LEIDSCHE COURANT. 1873. N°. 259. MAANDAG 3 NOVEMBER. BUNNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiên voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiên ta Hamburg Lubeck Frankfort a, M, Berlijn, Leipzig, Draden BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Ballen, Qenhve en Lautannt. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. LEIDEN, 1 November. Het beginsel der nieuwe muntwet, gisteren bij de tweede kamer} inge komen, is de aanneming van den enkelen gouden standaard voor Nederland. Voor Indië wordt voorloopig de zilveren standaard gehandhaafd. Bij de tweede kamer is ook ingekomen een voorstel van de hh. Gratama, Idzerda en van Kerkwijk, strekkende om bijna alle bepalingen van de be staande wet op de jagt en visscherij in te trekken, die betrekking hebben op de jagt, zoodat het behoudens bestaande regten aan ieder eigenaar van den grond geoorloofd zij het wild te dooden, dat op zijn grond leeft. De bepalingen van de wet op de jagt en visscherijdie betrekking hebben op dc visscherij, blijven volgens het voorstel in stand. Het getal'der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 89 tot 100 volwassen personen en 32 lot 39 kinderen. Bij den uitgever D. Noothoven van Goor, te dezer stede, is in het iicht verschenen een werkje, getiteld: «Kloek volk met kloeken moed, of de overwintering der Nederlanders op Nova-Zembla in de jaren 15961597, geschiedkundig verhaal voor 't jonge Nederland, door P. Louwerse". De schrij ver noemt het in zijn voorberigt «een verhaal bestemd om der jeugd in han den gegeven te worden, doch dat, ter verpoozing van meer degelijke lec tuur, ook nog wel eens door oudere menschen kan gelezen worden", en werkelijk de inzage van het net uitgegeven boek overtuigde ons dat deze bewering niet overdreven is. De heer Louwerse heeft dit belangrijke onderwerp met de aan zijne pen eigene losheid tot een aantrekkelijk verhaal omgewerkt waarin trouwens in geen enkel opzigt der historie geweld is aangedaan. Uit de aanteekeningen er aan toegevoegd blijken sommige belangrijke bijzonder heden, die ook getuigen voor de studie door den schrijver aan zijn onder werp gewijd. De titelplaat, evenals de andere platen door den heer G. J. Bos gelcekend, geeft dc voorwerpen terug door den Noorweegschen kapitein Carl sen in 1871 op Nova Zembla gevonden, welke, door het rijk aangekocht thans in den Haag in het Mauritshuis in een houten hut, gelijk aan die waarin de overwintering plaats had, worden tentoongesteld. Ook deze hut vindt men algebeeld in het boek, waarvan de lezing ons zeer aanbevelens waardig voorkomt. Men meldt ons uit Rijnsburg van gisteren: Tijdens den zwaren regen in September waren de jonge bloemkoolplanten wortelloos geraakt, ten ge volge waarvan de groei bijna stil stondzoodat er thans nog vele partijen late bloemkool op het veld staan, die nog niet tot wasdom zijn gekomen. Als het weer gunstig blijft stelt men zich voor nog een voldoend gewas te kunnen hakken. Deze week viel er plotseling eene strenge nachtvorst in, die ijs in de slooten maakte; met nog zulk een vorst zou dc kans op het gewas verloren zijn gegaan. De kool, die thans gehakt wordt, is van goede qualiteit, brengt hooge prijzen op, terwijl de verzendingen, ook wat de roode kool betreftmet willige vraag voor het buitenland plaats hebben. Slechts van de buitenste bladeren ontdaan, om spoedig gereed te zijn, wordt de laatste, in korven gepakt, verzonden. Hierbij komt dat er duizenden fusten met ingemaakte bloemkool in gereedheid zijn gebragt. Met de be langrijke teelt van uijen in deze streken werd mede een levendige handel gedreven. Men schrijft ons uit Voorschoten: Dezer dagen vierde een paar behoef tige lieden in deze gemeente het vijftigjarig feest hunner huwclijksvcrceni- ging. De heer Beekman, predikant dier gemeente, trok zich die zaak op eene hoogst menschlievende wijze aan, enwerdalzoo de oorzaak, dat het scha mele feestpaar, omringd van kinderen cn verdere betrekkingen, overvloedig de middelen had, deze feestgenooten regt feestelijk te onthalen. En niet alleen waren de hh. Beekman cn van Kempen de eerste opwerpers en groot ste belangstellendenmaar ook vele andere gemeentenarendat voorbeeld volgende, bragten niet weinig bij, zoo door ruime bijdragen als geschenken, liet geluk dier oude schier afgeleefde menschen te verhoogen, en alzoo dien merkwaardigen dag voor dat echtpaar te maken lot een waren feestdag. Het bestuur der Vereeniging voor Christelijke belangen te Leiden had gelezen de