dringend verzoek, i!at door zijne tusschcnkomst len spoedigste een einde worde gemaakt aan den onhoudbaren toestand van het vaarwater voor de sluizen te Spaarndam. alsmede dat alle zoodanige maatregelen lot verbetering van de vaart in het Y mogen worden genomenals waardoor een anders te verwachten totale ondergang der llaarlemsche scheepvaart zou kunnen voorkomen worden. Naar men uit Texel meldt, heeft met den laatsten stormvloed hel eiland Vlieland veel geleden, vooral aan de havenwerken. De N. W. wind joeg de branding gedurig over den havendijk heenen heeft dien bijna ge heel vernield, terwijl in den Zuiderdijk 4 groote galon geslagen werden. De burgemeester wist, door een aantal burgers geholpen, eene geheele vernie ling te voorkomendoor de gaten met rijs en zeilen te beschuiten. Nabjj Terschelling is in den jongslen hevigen storm de Zwcedsche brik Charlotte, met hout naar Dordrecht bestemd, verongelukt, doch het volk gered, liet schip is in de haven van Terschelling binnengebragt, doch is moeijelijk te herstellen. Te Meppel heeft Zalurdag 11. een treurig ongeval plaats gehad. Een 4-tal metselaars is, door het breken van een steiger, aan liet te bouwen post- en lelegraalkantoor, ter boogie van 23 voet naar beneden gestort, ten gevolge waarvan ernstige verwondingen zjjn ontstaan, waardoor men voor sommigen hunner het ergste vreest. De 72-jarige v. d. Ilam, van Sappemccr, verdacht van moord op zijne 42-jarige dochter, heeft Vrijdag wederom een langdurig verhoor voor den regter-commissaris ondergaan. De verdachte blijft echter alle schuld aan het gruwelijk feit ten sterkste ontkennen. Blijkens h«t voorloopig verslag van de afdeclingcn der tweede kamer over hoofdstuk V der begrooting, werd, wat aangaat hel onderwijs, door zeer vele leden op de spoedige indiening van de wet op het hooger onder wijs. waaraan uit verscheidene oogpnnlen dringend behoefte bestaat en die door den minister bepaald is toegezegd, aangedrongen. Eenigc leden echter achtten het tot stand komen van eene wet als deze bijna niet denkbaar. Zij wilden daarom dat ook op het gebied van het hooger onderwijs partiële regeling wierJ beproefd. Sommigen merkten op, dat met het oog op de tegenwoordige regeling omtrent de collegiegelden te ver gedreven splitsing van de vakken van hooger onderwijs niet wenschelijk is. Krachtig werd er op aangedrongen dat het gymnasiaal onderwijs niet langer in zijnen tegen- woordigen verwaarloosden toestand blijve. De gymnasiën worden stiefmoe derlijk behandeld en door de boogere burgerscholen als overvleugeld. Gaarne vernam men of de plannen voor het nieuwe akademiegebottw te Leiden reeds vaststaan, en wat de stand van zaken is omtrent het zoötomisch laboratorium aldaar. 'sGRAVEN1IAGE27 October. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Arnhem is benoemd de heer G. Jacobson, thans in diezelfde betrekking le Schiedam. r,LITKrsi,AiNI)SCllK MICItllM KiN. ENGELAKO. LONDEN2G October. Dezer dagen heeft de heer Forsyth, een bekend advocaat, aan de beslissing der regtbank onderworpen de vraag of het publiek spoorweg- dircctien niet verantwoordelijk kan stellen, voor het te laat aankomen van treinen. De heer Forsyth eischte zes gulden, voor het huren van een rijtuig, waartoe hij genoodzaakt was geweestdaar het te laat aankomen van een trein van de Great Western Railway Company hem de correspon dentie met een anderen trein had doen verliezen. De regtbank heelt den heer Forsyth in het gelijk gesteld. De Great Western Railway Company is veroordeeld tol het betalen der schadevergoeding, «ofschoon de trein slechts tien minuien te laat aankwam," en in de kosten van het geding. De dag bladen drukken den wcnsch uit, dat het vooibceld van den heer Forsyth thans overal zal nagevolgd worden, nu de regtbank bljjkt de magl te hebben, het publiek ic beschermen. Bcriglen van de Goudkust melden de aankomst aldaar van den nieu wen gouverneur en opperbevelhebber van de expeditie tegen de Ashanlijnen sir Garnet WolsTeymet zijn staf van officieren, per stoomschip Ambriz. Door de dagbladen wordt de regering voortdurend aangespoord tot het neuten van wettelijke maatregelen ten einde den verkoop van vcrvalsciie thee tegen te gaan. Van die thee was in Julij II. niet minder dan 10 millioen Engelsche ponden in entrepot. Wo nsdag avond 11. werd te Ramsgate het berigl ontvangen, dat op de Kentisch Knockbank een schip gestrand was en dat de equipage in het want zat. Hoewel deze bank op een grooten afstand van Ramsgate ligt, werd echtér onmiddellijk een reddingsboot, gesleept door de stoomboot der haven, tot redding der bemanning uitgezonden, liet weder was zeer onstui mig, harde wind en regen, en des nachts ten 11 ure bereikte men het vuurschip der bank, waar berigt ingewonnen werd omtrent de juiste ligging van het gestrande schip. Men vertrok terstond en hoewel den geheelen nacht alle pogingen in het werk gesteld werden om het schip te ontdek ken. gelukte znlks eerst met het aanbreken van den dag, toen men het geheel onder water vond en plat op zijde liggende. Tot groote