PER TELEGRAAF. millioen geoogst, terwijl de opbrengst thans 3G a 37 millioen hectoliters zal bedragen. Den 15deD dezer was de oogst overal geëindigd en het resultaat zal zijn, dat Frankrijk voor 1! a 1200 millioen lr. wyn voor de consumlie of den uitvoer ter beschikking heeft. DUITSCKkANB. Het stadje Rhaden, in Waldeck, is dezer dagen voor een deel afge brand. Een zware storm, welke destijds woedde, verhinderde het stuiten der vlammen. Al hetgeen beneden den wind lag, bestaande uit een 80-tal woonhuizen met schuren en nevengebonwen, is door het vuur verteerd. Veel vee en granen is daarbij verloren gegaan. Eene jeugdige zangeres, frl. Barth, die eerst voor twee jaren hare studiën aan het conservatoire te Praag met lof had volbragt, en die thans als prima donna aan de opera te Agram verbonden wasis op eene onge lukkige wijze om het leven gekomen. Bij de opvoering van Gounod's Faust brak het louw, waarmede zij als Margarethe in de slot-apotheose omhoog moet worden getrokken, zoodat zij van een aanzienlijke hoogte naar be neden stortte. Zij heeft zich bij dien val zoo ernstig bezeerd, dat zij aan de gevolgen overleden is. Uit St. Petersburg wordt aan de Augsb. /Mg. Zeit. het volgende ge meld: Er zijn gewigtige tijdingen uit Midden-Azië ontvangen. Het was te vreezen dat, na den aftogt der Russische troepen uit Chiwa, de Khan in zijn eigen land niet meer veilig zou wezen, weshalve de generaal Kauflmann hem ook wapenen te zijner verdediging geschonken had; een geschenk, waarvan het nut zeer twijfelachtig was, bij gebrek aan behoorlijk geoefende manschappen. In de daad zijn de zaken juist zoo geloopen als men ver wacht had. De Turkmenische Jomuden hebben, om zich wegens de hun door de Russen gegevene bloedige les te wreken, de wapenen opgeval; zij zijn begonnen met 1GOO der vrijgelaten Perzische slaven te vermoorden; beoorlogen thans de geheele Usbekische bevolking, wier woonsteden zij ver woesten en plunderen en vrouwen en kinderen wegvoeren, en bedreigen den Khan zeiven. Deze heelt in zjjuen angst cenen gezant aan den generaal Kauffmann naar het nieuw gebouwde fort Petro-AIexandrowsk gezonden, om hulp te vragen; doch de generaal bevindt zich in een moeijelijken toe stand. Terug te keeren schijnt onmogelijk, en de 6 compagniën infanterie, de 4 afdeelingen kozakkeu en 12 kanonnen, welke zich in genoemd fort bevinden, zijn, zelfs vereenigd met de in het noorden van Chiwa onderden kolonel IwanhofF achtergebleven troepen, niet sterk genoeg om de woeste en wraakgierige horden der Turkmenen met goed gevolg te kunnen bestrij den; daargelaten dat de Russen de geannexeerde landstreken niet kunnen prijs geven en van troepen ontblooten. De generaal Kautfmann heeft dus tot eene andere taktiek besloten en vvii de Turkmenen in hun eigen land opzoeken en voor altijd onschadelijk maken. Daarvoor is echter lijd cu een ander jaargclijde noodig. De Köln. Zeit. deelt het volgende berigt mede uit' Konslanlinopel: Per telegram is reeds bekend, dat de Sultan aan den minister van financiën een som van 7 millioen Turksche ponden (ongeveer 75 millioen gulden) terv beschikking heeft gesteld. Er bleef, na het mislukken der pogingen tot het sluiten van een leening, geen andere weg open, indien men namelijk het plan tot het converteren der schatkistbilletlen van 1872 wilde verwezen lijken. De Levant-Herald deelt daaromtrent het volgende mede: Vóór een paar dagen heeft de grootvizier een onderhoud gehad met den Sultan. Hij deelde hem bij die gelegenheid mede, dat de herhaalde veranderingen in het minis terie niet anders dan schadelijk konden werken, enz., enz. Daarop had de Sultan, zonder veel woorden te verspillen, het aanbod gedaan, om 7 millioen ponden ter beschikking van de regering te stellen. De Sultan had in stilte het plan opgevat, om zoolang besparing bij uieuwe renten en interest op interest