PEK TELEG1UAF. 1I> VKÜTIi.VïIKS. ECHTSCHEIDING. MUSIS SACRUM. VOLKSVOORLEZINGEN. Naar men verzekert heeft Mac Mahon door zijn kabinels-secretaris, den heer d'Harcourt, aan afgevaardigden van de reglerzijde laten verklaren, dat hij zich den titel van president der republiek laat welgevallen, voorts dat hij elk voorstel aanneemt, dat van de reglerzijde uitgaat; doch dat hij xjjn ontslag zal indienen, indien een voorstel van de linkerzijde door de kamer mogt worden aangenomen. De reglerzijde der nationale vergadering blijft hare uiterste pogingen aanwenden om voor het voorstel, strekkende om de volmagt van maarschalk Slac-Mahon voor 10 jaren te verlengen, eene meerderheid te verkrijgen. Om van de andere partij-groeperingen stemmen te winnen, worden zelfs conces sit op andere punten beloofd. Of die pogingen zullen slagen is hoogst twijfelachtig. De clericale bladen willen niets van die verlenging weten en blijven, in weerwil van al het gebeurde, ijveren voor het herstel der mo narchie. Om aan dien eisch kracht bij te zetten hebben zij een beweging voor een petitionnement ten gunste van Ilenri V op touw gezet. De Union laat zich uit Marseille het volgende telegraferen: //Groote beweging ten ge rieve van het petitionnement. In de provincie rekent men op de werkzaam heid te Parijs." In een ander berigt leest men: //De comité's in de depar tementen betuigen hunnen dank aan de Union. De monarchie of de ont binding der kamer." Het blad roept uil: Niets nog is op dit oogenblik verloren, en verder doet het een beroep op alle kampioenen voor het legiti- mistisch koningschap. De tijd der verkiezingen in de twee departementen, waar zij uitge schreven zijn, nadert. In het dep. der Aube heeft generaal Saussier, repu blikein tot mededinger den heer Argencc, een Bonapartist. In het dep. der Beneden-Seine stond eerst de republikeinsche candidaat, generaal Lelel- lier-Valazé, alleen in het strijdperk. Thans evenwel wordt hem de overwin ning betwist door den heer Desgenetais. een legitimist. De overwinning der republikeinen in beide departementen wordt als zeker beschouwd. Door verscheidene bladen wordt de dood van den emir Abd-el-Kader aangekondigd, die in den ouderdom van 66 jaren te Mekka zou zijn overleden. DlIITSCHLAND. De Elsiiss. Corr. deelt mede, dat op bevel der rijksregering in Elzas- Lolharingen de volgende verordening is uitgevaardigd: Voortaan zullen geene concessiën voor de ontginning van mijnen in Elzas-Lotharingen meer wor den toegekend aan Franschen. Deze maatregel zal worden gehandhaafd, totdat zal zijn gebleken, dat de Fransche regering niet langer handelt met die partijdigheid jegens Duitschers, aanzoek doende tot het erlangen van concessiën voor het ontginnen van mijnen op haar gebied, waarover reeds sedert lang te regt wordt geklaagd, VERSAILLES, 11 November. De regterzijde heelt eene bijeenkomst ge houden, waarin eene resolutie is aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de vergadering van meening.is dat de zeven leden der regterzijde in de com missie voor het prorogatie-ontwerp spoedig, in overleg met de regering, een ontwerp-resolulie belmoren vast te stellen. VERSAILLES, 11 November. De heer Duprat hoeft een amendement in gediend. strekkende: 1°. tol proclamatie van de republiek; 2". tot ratificatie daarvan door een plebiscil; 3°. tot plaatsing van de drukpers onder hel algemcenc regt; 4". tot invoering van hel regt van vereeniging. De heer Rouvier zal een amendement indienen, strekkende om het gezag van Mac Mahon te verlengen onder voorwaarden, door constitutionele wet ten vastgesteld, en die slechts door de natie zullen kunnen gewijzigd wor den, door verkiezingen of een plcbiscit. VERSAILLES, 11 November. De commissie van vijftien heeft met 8 legen 7 stemmen het voorstel van den heer Casimir Périer aangenomen, strek kende om de stemming over de prorogatie