PER TELEGRAAF. «strengheid oordeel velt over de strategische en taktische beschikkingen eenen opperbevelhebber, welke gewoon was legers te commanderen? men aan zulk eenen getuige vertrouwen schenken? En wat zal ik Ugen van die getuigen, welke elkander tegenspreken, welke op de dag- taarding niet verschijnen, of welke, gelijk Rcgnier, over de grenzen vlugten, uit vrees van zelve op de bank der beschuldigden plaats te moeten nemen? Dat alles is bedroevend, hoogst bedroevend. Ik wil den maarschalk ,iet verdedigen noch beschuldigen, maar ik wil alleen constateren dat het verstandiger geweest ware, zijn geweien met de lonten, zoo hij die begaan Lft, bezwaard te laten, dan zoo vele andere menschen in de noodzake lijkheid te plaatsen om de door hen zeiven begane feilen aan het licht te brengen. Voor eenige dagen heette het, dat men twee kolonels, gisteren jat men twee generaals gevangen had gezet; heden dat de generaal Soleille krankzinnig geworden was. Die geruchten berusten wel is waar op tinsels: maar het is toch waarlijk om krankzinnig te worden, wanneer Bfn dit drama in het Trianon bijwoont en ziet, hoe het leger in zijne raals en door zijne generaals vernederd wordt. De Romeinen, zegt uen, gingen hunne overwonnene generaals te gemoet, en prezen hen dat niet aan het vaderland gewanhoopt hadden. De Carlhagers hingen kunne generaals, die eenen slag verloren hadden, aan de galg. Wij doen trger. Wij stellen ze aan de kaak; wij vernederen hen, en laten die vernedering ten slotte op ons zeiven nederkomen. - Volgens de Liberie is kolonel Stoffel voor de reglbank gedaagdwegens keleediging van den generaal Rivière, bij het afleggen van getuigenis in zake let regtsgeding van Bazaine. - Zondag, 2 November, is te Parijs in 77-jarigen ouderdom overleden je beer Aug. de Metz, directeur en met den heer de Brclignières de Courteilles ilichler der landbouw-kolonie van Metlray, die tot model aan onderscheiden lergelijke inrigtingen in Frankrijk, in andere landen van Europa en in Aoierika heeft gestrekt. ZWITSERLAND. Uit Prunlrut, waar de installatie van den nieuw aangesteldcn pastoor in tegenwoordigheid van twee daartoe gecommitteerde leden van den regerings raad heeft plaats gehad, wordt berigt dat de nieuwe kerkeraad reeds benoemd en lot inhechtenisneming der leden van den vorigen bevel gegeven is, in geval jij mogten weigeren de sleutels der kerk over te geven. Daar er eenige ongeregeldheden zijn voorgevallen, is een half bataillon derwaarts gezonden, meerendeels bij ultramontaanschgeziudc boeren ingekwartierd. Een aantal ullramontaanschgezinde leden der bondsvergadering heeft bij den bonds raad een protest ingediend legen de maatregelen der Bernsche regering in den Jura. DIITSCSIL A TX D. De Nordd. Allg. Zeil. deelt eenige bijzonderheden mede, aangaande de uitbreiding der militaire magt van l'ruissen, welke aldus luiden: toen Frieiineh Wilhelm 1 aan de regering kwam, had het Pruissiscbc leger een kerkte van 38495 man; bij zijn overlijden was het opgevoerd tot 82352 man. Onder de regering van Frederik den Groote klom hel leger lot ,000 man en in 1806 had het een sterkte van 238,000 man. Hel duurde niet lang, of de vrede le Tilsit gesloten (9 Juli 1809) dwong Pruisscn tijne strijdkrachten tot i p 42000 man le verminderen. Thans heeft de koning van Pruissen als üuilsch keizer het opperbevel over een leger sterk 11036 officieren, 48000 onderofficieren, 401,659 manschappen, 1679 militaire geneeskundigen en 96000 paarden. - De gemeenteraad te I.uneburg heeft thans besloten de aldaar aanwezige tollcctiën oude zilveren werken te verkoopen. Wegens het van 's rijks wege gilaan bod van 200,000 th. zal nu met de regering worden onderhandeld. Onder den koop is niet begrepen eene hooge vaaszijnde een geschenk