gelegenheid van het 25-jarig jtihilaeum van de gewijzigde grondwet. In het Parklokaal kwam tegen !1 ure eene aanzienlijke schaar bijeen, uit ver schillende plaatsen des lands, liet Park-orchest opende de feestviering door de uilvoering eener feesl-ouverlure van Reinecke, waarna door een koor van ongeveer 400 kinderen van de armenscholen het Volkslied werd gezon gen. De hoogleeraar mr. S. Vissering plaatste zich vervolgens op het spreekgestoelte, liij verklaarde dat hij had toegegeven aan een heuschcn aandrang om bij deze gelegenheid het woord te voeren; men had toch ver langd dat een dergenen, die getuigen waren van het tijdvak, waarin de gi'ondwels-herziening tot stand kwameene toespraak zou houden. Men mcett van hem niet verwachten eene breede verhandeling, geen wetenschap pelijk betoog of kunstige redevoering, llij wenschte slechts een hartelijk woord te sprekeneen woord van dankbare herinnering en een woord van ernstige opwekking. In het eerste deel zijner rede gaf de spreker een overzigt van het goede, dat uit de tegenwoordige grondwet was voortgevloed, van de groote veran deringen en verbeteringen door haar in het leven geroepen, van de zegenin gen door haar en de uil haar voortgekomen wetten over het land verspreid. Eene andante van Beethoven werd 11a het uitspreken van dit deel der rede uitgevoerd. In het tweede deel stond de spreker stil b(j de schaduwzijden. Hebben zich. zcide hij, in 25 jaren geen gebreken, geen grove gebreken in onze staatsinstellingen geopenbaard? Heeft de regeerkracht zich niet dikwerf onmaglig getoond aan de voorschriften van de grondwet uitvoering te geven? Werd de gang van zaken niet belemmerd door traagheid, bekrompen ge hechtheid aan den vorm? Is de volkskracht niet Ie veel verteerd door den strijd van partijen? Laat zij zich niet verlammen door onverschilligheid voor groote belangen? Is zelfs die grondwet niet gebleken ernstige fouten te bevatten? Deze en welligt meer andere vragen dringen zich misschien mijnen hoorders op. Ik antwoord: laat, wat ik u bidden mag, heden al die vragen rusten; stoor uwe, stoor onze feestvreugde niet. Indien gij in huiselijken kring feest viert, zet gij toch lijdelijk ook alle zorgen op zijde. Laat het ook hier zoo zijn. Laten we heden slechts liet goede gedenken. E11 toch! het kan ook zijn goede zijde hebben, wanneer wij een oogenblik tot onszelf inkceren. Belijden wij het, dat bij het vele. dal wij deden, nog zooveel onafgedaan is gebleven. Zoo menig groot staatsbelang wacht nog op wettige regeling. De talrijke wisseling van ministeriën stoorde den vas ten gang van het regeringsbeleid. De constitutionele leer, met hare angst vallige waarborgen tegen magtsoverschrijding, heeft lot allerlei omslag cn kleingeestigheid gevoerd. Om den vorm werd het wezen ten ofier gebragt. De worsteling der partijen leidt tot ontaarding. De geschreven grondwet is het vormlooze gewrocht van verschillende tijden en toestanden; het is niet vreemd, dat 11a verloop van 25 jaren stemmen opgaan om de grondwet nog maals te herzien, ten einde haar vair de fouten te zuiveren die haat- aankleven. Erkennen wij dat eerlijk. Maar die erkentenis moet ons tot vermaning, lot waarschuwing en tevens tol bemoediging strekken. Hierbij stond de spreker nog ecnige oogcnblikken stil en eindigde met de bede: Bescherm, 0 Uod! den koning lang, cn 't lieve vaderland. Die bede vond weerklank in aller hart. De muziek speelde het volkslied en al de aanwezigen stemden daarmede in. Het kinderkoor zong het Wilhelmus en hel Vlaggeliedwaarna het geheel door de uitvoering van Weber's jubel- ouverture werd besloten. Des avonds werd de feestmaaltijd gehouden in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt, daartoe smaakvol ingerigt. Ongeveer 400 personen namen aan dien maaltijd deel. Zij werd met een kort woord geopend door den burgemeester van Amsterdam, die ook den eersten toast, op