BUITEM-AM)SCI1E UEIIIGTEN. Tüsholten, heeft op nieuw aan de commissie uil het depart. Groningen der maatschappij tot Nut van 't Algemeenlol bevordering van het schoolgaan van minvermogende kinderen, de aanzienlijke gift van duizend gulden toe gezegd, ten einde die kinderen daarvoor gedurende den aanstaanden winter een gezond en krachtig voedsel te verschaffen. Voorts meldt de Gron. Cour. dat wijlen dr. Nassau, in leven inspecteur van het lager onderwijs in Drenthe, aan het onderwijzers-weduwen- en weezenfonds in Drenthe 6000 heeft vermaakt. Daarenboven is aan ge noemd fonds de opbrengst zijner bibliotheek vermaakt, die volgens bepaling in Groningen publiek moet verkocht worden. De gewezen klerk bij de bank van leening te Middelburg, die voort- vlugtig was. is dezer dagen uit België naar het huis van arrest te Middel burg overgebragt. Zondag 11. zijn verscheidene uit zee komende schepen in den omtrek van Westkappelle op de banken gestrand, naar men zegt wel een 20-tal, waarvan twee geheel verongelukt zijn; omtrent de bemanning dezer twee schepen is niets bekend. Nederlandsche en Belgische loodsvaartuigen waren daar ter hulpe, doch konden de schepen niet naderen wegens de hevige branding. Te Maastricht is door de maréchaussé van het gehucht Bochholz ge vankelijk binnengebragt zekere Kleykers, die zyn dorpsgenoot P. Curvers voor diens deur heeft doodgestoken. De aanleiding lot dien manslag schijnt een twist over het kaartspel tc zijn. De dadervolgens gerucht van op vliegend karakter, geelt voor, dat hij door den verslagene is aangevallen, en dat dus de manslag een gevolg was van zelfverdediging. Men heeft ech- ler bij Curvers geen wapens gevonden. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden het overlijden van den heer dr. lleyns, eerste leeraar in de Kaapstad; ongeveer 37 jaren had hij aldaar de evangeliedienst waargenomen. Slechts weinige maanden mogt de ontslapene een rust genietendoor zijn gezondheidstoestand geboden. Dr. lleyns werd geboren in de Kaapstad, in 1810, en op 17-jarigen leeftijd door zijn ouders naar Europa gezonden, waar hij, na welvolbragtevoorbereidende studiën, zich aan de hoogeschool van Leiden liet inschrijven en zich met veel ijver op de studie der godgeleerdheid toelegde. Al zijn examina met ecre afgelegd en den graad van doctor in de theologie verworven hebbende, keerde hij in 1836 naar zijn vaderland terug, waar hij door zijn welspre kendheid op den kansel uitblonk en d». Manger verving. IJverig in zijn dienstwerk, won hij de algemeene achting en liefde, zooals nu bij zijn everlijifen, ook door andere gezindten, werd geslaafd. 's GRAVENÜAGE 12 November. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning groot-hertog benoemd in de orde van de Eikenkroon, tol kommandeur jhr. D. C. de Dieu Fontein Ver schuil' van Ueilo, president der feest-commissie te Alkqiaar in 1873; lot officier \V. J. Holdijk, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam; tot rid ders: J. J. de Gelder, secretaris der feest-commissie te Alkmaar in 1873; P. Spanjaard, voormalig secretaris der gemeente Alkmaar; 11. P. Hink Me- lenbrink, majoor-kommandant der dienstdoende schutterij te Alkmaar; P. 11. Vreede, kapitein-kommandanl der sclierpschutters-vereeniging te Alk maar; J. Helling, voorzitter van de handboogschutters-vereeniging St. Se- bastiaan te Alkmaar, J. Nuhont van der Veen, secretaris der gemeente Alkmaar. Z. M. heeft vergunning verleend aan den officier van gezondheid 3' kl. J. M. W. van Dusseldorp, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, lot het dragen der medaille voor niet strijdenden ter beloo- ning van vrijwillig bewezen diensten tijdens den Fransch-Dnitschen oorlog in 1870-71. Z. M. heeft goedgevonden aan den inspecteur van administratie C. A. RHighari, op zijn verzoek, pensioen toe te kennen, en Ie bevorderen: tot inspecteur van administratie, den officier van administratie if kl. P. A. Ie Mahieu; tot