nÜÏTENLANDSCilE UKHIGTEN. dit niet geschiedenwanneet' men de troepen ook nog in Oost-Indie wil laken dienst doen. Terwijl dus van de in het rapport voorgestelde lormatie der brigade alles is al te trekken w at voor de dienst in West-Indië bestemd was, kunucn daarin bovendien zonder bezwaar eenige vereenvoudigingen worden gebragl. De in het rapport voorgestelde regeling der iractemcnten cn soldijen wordt door de regering overgenomen, met enkele ondergeschikte wijzigingen, die noodig zijn met het oog op de voorgenomen nieuwe rege ling der soldijen bij het Ncdcrlandsche leger, Te Utrecht is eergisteren de algemccne vergadering van den Protestan tenbond gehouden. Blijkens het uilgebragt verslag telt de bond 24 afdeelin- gen. 21 correspondentschappen en 1900 leden. Tot leden van het hoofdbe stuur werden gekozen baron llarinxma llioe Slooten en prof. C. P. Tiele. Des avonds trad ds. Uugeuhollz Jr., pred. te Amsterdam, in de Pieters-kerk op, tot voorbereiding van den Protestantendag, die gisteren gehouden w erd. Prof. Opzoomer hield daarbij, als eere-voorzitler. de openingsrede. Tot eerc-voorziller van den volgenden Protestantendag is benoemd prof. Rauwenhofl, te Leiden. Voor vele huisvaders, meldt het Hbl.zal het volgende berigt, dat wij lieden ontvangen, niet onbelangrijk zijn: Te Hilversum is ter eergisteren gehouden veemarkt veel aanvoer van vet vee, maar weinig handel geweest. Wat het vette veeaangaat, zijn de prijzen sterk dalende. Te ArnhemUtrecht, Deventer, Nijkerk en andere plaatsen is de prijs van het vleesch 10 a 15 cent per kil g. gedaald. Kiel enkel wegens de dalende prijzen op de markt en hier te lande en Ie Londen, maar ook wegens den sterken aanvoer van Australisch vleesch e« hel gebruik van paardenvleesch, moeten de prijzen dalen, ofschoon vele vleeschhouwers trachten den Imogen stand te hand haven. Men meldt uit Vlaardingcn aan de IV. R. C.: Op een Amerikaansch fregatschip, Woensdag namiddag van Rotterdam komende, ontdekte de loods, tusschcn Pernis en Vlaardingcn, begin van brand. Onmiddelijk werd naar hier om hulp gezonden en ging al spoedig het gerucht, dat het schip met petroleum geladen was. Dadelijk werd een brandspuit beschikbaar gesteld en begaven zich de plaatselijke autoriteit en de brandweer naar het havenhoofd, alwaar zij werden ingescheept in de hier gestationeerde sleep boot Zeeland cn naar het bewuste schip vervoerd; het bleek echter dat de lading niet uit petroleum, maar uil ballast bestond. De brand had echter reeds snelle vorderingen gemaakt cn het dek, benevens een gedeelte der achtermast, aangetast. Door doeltreffende middelen mogt het gelukken de vlammen meester te worden, zoodat tegen den avond de brandweer hier kon tcrugkceren. De oorzaak van den brand konden de schepelingen niet bevroeden. Volgens den gezagvoerder was het schip niet verzekerd. 's GRAVEN11AGE 31 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan den officier van gezondheid 2C kl. W. T. Philipsen, tot het dragen der Dnitsche medaille voor niet- strijdenden, ingesteld ter belooning van bewezen diensten bij de verzorging van zieken en gewonden tijdens den Fransch-Duitschen oorlog in, 187071. Z. M. heeft den heer W. M. D. van Wely, thans ryks-ontvarigcr te Halsteren, als zoodanig benoemd te Grave. By het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be noemd tot officier van gezondheid 2e kl. die der 3e kl. D. Mestingh en L. L. Plantenga. -- Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de na volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functien zullen uitoefenen, als volgt: De commies der 2*' kl. J. M. Brans, ten postkantore te Breda; de commies der 2e kl. D. D. van der Voort Maarschalk ten post kantore te Nijmegen en de commies 3e kl. P. F. van Freudcnberg, ten post kantore Fijenoord-Antwerpen. ■- Z. M. de koning zal morgen avond ten 6 ure van het Loo alhier aan komen. Z. M. zal slechts eene week in de residentie vertoeven, daar Z. M. den 8l'° November wederom naar zijn buitenverblijf zal vertrekken. Z. U. H. prins Frcderik wordt morgen of Zondag hier ter stede terug verwacht, ten einde tegenwoordig te zijn op het in de volgende weck te vieren jaarfeest van het schuttersgild genaamd St. Hubert. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen aangevangen over de Indische begrooting. De hh. Mackay, 'sJacob, Winlgens, Gevers, Insingcr en van den Bcrch van Heemstede heb ben het woord gevoerd. Morgen voortzelling. Bij de kamer is ingekomen een wets-ontwerp houdende regeling van het Nederlandsche muntwezen. In zijne gisteren gehouden vergadering heeft de gemeenteraad de gc- meenlebegrooting voor 1874 vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op 1,860,258.20%na eerst beraadslaagd te hebben over de wijze van belas tingvermindering, ten gevolge van de aanneming van een financieel voorstel van den heer Maas. Drie middelen hadden burg. en vveth. aan de hand gegeven. Ten eerste om het getal opcenten op de personele belasting terug te brengen op het vroegere getal van 35; in de tweede plaats door de op centen terug lc brengen tot 46 en een boofdelijkcn omslag Ie beffen van 15/6 en ten slotte om het cijfer van de opcenten zoo hoog mogelijk te laten, en te brengen op 53 en een hoofdelijken omslag te beffen van 12/3. De raad nam na eenige discussie laatstgemelde wijze van verlaging aan. De burgemeester had namens het collegie van dagehjksch bestuur vooraf mede gedeeld, dat burg. en weth., na rijp beraad, besloten hadden niet tegen de begrooting te zullen stemmen, maar hij rekende zich verpligt te zeg gen dat burg. en welh. reeds thans groote financiële moeijeiijkheden voor zagen ten gevolge van de door den raad ter vermijding van belasting-verhoo ging genomen besluiten. ESGGLANlt. LONDEN 30 October. Men verneemt dat sir George Grey, een der laatste van de mannen van naam onder de oude Whigs in het lagerhuis, aan zijne kiezers heeft medegedeeld dat hij bij de eerstvolgende verkiezingen niet weder als candi- daat zal optreden. Men voegt er bij dat de candidaat, die alle uitzigt heeft om in zijne plaats verkozen te worden, een voormalig mijnwerker en thans secretaris der mijnwerkersvereeniging in Morpeth is, Burt genaamd. Tot 1868 telde Morpeth omstreeks 2500 kiezers; sedert hebben 3500 mijnwer kers het stemregt erlangd, en dezen willen nu den heer Burt als verte genwoordiger der stad, met een inkomen van 500 naar het parlement afvaardigen. Blijkens officiële opgave hebben in 1872 1958 vaartuigen op de Engel- sche kusten schipbreuk geleden; 383 meer dan in 1871. Aanvaringen hadden er 409 plaats, waarvan 20 door stoomschepen in volle vaart. Door die zee rampen hebben 590 menschen het leven verloren. Onder de verongelukte vaartuigen is een zeer groot aantal kolenschependie van de eene Engelsche haven naar de andere varen. Die schepen worden dikwijls overladen en zijn reeds lek bij hun vertrek. De correspondent van de Times, die met sir Wolesley vertrokken is om de expeditie tegen de Ashantijnen bij te wonen, heeft berigten ingezon den omtrent de aankomst en plegtige ontvangst van den gouvernenr op 2 Oct. Op 4 October had de gouverneur eene bijeenkomst gehouden met de hoofden der Fantijnen, en had hun de voorwaarden medegedeeld, waarop Engeland bereid was hen bij te staan. Indien gij, zeide hij o. a., van harte wilt zamenwerken ter bestrijding van uwe erfvijandenzal ik hun zulk eene straf toedienendat gij nimmer weder door hen zult worden lastig geval len. Ik zal hen eerst van het beschermde gebied verjagen, en ik ben bereid hen daarna des noods in hun eigen land te volgen. Na het ontvangen van geschenken vertrokken de hoofden om over de gestelde voorwaarden te beraadslagen. FRANKRIJ K. Naar men beweert zou bij het regler-centrum der nationale vergade ring ook het plan in overweging zijn ombijaldien het vestigen der mo