Z. M. den koning, instelde. Onnoodig is het te zeggen dat deze toast door vele andere gevolgd werd. Zondag 11. vierde de gemeente Ooster- cn Westcr-Biokker, in de avond godsdienstoefening, gedachtenis van haar driehonderdjarig bestaan. Voor een talrijke schare ook van elders zamengekomensprak d». I. van den Bergh Jr. de feestrede uit; terwijl de gemeente aan het einde der gods dienstoefening een feestlied aanhief, vervaardigd door den onderwijzer van Ooster-Blokkcrden heer P. van Kassei. Onder Hut-wenen is een schipper uit Giessendamdie met zijn vaar-' tuig naar Tiel was vertrokken om een lading aardappelen te halendoor het in aanvaring komen met een ander schip litsschen de beide vaartuigen' geraakt en verpletterd. Hij was onmiddellijk een lijk. Aan het spoorwegstation te Zwolle is eergisteren een hulp-wissel- wachter. bij het aanhaken van wagens, met het hoofd lusschen de bufLcrs geraakt, aan de gevolgen waarvan hij kort daarna is overleden. De onge lukkige laat eene weduwe met 3 kinderen na. Uil Deventer meldt men: De vccprijzen blijven steeds dalende. De eerste qualiteit van runderen willen de veehouders nog niet beneden 80 c. per kilo van de hand doen. De kleinere veehouders verkoopen echter hun waar tegen de tegenwoordige prijzen. Men "meldt uil Leeuwarden: Zondag avond hield de scherpschutters- vcrceniging Oranje-Friesland alhier eene vergadering in den schouwburg, die voor die vereeniging zeer belangrijk mogt heclen. Bekend werd ge maakt, dat Z. M. de koning aan de vereeniging een geschenk van 20 Rem- uiiugton-gewercn had toegezonden, welke geweren tijdens de vergadering j werden tentoongesteld. Bij monde van den burgemeester, den heer ntr. J. Bieruma Oosling, werd dit geschenk van den koning de vereeniging aange boden, waarbij tevens door hem werd medegedeeld, dat het Z. M. heeft behaagd de vereeniging den titel te verleetieu van koninklijke scherpschut- J ters-vereeniging Oranje-Friesland en Z. M. daarover het beschermheerschap j: had op zich genomen. Verder werd nog berigt. dat Z. M. eene groote hoe- j veelheid ammunitie had toegezegd. De comedie-voorstelling gisteren avond van de llaagsche tooneellislcn was schaars bezoc it, wat zeker hoofdzakelijk toe te schrijven is aan de voordragt, die door de maatschappij van fraaije kunsten hare leden ter zelf- der tijd werd aangeboden. Wat het stuk aangaat, //Vrouwen zonder hart", met een voorspel //Mar meren beelden", het is een drama dat langzamerhand heeft uitgediend. Sedert de 20 a 30 jaren, dat dit tooneelstuk hier op ons nationaal tooneel wordt opgevoerd, zijn er zoo vele stukken evenals dit uit hel Fransch vertaald, waarvan de grisette schering en inslag uitmaakt, dat men wel mag vooron derstellen dat de prikkel, die het oorspronkelijk onder den titel //Marme ren beelden ijskoude harten" bekende zulk een succès verzekerde, thans heeft opgehouden te bestaan. Dank die talrijke tooneclstukken van Franschen oorsprong, heeft men thans in ons land een vrij juiste opvatting van de Parjjsche demi-monde en de aanschouwelijke voorstelling daarvan mist dus den prikkel van al wat nieuw is cn soms een weinig naar het gemeene zweemt. Toch, het zjj erkend, hebben de tooneelspelcrs zich zeer goed van hunne taak gekweten. De hh. Haspels, Faassen, van Beek en Spoor hebben van hun rol gemaakt wat in billijkheid er van te vergen is. Mevr. Picéni schitterde als de echte Marco, de koningin der Ioretles, moet gedaan heb ben. Mevr. Valois scheen als Marie de stemmigheid wel wat erg te over drijven, evenzoo Josepha, de vriendin van Marco, die wat al te sterk de ligtzinnigheid kleurde. De klagende muziek gedurende eene aandoenlijke scène komt ons wel wat overbodig cn hinderlijk voor. Ware de vergelijking van 't vijfde wiel aan den wagen op het punt dezer muziek niet wat al te knarsend, wjj zouden haar bezigen. Het nastukje »De hoed van den horologicmaker" werd flink afgespeeld. De lieer Rosier Faassen was daarin uitstekend. De heer Diamant deed ons aan een zeer grove dito denken. Het decoratief ziet er zeer goed uit, maar de snelheid in het veranderen laat wel iets te wenschen overevenals de vereischte orde cn stilte onder het publiek. 