IJL'lTKiNKA.MDSCIIK HKItlf, I KM Meesters geweer, prijs, sergeant Gisolf; premie, sergeant Roerends, gede tacheerd Lij de no; maal schietschool. Prevals en liefhebbers, prijs, korporaal OldenhofT; premie, sergeant Harms. De wedstrijd in het schieten had uitsluitend plaats tusschen alle leden van weerbaarheids-vereenigingenhetzij tot den Ned. weerbaarheids-hond behoo- rende of niet, op den afstand van 200 pas met het geweer. Laat in den middag afgeloopen zijnde, was de uitslag dat prijzen zjjn behaald: 1' prijs, ,1. J. Uccht, scherpschutter 'sflage, met 55 punten; 2® prijs, J. P. van Oos terhout, scherpschutter Rotterdam, met 54 punten; 3® prijs, F. A. A. Simo- nis, kapitein Haagschc scherpschutters, met 54 punten; 4® prfjs, J. C. Vroom, scherpschutter 's llage, met 52 punten; 5® prijs, luitenant van der (ItiendI, van hel kon. corps scherpschutters Rotterdam, met 51 punten; 6" prys, jhr. van Spenglcr, vice-president van het centraal-comité, met 51 pun ten; 7® prijs, C. J. Recht, scherpschutter 's llage; 8® prijs, F. Zegers Veec- kens, lid van de weerbaarheid; 9® prijs, lteeser, sergeant-scherpschutter 's llage; 10® prijs, M. Noordhock, lid van een der Amsterd. weerb.-vcreeni- gingen; 11® prijs, K. Vallkcnburgscherpschutter Rotterdam, allen met 50 punten; 12® prijs, J. Voorbach, lid der weerbaarheid Vlaardingen; 13® prijs, van Dijken, scherpschutter Schiedam; 14® prjjs, ten Sandc. scherpschutter Leiden; 15® prijs, van Eyk tol Zuilicltemscherpschutter Delft; 16® prijs. Loeven, weerbaarheid Gorinchem. allen met 49 punten; 17' prijs, Meijer, scherpschutter Schiedam; 18eprijs, A. M. van Gunster, lid van de Zwijger te Utrecht; 19® prjjs. E. E. Beusekom, Utrechlseh student; 20®prijs, van Asselt, scherpschutter Apeldoorn, allen met 48 punten. De regeUngscommissie heeft besloten deu corpsprjjs voor het schieten met het pistool toe te kennen aan de artillerie-schutterij te 's llage, die Vrij dag jl. de eenige was, die onder de leiding van luitenant Kroon deel nam aan den corpswedstrijd met het pistool. De passagiers van het in de Roode Zee verongelukte stoomschip Prins Hendrik zijn allen over Engeland in Nederland teruggekeerd. De kapitein en i'e equipage bevonden zich eenige dagen geleden nog te Suez. Aan red den van goederen viel niet te denken, zoodat alles in het schip moest wor den achtergelaten. Van slechts drie der passagiers waren de aan boord zijnde goederen verzekerd. Onder Charlois is Zondag avond een persoon, bij eene vechtpartij, zwaar gewond geraakt, zoodat men voor zijn leven vreest. Hij kreeg een messteek in den arm en twee sneden op het achterhoofd. De dader is aan gehouden. Te Slicdrechl is van wege hel gemeentebestuur afgekondigd, dat dren kelingen ook zonder verlol der policie mogen gered worden. Aanleiding daartoe gaf het volgende voorval. Donderdag 11. viel een weduwe van 73 jaren, bij het scheppen van een emmer water, in de rivier, en verloor on middellijk het bewustzijn. Dal zag een schipper, die juist passeerde, en ie goeder trouw meenende dat dadelijke hulp hem niet vrijstond, snelde de man naar den burgemeester om het naar zijn begrip vereischte verlof te bekomen. Bij zijn terugkomst werd de vrouw opgehaald, doch zjj overleed onder de pogingen, te laat tot haar behoud aangewend. Uit Amsterdam meldt men dat door het uitvoerend comité voor het Grondwets-jubilaeum eene uitnoodiging is gerigt aan Z. M. den koning en de prinsen van het kon. huis, om den feestmaaltijd met hunne hooge tegen woordigheid te vereeren. Z. K. H. prins Hendrik heeft, vóór zijn vertrek van Soestdijk, eene som van ƒ700 doen ter hand stellen aan den burgemeester der gemeente Amersfoort, ter verdeeling onder een aantal personen, die zich om hulp tot den prins hadden gewend. De Arnh. C. deelt het volgende mede: In de vorige weck heeft te Zcddam het volgend voorval plaats gehad. Zekere landbouwer T. overleden zijnde, wenschle men diens uitgestrekte bezittingen, die op meer dan