LEIDSCHE COURANT. 1875. N'. VRIJDAG 31 OCTOBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het f'erslag deiHandelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expediiiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenttén is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertenfian te Hamburg LubeckFrankfort a, M. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, KeulenStutiyart, Weer.cnPraag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Geneve en Laueannt. ST APS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Willem Hoogenstiiaaten, fabrikant van verduur zaamde levensmiddelen alhier, daarbij verzoekende om de gemetselde for nuizen uit zijn huis aan de Sleenschuur te mogen overbrengen naar zijne in aanbouw zijnde fabriek in de Jodenkerksteeg; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n". 19); Doen te weten, dat lol het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der information de commodo et incomrnodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 3deD November aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 30 October 1873. E. KIST, Secretaris. BUNNENLaNDSCliK BEliGTEM. LEIDEN, 30 October. Heden morgen werd op de begraafplaats aan de Heerenpoort met mili taire honneurs het stoffelijk overschot ten grave gebragt van Johannes van Leeuwen, meer bekend als Hans van Leeuwen, ridder der Militaire Willems orde, van wiens overlijden wij gisteren melding maakten. Hij de nabestaan den voegden zich de leden van de alhier bestaande 2de sectie der Vereeniging het Metalen Kruis, die aan hunnen ouden wapenbroeder de laatste eer wilden bewijzen, terwijl de slippen van het lijkkleed werden gedragen door vier ridders der Militaire Willemsorde. Voorts sloot zich bij den stoet aan cene compagnie van het alhier in garnizoen liggende detachement veld-artilleric en eenige manschappen van het 4e reg. infanterie, tot het doen der gebrui kelijke schoten. Voor dat het lijk het sterfhuis verliet, rigtte de heer D. A. Hendriks, een der voornoemde ridders, onder wiens bevel de overledene vroeger gediend had, een hartelijk en gepast woord tot den zoon van den afgestorvene, waarbij hij eene warme hulde bragt aan het edele karakter van zijnen vader. Bij de geopende groeve hield de heer M. Kosters, mede een dier bedoelde ridders, eene toespraak, die wij hier laten volgen: «Voor dat wij de laatste rustplaats van onzen vriend en vroegeren wapen broeder verlaten, gevoel ik mij gedrongen een kort woord te zijner nage dachtenis te spreken. Vroeger deelgenoot van onzen strijd tegen den toen- maligen vijand, en broeder in onze gelederen, loonde hij een hart te bezitten, dat warm klopte voor vorst en vaderland. In nederigen stand geborenwas zijn wandel ook altijd nederig en eenvoudig. Nooit verhief hij zich op of pronkte hij met de onvergetelijke heldendaad, in 1832 op Antwerpens Cita del verrigt, waarvoor hij door den eersten Willem tot ridder van de Militaire Willemsorde benoemd werd. Een onverschrokken moed heeft hij toen aan den dag gelegd, waarvoor hem ook de onderscheiding en de achting van zijne superieuren en medestrijders ten deele viel, en die door den grijzen Tollens toen ter tijd in een gedicht aan de vergetelheid ontrukt werd. Deze koene daad spreekt dan ook van zijne vaderlandsliefde, ook nadat hij gestorven is. Wij, zijne vroegere medestrijders, waren cr trolsch op zulk een wapen broeder in ons midden te bezitten. Daarom was het ons een dure pligt het stoffelijk overschot van onzen broeder de laatste eer te bewijzen. Hans van Leeuwen zullen wij nog dikwerf vernoemen, en spreken van zijnen ecn- 'Oiid en zijne welgemeende vriendschap. En terwijl nu de een en dan de ander der gedecoreerde vaderlanders van het aardsch tooneel wordt afgeroe pen, zoo zal ook onze borst, gelijk de zijne tot in de laatste ure kloppen 'oor vorst en vaderland! Zijne assche ruste in vrede!" Met aandoening verlieten de aanwezigen het graf. Bij de vermelding, in ons nommer van gisteren, van het beproeven der ten dienste der gemeente aangekochte stoombrandspuit, hebben wij ver zuimd te vermelden dat die spuit vervaardigd is in de fabriek van Mcrry- weather Sons te Londen en afgeleverd en in werking is gesteld door Landré en Glinderman te Amsterdam. Maandag 3 