LE1DSCHE COURANT. <873. WOENSDAG 12 NOVEMBER. X. 267. BI [SIN EN LA NI )SCli K ÜEHIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Da prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. 3.50; tirel het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35 franco p. p. f 3 85. flet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door LIAASENSTKIN VOGLEIt Expeditie-Kantoor van Advertentiën W Hamburg LubecJc frankfort a. MBerlijn, Leipzig, Dresden Brestau, KeulenStuttgart, Weener., Praag, Bazel, Zü-ichSt, GallenGenève en Lausanne, Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 49 blad 61) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 11 November. Heden werd in ecne plegtige zitting der arrond.-regtbank alhier de beer mr. Sybrandus Johannes Fockema Andreae, bij Zr. M'. besluit van 4 October 1873, n°. 20, tot regler in die regtbank benoemd, als zoodanig geïnstalleerd, bij welke gelegenheid de oudste regtcr, mr. H. P. J. Tollens, bij verhindering van den voorzitter, in korte trekken herdacht de vele ver diensten van den overleden regler mr. F. Canter Alta, en op eene even hartelijke wijze den nieuw benoemde verwelkomde, die geroepen werd om de opengevallen plaats te vervullen. Dij de heden op het ;raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prjjzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs, partjjen van 100 hectoliters 67.f 67. v 50 ff 33.50 f 33.50 ff f 10 ff 6.80 f 6.50 ff 5 ff ff 3.40 ff 3.30 De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat, vol gens de bij hem ingekomen ambtsberiglenin de week van 2 tot 8 Novem ber jl., aan Aziatische cholera zijn overleden: in Noordbrabant: te Breda 2, te Oudenbosch I, te Zevenbergen 1; in Zuidholland: te Gouda 22, te'sGra- vesande 1, te Ouderkerk a/d IJssel 2, te Rotterdam 4, te Woubrugge 1; in Zeeland: te Tholen 2; totaal in het rijk 3G personen. Van wege het ministerie van koloniën is bekend gemaakt dat voor de dienst in Nederl. Indie alsnog benoodigd zijn eenige onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulp-onderwijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftijd van 24 jaren, die genegen zijn zich aan 'slands dienst in Nederl. Indie te verbinden, kunnen zich tot nader berigt aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gerigt, en aan den heer dr. M. P. Lindo, inspec teur van het lager onderwijs in Zuidholland, te 'sGravenhage, franco in te zenden request, onder overlegging der vereischte stukken. Naar men zegt heeft de Nederlandsche handelmaatschappij haar fraaije tropee op de Weener tentoonstelling ten geschenke afgestaan aan baron Schwarz van het athenaeum te Weenen. Door de arrond.-regtbank te Winschoten is aan Z. M. den koning een verzoekschrift ingediend, tot verbetering van de bezoldiging der rtglerlijke tnagt. Afschriften van dat request zijn aan de verschillende reglerlijke col- legies gezonden, met uitnoodiging om zoo mogelijk door een algemeen ver zoek, uitgaande van de regterlijke magt in ons land, in dien geest te willen medewerken. Nabij Haarlem is in 76-jarigcn ouderdom overleden de heer W. P. de Chavonnes Vrugt, vroeger hof-kamerzanger van Z. M. De heer inr. G. van Tienhoven heeft eervol ontslag gevraagd als hoog leeraar in de rcgtsgcleerdheid aan het athenaeum te Amsterdam, omdat hij, bjj den tegenwoordigen stand der regtswetenschapbezwaren heeft het hoo- ger onderwijs in het Romeinsche regt en in het staatsregt, met al wat daartoe behoort, te blijven geven. Hij acht hel tegen het belang van hoog- lecraren en studenten den geheelen omvang der regtsgeleerde wetenschap door slechts drie hoogleeraren te doen doceren. Uit Meppel schrijft men: Ten gevolge van het dalen der veeprijzen, zijn er in onze streken vetweiders, die dit jaar meer dan ƒ700 schade lijden. De aangevangen slagliijd levert overigens verblijdende resultaten; bel weidevee beeft uitmuntend geprofileerd van het vele gras, alom aanwe zig, en zoowel aan vleescli als vet is de productie alom naar wensch. De schade blijkt dus niet zoo heel groot te zijn. De velweiderij heeft in de laatste jaren wel zoo bevredigende resultaten gegevendat zulk een stootje den vetweiders geen groot kwaad zal doen. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft ter bekrooning van het plan voor een in die gemeente te stichten beursgebouw en voor andere daarmede in verband staande uitgaven ecne som beschikbaar gesteld van 2500. Te 's Hertogenbosch werd Zaturdag met militaire eerbewijzen ter aarde besteld het lijk van Alexandre Mistralet, gegageerd adjudant-onderofficier, vaandeldrager van het Nederl. leger, ridder der militaire Willemsorde 4ekL, versierd met het Metalen Kruis, met de medaille der Citadel van Antwerpen en met de Zilveren medaille voor 24 jaren trouwe dienst. De overledene was Franschman, geboren te Lyonden 17de" Aug. 1794, dus nagenoeg 80 jaren oud. Op 16-jarigen leeftjjd nam hij dienst bij het Fransche leger, nam deel aan de vcldlogten in Spanje en Rusland; hij werd in een der ge vechten gewond en om zijn heldhaftig gedrag door keizer Napoleon I tot sous-lieutenant benoemd, hij vergezelde den keizer naar Elba, keerde va» daar met hem naar Frankrijk terug, om op nieuw den keizer bij Waterloo te zien vallen; hij verliet toen de Fransche dienst, kwam in 1817 naar Nederland en nam dienst als gewoon soldaat by de 10« afdeeling infanterie en bragt het tot adjudant-onderofficier, in weiken rang hy in 1853 op zyn verzoek werd gegageerd. Te Sprang is eergisteren avond een hevige brand uitgebarsten in eene met oogst gevulde schuur; vóór de aankomst der brandweer hadden d« vlammen zich reeds aan het huis medegedeeld, begunstigd door de rieten bedekking en den wind, zoodat binnen een half uur alles in vlam stond. Van den inboedel is veel gered; doch 3 kocijen en 2 varkens moeten in de vlammen zijn omgekomen. Te Roubaixin Frankrijkhad op I November jl. de plegtige inwy- ding plaats van de nieuw gebouwde kerk der Hollandsch-Vlaamscli-evangeli- sche gemeente aldaar. Deze kerk, tot welker stichting door een Engelseh fabriekant aldaar, den heer J. Holden Crothers, eene som van 12000 fr. was geschonken, is uit- en inwendig voltooid met hulp uit Nederland, waar in korten tijd ruim ƒ3000 tot dit doel is bijeengebragtterwijl op den dag der opening aan den kerkeraad nog eene som van ƒ512 namens het bestuur der Ncd. Gustaaf-Adolf-vereeniging kon worden overhandigd, als feestgave dezer vereeniging, nog verhoogd door bijdragen van eenige afdeelingen. De inwydingsrede werd gehouden door den heer Hoog, predikant te Haarlem. Hartelijke toespraken en gebeden beslolen de plegtigheid, terwijl een en ander was afgewisseld door het aanhcflen van toepasseiykc liederen door een zangkoor uit de gemeente en de gemeente zelve. (ff. C.) De heer van Houten heeft geantwoord op net sectie-verslag nopens zijn voorstel strekkende om overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen legen te gaan. Hij betreurt het zeer dat de commissie van rapporteurs geen zelfstandig advies heeft uitgebragt. Bij de indiening van het voorstel rekende lig op de toepassing van het herziene reglement van orde. Hij stelde zich voor, dat het rapport der commissie het debat zou preciseren. Was zij van oordeel, dat tegen overmatigen kinderarbeid en schoolverzuim geene wetge vende maatregelen konden of moesten genomen worden, dan zou haar rap port aanleiding geven tot eene beslissing der kamer over dit beginsel. Wilde zij daarentegen wel wetgevende maatregelen, maar andere dan de voorge stelde, dan zou zij deze hebben geformuleerd en de kamer zou hebben kun nen kiezen. In beide gevallen ware dus uitzigt op een practisch resultaat. De commissie is dan ook alleen door het aftreden van twee liarer leden ver hinderd aan haar voornemen, om een zelfstandig rapport uit te brengen, gevolg te geven. Het verslag maakt den indruk, dat de meerderheid der kamer wel maatregelen nemen wil om hel aangewezen kwaad te keeren; maar tevens blijkt er uit, dat die meerderheid zeer verdeeld is over de gren zen, tot welke de te nemen maatregelen zich moeten uitstrekken. In dezen stand van zaken is de vrees geregtvaardigddat zij, die in beginsel tegen standers van eiken maatregel zijn, ook al is hun aantal gering, in staat zullen wezen hunne zienswijze te doen zegevieren. Alleen door het ge- meenschappellijk doel voor oogen te houden en over de te kiezen middelen te trachten tot overeenstemming te geraken, kunnen de voorstanders van wettelijke maatregelen dit ongewenscht resultaat vermijden. Voor zijn aan deel zal de voorsteller hiertoe medewerken. Vooreerst zal hij een door velen gedeeld en niet ongegrond bezwaar wegnemen, door ook voor ligle hujsse-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1