een ton gouds geschat worden, op een vreemde Ie doen overgaan onder voorbij gang van zijne wettige erfgenamen, waarvan enkelen in behoeftige omstan digheden verkeeren. Men liet daartoe een notaris overkomen, terwijl men inmiddels het lijk had weggeborgen, en in plaats daarvan een ander per soon in het bed gelegd. Deze gaf nu den zoogenaamden wil van den over ledene opwaarbij aan den erfgragen persoon alles vermaakt werdterwijl de notaris dien w il te goeder trouw in geschrift bragt. Een der geroepen getuigen echter weigerde het testament mede te onderteekenen, omdat de zoogenaamde testateur reeds eenige uren vroeger overleden was. Men meldt uit Leeuwarden: Door de arrondissements-regsbank alhier is, ter voorziening in de vacature ontstaan door de benoeming van denbeer jh'. m'. F. J. J. van Eysinga tot raadsheer in hel prov. geregtshof van Friesland, de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt: 1. m'. J. A. Wil- linge Prins, regltr in de arrond.-reglbankte Sneek; 2. jh®. m'. O. de Ma- rees van Swinderen, regler in de arrond.-reglbank. te Appingadam: 3. mr, W. A. van llaersolte, substituut-griffier bij de arrond.-rcgtbankte Am sterdam. Ten bewijze dat de gemeente Leeuwarden bij haar schuld van bijna een millioen nog al crediel heeft, kan het volgende dienen. Voor de geldleening ad ƒ94,000, door het gemeentebestuur dezer dagen uitgeschreven, is inge schreven voor niet minder dan 193,000.. Daarvan is aangenomen ƒ70,000 naar 100% pCt-, en ƒ24,000 naar 100 pOt. - Bij het afbreken van den steiger aan de eerste spanning der spoorbrug te Ravensteinis liet gevaarte met groot gedruisch plotseling ingestort en heeft den oogenblikkelijken dood veroorzaakt van eenen 23-jarigen kost winner eener behoeftige weduwe. 'sGRAVENIIAGE28 October. Z. M. heeft vergunning verleend: aan den heer II. F. G. N. Camp, hof raad, intendant van de opvoeding van Z. K. 11. prins Alexander der Neder landen, tot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach geschonken; aan den heer A. Collars, med doe. teGeleen, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Gregorius den Groote, hem door Paus Pius IX geschonken; aan den heer D. Spaans, te Scheveningen, tot het dragen van liet algemeen Eeretceken, hem door den Duilschen keizer, koning van Pruissen, toegekend; en aan de na te melden personen lot het dragen van de hun door Z. M. den Duilschen keizer, koning van Pruissen, geschonken medaille voor niet-strijdenden, ter herin nering aan den oorlog van 1870—71, als: C. van Gastel, ziekenverpleger te 'sGravenhage; D. de Groot, te 's Gravenhagc, W. de Groot, te 'sGraven- liage; d®. S. J. Halbertsina, arts te Schiedam; P. Kroon, op het Loo, te Apeldoorn; J. L. E. P. Liihrs, arts te Buurmalsen; d'. S. Lycklama a Nyc- liolt, geneesheer te Rotterdam; d®. H. J. Offerhaus Hz., arts te Dronrljp; d®. I. A. M. T. Sannes, arts te Rotterdam; J. W. Schubart, geneesheer te Utrecht; en II. L. Verspeyck, adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor Noordbrabant en Limburg, te Maastricht. Tot hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft is benoemd de lieer m®. B. If. Pekelharing, leeraar aan de hoogere burgerschool teZutphen. De heer J. G. G. Oudegccst, pred. te Made, is benoemd tot predikant bij de prot. gemeente in Nederl. Indië. De minister van koloniën zal Donderdag aanst. geen gehoor verlecnen. De tweede kamer heeft in eene heden gehouden zitting hare werkzaam heden hervat. Eenige reeds bekende ontwerpen zijn ingekomen. Vrijdag ten elf ure zal de discussie plaats hebben over de Oost-Indische begrooting. Op voorstel van den heer Nierslrasz is besloten Maandag aanst., wegens de nationale feestviering, geen zitting te houden, om de leden tot de bijwoning daarvan in de gelegenheid te stellen. