BUITEiN LAiNDSCIIK BEMGTEnT" in deze zaak gewezen incidenteel vonnis vernietigd, den officier van justitie ontvankelijk verklaard in zyn liooger beroep, vervolgens het arrest van liet hof vernietigd en de zaak teruggewezen naar de regtbank te Amsterdam. -- Het prov. geregtsliof in Zuidliolland (burg. kamer) deed heden ochtend uitspraak in de procedure van de Keulsche stoomsleepvaartmaatschappij waarvan reeds meermalen melding is gemaakt, betreffende een ongeval aan een vaartuig overkomen door het voorbijvaren van een sleepconvooi van ge noemde maatschappij. Het hof heeft het in deze zaak gewezen vonnis der regtbank te Gorinchem, waarbij de vordering van den heer Dieudonné Discry, eigenaar van het verongelukte vaartuig, is toegewezen, vernietigd; dien heer zijne vordering alsnog ontzegd en hem veroordeeld in de kosten. - Naar men verneemt heeft de arr. regtbank alhier den heer mr. P. W. Corl van der Linden, advocaat, benoemd tot derden curator in het faillisse ment van de firma Overklift en C°., bankier. Tevens heelt de regtbank een bevel tot inhechtenisneming tegen de twee individuele leden der genoemde firma uitgevaardigd. Burg. en welli. hebben den gemeenteraad liet voorstel gedaan de aan geboden pachtsom van ƒ1000 voor de restauratie in het gemecnlebadhuis te Scheveningen niet toe wijzen, daar die som ver beneden het bedrag is, dat zou mogen worden verwacht. ENG ELAKD. LONDEN, 9 November. De aan het lagerhuis overgelegde correspondentie tusschen Groot-Brit- tannië en Alchin bevat o. a. een brief van den Sultan aan den gouverneur der Straits Selllemens. De Sultan herinnert daarin den gouverneur het tractaat van zijn voorvader Jowhar al Alam Shah met sir Stamford Raffles (22 April 1819)waarbij Engeland zich verbond om den Sultan en diens opvolgers tegen eiken vijand bij te staan. Op dat tractaat beroept hij zich om ook thans bijstand te erlangen tegen de Hollanders. //Wij houden", zegt hij, //van de Hollanders in het geheel niet; en tienmaal liever dan door hen, zouden wij ons door onzen vriend (den gouverneur) laten leiden." //Daarom, in stede van ons land aan de Hollanders over te geven, zou het veel beter zijn het over te geven aan de regering van onzen vriend; want sinds lang hebben onze onderdanen en krijgslieden dit gewenscht" Verder wordt medegedeeld een schrijven van lord Enfield, waarin hij aan het dep. van koloniën opdraagt den gouverneur der Straits Settlements te belasten den bovenstaanden brief des Sultans te beantwoorden; houdende tevens de aanwijzingen van lord Granville omtrent de termenwaarin dat antwoord dient vervat te zijn. Lord Granville wil er duidelijk op gewezen hebben, dat de Sultan zich niet beroepen kan op het-tractaat van 22 April 1819; vooreerst, omdat dit tractaat van den aanvang af door geene der contracterende partijen nageleefd is; vervolgens, omdat Engeland in 1824 met Nederland een tractaat gesloten heeft, welks bepalingen indruisclffèn tegen die van liet bovenbedoelde tractaat met den Snltan: eindelijk, omdat de Sultan zelf zjjnerzijds het tractaat van 1819 tenietdeed, door in 1857 een tractaat van vrede, vriendschap en handel te sluiten met Nederland, plaatsende dien staat op den voet van de meest begunstigde mogendheid; welk tractaat alweder streed met dat van 1819. Indien het den Sultan, zegt lord Granville, volkomen duidelijk zal gemaakt zijn, hoe hij op geen bijstand van Engeland's zijde rekenen kan, zal hij welligt, meer dan hij lvet thans schijnt, bereid wezen een welwillend oor te lecnen aan de vertoogen, door de Nederlanden of ccnigc andere mogendheid tot hem ge- rigt, tegen het wanbestuur, waardoor de voortgang der beschaving in zijn i gebied vertraagd wordten de veiligheid van de in zijne havens handeldrij vende vreemdelingen wordt bedreigd. Grool-Brittannië heeft zich bij trac taat verbonden geen nederzetting te vestigen op het eiland Sumatra, en met geen inlandseh vorst, hoofd of staat in dat eiland eene overeenkomst aan te gaan; liet