gcbragt; dat tol bevordering der aansluiting van den .Noorderspoorweg aan bet üuitschc net onzerzijds niets onbeproefd is gelaten, maar dat de uitkomst niet uitsluitend in onze hand ligt (de stad l'apenburg biedt aan houdende en heftige tegenweer. Alles hangt nu al van de te sluiten overeenkomst tusschen Pruissen en Oldenburg); dat voor het volgend jaar de oproeping te gemoet gezien wordt eener commissie tot voorbereiding en vaststelling, zoo mogelijk, eener algemeene postregeling en dat als dan welligt nog weder cene conferentie zal moeten plaats hebben over de suikerbelasling. 's GRAVEN11AGE 6 November. Z. M. heeft, op zijn verzoek, met 1 Jan. aanst. eervol ontslag verleend aan den heer II. J. C. van Ilamersvelt, als referendaris bij het depart, van justitie, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande be wezen. Tevens is genoemde heer door Z. M. benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Tot referendaris bij liet depart, van justitie is tegen 1 Jan. aanst. be noemd de heer A. W. Carrière, thans hoofdcommies. Z. M. heelt benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen te Bath den heer C. Klos, thans rijks ontvanger te Roode Sluis, en heeft eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie te IJsselstein, aan den heer C. van Berkel. De zitting van de tweede kamer van heden was geheel gewijd aan art. 35 der Indische begrooling en daarop voorgestelde amendementen. De minister heeft die van de hh. Lenting en van Zuylen bestreden, maar dat van den lieer Bergsma en een gelijksoortig van den lieer van Loon onscha delijk genoemd; bij aanneming van een van beide zal de minister geen uit breiding aan de heerediensten geven. De heer Bergsma trok daarop zijn amendement in, zich vereenigende met dal van den heer van Loon, dat ook strekt tot verhooging van art. 35, als equivalent voor beperking der heeredienslen. Ten slotte is het amendement Lenting verworpen met 49 tegen 14 s'e iimon. het amendement van Zuylen verworpen met 39 tegen 24 stemmen, en liet amendement van Loon aangenomen met 32 tegen 31 stem men. Morgen voortzetting. HtüTKM.ANDSCIIK BKRKM KM. ENGELAHD. LONDEN5 November. liet admiraliteits-geregtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak der eigenaars en bevrachters der Northfleet legen de Murillo, die, als verdacht van het eerstgenoemde schip in Januarij 11. te hebben aangevaren, waardoor de Northfleel is vergaan en meer dan 300 menschen zijn omgekomen, onlangs in Engelsche wateren opgebragt en in de Wesl-In'dia-dokken der Theems aan den ketting gelegd is. liet hof heeft, daar niemand ter verde diging van de Murillo optrad, den verkoop van dit schip bevolen, ter vol doening der eischen van eigenaars en bevrachjers der North fleet ten bedrage van 24000 De regter heeft in zijne uitspraak de onmensehelijkheid, welke in het doorzeilen na eenc aanvaring gelegen is, ten sterkste gegispt. In de wijk Lambeth heeft in den ochtend van Dingsdag II. eene ont ploffing plaats gehad ten huize van een vuurwerkmaker. De vuurwerkma ker, 3 vrouwen en 4 kinderen zjjn bjj den brand, die liet gevolg van de ontploffing was, omgekomen. De Courr. des Etats-Unis deelt bijzonderheden mede omtrent een op stand, die den 17dcn October op een deel van St. Domingo heeft plaats ge had. Ecu deel van het leger bleef den president Baez getrouw, maar het andere voegde zich bij de opstandelingen. Deze laatste hebben na een bloe- digen strijd de overwinning behaald. Een Franscliman, gewezen I'arijsch communalist, over Carlhagena naar Si. Domingo gekomenen Ganier d'Abain gehectenbevindt zich aan het hoofd der opstandelingen. Hij is nu benoemd lot president voor zijn leven en heeft cene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij eene algemeene amnestie afkondigt. Slechts de vorige president en diens raadslieden zijn verbannen naar de Vereeuigde Staten. Miss Pogson, dochter van den sterrekundige van dien naam, is tot observator te Madras benoemd. FISANHRIJK. Omtrent de jongste onderhandelingen tusschen de regterzijde en het regter-cenlrum is zooveel aan het licht