vast te knoopen aan die over de constitutionele wetten, en voorts om waarborg te verkrijgen dat de stem ming over de bedoelde wetten plaats hebben zal in de eerste helft van Jantiarij. De heer Laboulaye is met 8 legen 7 stemmen tot rapporteur der cominis'sic benoemd. De commissie heeft haren president opgedragen om bij Mac Mahon eene audiëntie te yerzoeken. MADRID, 11 November. De Carlisten zijn Cardeden binnengetrokken. Onder de bezetting van Carlhagena duurt de verdeeldheid voort. De pro vincie Barcelona is in staat van beleg gesteld. De secretaris-generaal en een agent van de Internationale zijn te Alicante aangehouden. LONDEN, 11 November. Volgens een alhier openbaar gemaakt berigt, zal de boeveelheid goud en zilver, welke te Southampton verwacht wordt, tot het einde van dit jaar, twee millioen bedragen. LONDEN. 12 November. De Daily Telegraph berigt dat lot het aan slaande ontslag van den heer Monsell, postmeester-generaal, definitief beslo ten is. Zijn opvolger is door de regering nog niet benoemd. LONDEN, II November. Ten gevolge van dépêches van Wolseley heeft een halve batterij dezen nacht bevel gekregen onverwijld naar de Goudkust te vertrekken; nog heden begeeft zij zich op weg. Conservative organen beweren dat een winterzitting van het parlement ophanden is. ten einde het huis in de uilgaven voor den oorlog tegen de Ashantijncn bewillige. PARUS. 11 November. Men verzekert dat de heer de Broglie heden uitstel der interpellatie-Say vragen zal. Het rapport van den heer Laboulaye (der commissie van vijftien) zal waarschijnlijk Vrijdag a. s. gereed zijn, zoodat het Zalurdag in duscussie zou kunnen gebragt worden. De heer de Rémusat, voorzitter der commissie, zal zich heden ochtend naar Mac Mahon begeven; volgens Paris Journal is het nog onzeker of de maarschalk de commissie zal ontvangen. BERLIJN, 12 November. De zitting van den landdag is heden geopend. Uit de door den minister van financiën, den heer Camphausen, voorgelezen troonrede blijkt dat de regering gelooft dat door den uitslag der verkiezin gen de weg wordt gebillijkt dien zij in zake de wetgeving heeft ingeslagen. De wetten belreflende de verhouding tusschen kerk en staat hadden bij de katholieke bisschoppen een onregtmatigen tegenstand ondervonden. Door de regering werden die wetten zoo geleidelijk ten uitvoer gelegd, datdegrond- slagen van het godsdienstig leven van de verschillende belijdenissen op' geenerlei wijze benadeeld waren geworden. Zij zou verder de vereischt wordende stappen op den gepasten tijd doen, en rekende daarbij op de krachtige ondersteuning van den landdag, Van 6 tot en met 12 November 1873. BEVALLENE. Lut, geb. Kramer, D. M. M. Alt, geb. van der Zeeuw, D. E C. Flippo, geb. Segaar, D. - J. Mark, geb. van Bcrkel, D. C. S. Kolderman, geb. Briër, Z. J. M. .Teske, geb. van den Berg, Z. M. Verhoeven, geb. Indrisi, D. C. Korpershoek, geb. üubbelaar, D. J. W. van der Staay, geb Guillot.Z. W. F. Dee, geb. Kort, D. A. M. Kerkvliet, geb. Wijnen, Z. A. van Velzen, geb. van Stralen. Z. II. C. van den Burg, geb van Doorn, D. -- J. Zitman, geb. Web bers, D. D. T. Verhoeven, geb. de Smit, Z. E. Voet, geb. Figee, D. M. Brune. geb. Mulder, Z. E. Mens, geb. van Nierop, D. M. van den Bos, geb. den Her tog. D. A. Sliva, geb. van Twuiver, Z. C. II. Drost, geb. Kok. D. - - M. Ch. Vcrhave. geb. Francken, D. -M. A. Weijers, geb. Goedeijee, D. M. C. Fiouw. geb. de Neys, D. M. Frankhuizen, geb. lleyman, Z. J. Montfoort, geb. Iluler. D. Maas, geb. van Booren, Z. A. M. van der Post, geb. Lancel, Z. C. S. Hoppenbrouwer, geb. Planje, Z. A. Schrijver, geb. Ligtvoet, D. M. Rijken, geb. Bev, Z. G. Braxhoven. geb. Lepelaar, D. J. J. Binnendijk, geb. lloogen- straalen, Z. R. Blom, geb. de Vries, Z. GEHUWD: P. Devilé,jm. en M. Bents, jd. J. F. van Cranenbroek, jm. en J. E. Mallee, jd. -- J. Hollebeek, jm. en P. Delfos, jd. W. Korswagen, jm. en S. M. van der Heiden, jd. II. W. J. ter Ilaar, wedr. en W. Bakhuizen, jd. OVERLEDEN: G. Wallaard, Z., 4 j, N. van den Berg. Z., 1 m. 1]. Prins, Z., 7 m. C. Fuchs, D., 6 m. J. Bavelaar, Z., 7 m. P. C. Hensen, I j. C. van den Berg, geb. Ouwerkerk, Z. levenl. N. Kleinhans. 