te voegen, totdat een som was verkregen, waarmede op eens de schuld des lands kon worden afgedaan. PARIJS, 31 October. De commissie van negen heeft heden ten opzigle van den brief van den graaf van Chanibord besloten, in slede van het antwoord van Chesnelong, het proces-verbaal openbaar te maken van de zitting der commissie op 16 dezer. In dat proces-verbaal wordt geconsta teerd, dat Chanibord geen enkele bedenking geopperd had met betrekking tot de door Chesnelong .ontwikkelde zienswijze omtrent de constitutionele vraagstukken. Aangaande de vlag formuleerde Chambord, na Chesnelong's betoog ten gunste van de driekleur te hebben aangehoord, zijn besluit aldus: 1". vcrzochj hij dal de vlag geen verandering ondergaan zou, alvo rens hij den troon zou beklommen hebben; 2°. behield hij zich voor om aan het land eene schikking voor te stellen (en hij maakte zich sterk om het ten gepasten tijde door bemiddeling van zijn vertegenwoordigers daarin te doen bewilligen), die met zijne eer niet strijden zou, en die hij geloofde dat de vergadering en de natie bevredigen zou. PARIJS, 1 November. Het Jourtt. des Déb. berigt, op gezag van ont vangen inlichtingen, dat het thans zeker is dat maarschalk de Mac Mahon een boodschap tot de nationale vergadering zal rigten. BERLIJN, 31 October. Keizer Willem heeft, wegens een ligle verkoud heid, zijne reis naar Dresden opgegevèn, en den kroonprins opgedragen hem te vertegenwoordigen. De kroonprins vertrekt heden namiddag naar Dresden. MADRID, 29 Oclober. Het heden namiddag verspreid gerucht van een zeegevecht met de opstandelingen van Cartliagcna is niet bevestigd geworden. Deibalza, een der bevelvoerders te Carihageiia, is door de opstandelingen gevangen genomen. De oneenigheid tusschcn de burgerlijke elementen en de militaire autori teiten neemt loe. Men houdt c<ne botsing voor onvermijdelijk. Het aantal verongelukten aan boord van de gezonken Fernando Caito. li co is 66. CART11AGENA, 28 October. Het Spaansche eskader kruiste nog steeds in het gezigt van Carthagena. De fregatten der opstandelingen zullen di haven niet verlaten dan wanneer het volstrekt noodig is. De forten geven vuur van de land en de zeezijde. Delvalsovoorzitter der oproerige junta, is gevangen genomen, beschul digd van verraad. Galvez herneemt het opperbevel. Ex-Kelaer Nfapoleon. De ex-keizer Napoleon had zeer veel te lijden van rhenmatiek. De ge. neesheeren, die hem in behandeling hadden, hebben verklaard dat hij sedert verscheidene jaren niet meer van rheumalische pijnen te lijden had. Uitge. zonderd de ontsteking der nieren en de ziektejvan den steen was zijn ligchaam in een goeden staat van gezondheid. Allen hebben verklaard dat hij dezen algemecnen staat van gezondheid te danken bad aan het Eau d'Anvers van AUG. DE MARBA1X: nooit waschle of baadde hij zich of hij stortte eerst eenige flacons in het water, bij vochtig weder had hij altijd de gewoontt om de ledematen die hem pijn deden er mede in te doen wrijven. De dot tors hebben verklaard, dat, indien zij de ontsteking der nieren geweten hadden of hadden voorzien, deze gemakkelijk had kunnen verdreven wordet door het Eau d'Anvers (royale), maar men kende die ziekte niet, anders leefde hij misschien nog. Napoleon was zoo aan deze parfumerie gehecht dat hij nog eenige oogcnblikken voor zijn dood zijn zakdoek aan zijn monl bracht om dien heerlijken geur in te ademen. INGESÖNBEN. «Een trouw bezoeker van M. S." meent dat de muziekanten, zoo het orchest nog langer boven het hullet blijft, gevaar loopen van te zullen ver dampen. terwijl het voor hen, die een blaasinstrument bespelen, bijna onmogelijk is eenig geluid te geven. Toch wil hij den eigenlijken burger doen genieten en daarom meent hij «in het belang van den kastelein en ook van ons leden de bemerking te moeten maken." Ivijkdat is nu eerst met voorbeeldelooze