gekomen, dat men weet dat in de nationale vergadering het voorstel zal gedaan worden de volmagt van Mac Mahon te verlengen. Dit was dan ook het eenige mogelijke besluit waartoe men in tegenwoordige omstandigheden komen kon. Mac Mahon zou met die verlenging genoegen nemen, onder voorwaarde dat zijn gezag beter be paald zal worden dan vroeger is geschied. Alle moeijelijkheden zijn daar door nog niet uit den weg geruimd, want de vraag rijst wat het karakter zal zijn van het bewind, eene bevestiging van de republiek, of eene voort zetting van den voorloopigen toestanddie de deur openlaat voor nieuwe pogingen om tot het invoeren der monarchie te geraken. Dat de mannen der regterzijde dit laatste gaarne zouden zien, is zonder twijfel; maar wat zijn de inzigten van Mac Mahon, zal hij de conservative republiek blijven vo irstaan of de monarchalen in de hand werken De heer Lemoinne zegt in de Déb. dal hij, wat betreft den afloop dei- pogingen tot vestiging der monarchie, verdrietig is, maar zich niet verlegen gevoelt. Hij heeft niets van zijne woorden terug te nemen. De heer Gam- betta neemt, in de Rep. Frang., die verklaring voor gcene goede munt aan. Deze vergelijkt den heer Lemoinne bij een vos, die door een hoen is beetgenomen. Volgens hem had Lemoinne geen ander doel dan te gelege ner tijd den graaf van Chambord in den steek te laten om de belangen van het huis van Orleans te bevorderen. Dat huis is echter door den graaf van Chambord in zijne abdicatie medegeslcepten daarom heeft Lemoinne wel reden om verdrietig te zijn. Bij hel getuigenverhoor in zake het proces Bazaine, op Dingsdag, had er een niet onbelangrijk voorval plaats. De bekende kolonel Stoffel werd alsloen gehoord, en bij die gelegenheid voer deze hevig uit tegen het rap port van generaal Rivière. Ik word beschuldigd, zeide hij. dépêches ver duisterd te hebben. Het ganschc leger veracht hel rapport, wegens de las teringen die het behelst. De president legde hem onmiddellijk het zwijgen op. Hij had als getuige slechts verklaringen af te leggen, maar niet in eene beoordeeling te treden van het rapport, veel minder het werk van generaal Rivière te brandmerken. Na den afloop van het verhoor kwam de president op de zaak terug en vroeg den kolonel of hij de voor generaal Rivière bcleedigende woorden wilde intrekken. De verdediger van Stoffel drong mede hierop _aanmaar de kolonel was daartoe niet te bewegen. «Ik heb niets te herroepen", zeide hij. Daarop werd door den griffier pro- j ces-verbaal van het gebeurde opgemaakt en dat proces-verbaal voorgelezen. Het comité, te Mdcon gevormd voor de oprigting van een standbeeld voor Lamartine, heeft alle Fransche kunstenaars uitgenoodigd modellen in te zenden en looft aan de vier beste ontwerpen prijzen van 1500 a 3000 fr. uit. Lamartine zal in eene staande houding worden afgebeeld. Het beeld zal te Mdcon tegenover het raadhuis, op de Zuidkade, worden geplaatst I ITALIË. Met betrekking tol het nog niet bevestigde gerucht, dat de Paus aan den Duitschen keizer op diens antwoord een tweeden brief zou geschreven hebben, berigt een Romeinsch correspondent van de Nazi one: //In clericale kringen beweert men zelfs den inhoud van dien brief te kennen. De Paus zou daarin gezegd hebben, dal liet hem in zijne gevangenis de grootste smart veroorzaakte, zich en de zijnen ten laatste nog vervolgd te zien door dengcendie zich vroeger op zijn eigen uitsluitend goddelijk regt zoo zeer verhoovaardigd had; dat hij niet verwacht had van den keizer de tegen hem gevoerde taal te vernemen; dat de sedert tien jaren, en met name tjj- dens de bezetting van Rome door de Italiaansche troepen, gevoerde brief wisseling hem regt had gegeven om geheel iets anders te hopen; dat niets zijn onwrikbaar vertrouwen op Gods hulp en zijn vast geloof aan de einde- lijke zegepraal der katholieke kerk aan het wankelen kon brengen, maar dat hij eiken dag van God afsmeekte dat hij aan hare en zijne door de voorbijgaande zege hunner wapenen bedwelmde en verblinde vijanden de oogen openen en zich over hen ontfermen mogl, dewijl zij konden vergelen dat