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland, in raadkamer vergaderd, heeft geen termen gevonden om de Jong, Behagcl en Vcrlind naar de open bare teregtzilting te verwijzen, wegens verdenking van het plegen van den dubbelen moord, op de weduwe van der Kouwen en dienstbode in December van het vorig jaar gepleegd. Het hof heeft dan ook de invrijheidstelling van die drie personen bevolen. Door den heer m'. G. v. P. alhier is voor de oprigting en instand houding van een seminarie te Batavia de aanzienlijke som van ƒ10000 ge schonken. ENGELAND. LONDEN. 27 October. De Times meldt dal sir Samuel Baker sedert zjjne terugkomst iu En geland aan eene hevige verkoudheid geleden heeft en thans aan de woning zijner dochter gebonden is door eene longontsteking. Daarom is hjj niet in staat naar Londen te komen, Een der veesloombootendie in de vorige weck van Rotterdam naar Londen voeren met 700 kalveren aan boordkreeg door den storm op zee een lek, waardoor het zooveel water inkreeg dat alle kalveren verdronken In Ierland heeft zich een stuk veengrond, een Engelsche mijl lang en eene halve mijl breed, in beweging gezet; het heeft eenige weiden over stelpt en drijft voort in de rigling van de stad Dtinmore. Er heeft weder een moordaanslag plaats gehad op een landeigenaar, den heer Longford aan de Shannon, die aan een paar pachters de huur had op gezegd. Hij werd door een schot in den arm en in de zjjde getroffen. Volgens berigt uit New-York heerseht er stilstand in de zaken. Vele ijzergieterijen en katoenspinnerijen in de provinciën zijn gesloten. FRANKRIJK. Omtrent den vermoedelijkcn uilslag der stemming over het voorstel der regterzijdc in de nationale vergadering loopen de in de dagbladen medegedeelde berigten zeer uiteen. De republikeinsche organen geven in stellige bewoordingen de verzekering dat de meerderheid legen dat voorstel stemmen zal: een hunner deelt zelfs eene lijst mede van 353 afgevaardigden van welker stemmen het beweert zeker te zijn, terwijl verschillende door dat blad onder de twijfelachtigen gelelde leden in openlijke brieven verkla ren dat zij voor de handhaving der republiek stemmen zullen. De tegen partij houdt van haar standpunt hetzelfde vol, en geeft te kennen dat door de republikeinen e-p zeer vele afgevaardigden gerekend wordt, van welker steun zij daarentegen zeker is. Niet te min schijnt hel afwijzend antwoord van het linker-centrum op de door het regler centrum gedane slappen tot toenadering bij de monarchale partij eenige teleurstelling te hebben opgewekt. De houding van het linker-centrum werd luide toegejuicht in eene door de gematigde linkerzijde gehouden vergadering, welker voorzitter, de oud minister Simon, volgens hel iu de republikeinsche dagbladen voorkomend! verslag, zich op de volgende wijze uitliet: /'De trouw van het linker-cen trum aan de republiek was gewis bekend, maar zijne krachtige houding snijdt de baadzuchtige aanzoeken der regterzijdc af en toont met de meeste duidelijkheid dat de opruijers der monarchie zelfs in de nationale vergadering door iedereen verlaten zijn. Door dit aan het licht te brengen heeft liet linker-centrum aan de natie eene dienst bewezen, welke zij niet zal vergeten." La France zegt te kunnen medcdcelen dat de maarschalk Mac Mahon in de rede, waarmede bij de nationale vergadering bij de hervatting barer werkzaamheden zal openen, den zin van de woorden, die men hem onlangs in den mond heeft gelegd, en die betrekking hadden op zijn voornemen om iu elk geval af te treden, zeer zal wijzigen. De gemeenteraad van Lyon is door den prefect van het dep. der Rhone voor twee maanden geschorst en zijne werkzaamheden gedurende dat tijd vak aan eene commissie van 40 leden opgedragen. Dit besluit is gegrond op de overweging dat de raad niet ophoudt in zijne besluiten opzettelijk de wet te overtreden, in weerwil eener uitdrukkelijke beslissing van het uit voerend bewind. Op 21 October had te Belfort de inzegening plaats van hel monument, hetwelk is e-pgerigl ter eere van de nagedachtenis der strijders gedurende het beleg.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2