COURANT. LEIDSCHE DINGSDAG 4 NOVEMBER. ST ADS-BE RICH TEN. Stempeling van (le Weegwerktuigen. 2eSuppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting, 1873. N\ 201). De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, builen de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van i—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiëu voor DuitschiandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expsditia-Kantoor van Advertenties ïe Hamburg Lub eek frankfort a, M, Berlijn, Leipzig, Dresden Bres/au, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Gonhve an Lausanne, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van a.t, 1 der Wet van 31 December 1872 Staatsblad n°. 160), bepalende dat de weegwerkiuigen, tot op 31 December 1873 in gebruik, van den ijk zijn vrijgesteld tot 1 Januari) 1880; herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting om, overeenkomstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4 September 1873 Staatsblad n°. 127), die weegwerkiuigen van tea bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in het lokaal van den |jk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheeken wel: voor alle weegwerkiuigen, voor wijk Viil en de buitenwijk, op den 4aeD en 5llen November; van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en moeielijklicden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerk tuigen niet in tijds van het voorgeschreven merk te doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 26 September 1873. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29stc0 Juni 1851 Staatsblad N». 85); Doen le weten, dal het 2e Suppletoir Kohier van de plaatselijke directe belasting over 1873 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden lot en met den 17den November aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 lot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in dc Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 November 1873. E. KIST, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van ƒ1, in druk verkrijgbaar een rapport van de Commissie van Fabricage betrekkelijk het rioolstelsel. BINNEN LA A ÜSCilE BKIUCTEN. LEIDEN, 3 November. Bij de herdenking van liet jttbilacnm van dc afkondiging onzer tegen woordige grondwet waren van de openbare gebouwen en van een groot aantal particuliere woningen vlaggen uitgestoken. Morgen zal de heer A. J. Tengbergen, ontvanger der directe belastin gen alhier, de gedachtenis vieren zijner 50-jarige ambtsbediening, waarvan 18 jaren alhier. l)e jubilaris is thans 67 jaren oud. Gisteren middag omstreeks 1 uur is een meisje van 4 jaar aan de Oranjegracht in het water gevallen, maar door zeken P. de B., woonachtig aan den Zuidsingel, die zich te water begaf, er uitgehaald en naar dc ouder lijke woning gebragt. Wij vernemen dat er geen sprake van geweest is om, zoo als gezegd werd, den schildwacht, die Woensdag 11., tijdens het beproeven van de stoombrandspuit. de wacht had aan het kruidhuis nabij de voormalige Koe poort, arrest op le leggen. Men schrijft ons het volgende: De hh. Halverhout C°.van de kwee- kerij //de Tuinbouw", aan den Amstel, zijn éigenaars geworden van de fraaije kuitenplaats Buitenzorg aan den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude. Die heeren zijn boomkweekers, bloemisten, handelaars in zaden en bloembollen, Mnleggers van buitenplaatsen, tuinen en wandelparken, leveren projecten foor villa's, tuinhuizen, warme en koude kassen, en zoo al meer. Men meent gegronde reden te hebben het er voor te moeten houden dal zij zich nu echter jegens Buitenzorg minder als aanieggers dan wel als sloopers zul len doen gelden, le weten in den zin om die plaats lot eene kweekerij aan te leggen, ten gevolge waarvan het grootste gedeelte van het houtgewas zal geveld worden. Met eene kweekerij is gelukkig nog geen blik op een uit gestrekt land verkregen, gelijk men er tegenwoordig, met kool of aardap pelen bepoot, zoo vaak aanschouwt. Maar het lommerrijke dier zoo bekoor lijke plaats zal er ongetwijfeld niet weinig bij lijden. Zoo gaat dan het weinige schoon, waarop hier en daar nog slechts