van ten vroeger burgemeester, daar op den voel van dat voorwerp staat aange tekend, dat het nooit in andere handen mag overgaan. Te Keulen is voor de regtbank van policie de zaak behandeld van den artsbisschop Melchers en den wij-bisschop Baudri, beschuldigd van het aan tasten der eer van vier oud-katholieke geestelijkenzoomede van het laste ren van de oud-kailiolieke gemeenten te Keulen en Bonn, door het bekend maken van een bisschoppelijk besluit. De beide aangeklaagde geestelijken «aren zeiven voor de reglbank verschenen. Het openbaar ministerie eischte legen den aartsbisschop, die bedoeld besluit beeft geteekend, eene gevange nisstraf van drie maanden, benevens eene boete van 400'Ui,, en bij wanbe taling, drie maanden subsidiaire gevangenisstraf. De eisch tegen den wij bisschop was eene maand gevangenisstraf en 200 th. boete. De regtbank ia! in hare volgende zitting uitspraak doen. - De aartsbisschop van Posen, msgr. Ledochowski, is ten tweeden male lilgenoodigd door den opper-president der provincie om te Filehne een gees telijke aan te stellen, ditmaal onder bedreiging eener geldboete van 1000 th. - Te Keulen heeft de oud-katholieke kapellaan Paffrath, die de laatste sacra menten aan eene zieke ging brengen, grove beieedigingen moeten verduren 'an eene voor hel huis zamengevloeide en dreigende volksmenigte, die den kreet liet hooren: «slaat hem dood!" De policie is tusschen beide moeten komen; zij deed de straat ontruimen en nam de belhamels gevangen. OOSTENRIJ K. Gelijk reeds met een enkel woord werd gemeld is bij het huis van afgevaardigden een wets-onlwerp ingediend, om de regering te magtigen we leening aan te gaan van 80 millioen fl. Dit bedrag zal bij de nationale bank worden gestort, die voor eene gelijke som papiergeld ter beschikking 'an de regering zal stellen. Een deel dezer leening zal worden aangewend lot het bouwen van spoorwegen; voorts zullen, om in de dringendste be hoeften te voorzien, overal, waar dit noodig mogt zijn, voorschot-banken opge- rigt wordendie ten behoeve van handel en industrie tegen onderpand be leeningen zullen doen. Het voorschot wordt hoogstens voor één jaar ver leend; de rente bedraagt minstens 8 pCt. BERLIJN, 12 November. Bij kabinets-order van 9 dezer heelt de koning aan graaf von Roon ontslag verleend als minister van oorlog, onder warme dankbetuiging voor de onschatbare diensten, in die betrekking bewezen. Volgens de Prop. Corresp. is de heer Kamecke tot minister van oorlog benoemd. NEW-YORK, 12 Novamber. De kapitein en 48 man der equipage en der vrijwilligers van de Pirginius zijn le Santiago de Cuba gefusilleerd. Door dien er storing was in den telegraafkabel van Havana, is de order om de executie uit te stellen te laat ontvangen. PARIJS, 12 November. liet linker-centrum heelt met eenparige stemmen een resolutie aangenomenstrekkende om aan het provisorium een einde te maken. Het heeft zich bereid verklaard, Mac Mahon's mandaat als president der republiek te verlengen; doch het wil de prorogatie-wet vast- knoopen aan de constitutionele wetten en aan de organisatie van de open bare maglen der republiek. De commissie van Vijftienen beraadslaagt over het voorstel, welks hoofdbeginsel reeds is goedgekeurd en aldus luidende: Afgescheiden van den vorm, dien de constitutionele wetten voor het ver kiezen van een president der republiek zullen vaststellen, zal Mac Mahon zijn mandaat nog 5 jaren behouden, onder voorwaarden, die deze wetten zullen bepalen. Deze bepaling zal eerst na het aannemen van bedoelde wetten een constitutioneel karakter krijgen. VERSAILLES, 12 November. Maarschalk Mac Mahon heeft aan de com missie voor het prorogatie-ontwerp verklaarddat ophelderingen over zijne boodschap aan zijne ministers moesten gevraagd