69 j. E. Ramak, D..4j. C. J. E. van Vliet, Z.. 22 m. C. M.'llemerik, D., 15 j. J. 3entvelzen. 51 j. J. Boekwijt, Z., 4 m. J. 11. Rijgersvccr. D., 4 m. AKADEMIE-NIEIJWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSOIIE IIOOGESCIIOOL. Den 12<,cd November de lieer II. J. A. W'ilmar, geboren te Meerssen (Lim burg), in de regten, met stellingen. Bij vonnis van de Arrondissements-Rechlbank te Leiden, van den lldP0 November 1873, in het geding aanhangig tusschen ANNA CATHAR1NA SCHIECK, zonder beroep, wonende te Leidenals cischcresse, en WILLEM KIKKERT, Bceldhouwersknecht, wonende te Leiden, als gedaagde, bij ver stek gewezen, is het huwelijk, den 25,tf" Mei 1870 tusschen partijen te Leiden gesloten, door echtscheiding ontbonden verklaard, met alle gevolgen daaraan door de wet gehecht. (Kosteloos). De Procureur voor de Eischeresse geoccupeerd hebbende. Leiden, 12 November 1873. Mr. C. II. P. KLAVERWIJDEN. liet Bestuur brengt ter kennis van belanghebbenden dal de Prioriteit 5- leenlng) vastgesteld bij besluit der Vergadering van Aandeelhouders, dd. 8 October LI., tol zoodanig bedrag is volleckend dal den IS^0 dezer, tegen afgifte der Obligation, een begin zal worden gemaakt met het ophalen der storting. Namens het Bestuur, Leiden, 12 November 1873. II. N. VEEFKIND, Secretaris. De Commissie voor de Volksvoorlezingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen wenscht, alvorens dezen winter hare taak te hervatten, daarin voor 't vervolg eenige wijzigingen te brengen. De ondervinding toch, vooral der twee laatste jarenheeft haar geleerd dat de uitgebreide schaal, waarop zij tot hiertoe arbeidde, niet tot den we zenlijken bloei dezer, zoo zy vertrouwt, hoogst nuttige inrichting heeft medegewerkt, maar die integendeel belemmerd. Was het, meende zij, een aangenaam verschijnsel dat eene zoo groote schare zich telkens in het Vergaderlokaal verzamelde, later kreeg zij de droevige ervaring dat ook hier hel spreekwoord//'t is al geen goud wat er blinkt", volkomen waar was, en er, onder dit talrijk gehoor, maar al te velen waren, die in plaats van uit belangstelling veeleer daar met andere bedoelingen kwamen, en daardoor de werkzaamheden belemmerden en voor een groot deel onvruchtbaar maakten. Zy zal daarom dezen winter hare werkzaamheden slechts voor een be perkt gehoor, uit belangstellenden bestaande, en waarin zij de kern der Volksvoorlezingen hoopt terugtevinden, aanvangen en zoo mogeiyk voort zetten. Zij wenscht die te splitsen in avonden uitsluitend aan Voorlezingen op het gebied der populaire wetenschap en zedekunde gewijd, en voorts in avonden waarop, naar aanleiding van vragen in een daarvoor bestemde vraag- bus gevonden, in ruimer kring, uit genoodigden door de bezoekers der Volksvoorlezingen zelve te vormen, over het op de vorige bijeenkomst ge hoorde van gedachten kan worden gewisseld, en vooral bedaard en kalm en met wrs overleg die punten kunnen besproken worden, die op volks welvaart in stofïelijken en zedelijken zin betrekking hebben. Van dit laatste vooral stelt zij zich dit goede voor, dat, door den bezoe kers zeiven de gelegenheid te geven hunne denkbeelden te uiten en daarom trent inlichting en leiding te ontvangen, de Volksbijeenkomsten meer en meer aan haar doel: verstandelijke, maar vooral ook zedelijke ontwikkeling des volks zullen beantwoorden. Met vertrouwen roept zij hiervoor den steun van ieder weldenkende in. Namens de Commissie voornoemd, A. M. L. RÜMKE, President. Mr. C. H. P. KLAVERW1JDEN, Secretaris.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3