alle troonen omver geworpen kunnen worden, alleen de door Christus gestichte niet enz." Voor de juistheid dezer lezing, zegt de correspondent, kunnen wij natuurlijk niet instaan. Maar indien de brief werkelijk bestaat, dan begrijpen wij niet waarom de aanhangers van het Vaticaan, die toch gewoonlijk niet zoo geheimhoudend zijn ten aanzien van alles wat de Paus zegt en doet, hem niet openbaar maken. aVITSCflLAN». TeSeulingen, in Ilannover, heeft de toepassing der kerkelijke wetten lot ongeregeldheden geleid. De ambtenaar, die belast was met de sluiting en verzegeling der kerk wegens de onwettigheid der aanstelling van den pastoor, is door het te hoop gcloopcn gepeupel uit het dorp gejaagd en daarna zijn de vensterglazen zijner woning ingeslagen. Door de Gartenlaube wordt het volgende medegedeeld: August Binke- bank, uit llalberstadt, trompetter bij een Pruissisch kurassier-regiment, dat in den veldslag van Mars-la-Tour op 1G Aug. 1870 een schitterende charge tegen de Fransche infanterie en artillerie deed. was, nadat al de overige trompetters gesneuveld waren, de ecnig overgebleven trompetter, die nog zijn krijgsmakkers ten aanval blies, tot zijn trompet door kogels doorboord en daardoor onbruikbaar werd. Hij werd door den kroonprins Friedrieh Wilhelm zeiven met het IJzeren Kruis begiftigd, door Ferdinand Freiligralh als //de) trompetter van Mars-la-Tour" bezongen, door alle dagbladen en oorlogsberiglen gevierd als een der helden van de vreeselijkc charge der Pruissische kurassiers op 16 Aug. In November 1872 kreeg hij eene borst kwaal en na 9 maanden onder geneeskundige behandeling geweest te zijn, „•„..j nu utft nnirpftrhikt voor de militaire dienst daaruit ontslagen, en wel na o inuuiiuvii "..«v. o - o oj-T i werd hij als ongeschikt voor de militaire dienst daaruit ontslagen, en wel met 8 thaler (14 gulden) pensioen. Eerst poogde hij, door op een bureau als klerk werkzaam te zijn, den kost te verdienen, maar ten gevolge van den toestand zijner borst moest hij dit spoedig opgeven. Daar hij toch iets moet verdienen, wil hij namelijk niet van honger omkomen met zijn pen sioen van 8 thaler! hoopt genoemd blad, dat hij b. v. als opziener ergens in dienst zal worden genomen. In den zoologischen tuin te Berlijn werden in het laatst van Augustus twee leeuwen geboren, die zeer goed ontwikkelen en vrolijk zijn; daarop volgde een panter, die in zijne tegenwoordige grootte geheel gelijk is aan een groote zwarte kat. Dezer dagen voegden zich daarbij twee tijgertjes. De moeder schijnt volkomen gerust omtrent de veiligheid harer jongen, zij laat die door iedereen bewonderen en duldt zelfs dat de oppassers de jongen in handen nemen. Eindelijk vermeerderden voor een paar dagen drie lui- paardjes het gezelschap, zoodat zich in eene kleine ruimte vier kraamvrou wen met acht jongen, alle van hel kattengeslacht, bevinden. PF.K TELEGRAAF. VERSAILLES, 5 November. Heden, bij het hervatten der parlementaire werkzaamheden, is de boodschap van den president ingediend. Daarin wordt het volgende gezegd: De afgevaardigden vinden, bij hunne terug komst te Versailles, Frankrijk weer in vrede en geheel en al door de vreemde troepen verlaten. Europa is verzekerd van Frankrijks ernstig voor nemen om den vrede te handhaven. De regering ontvangt van alle mogend heden bewijzen, dat zij met Frankrijk op vriendschappclijken voet willen omgaan. De wetten worden stipt toegepast door liet bestuur, dat met denzelfden conservativen geest is bezield als de groote meerderheid der vergadering en waarvan het niet zal afwijken. Bij de nadering der parle mentaire werkzaamheden is de strijd der partijen uit den aard der zaak levendiger geworden. Daar liet onderzoek van de constitutionele wetten ve op vr wi Mi. de dei iel lie da: zoi rei bei wc ik om mo sla. bei ver een ma 1 Ma> urg zen bee wil neli sez en ver G een poli R V juic talli lege I L hou gem en tem diet zich Ite b P. lufa loet, lli Vi Ien ireff naar M oorb gew Dit men wi r< een toor [volk NI bepe I Jam. 0|l I ning aai en i Kc vo Ec

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2