worden. Hij kan met de commissie niet in beraadslaging treden over het prorogatie-ontwerp en de amendementen daarop. De commissie zal zijne reserve begrijpen iu eene zaak, waarbij hij persoonlijk is betrokken. Hij wenschte dat de commissie zeer spoedig met haren arbeid gereed kwam en aan het uitvoerend gezag terstond de duurzaamheid en kracht gaf, die noodzakelijk waren. Op de vraag van den heer de Rémusat verklaarde Mac Mahon, dat hij de dringende noodzakelijkheid van het vaststellen der constitutionele wetten erkende; maar de discussie daarover behoorde uitsluitend tehuis bij de nationale vergadering, aan wier beslissing hij zich altoos zou onderwerpen, behoudens zijn regt om zich terug te trekken, indien hij meende piet de uitvoerder barer besluiten le kunnen zijn. Voorts verklaarde hij, dat hij voor zich onmogelijk kon hegrijpen, dat men de constitutionele wetten niet levens zou willen vaststellen. Immers, deze alleen konden aan hem en zijn bestuur de duurzaamheid en hel gezag geven, wélke zij noodig hadden. VERSAILLES, 12 November. In de zitting der kamer van heden heeft de heer Baragnon voorgesteld de discussie over de interpellatie van de heeren Léon Say c. s. aan de orde te stellen 's daags na aanneming der prorogatie- wet. De regering heeft zich met dit voorstel vercenigd. De kamer heeft hferop het voorstel met groote meerderheid aangenomen. VERSAILLES, 12 November. De heer Casimir Périer heeft in de zitting der commissie van Vijftienen zijn voorstel in dien zin gewijzigd, dat hij Mac Mahon 5 jaren aan het bestuur wil laten na de bijeenkomst der nieuwe kamer. De leden der regterzijde handhaafden den termijn van 10 jaren; maar het eerste artikel van het voorstel van den heer Gasimir Périer is aangenomen met 8 stemmen tegen 7. Vervolgens zijn ook de andere arti kelen goedgekeurd. De commissie zal morgen de voorstellers van de ver schillende amendementen hooren. PARIJS. 13 November. De dagbladen der linkerzijde betuigen hun leed wezen over het uitstel der interpellalie-Say. Leening 96.75. MADRID, II November. Ten gevolge van de nederlaag der Carlisle» heeft don Carlos Estella verlaten, alwaar nog slechts één bataillon blijft. Men verzekert dat de operatiën tegen Estella*niet konden voortgezet worden om het slechte weder. De Carlisten hechten aan de verdediging van hunne posiliën voor Estella een zoo groot gewigt, dat zij al hunne krachten daar zamengelrokken hebben en te dien einde Tolosa niet meer ingesloten houden. Een delegatie van de liberalen van Navarre is heden hier aangekomen, om ingevolge verkregen opdragt met de regering te beraadslagen over de middelen om aan den krijg in het noorden een einde te maken. Eenige opstandelingen van Carthagena hebben gisteren getracht zich meester te maken van de fregatten der opstandelingen, die in de haven te ruggekomen zijn; doch de galeiboeven, die de bemanning dezer schepen vormen, hebben weerstand geboden en gedreigd de stad te beschieten. ADVEHTKS TIK*. Mevrouw de Wed. M'. PAUL H. BERKHOUT, Voet van Campen, brengt haren innigen dank aan allen, voor zoo menig woord van vertroostende deelneming, haar, zoo persoonlijk als schriftelijk, toegesproken bij het ont slapen van haren teeder geliefden Echtgenoot. Leiden, 14 November 1873. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Leiden gewezen den 12<1<l" November 1873 is JACOBUS MARINUS VAN DISHOECK, Commissionair in Effecten en Kassier, gehandeld hebbende en wonende te Leiden, verklaard in Staat van Faillissement, aanvang genomen hebbende op den 12J,n November jl. Tot Rechter-Commissaris is benoemd de Heer M'. P. VAN BEMMELEN, Lid der voorschreven Rechtbanken tot Curators de Ondergeteekenden. H. A. NEEB. A. J. WIJNSTROOM.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3