officier van administratie le kl., dien der 2'kl. F. F. A. Canned; tot officier van administratie 2' kl.dien der 3C kl. J. C. Coeiand, en tot officier van administratie 3' kl., den scheepsklerk J. A. M. Kofpershoek van der Kooy. De luitl. ter zee 2e kl. C. Vreede en \V. A. Buytcndijk, dienende aan boord van den monitor I/eiligerleejhr. \V. l.aman Trip, dienende aan boord van bet wachtschip te Willemsoord, en II. F. Kouwenberg, dienende aan boord van hel raderstoomschip Calk, worden op non-activiteit gesteld en respectivelijk door de lui11. ter zee 2e kl. J A. P. van Dcrth, O. Kreet de Virion. J. Lastdrager en J. E. Sickens vervangen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp tol aan vulling van art. 90 van het Wetboek van Strafvordering met bijna alge meene stemmen aangenomen. De minister van justitie heeft verklaard dat hel daardoor zeker is, dal er met Engeland een uillevcriugstractaat zal ge sloten worden. Ook met Amerika en Brazilië bestaat daartoe de noodzake lijkheid. Inlusschen zal ook onze vreemdelingenwet van 1849 herzien moe ten worden, waartoe de voordragl reeds naar den raad van state is verzon den. Al de overige kleine wetten werden aangenomen. In de zitting van de provinciale staten van gisteren was nog ingeko men een brief van hel gemeentebestuur van Katwijk, daarbij tegen het ongunstig advies van ged. staten nader aandringende op de zoo financiële als locale redenen, die medebrengen om op die gemeente art. 36 der wet op het lager onderwijs toe te passen. Na de behandeling van het voorstel betreffende de wijziging van den pro vincialen waterstaat, waarvan gisteren de uilslag is medegedeeld, zijn nog behandeld: 1". Aanleg van den weg langs de westzijde der buitenhaven van Dirksland. Overeenkomstig het voorstel van ged. staten, werd beslist dal er geene aanleiding beslaat om terug te komen op het vroeger dienaan gaande genomen besluit, 2". Begrindiug van wegen onder Goudswaard. Over eenkomstig liet voorstel van ged. stalen, behoudens cene wijziging in de redactie, een subsidie tot een maximum van ƒ8000 verleend. 3". Aanvragen om tegemoetkoming in de buitengewone kosten van het lager onderwjjs Aan Papendreclit zal eene tegemoetkoming van ƒ27805.98 worden ver leend; Naaldwijk en Groote Lindt: de verzoeken afgewezen; Nicuw-Lek- kerland is een subsidie toegestaan; Delfshaven: na discussie, het verzoek afgewezen; Rozenburg: het verzoek toegestaan; Monster: evenzeer ingewil- ligd; Katwijk: het voorstel van gedep. staten en de commissie strekte tot wijziging, maar op voorstel van den heer van Stirum. is met 28 tegen 17 stemmen besloten voor 1874 een subsidie van ƒ500 voor de provincie toe te staan. 4°. Zonder discussie of stemming is aangenomen het afwijzend praeadvies van gedeputeerden, op het adres van de heeren Ollet, te Brussel, en Wilmart, te Brugge, houdende aanvrage om subsidie ten behoeve van een spoorweg Rotterdam— Munster. In de zitting van heden zijn achtereenvolgens behandeld een aantal ont werpen of wijzigingen in polderreglementen. Daarna was aan de orde het ontwerp van de nieuwe verordening ter verzekering van den goeden toestand der Gouwekaden. Die verordening is aangenomen met 50 tegen 6 stemmen. Vervolgens werden met enkele veranderingen goedgekeurd de ontwerpen |j lot wijziging van het reglement voor Voorne en Putten en tot vaststelling van een reglement voor den polder de Gorinchemsche Avclingen, den Voor- ofschen polder, den polder de drooggemaakte Putten en eindelijk het besluit tot beschikking over het aandeel der provincie in de afkoop- en waar- borgkassen ten behoeve van de eventuele droogmaking der plassen thans be- hoorende tot de droogmakerij in Schieland beoosten Rotterdam, en tot liet overdragen van het aandeel der provincie in het eigendom van een perceel water gelegen binnen de grenzen van de gecombineerde polders van Capelle a/d IJssel. De werkzaamheden hiermede aigeloopen zijnde, sloot de voorzitter in naam