narchie niet mogt worden aangenomen, en de maarschalk Mac Mahon zijne volmagt niet wilde verlengd zien. het presidentschap aan den hertog van Aumale op te dragen. De heer Fe'ray heeft een brief ontvangen van een aantal kooplieden uit Parijs, vertegenwoordigende eenige honderden millioenen kapitaal. De Temps maakt den brief en de namen der voornaamste onderteekenaren be kend. Daarin geven zij aan den heer Féray de verwachting te kennen, dat de conservatieve republiek, welke hen uit den afgrond gered heeft, moge blijven bestaan. In het herstel der monarchie zien zij de bron van nieuwe onheilen in de toekomst. Aan de Univcrs wordt medegedeeld, dat van de 130 onderteekenaren der missive 45 Joden zijn. De bekende Regnier, die voortvlugtig is, heeft aan den hertog van Aumale een brief toegezonden, waarin hij zegt dat hij slechts vrede zal hebben met zijne aanhoudingindien de voorzitter van den krijgsraad tot de overtuiging komt dat Regnier den vijand iets meer heeft medegedeeld dan waartoe hij door Bazaine belast was en indien de voorzitter de zeker heid heeft dat Regnier door een lage beweegreden handelde. Hij beeft geen lust op nieuw in hechtenis te worden genomen in het belang van deze of gene politieke partij. Indien de hertog van Aumale dus belooft, dat hij niet in arrest zal genomen worden dan op grond der aangegeven punten, dan zal hij terugkeeren. Het Fransche instituut heeft den tweejaarlijkschen prijs van 20000 fr., op voordrag! van de academie voor de opschriften en fraaije letteren, toe gewezen aan den heer Aug. Mariette, voor zijne twintig jaren lang voort gezette cn met de gewigtigtse resultaten bekroonde oudheidkundige nasporin gen in Egypte. De linguïstische prijs is verdeeld tusschcn de lib. Joseph Haiévy en Francis Mcunier, die ieder eene medaille ter waarde van 1000 fr. ontvangen. De brand in het opera-gebouw te Parijs is ontstaan in een magazijn van costumes, aan de zijde van de Rue Rossini. In korten tijd grepen de vlammen om zich heen, zoodat het scheen dat de brandspuiten, wier aan tal zeer groot was en waaronder verscheidene met sloomzonder eenige uitwerking waren. Men had alle moeite om de Passage de l'Opéra cn dc huizen van de aan hel brandende gebouw grenzende Rue le Pelletier voor de vlammen te behoeden. Een oogenblik vreesde men zelfs, dat bet vuur zich zou mededeelen aan dc Opéra Comique, aan de overzijde van den Bou levard des Italiens gelegen. Een brandspuitgast is het slagtoffer van zijnen ijver geworden. Een schat van costumes cn decoratief is vernield, liet archief is gered, zoomede een groot aantal kostbare manuscripten van de Académie de Musique, die thans geborgen zijn in het gebouw der nieuwe opera. ZWITSERLAND. Naar men uit Genève aan de Augsb. Alig. Zeit. meldt, was de kerk van St. Germain, aan de oud-katholieken afgestaan, vooraf door de aan hangers van den bisschop Mermillod uitgeplunderd. Niets dan de kale muren waren overgeblevenen deze had men niet ongedeerd gelalen. Beeld houwwerk was vernietigd, in den muur bevestigde schilderijen waren uitgehakt, zells het ijzerwerk was hier en daar losgerukt, zoodat de kerk er zeer treurig uitzag. Naar men uit den Jura meldt hebben aldaar in de kerken soortgelijke plunderingen plaats, alles met het oog op de aanstaande aankomst der door de regering verkozen nieuwe pastoors. Te Pruntrut heeft eene vergadering van Franschen plaats gehad, om tc beraadslagen over de stappen, welke regtstreeks bij de Fransche regering gedaan moeten worden, opdat zij aan de in den Bcrnschen Jura wonende Franschen de vrije uitoefening van de r. k. godsdienst verzekere. Blijkens de jongste berigten uit Parijs is werkelijk eene deputatie uit den Jura te Versailles aangekomen, maar de secretaris van den president heeft verklaard dat de president haar niet kon ontvangen, daar hij zich niet mengt in de tegenwoordige beweging.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2