zon derhalve het protectoraat over Alchin niet kunnen aanvaarden, zonder deze pleglige verbindtfenis te schenden. De heer Gladstone heeft op nieuw geweigerd gevolg te geven aan den aandrang van lien, die de invrijheidstelling der nog steeds gevangen gehou den Fenians verlangen. Hij kan niet toegeven dat de bedoelde gevangenen aanspraak kunnen maken op dezelfde; mate van toegevendheid, welke be toond wordt aan hen, die door de drift van het oogenblik worden mede- gesleept tot het plegen van handelingen, welke met eenen burgeroorlog overeenkomen, al mogen zij daarmede niet volkomen ge'ijk staan. Echter zal in deze naar billijkheid gehandeld worden; doch de heer Gladstone wenscht dat men deze toezegging niet zal aanmerken als eene belofte, welke de vrijheid van oordeel van de raadslieden der kroon eenigermale zou kunnen verkorten. Donderdag II. is in de St. James-Hall alhier, onder de leiding van den bisschop van Londen, graaf Shaftesbury en andere hooggeplaatste personen, eene meeting gehouden, waarin de belangen van het godsdienstonderwijs en die der bijzondere scholen zijn bepleit, en waarin besloten is om, vooral ook bij gelegenheid der aanslaande verkiezingen van eene nieuwe school commissie voor Londen, die belangen krachtig te doen gelden. Op den 5lltn November, den zoogenaamnen Guy-Fawkes-dag, hebben weder op verschillende plaatsen ongeregeldheden plaats gehad. Vooral was dit het geval te Portadown, in Ierland. Aldaar had een ernstig gevecht plaats tusschen de katholieken en de Oranje-mannen; de policie moest tus- schenbeidc komen en een charge maken, waarbij onderscheidene personen werden gewond, maar ten slotte moest zij toch wijken. Voor de komst der militaire magt was echter de rnst hersteld. Betreflende de heerschendc crisis in de Noord-Amerikaansche fabrieks nijverheid wordt aan de Times het volgende gemeld: //Alle fabrieken gaan thans geb ikt onder de gevolgen der laatste financiële crisis en de fabrikanten beginnen de noodzakelijkheid van eene beperking der productie in te zien. De prijzen zijn dalende en het voortdurend overladen der onwillige markt zou tot de grootste rampen kunnen leiden. In de staten van Nieuw-Engeland ziet men dit zeer algemeen in en er worden voortee- I kenen opgemerkt van voornemens hetzij tot sluiting der fabrieken hetzij tot vermindering der werkuren. De fabrikanten aan den Fall-river in Massachusetts hebben reeds besloten den werktijd op de helft te stellen, en elders zal waarschijnlijk hetzelfde besloten worden. Men wendt schaarschle van geld, en èene daaruit voortvloeijende moeijelijkheid om de loonen te betalen als reden voor, maar de eigenlijke oorzaak dezer handeling is elders j te vinden; zij ligt in den wensch om door vermindering >der productie de prijzen hoog te houden; bovendien zegt men dat een aantal fabrikanten in Nieuw-Engeland vermindering der loonen beoogen (in het Journ. of Comment van New-York wordt dit beweerd)zoodat de fabrikanten zich dan eigen lijk aan eene voorwaardelijke sluiting der fabrieken zouden schuldig maken, daar het in hun plan schijnt te liggen, na een korten tijd het stelsel van halven werktjjd te hebben toegepast, den vollen werktijd weder in te voeren, doch op verminderde loonen. Het Prov. Journal maakt de voor de fabrikanten zeer bemoedigendedoch voor de werklieden minder gerust stellende opmerking, dat de fabrikanten gelukkig goede zaken gemaakt hebben en dat de werklieden, welke zoo lang op hoog loon hebben gear beid, wel wat zullen opgespaard hebben voor den kwaden dag. Te New-York is eene zamenspanning ontdekt, die zich ten doel stelt aldaar en ook te Londen valsche berigten te verspreiden omtrent den toe stand van den Erie-spoorweg. De geheime policie te New-York is er in geslaagd in de bergstreken van Noord-Carolina en Tennessee een bende valsche munters te ontdekken, zestig personen zijn reeds in hechtenis genomen. Niet minder dan 90 beve len tot inhechtenisneming zijn gedaan en men hoopt weldra nog 15 