November a. s. viert de vereeniging "het Metalen Kruis," afdecling Leiden, 2e sectie, haar jaariijksch feest in de Stads-Gehoorzaal. Ofschoon sedert de oprigting deze afdeeling zeer is gedund, blijven er toch nog genoeg leden over, om een vriendschappelijk feest te vieren. Sedert de vorige bijeenkomst in 1872 is hun slechts één lid door den dood ontvallen. Allen, die geregtigd zijn het Metalen Kruis te dragen, kunnen zich bij de vereeniging aansluiten; de contributie is gering en daarvan wordt voor de feestviering nog een ruim deel afgezonderd. In verband lot de vroeger gemelde concessie-aanvrage voor spoorwegen in Nederland kan worden medegedeeld, dat de minister van binnenl. zaken aan de aanvragers heeft te kennen gegeven, dal hij met ingenomenheid heelt kennis genomen van de gemeenschappelijke aanvraag voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen hier te lande: dat hij zich voorstelt de plannen bij de aanvraag behoorende te onderzoeken en daarover later te onderhandelen. Met het oog op de laatste zinsnede der memorie van toe lichting. waarbij de onderteekenaars verzoeken, om wanneer de regering nog andere lijnen in de aanvrage wenschte opgenomen te zien, daarvan bc- rigt te ontvangen, opdat een commissie uit de aanvragers in de gelegenheid worde gesteld de voorwaarden van ondersteuning voor die lijnen nader met hem vast te stellen, drukte de minister den wensch uit reeds nu daarover in onderhandeling te treden. Aan dien wensch is gevolg gegeven en hebben de aanvragers eene com missie van 5 leden benoemdten einde die onderhandelingen met den minis ter te voeren. Tevens is door hen eene commissie van 3 leden uit hun midden aangewezen om met het bestuur vau de cenlraal-spoorweg-maat- schappij te onderhandelen over het te sluiten exploitatie-contract. Te Amsterdam is de jaarlijksche tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters in Arli et Amicitiae thans weder geopend. Men acht haar ditmaal buitengewoon goed geslaagd. De catalogus bevat ruim 300 nommers. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam is voor de door de benoeming van den heer mr. A. van Eyk Bijleveld tot raadsheer in het prov. geregtshof van Noord-Holland vacante plaats van lid dier regtbank, de volgende voordragt opgemaakt: mr. C. A. Chais van Buren, regter-plaatsvervanger, mr. J. van Eik Jz., substituut-griffier, en jhr. mr. B. de Bosch Kemper, regter-plaats vervanger bij die regtbank. Te Giethoorn werd dezer dagen des morgens een zeer jong kind door de ouders dood in hun bed gevonden. Des avonds tc voren was liet nog gezond en vlug. Men vermoedt dat het onder een ouder kind, dat bij hen sliep, geraakt en gestikt is. - Te Groningen is een spekslager, ten wiens huize in de vorige week brand ontstond, op vermoeden van brandstichting, in hechtenis genomen. Van Dussen is eene ongehuwde vrouw, zekere C. K., gevankelijk naar 's Bosch overgebragt, als vermoedelijk schuldig van moord op haar pasge boren kind. 's GRAVENHAGE30 October. Door Z. M. den koning-groothertog is benoemd tot kommandeur van de orde der Eikenkroon, jhr. J. W. Ploos van Amstcl. consul-generaal van Nederland te Melbourne. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan P. L. van Riet, scheepsbediende te Antwerpen, wegens het met levensgevaar red den van een persoon, vroeger in dienst hij' het Ned. loodswezen, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft vergunning verleend: aan den heer dr. A. A. G. Guye, ge neesheer te Amsterdam, aan den heer G. J. G. baron van Hardcnbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, Zr. M8. adjudant in buitengewone dienst, te 's Hage, en aan den officier van gezondheid 2e kl. L. T. van Kleef, lot het dragen van de medaille voor nict-strijdendenter herinnering aan den oorlog van 1870-71, hun door den Duilschcn keizer, koiiing van Pruissen geschonken, en aan den Itn luit. S. M. S. de Ranitz, van den grooten staf, tot het dragen der versierselen van ridder 1' afd. der orde van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. De heer II. van Manen Jr.thans surnumerair bjj de directe belastin gen, werkzaam in de inspectie Eindhoven, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Zwcelo (Drenthe).

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1