BUITKiNLANDSCHE BKHIGTEN. Z K. II. «prins Alexander is, na eene week op liet Loo te hebben vertoefd, alhier teruggekeerd. De afdcelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben zich heden bezig gehouden met het nader onderzoek van het VIIIsle hoofdstuk der staalsbegrooting voor 1874 (dep. van oorlog). liet Vatl. meldt: In de buurten der residentie, waar de Jong cn de beide andere losgelaten verdachten wonen, was het gisteren avond buiten gewoon druk. Zeer vele nieuwsgierigen hadden zich daar verzameld om zich persoonlijk le overtuigen van de loslating. liet drukst was het in het Lamgroen, waar Verlind met zijne familie logeert. Naar men ons mede deelt, gal genoemde Verlind een partij, ter eere van zijne invrijheidstelling, welke partij zelfs door muziek werd opgeluisterd. Tot laat in den nacht bleven de feestvierenden bijeen. De losgelalenen worden door de policie streng bewaakt. SC X G E Si A Ia. LONDEN29 Oclober. Te Memphis, in de Verccnigde Staten, meldt eene correspondentie aan de N. R. C., heersclit sedert eenigen tijd de gele koorts met groote h vig- heidHet grootst gedeelte der bevolking is, evenals van andere plaatsen, waar de plaag uitbrak, gevlugt. De sterfte is inlusschen zóó groot onder de overgeblevenen, dat niet alleen alle handel en verkeer slil staan, doch de stad beschreven wordt als één groot hospitaal en begraafplaats. Men ziet geen wandelaars, geen menschen die naar hunnen arbeid gaan, des Zondags geen kerkgangers, niets dan lijkkoetsen, die zich haasten in vollen draf nieuwe slagloders te gaan halen. Van alle kanten in de Vereenigde Stalen heeft men ten spoedigste hulp beloond. De gelden, overal bijeenge zameld. bedragen een aanzienlijke som. Vrijmetselaarsloges, liefdadige in stellingen en vooral vereenigingen tot ziekenverpleging verleenen alle hulp door geldelijke bijdragen, medicijnen, apothekers en genecsheeren le zenden. President Grant heeft herhaaldelijk 5000 legerrantsoenen naar de geteisterde plaatsen gezonden. Vele priesters, ziekenoppassers en zusters van liefdadig heid zijn aangetast en bezweken. F 54 A IV K li IJ K. Door de Agence l/avas is een «communiqué" aan de dagbladen mede gedeeld. Daarin leest men: Men heeft het doen voorkomen als of de door de regering tegen sommige dagbladen genomen administrative maatregelen door staatkundige overwegingen waren ingegeven geworden. In een dag blad wordt zelfs gezegd dat deze maatregelen van hel staatkundige stand punt nuttig zijn, omdat zij de natie kunnen doen zien welke partij de re gering denkt te kiezen. Wij meenen te weten dat deze gevolgtrekking volkomen onwaar is. Wat den Petit Provencal aangaat, .het in dit blad afgedrukte artikel bevatte uitdrukkingen, welke de welvoegelijkh'eid verbood te bezigen. De Avenir Nat. had uitdrukkingen gebezigd gelijk de volgende: «Men wil het volk krankzinnig maken. In zijne woede steekt het de palei zen reeds in brand.liet schrikbewind der reactie, dal bekende schrik beeld, schokt bij elk een het vertrouwen. Gij zult in de volgende maand wel andere misdaden bijwonen, wanneer Hendrik V, met de prinsen van Orleans achter zich, zich op de boulevards vertoont!" In hetzelfde artikel werden de leden der nationale vergadering eene handvol zamen- zweerders genoemd. De goedkeuring of afkeuring van de staatkundige be ginselen, ten aanzien van welke Frankrijk verdeeld is, is derhalve geheel vreemd aan de door de regering genomen maatregelen. Zij had daarmede geen ander doel dan de verdediging van de regten der nationale vergade ring de handhaving vari de maatschappelijke orde cn van de openbare wcivoegelijkheid. De dagbladen doen mededeeling van het besluit op 25 Oct. door de Bonapartistisehe leden der nationale vergadering genomen. De slotsom komt hierop neder: De imperialistische partij handhaaft zorgvuldig hare politieke overtuiging en hare vlag. Door geen enkel aanloksel, door geene lastertaal zal zij zich van haren weg laten afbrengen. Zij zal geene concèssicn doen noch lot schikkingen toetreden over hare beginselen: orde, volks-souverei- niteit, democratie. De afgevaardigden, welke voorstanders zijn van een be roep op het volk, hebben zich den 2'P"1" Mei bij dc meerderheid aangesloten; zij dragen roem op dezen stap, waardoor de rust in het land verzekerd is geworden, zij verklaren zich geheel vreemd aan de voorvallen waardoor die meerderheid verdeeld is geraakt, en zijn bereid in overleg te treden nopens ai die tijdelijke maatregelen, welke strekken kunnen om op nieuw de belangen van den slaat tc verzekeren. De nationale vergadering mist de vercischte magt om eene duurzame en krachtige regering, hetzij republiek, hetzij monarchie, te vestigen. De natie alleen is bij magte, door de vrije en onmiddellijke uiting van haren wil, eene definitive regering aan Frankrijk te bezorgen. Om deze reden zal de imperialistische partij tegen de voorstel len der koningsgezinden stemmen. Speelt zij te midden onzer partijtwisten niet de eerlijkste rol door aldus le sprekenLaat ons aan Frankrijk zelf het woord geven, dat het uitspraak doe en kieze tusschen dc republiek, het koningschap en hel keizerrijk. De kinderen van Frankrijk moeten in die uitspraak berusten. De heer de Pressensé, lid der nationale vergadering en predikant te Parijs, heeft aan msgr üupanloiip. bisschop van Orleans, een brief geschre ven, waarin hij opkomt tegen de strekking van een door le Fran pais medegedeclden brief van dien prelaatwaarin hij zijne diocesanen aanspoorde tot openlijke gebeden voor de nationale vergadering, waarmede hij niet onduidelijk gebeden voor de restauratie van Hendrik V bedoelde. «Ik houd vol, zegt de heer de Pressensé, dat men de godsdienst niet mengen mag in de botsingen en het drijven der staatspartijen. Ik aarzel niet te zeggen dat men het gebed profaneert, wanneer men er een werktuig van maakt om te heerschen en het aanwendt in de dienst van eene geheel aardsche zaak. Men maakt misbruik van de kerk door onze ellendige twisten daar binnen te brengen." SPANJE. Berigtcn uit Madrid van 27 Oclober melden het volgende; Gisteren hebben de opstandelingen van Carlhagena met 1000 man een uitval gedaan; zij hebben zich echter niet buiten het bereik van het geschut der stad gewaagd en zijn niet met de troepen handgemeen geweest. Er heerscht eene groote tweedragt onder de opstandelingen, en met name onder hunne aanvoerders, welke elkander wantrouwen en benijden. De galeiboeven enz. geven in de stad den toon aan. Nadat de schepen van de expeditie naar Valencia waren teruggekeerd is er aan boord van den Tetuan en van den lUendez Nunez eene muiterij uitgebroken, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. Niettegenstaande er op die expeditie veel buit was gemaakt, blijft er gebrek aan levensmiddelen bestaan. De galeiboeven zijn tegen het bestuur van Conlreras in verzet gekomen en hebben geld en kleedingsluk- ken geëischt. Vele opstandelingen hebben door middel van hunne betrek kingen bij de regering pogingen aangewend om het lot van gefusilleerd te worden le ontgaan in geval zij zich overgeven; zij zijn voornemens naar de troepen over te loopen, zoodra zij aan de waakzaamheid der galeiboeven kunnen ontsnappen. Volgens een gerucht heeft de bezetting van het kasteel Gateras, hetwelk tot de verdedigingswerken van Carthagena behoort, haren bevelhebber vermoord. De Gaceta bevat een besluit, waarbij de minister van koloniën wordt gemagligd zich naar Cuba te begeven, om middelen te beramen, waardoor een einde aan den opstand zou kunnen gemaakt worden, den toestand al daar te verbeteren en de afschaffing der slavernij voor te bereiden. IT1L1E. De Gazz. d'Italia deelt het volgende mede; «Men heeft het plan, om de te koop aangekondigde kerken- en kloostergoederen door eene inter nationale katholieke maatschappij te doen opkoopen en de monniken en nonnen hunne woningen in Rome op die wijze te laten behouden, geheel laten varen. Inzonderheid heeft kardinaal Antonelli zich daartegen verklaard, op grond dal het plan volstrekt onpractisch was; want, al ware uit het wettelijke oogpunt niets daartegen in te brengen, dan