'sGRAVEN 11 AGE, 4 November. Z. M. heeft benoemd tot gcncraal-majoor, chef der tweede divisie infanterie, den kolonel Bccckman, van het 6e reg. infanterie. Tol ontvanger der directe belastingen te Naardcn is benoemd de lieer A. J. II. van den Bosch, thans ontvanger te Bolsward, en tol ontvanger dier middelen te Colijnsplaat de heer J. 1'. Rcede, thans ontvanger te Dom burg. Voorts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. B. F. II. Rebenscheifdt, als ontvanger te Gramsbergen. De opper-ceremoniemecster heeft bekend gemaakt dat, ingevolge de be velen des konings, het hof den rouw zal aannemenwegens het overlijden van Z. M. den koning van Saksen, voor den tijd van drie wekente weten: eene week middelbare, en twee weken ligten rouw, met ingang van den 4dtn dezer. De minister van koloniën zal Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de Indische begrooting voortgezet. De minister van ko loniën heeft in eene uitvoerige rede de hoofdpunten van hel budget ver dedigd, zich voorbehoudende de afzonderlijke regelingen bij de b'clrokken afdeclingen te behandelen. Eene wijziging van de hoofdbeginselen der comptabiliteitswet was van hem niet te wachten. De raming der koffij is, zoowel wat de hoeveelheid als wat den prijs betreftveel lager dan de werkelijkheid. Voor koffij alleen bedraagt het surplus boven de raming 20 millioen. In dien toestand moet men in billijke behoeften voorzien. Morgen voortzetting. De najaars-zitting der provinciale staten werd heden morgen door den commissaris des konings geopend. Daarin werd, na zamenstelling der af- dcelitigen, mededecling gedaan van de ingekomen stukken, die of voor ken nisgeving werden aangenomen of in handen van commissiën werden gesteld. Tegen Donderdag zijn onderscheidene onderwerpen aan de orde gesteld. 1H I r'KiNLAMlSCHK HKHHM K,n7 E IX a E E„ A sr LONDEN3 November. Ter bijwoning van het huwelijk van Z. K. II. den hertog van Edinburgh met 11. K. II. de grootvorstin Maria van Rusland, zullen in het begin van Januari} de kroonprins cn de kroonprinses van Pruissen, de prins cn de prinses van Wales, de hertog van Cambridge en de aartsbisschop van Can terbury te Petersburg aankomen. De huweljjksplcgligheid zal overeenkomstig den ritus van de Engelsche kerk door den aartsbisschop van Canterbury in een der zalen van het winterpaleis worden voltrokken en zal daarna ineen der kapellen van het keizerlijk palcis naar de voorschriften der Grieksclie kerk plaats hebben. F ES A IV Bi SS 1.3 li In le Fi an ga is, het orgaan van den minister de Broglie, komt onder de politieke bcrigten het volgende voor: «De regering, welke zich tot heden zorgvuldig builen alles heeft gehouden, is thans door de omstandig heden gedwongen eene meer bepaalde houding aan le nemen. Men houdt het er algemeen voor dat hare tot nog loc gehandhaafde neutraliteit haar het regt geeft thans hel initiatief te nemen, en aan de natie dat besluit voor te stellen, hetwelk in de gegeven omstandigheden het meest praclisch en hei meest wenschelijk voor de conservative belangen schijnt." »De fraciien der meerderheid hebben nog tot geen besluit kunnen komen. Van algemeene bekendheid is het echter dat aller oogen op den maarschalk Mac Malton gevestigd zijn. Urn zich niet van de conservative meerderheid af te scheiden, verklaarde hij zich voor ecnige dagen bereid af ie treden. Doch op dit oogenblik zou hij, naar wij vertrouwen, niet weige ren zijne funciien te blijven vervullen, en zelfs de hem door de meerder heid aangeboden bevestiging cn verlenging zijner magt aan te nemen, te»

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2