trouw waken voor de belangen van allen in alles' Zoo'n man zou voor den bloei van Musis Sacrum nog zijn leven wagen. En hij heeft in 't geheel maar geen ongelijk. Men moet dan toch Zondags avonds ergens heen. Bij den huisselfjken haard is het, voooral voor trouwe bezoekers in 'talgemeen, ijsseiijk saai, 'lis eigenlijk eene verouderde, malle gewoonte bij zoo'n haard te blijven: koekoek een zang; cn elders is er zoowat niets aan de hand. Het is dus zeer te wenschcn dat de muziekan ten zonder ecnigermate gedeerd te worden of iels van hun aanzijn te ver liezen. zich een beetje zullen praepareeren op «de dikke en prikkelende rookwolken' die van nit het buffet heil in de keel dringen, opdat zij voor den eigenlijken burger, den trouwen bezoeker, den kastelein en ook voor ons leden, iederen Zondag avond zullen kunnen blijven blazen naar hartelust. Een verblijden tl bericht mag het zeker genoemd worden dat ons reeds in Augustus 11. omtrent de jeugdige Ferecniging tegen het mishandelen van dieren te Haarlem cn omstreken, onder bestuur ran Dr. T. C. IFinkler, werd medegedeeld: dat we door een verslag van den heer Beijerman vernamen dat de heer Reisiger, hoofdonderwijzer te Alkmaar, onder beschermende medewerking van den burgemeester dier stad, eene bloeiende kinder-vereeniging mocht tot stand brengen; cn eindelijk dat we in een der laatste nommers van het Nieum van den Dag mochten lezen dat het voorbeeld des hecren R. door de warmste sympathie, door werkzame navolging bekroond is, daar het evenzeer aan de hh. van den Berg en Zeilmaker, hoofdonderwijzers der stads armen- en tusschcn-scholenmocht gelukken dergelijke vereenigingen te vormende eene van 37, de andere van 60 leden! Verblijdend noemen wij dit bericht voor Alkmaar! Ook die victorie heeft zij behaald Maar beschamend voor ons, bewoners der voornaamste van Nederlands academiestedenvoor hen die vooraan staan op wetenschappelijk gebied! Voor ons die ons door Haarlem en Alkmaar lieten overircffen! Hier trachten, wel is waar, eenige roependen in de woestijn de geleerde afgetrokkenheid wakker te schudden, op de ruwheid opmerkzaam temaken, vooroordeelen te bestrijdenmaar te vergeefs! Men verwart de zieke lijke teêrhartigheid met de gezonde opvatting onzer plichten jegens de voor ons zoo onontbeerlijke dierenwereld. Men verdiept zich zóózeer in de één zijdige behoeften der wetenschap dat men den blik der jeugd geheel richt op het welen, en vergeet haar te leeren die kennis op het gemoed en op de praktijk toe te passen. Of is het toepassing onzer wetenschappelijke voorrechten, zoo we voortgaan de insekten-etende vogels te vervolgen en uit te roeien'? straffeloos de straal- en markt-wreedheden te laten plegen, en er onze jeugd aan te gewennen, terwijl we weten dal zachtheid en mede gevoel, kunsten en wetenschappen, werkzaamheid en weldadigheid alleen het kind tot een edel mensch vormen, en niet de lediggang der straatjeugd, de lage neigingen der haveloozen! Is het toepassing onzer wetenschap, is het nakoming onzer gemoeds-overtuiging dal wc zelfs tot in de meisjes scholen de hardende theorie invoeren dat lijden (door ons) moet bevorderd worden om «tot de heerlijkheid (der wetenschap) in te gaan?" Is het con sequent hier de barmhartigheid te prediken, daar het gemoed tc versteenen? Zoo ons geslacht nog een weinig gevoel heeft, het volgende door vivisectie verstaald, aan het ontleden der bloedende dieren gewend, zal die zwakheid afgelegd hebben. Heil der wetenschap die zulke heerlijke resultaten ople vert! Wc zullen dan geene weekhartige vrouwen meer bezitten die het ge voel in de borst hunner kinderen dulden! Neen, onze tegenwoordige meisjes worden tot een edel-gehard-mannelijk-Spartaansch volk opgeleid! Doch we weten hel, het is niet altyd ongevoeligheid die de grooteleemte

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6