te wjjzen is, allengs ver loren door de zucht om naar hel buitenland te snellen en voor buitenver blijven geen belangstelling meer te koesteren. De heer C. A. J. Geesink, die voornemens is in de maanden December en Janttarij a. s. in het Paleis voor Volksvlijt eene tentoonstelling van heden- daagsche kunstnijverheid le doen houden, ten einde zijne landgenooten eene voorstelling te verschaffen van de Nederlandsche afdeeling op de wereldtentoonstelling te Weenen, heeft thans bekend gemaakt, dat het slagen dier zaak in beginsel verzekerd is. Blijkens eene door hem ver spreide circulaire zal de bedoelde tentoonstelling, onder de administratie van zijn technologisch bureau te houden, de volgende groepen bevatten: A. 1. weverij, kant- en borduurwerk, vrouwenarbeid. 2. kristal, glas, aarde werk, porselein; 3. goud- en zilversmeden, met inbegrip van email, niëllo enz. 4. ijzer-industrie. 5. brons en andere onedele metalen; 6. geweren en wapenen; 7. meubelmakerij en houtsnijkunst; 8. mozaïk, hout- en leder werk papeterie; 9. graplnek (boek-, steen- en plaatdruk, chromographie enz); 10. muur-, bed- en vloerbekleedsels, decoratief; 11. tapisserie en behangerswerk. B. voedingstoffen. C. chemische industrie. liet doel der tentoonstelling is, terzelfder tijd zoo kunst en wetenschap als praclisch-aesthetischen zin te doen waarderen als hefboomen der Neder landsche volksvlijt. Aan dergelijk een streven hoopt de heer Geesink dat de algemtene medewerking len deel valle, ook omdat uit deze tentoonstel ling welligt iels te leeren zal zijn voor den wedstrijd der volken op indus trieel gebied, in 1875 te Philadelphia (Noord-Amerika) te houden. Uit dien hoofde roept hij den steun in van allen, zoowel voortbrengers als gebruikers, zoowel kunstvrienden als geletterden, ook al exposeeren zij le Weenen niet. en noodigt hij hen uit, van dien stenn te doen blijken door het bekendma ken hunner deelneming. De Stand, meldt dat in eene vergadering van liet cenlraal-eomité voor de oprigiing en inslandhouding van een seminarie nabij Batavia is medege deeld dal tot dusver voor eene som van 19409.42 jaarlijks was ingeschre ven. Besloten werd o. a., dal //wetenschappelijke meelingen" zullen gehou den worden. In de maand Februarij zal liet comité te Utrecht wederom eene bijeenkomst houden. Z. M. de koning en Z. K. 11. de prins van Oranje hebben aan de com missie loor de viering van het grondwets-jubilaemn te Amsterdam doen be- tiglen dat zij tot hun leedwezen verhinderd waren de uitnoodiging tot het bijwonen van den heden te houden feestmaaltijd aan te nemen. Het stoomschip Prins van Oranje is op 30 October van Batavia naar het Nieuwe Diep vertrokken. De leeraren der rijks hoogcre burgerschool en der burgeravondschool le Middelburg hebben den heer dr. Steyn Parvé, bij het ophouden zijner betrekking tot de provincie Zeeland, dezer dagen een geschenk aangeboden, als bewijs van erkenning voor hetgeen gedurende negen jaren door hem als inspecteur ten behoeve dier scholen is verrigt. Te Amsterdam is dezer dagen eene bijeenkomst gehouden van bankiers, commissionairs en makelaars in eflecten, ten einde te beraadslagen over de houding, die de handel moest aannemen in de zaak van het wetsontwerp, houdende wijziging in de wettelijke bepalingen omtrent hetpandregt. Alge meen vond het gevoelen ingang, dat het voorstel der regering, om de schrif telijke geregistreerde en gezegelde pandacten af te schaffen, aan eene reeds lang gevoelde behoefte voldeed; dat het door de tweede kamer te ongunstig was beoordeeld; dat het wenschelijk was, dat het gewijzigd wetsvoorstel spoedig tot wet verheven werd, en dat het nuttig kon zijn, dat de handel van dien wcnsch krachtig deed blijken. Daarop is een ter tafel gebragt ontwerp-adres aan de tweede kamer, houdende verzoek tot goedkeuring van het regeringsvoorstel, goedgekeurd. Naar men uit Alkmaar meldt, zal hel te Amsterdam in aanbouw zijnde rijksoorlogschip Etna, een sloomscheepje van de 3e. klasse, voortaan den naam dragen van Alkmaar. Te Utrecht is Zaturdag middag achter de ingangdcur van dc kerk van

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1