LfilDSCflE 0!) RA IT* 1875. N\ 264, ZATIJRDAG 8 NOVEMBER. I)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het f et slag der Handelingen van den Ccmecnteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 s jaars, binten de expediUekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der A.dvertenttën is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitejhltsndOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expoditio-Kantoor van Advertentie!) tt Hamburg LubeckFrankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden Breêtau, Keulen, Stuttgart, fFeenen, Praag, Bazel, Zurich, StGallen, Genève. en Lausanm. Bij deze Courant tsordt verzonden IV". 50 (blad 60) der Handelingen tan den Gemeenteraad. BINNEN!.A NOSCNE BE BIGT EN'. LEIDEN, 7 November. Den liooglecraar A. E. Simon Thomas, die op 23 September 11. de gedachtenis mogt vieren zijner 25-jarige ambtsvervulling, viel gisteren nog eene aangename verrassing te beurt. Door een dertiental genees- en verlos kundigen uit de Rijnstreek werd hem, met hel oog op dien gedenkdag,' een keurig geschenk aangeboden bestaande in twee zcerschoone kristallen caude- labres, benevens een album bevattende de handteekeningen der deelhebbers. De beer J. Thorn Leeson, geneesheer te Ter-Aar, sprak bij de aanbieding den hoogleeraar in hartelijke bewoordingen lee. De aanleiding lot dit ge schenk was. volgens den spreker, gelegen in de begeerte die bij hen be stond om zich erkentelijk te loonen voor de welwillende wijze waarop de hoogfeeraar bun, wanneer en waar zij zulks verlangd hadden, in moeijelijke gevallen met raad en hulp ten dienste bad geslaan. Dit onverwachte en zoo vereerende blijk van sympathie werd door den hoogleeraar met erkentelijk heid aangenomen. In bet programma der IIoll. maatschappij van fraaije kunsten en we tenschappen voor liet jaar 1873—74 wordt o. a. medegedeeld dat als nieuwe prijsvraag is gekozen: «Een Nederlandsch blijspel." De antwoorden daarop worden ingewacht voor 1 Januarij 1875. De maatschappij looft bare gou den medaille, ter waarde van ƒ300, uit voor het voldoende en best gekeurde antwoord, en, ingeval van bekrooning, een zilveren medaille van gelijke grootte en stempel, voor iiel daaraan meest bijkomende. De schrijvers be houden den eigendom van de bekroonde antwoorden, onder voorwaarde dat zij die stukken niet door den druk gemeen maken vóór de uitgave door de maatschappij, is deze binnen het jaar na de bekrooning niet geschied, dan verkrijgt de auteur onvoorwaardelijk regl lol de uitgave. Tevens wordt in herinnering gebragt dat de antwoorden op de prijsvraag «opgave en toelichting van spreuken of gezegden in de volkstaal aan den tlijbei ontleend" moeten worden ingezonden vóór 1 Januarij 1874, aan den algemeenen secretaris der maatschappij, den heer Essenius (Treeff, te Dordrecht. Door het ministerie van marine zal op 18 November aanst. aanbesteed worden de levering van lOO.OüO kilogram gerookt spek, 9000 kilogram ge zouten vlecsclien 20000 kilogram witte zeep. Bij kon. besluit van 3 Nov. is de oprigting bepaald, met 1 Jan. 1874, van eene kamer van koophandel en fabrieken voor de gemeenten Menaldn- madeel. Barradcel en Franckcr, gevestigd te Franeker, beslaande uit 9 leden. Uit hel verslag aan den koning van de bevindingen en handelingen van liet geneeskundig staatsloezigl in bet jaar 1872, dat dezer dagen het licht zag, blijkt dat de sterfte in Nederland geringer was dan in 1871. In dat jaar was één inwoner op 31,78 gestorven: in 1872 één op 35.69. Bij eene bevolking van 3,637,285 stierven in 1872 in bet gelieele rijk 101,907, daaronder begrepen 7313 levenloos aangegevenen. Dit laatste gelal is bijna gelijk aan dat in 1871. In 1872 was bet getal geneeskundigen niet 40 verminderd, dat der vroed vrouwen daarentegen vermeerderd met 5, terwijl dat der apothekers met 25 verminderde. Op 31 December 1872 bedroeg het getal geneeskundigen voor het gehcele rijk 2162. Nog steeds wordt het verlies van plattelands- en stedelijke heelmeesters niet opgewogen door eene evenredige vermeerdering van liet gelal artsen of medicinae doctores. Intussciien mag niet voorbijgezien worden dat, terwijl bet getal doctores met beperkte bevoegdheid, zooals van zeil spreekt, af neemt, dat der doctoren met algemeene bevoegdheid jaarlijks toeneemt. Op 19 November aansl. zal te Amsterdam, in hel lokaal «Eensgezind heid". eene buitengewone vergadering worden gebonden van afgevaardigden der afdeelingen, correspondenten en oud-correspondenten van de Nederl. ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank, ten einde te beraadslagen over en besluit te nemen omtrent liet ter algemeene vergadering van 9 October door het hoofdbestuur en van zijnentwege toegelicht en aanbevolen ontwerp eener geldleening. Vanwege de directie der Rijnspoorweg-maatschappij is aan de dagbladen de plaatsing van het volgende verzocht: Nadat het regt van verdedigingzjjn vrijen loop heeft gehad, wordt ons omtrent de stationsdienst te Gouda het navolgende nader medegedeeld. Het personeel bestaat uit een stationschef met twee adsislenlen voor dc buitendienst, een klerk met adsislent voor het administrative werk, vijf wisselwacliters, een voorman met drie sta tionsarbeiders, een portier en twee bestellers, builen en behalve het tijdelijk aanwezige treinpersoneel en het personeel belast met het onderhoud van den weg. Er zijn 43 wissels, waarvan er bij de druksle treinbeweging slechts 8 behoeven bediend te worden, in e n tijdsverloop van 15 a 20 minuten. Gedurende de thans afgcloopen zomerdienst kwam de eerste trein te Gouda aan 's morgens ten 6 55, en vertrok de laatste trein van daar's avonds ten 10.50. Behalve eene dienslstaking gedurende den nacht van alzoo circa acht uren, gaf deze dienst onderscheiden lusschenruimtcn tot verpoozing over dag. Een wisselwachler te Gouda geniet in zijn eerste jaar van dienst ƒ8.05, in zijn tweede jaar 8.75 en in zijn derde jaar 9.45 's weeks, be halve kleeding, toelage van 40r4, 43Ai a 47% 's weeks te zijnen behoeve in liet ondersteunings fondsen extra-loon in geval van buitengewone dienstverrigting. Ter voorziening in de vacature van predikant bij de remonstranlseh- geref. gemeente te Rotterdam is de volgende nominatie opgemaakt: dd. Jo- rissen, te Delft: Tideman Jz., te lloorn; Kalff, te Amersfoort. Te Rotterdam is door de policie aangehouden een perseon, die zich op naam van een boekhandelaar te Dordrecht door middel van opligting had meester gemaakt van eene hoeveelheid schrijfboeken en papier, tèit naeleele van den papierhandelaar Spanjcrsberg in den Oppert aldaar. Nadat hij den agent, die Item naar de politiewacht zoude overbrengen, had welen te ontsnappen, is hij door een der commissarissen van politie op de gedempte Binnenrotte gegrepen, liet is hij deze gelegenheid uitgekomen, dat hij zich reeds vroeger aan een gelijksoortige opligting ten nadcele van een anderen papierhandelaar hal schuldig gemaakt. -■-■ Te Haarlem is hij de opening der inschrijvingsbilletten voor de geld leening ten behoeve dier gemeente ad ƒ40000, rentende 5 pCt.gebleken dat voor ƒ78000 was ingeschreven Dr. J. van Vloten heeft Woensdag avond in de zaal van den Doelen te Haarlem, naar aanleiding van het onlangs gevierde grondwelsfeest, voor een belangstellend publiek eene opwekkende rede uitgesproken. Behalve feestvieren over de daden van het voorgeslacht, aldus betoogde de heer van Vloten, moest men zich dat voorgeslacht waardig gedragen, door zijnen pligt als mensch en staatsburger te helraehlen, waartoe het meer dan lijd is, nu wij sedert 25 jaren leven onder eene aan een vrij volk passende grondwet. 'Volgens spreker geschiedde dit echter niet, maar waren voor oordeel, sleurzieke eigenbaat en traagheid dc vijanden, welke in het gemoed van dc Nederlanders huizen. Na eene krachtige opsomming van dc uitne mendheden van ons voorgeslacht van vóór 300 jaren, die toch wel niet, zooals de hedendaagsche historische school beweert, aan overspanning, maar aan een blaken voor zedelijke beginselen te danken waren, en na gewezen Ie hebben op de waarheid van Güthcs woord: «Hel beste wat de gechic- denis geeft is de bezieling en geestdrift, die ze teweeg brengt", wekte dr. van Vloten zijne hoorders inct vuur op tot het omhelzen der nieuwe, voor onze toestanden noodzakelijke, cn onder dc tegenwoordige grondwet, met haren cisch van onderwijs, en liarc huldiging der scheiding van kerk en slaat passende Gcuzenleus, die het Nederland van thans onafhankelijk be waren en in den legenwoordigen tijd invloedrijk maken kan: Op verstan delijk gebied: Kennis; op zedelijk gebied: Liefde; op beiden: Waarheid. H.C,j De arrond.-regtbank te Zutphen heelt den gewezen stationschef te La ren en een stationsarbeider aldaar veroordeeld tot Iwee maanden cellulaire gevangcnisstral, naar aanleiding van het spoorwegongeluk cenige maandeti geleden aldaar voorgevallen. De tweede veroordeelde is van da! vonnis ill hooger beroep gekomen. De burgemeester van Empel werd dezer dagen, terwijl hij op weg was naar 's Bosch, aangerand door vijf personen; een van hen greep hel paard bij de teugels, de anderen besprongen de tilbury. Be burgemeester gaf nog tijdig een andere rigling aan het paard, waardoor de aanrander, die de (engels hield, losliet en de anderen van het rijtuig sprongen. De heer G. nam den weg door het Empelsche veld en kwam tijdig vóór zijn bespringers we der op den groolen weg te 's Bosch gaf lijj dadelijk kennis Van het vcor-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1