstraf; voor den wijbisschop eene boete van 25 th.of subsidiair eene week gevangenisstraf, onder magligins aan den cischer om het vonnis voor rekening der veroordeelden openbaar te maken. Te Neurenberg is dc boekhandelaar Wocslau veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, omdat hij, in eene openbare vergadering, van den keizer en van vorst von Bismarck gesproken had als van: «den heer Willem Ilohenzollern en diens kurassier Bismarck." 's GRA\ENHAGE17 November. Door Z. M. is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Leiden, de lieer dr. Oudemans, hoogleeraar aan dc polytechnische school te Delft. LONDEN, 17 November. Een extra-editie van de Standard is verschenen, Daarin wordt gemeld dal de Engelsche zcemagt een landing heeft gedaan te Elmina en na een scherp gevecht de Ashantijnen verslagen en 5 hunner dorpen in de asch gelegd heeft. De Ashantijnen braken onmiddellijk hun hoofdkamp op en sloegen op de vlugt in de rigting naar Prah. LONDEN, 17 November. De Times bespreekt de zaak van de Firginius, en komt tot de conclusie, dat aangezien 10 Engelschen zijn gefusilleerd, de mogcijkheid bestaal dat Engeland een besluit kan nemen gelijk aan dat van Amerika. Engelands eenig doel is een herhaling te voorkomen van

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2