zou toch volgens hem de Italiaansche regering wel middelen weten le vinden om het le verijdelen. Bovendien zouden de katholieken daarmede slechts de Italiaansche schatkist verrijken, terwijl het niet te voorzien was wanneer cn hoe daardoor de katholieke belangen bevorderd zouden worden." De commissie van liquidatie heeft ook het Romeinsche observatorium in het Collegium Romanum in bezit genomen, maar pater Secchi verzocht zich verder met de leiding dier instelling te belasten; deze heeft, na gehouden overleg met kardinaal Antonelli, zich daartoe bereid verklaard. UVIT8CHLAND. De regtbank te Keulen heeft uitspraak gedaan in de zaak van den aartsbisschop aldaar, beschuldigd van zes onwettige benoemingen van gees telijken. Ilij is veroordeeld in zes geldboeten, ieder van 200 tb. en met subsidiaire gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. De Köln. Zeit. deelt het volgende mede. Voor eenige dagen heelt de groothertog van Oldenburg den voormaligen directeur der Eutmer Volks bank gratie verleend van de gevangenisstraf, waartoe hij was veroordeeld, wegens het wederregtelijk in omloop brengen van papierengeld, voor het welk geen waarborg hoegenaamd aanwezig was. De ontheffing van straf was verleend op deze voorwaarde, dat de begenadigde zich voortaan zou onthouden van verdere deelneming aan bankzaken. Naauwelijks had de ontslagene zijn vrijheid herkregen, of hij gaf een nieuw prospectus in het licht, bevattende de aankondiging, dat de Volksbank haren werkkring zou hervatten. Onmiddellijk daarop werd bevel gegeven, om den voormaligen directeur te voeren naar de plaats, welke hij kort te voren had verlaten, ten einde zijn straf in de gevangenis te ondergaan. In Beijeren worden tot lieden nog 1046 militairen van verschillenden rang vermist (onder deze bevinden zich 48 gehuwden), en ten hunnen aan zien wensclit de regering door een reglerlijk vonnis le doen uitmaken, dat de bedoelde vermisten zijn overleden. OOST-I X DIE. BATAVIA. 24 September. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, de controleur der posterijen J. C. J. Voigt; de ambtenaar op wachtgeld A. 11. F. Keer; d« buitengew. subst.-griffier bij den landraad te Bandong A. J. Sloot; dc bui- tengew. subst.-griffier bij den landraad te Koeto-Ardjo F. K. W. van Cal* tcnbtirch: de ambtenaar ter beschikking hij het binnenl. bestuur op de be zittingen buiten Java cn Madura A. E. Smits; de opzigler le kl. bij den waterstaat G. G. van Grjen; de ontvanger tc Rcnkoeien W. C. H. llorns- winckel. Verleend: een verlof naar Europa, voor den tijd van zes maan den, aan den inspecteur van financiën mr. F. Th. Pahud de Morlanges; een tweejarig verlol naar Europa, aan den predikant bij de prol. gemeente te Samarang C. A. L. van Troostcnburg de Bruyn, en aan bet lid in het hoog- gcregtshof mr. G. F. Essers. Benoemd: tol controleur Je kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java cn Madura, A. C. F. dc Burlel; tot referendaris bij de algem.. rekenkamer, dc hoofdcommiezen A. J. de Rooy en P II. Leidelmeijer; tot leeraar aan hel gymnasium Willem lil: inde wis- cn natuurkunde, dc leeraar :u de wiskunde 11. M. I). van Riemsdijk; in de geschiedenis en aardrijkskunde, mr. G. T. N. Gori; in hel band -en regtlijnig-leekenende educator aan die inrigting G. A. L. Tröger; inde wiskunde, de hulponderw. 11. C. van Ruyven; tot ontvanger te Benkoelen, de commies-controleur te Samarang II. C. Tessensohntot commies-contro leur te Samarang, dc commies-visitaleur bij de controle en recherche te Ba tavia W. F. Klusman; tot commies-visitateur bij de controle en recherche te Batavia, de ambtenaar op wachtgeld J. 11. I'eelen; tot inspecteur van financiën, de secretaris van het depart, van financiën F. B. Boes Luljens; lot assist.-resident van Bawoan, de controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java cn Madura B. Smissaert; tot secretaris der resid. Soerabaija, de ambtenaar op wachtgeld G. A. S. de Scheemaker. Door den directeur van

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2