des konings de najaarszitting der stalen. Men schrijft van hier aan de Zutp. Cour.: Wat hier in de residentie nog meer de gemoederen in beweging brengt dan de beslissing der tweede kamer over koffij en heerendiensten, is hel faillissement van de firma Over- klift C°.een van de grootste bankiershuizen in de residentie. De hoof den van de firma, tot een der eerste familiën der residentie behoorende, zijn voortvlugtig en hebben niets van eenige waarde achtergelaten. Zelfs de in deposito gegeven bezittingen waren niet te vinden. Tal van geachte ingé- zetenen zijn er ongelukkig door geworden. Een Indisch ambtenaar, die zijn geheel vermogen, uil ƒ80000 bestaande, aan hen had toevertrouwd, en van zijn rente wilde gaan leven, moet nu weder naar Indië teruggaan. De zaak maakt des te meer indrukomdat èn door de Spanjaarden èn door dc Amerikaansche sporen en door de mislukte mijn-compagnie toch reeds zoo vele kapitalen in de residentie zijn verongelukt. Men vreest dan ook voor nog meerdere bankroeten. ENGELAND. LONDEN, 11 November. De staatscommissie van onderzoek naar de klagten van een aantal officieren over benadeeling door de afschaffing der bevordering bij koop, heeft onder de deskundigen, welker voorlichting zij noodig achtte, ook den veldmaarschalk hertog van Cambridge gehoord. Deze heeft bij die gelegen heid te kennen gegeven dat het door de tegenwoordige regering afgeschafte stelsel van koop sedert onheugelijke jaren bad bestaan en aan de schatkist, wegens het daarmede verbonden pensioenfonds, aanzienlijke uitgaven be spaard had. Aangaande de werking van het stelsel had hij nog het vol gende medegedeeld. De koop van een officierspalent was geene particuliere overeenkomst lusschen twee personen; integendeel kwamen dc kooper e« de verkooper in het geheel niet met elkander in aanraking. Wanneer zich een kooper van een officierspalent aanmeldde, bepaalde de opperbevelhebber de som welke hij vooruit bij den betaalmeester van liet bedoelde regiment zou hebben le storten, en de betaalmeester droeg alsdan de koopsom aan den verkooper af, nadat deze de verciselHe magliging tot den verkoop van den opperbevelhebber ontvangen had. Wanneer de verkooper korter dan een bepaalden tijd gediend had was bij verpligt een gedeelte van den koop prijs in een reservefonds te storten, waaruit in sommige gevallen pensioenen werd verleend. Dit reservefonds bedroeg in 1826 8000 en werd doof den toenmaligen minister van oorlog, lord Palmerston, aan het rijk over gedragen. Volgens berigten uit Sierra Leone van 16 October trok de koning van Ashantce te Comassie een nieuw leger bijeen, aan welks hoofd hij zich zelf stellen zou e,i waarmede het zijn plan was de forten Cape Coast Castle en St. George d'Elmina te vermeesteren en dc Engelsehen van de Goudkust tc verjagen. F S5 A X K K IJ ïl. In het Memorial Dipl. leest men het volgende: Wij kunnen thans zeggen hetgeen dc betamelijkheid ons dusver gebood te verzwijgen, name lijk dat de kabinetten van Londen, St. Petersburg en Berlijn, en zelfs liet kabinet van YVeencn, geen vertrouwen stelden in bet herstel der wettige monarchie. Men geloofde niet aan de mogelijkheid en meende dat deze restauratie, ook al mogt zij voor een korten tijd geslaagd zijnweldra aanleiding zou hebben gegeven tot eene omwenteling gelijk die van 1830, of nog erger. De rapporten van onze gezanten en de uit die hoofdsteden ontvangen bijzondere berigten moeten op dit punt onze regering hebben in gelicht. Naar het oordeel der genoemde kabinetten is de thans feitelijk bestaande republiek in staat de rust in den lande te handhaven en een krachtig en bestendig bestuur te vestigenmits de hoogere klassen in opreglheid haren steun aan dien regeringsvorm verleenen; geschiedt dit niet, dan zou Frankrijk gevaar loopen van niet meer onder de groote mogendheden gerekend te worden en aan onophoudelijke schokken blootge steld zijn.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2