stellingen door d8. van Rliijn te Wassenaar geplaatst in het tijd schrift: Stemmen voor Waarheid en Vrede, aflevering Sept. 1873, en nit de 4e stelling aanleiding genomen om in de zaal in het Noordeinde door daar toe uit te noodigen sprekers lezingen te doen houden, die den vorm van eeredienst niet zouden dragen, maar toch gewijd zijn aan de behandeling der gewigtige vraagstukken voor onzen tijd. D8. E. C. Segcrs hield gister avond de eerste lezing, waarvan de bijwoning vergund was aan deleden en donateurs der vereeniging, en op toegangkaart tegen betaling van 25 cent. Het onderwerp was aangekondigd als: Eene oude en tevens nieuwe vraag. Op eene uitstekende wijze ving dc spreker aan met eene schilderachtige be schouwing van het kasteel Macheris, waar het lag en hoe het was ingc- rigt, als de gevangenis van Johannes den Dooper, om te komen tot de vraag, die deze gevangene door zijne leerlingen liet doen aan Jezus: «Zijt gij degene, die komen zou of verwachten wij eenen anderen?" Het ant woord op die vraag, dat Jezus gaf, werd daarop beschouwd in verband met de geschiedenis; en uit de geschiedenis met flksche trekken aangetoond, dat en hoe die vraag ook telkens was gedaan en beantwoord in de midden eeuwen, tijdens de kerkhervorming, tijdens de revolutie, en in onzen tijd op duizendvoudige wijzen herhaald. Die vraag werd ook in verband ge bragt met de wetenschap van eiken en van onzen tijd en de oorzaken na gespeurd, die tot eiken toestand hadden geleid. Bovenal was het tweede gedeelte, dat na een korte pauze werd behandeld, belangrijk en beharti- gingswaard, omdat daarin de vraag als een tijdvraag werd gesteld en gewe zen op de gevaren van het ultramonlanisme en van het liberalisme en den invloed van die beide magten, maar ook op het Evangelie, de Evangelische godsdienst, de Evangelische vrijheid, de ware vrijheid en de Christelijke liefde, dc naauwe betrekking tusschcn geloof en wetenschap, de voorwaar den waarop de toekomstige zegepraal van het Evangelisch Christendom rust. Met de grootste aandacht en stilte werd die voortreffelijke rede aangehoord en zoo zij niet in druk verschijnt, verdient zij ook in andere groole ge meenten te worden gehoord. Standaard De kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem heeft van eenen on bekenden belangstellende in die inrigting eene gift van ƒ1000 ontvangen. Door de policie te Haarlem is Woensdag jl.bij gelegenheid eenerdaar gegeven voorstelling door een zich noemend keizerl. Russisch balletgezel schap, directeur Franz Weiss, de hand gelegd op een 14-jarig meisje, dat aan genoemd gezelschap door de ouders, woonachtig te Berlijn, bij contract was afgestaan. Naar men verneemt, zou genoemd contract na hare optre ding te Hamburg opgehouden hebben van kracht te zijn, en moet zij ge durende haar verblijf te Haarlem, op verzoek der ouders, door den Duit- schen gezant zijn opgeëischt ter verdere opzending. Het Haarlemsche publiek heelt alzoo haar optreden onder den naam van Clara, alias «Lilliputter", moeten missen. (H. C Van den Helder meldt men: De prijzen der visch stijgen belangrijk. Hoezeer er nog niet veel schelvisch wordt gevangen, besommen de visschers hooge prijzen. Voor de 100 sclielvisschen werd door opkoopers bij publie- ken afslag ƒ45 betaald. De rog werd in het begin dezer week voor 99 ct. het stuk opgekocht. Dit brengt eene belangrijke welvaart onder de vis schers, en het vroeger arme Urk zal zeker een welvarend eiland worden. Ter voorziening in de vacature van raadsheer in het prov. geregtshof in Friesland, ontslaan door de benoeming van mr. S. W. Tromp tot presi dent van dat hof, heeft dat regtscollcgie dc volgende aanbevelingslijst opge maakt: 1. mr. E. Jongsma, regter in de arrond.-regtbank te Leeuwarden; 2. jhr. mr. C. J. Speelman, idem; 3. mr. J. A. Willinge Prins, regter in dc arrond.-regtbank te Sneek; 4. mr. Ph. van Blom, idem te Ileerenvcen: 5. mr. W. B. S. Boeles, raadsheer in het prov. geregtshof in Drenthe; 6. mr. S. J. Hingst, regter in de arrond.-regtbank te Amsterdam. Uit het antwoord der regering op het voorloopig verslag nopens het hoofdstuk onvoorziene uitgaven blijkt dat de voorstelling in het voorloopig verslag omtrent de betaling aan den lieer Opzoomer niet geheel juist is, daar hij van het oogenblik zijner aftreding als hoogleeraar te Utrecht geen tractemeut als zoodanig genoten heeft De aan hem gedane terugbetaling betrof, gelijk in de betrokken specificatie is gezegd, zijn tractement als {Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1