hunner in handen te krijgen. Te Memphis (Tennessee), in de Vereenigde Staten, ziet heler nog steels treurig uit met de gele koorts. Ondanks verscheidene nachtvorsten heeft di ontzettende plaag niet opgehouden de ongelukkige stad te teisteren. Rui» 300 ziekenoppassers, in dienst der liefdadige Howard-Association, dreigen met werkstaking en verlangen, in plaats van de tot nu toe betaalde drie, vijf dollars per dag. Onder de bestaande omstandigheden kan men hunne diensten niet ontberenen moet de vcreeniging aan den eisch toegeven, ofschoon hare middelen reeds bijna zijn uitgeput. De stad is thans geheel onder quarantaine, en het is voor de inwoners onmogelijk anders dan ter sluiks uit de stad te ontkomen. FRANHRIJ K. De afdeclingen der nationale vergadering hebben met groote meerder heid afgevaardigden van de linkerzijde gekozen tot leden der commissie, belast met het onderzoek van het prorogatie-ontwerp der regterzijde. Ik 'drie leden zijn de hh. Laboulaye, Léon Say en de Rémusat. De linkerzp heeft daardoor de meerderheid in de commissie. In eenen Zalurdag gehouden ministerraad hebben al de ministers bm ontslag ingediend, maar de president heeft geweigerd zich te scheiden va; het ministerie, dat zijn vertrouwen heeft. Niet te min blijft het uitgemaakt dat na het votum over het prorogatie-voorstel alle ministers de portefeuille zullen nederleggen. Le Temps deelt mede dat de regering zelve bezig is met het ontwer pen der wetten, welke strekken moeten om, overeenkomstig het in de boodschap van den president der republiek uitgedrukte verlangen, het uit voerende gezag tot eene krachtige tenuitvoerlegging van zijne taak in staat te stellen. Het wetsontwerp betrekkelijk de gemeentebesturen is reé bewerkt en bij den staatsraad aanhangig, terwijl het wetsontwerp op It drukpers en cenige andere ontwerpen in min of meer geverderden slaat van bewerking verkecren. In l'Vnion leest men het volgende: De koning doet al zijne verkla ringen gestand. De kamer komt geen barer beloften na. De koning stijgt in aanzien. De kamer daalt in aanzien en zakt ineen. De dictatuur is lil einde van het parlementarisme met de driekleur. De monarchie met t witte banier zal het einde zijn van de dictatuur. UII1TÜIC1ILAND. Men verneemt dat, ten gevolge van de in de laatste dagen van Octo ber voorgevallen gevangennemingen van Duilsche onderdanen in Carthage» en hel wegnemen van Duitsch eigendom op het schip Estramadura, hei Duilsche gezantschap te Madrid gemagtigd werd het Duitsche eskader li reqiiircrcn tot de maatrege'en, welke noodig geoordeeld worden, liet eska der kwam den 23slf" voor Carlhagena, en aanstonds kon de vertegenwoor diger van het Duitsche consulaat melden, dat de gevangenen waren in vrjj- lieid gesteld. Over de quaestic betreffende het eigendom was nog geeo bcrigl ontvangen. Volgens een Spaansch blad heeft hel Duitsche fregat Elizabeth de junta van Carlhagena gesommeerd tol het in vrijheid stellen van de Düilschers. die zij gevangen had genomen. De junta moet daarop eerst een weigeren! antwoord hebben gegeven; maar de Elizabeth dreigde toen met een bom bardement waartoe liet schip reeds maatregelen had genomen. Hierop heeft de junta de Duitschers uitgeleverd. Uit oflicjele stukken is gebleken dat van de 79340 manschappen van de reserve, gedurende 1871 en 72 in Pruissen onder de wapenen geroepen. 3019 manschappen geen schoolonderwijs hoegenaamd hadden genoten. Ei w erd le dezen aanzien groote afwijking waargenomennaar gelang van de provinciën, waaruit die manschappen herkomstig waren. In de provincie Pruissen bij voorbeeld was het aantal 928 pCt., bij die uit Posen klom het 1559 pCt. Men schrijft aan de Köln. Zeit.: Men mag als zeker aannemen, dat de Paus op het schrijven des keizers van 3 Sept. heeft geantwoord. Men gist alleen nog naar de redenen, waarom niet ook dit schrijven is open baar gemaakt. De Germania verzekert dat het ministerie vreest dit

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2