vreugde van de bemanning der reddingsboot werden de schipbreukelingen nog in het tuig gezien en nadat de boot ten anker was gebragt, werd de bemanning, beslaande uit 10 personen, gered en bereikte den volgenden dag ten 11 ure de haven van Ramsgate, zoodat de equipage der reddingeboot 17 uren in de boot geweest is, terwijl de schipbreukelingen 36 uren in den grooten mast hadden doorgebragt. Volgens een telegram uit Calcutta aan de Times zou Bengalen weder met hongersnood worder bedreigd. De herfstoogst van het rijstgewas is mislukt en veel regen is onmiddellijk noodig, zoo diet zaaijen van het voorjaarsgewas niet m'-Iukken zal. FS4YKRIJK. De liep. frang. verneemt dat de regering zich voorsteltbij de weder- bijcenkomst der nationale vergadering een ontwerp van wet in te dienen betredende de gemeentelijke organisatie. De kiezers in de gemeenten zouden den leeftijd van 25 jaren moeten hebben bereikt, en gedurendie drie jaren in de gemeente gedomicilieerd zijn. Het uitvoerend bewind zou de maires benoemen in de gemeenten, die meer dan 10000 zielen hebben, en de pre fecten in de andere gemeenten. Omtrent de pogingen der regterzijde om het linker-centrum tot hare inziglen in zake de monarchie over te halen deelen de dagbladen nog mede dat de lieer d'Audiffret Pasquier aan den heer Léon Say uitvoerige medcdceling heeft gedaan aangaande het plan tot herstel der monarchie, met uitnoodiging (als president van het linker-centrum) met hem op dien grondslag in onderhandeling te treden over eene vereeniging der beide cen trums. Léon Say bedankte beleefdelijk voor de welwillende mededeeling, maar zeide, dat de plannen van het regter-centrum reeds bekend genoeg waren, door de openbaarheid, die er aan was gegeven, en bijgevolg door "net linker-centrum voldoende werden gevat. Verder gaf Say te kennen, dat, naar de meening van de leden der partij, tot welke hij de eer had te belmoren, herstel der monarchie in de tegenwoordige omstandigheden inder daad niet anders zijn zon, dan weerwraak wegens 1789, en zij derhalve vast besloten hadden, elk aanbod af te wijzen tot onderhandelingen, die onmogelijk tot iets konden leiden. De heer D'AudifTret Pasquier verborg zijn groot misnoegen over deze weigering niet en zeide: «Indien het linker-centrum weigert ons te ondersteunendan zullen de regterzijde en het regter-centrum stemmen voor ontbinding der nationale vergadering, bjj de nieuwe verkiezingen niet weder zich beschikbaar stellen en alzoo het linker-centrum alleen laten met de radicale partij." Men wil weten dat na de bijeenkomst van het regter-centrum, en toen de officiële zitting was opgeheven, de hertog d'Audiflret Pasquier, vertrouwelijk met de aanwezige leden sprekendezou gezegd hebben «Mijne heeren, de monarchie is gemaakt. Wij zijn, het regter-centrum en de regterzijde, 340 afgevaardigden sterk; ik heb bovendien de geschreven beloften van dertig afgevaardigden van hel linker-centrum in mijn zak; dit geeft ons de meerderheid." De Liberie maakt eene lijst openbaar van de namen van 339 afgevaar digden, die voor de monarchie zullen stemmen; 30 afgevaardigden rekent dit blad onder de twijfelachligcn. In het geheel zijn er 738 stemmen. Mgr. Dnpanloup heeft aan de pastoors zijner diocees een mandement gerigt, waarbij hij hen verzoekt, gebeden te doen voor hel herstel der monarchie. In de zitting van den krijgsraad te Versailles werden Zaterdag, bij het voortzetten van het getuigenverhoor, de officieren van den staf gehoord. Kapitein Yung verklaarde, dat de maarschalk den ]8d,D Augustus, toen hij de ordelooze troepen zag, uitriep; «Wat zal ik met zulke troepen doen?" Kapitein Cains verklaarde, dat hij den I8dei> October door generaal Canrobert was gezonden naar maarschalk Bazaine om versterking en ammunitie te vragen. Maarschalk Bazaine was van plan eene divisie van de garde te zenden, toen hij van een generaal het berigt ontving, dat alles uitmuntend ging voor het 6de corps. Hierop liet Bazaine zijn voornemen varen. De bevelhebber Beaumont getuigde, dat Bazaine hem den 18den Augustus 4 uren gegeven had om aan Bourbaki het bevel over le brengen zijne positie te verlaten; daarentegen verklaart de adjudant de Mornay, dat maarschalk Bazaine bevel heeft gegeven die posilien te blijven innemen. Kapitein de Lacalle had den maarschalk de uitdrukking hooren bezigen, dat de garde moest terugkomen. «PASJE. Omtrent Carthagena verneemt men dat de levensbehoeften in de slail beginnen te ontbreken, zoodat men verwacht dat de tegenstand niet lang zal duren. De schepen der opstandelingen gaan voort met de Spaansche koopvaardijschepen, welke zfj nabij de kust ontmoeten, te vermeesteren. De stoombooldienst lusschen Marseille en de Spaansche hevensis, voorloopig gestaakt, omdat een paar pakkelbooten van de stoomvaartmaatschappij door de opstandelingen waren prijs gemaakt. ITALIË. Naar men uit Rome meldt zou het generalaat der Jezuiten, hetwelk bij de kloosterwet niet erkend is, waarschijnlijk naar Malta verplaatst worden. Volgens gerucht zal de kardinaal I'ilra zich naar Frankrijk bege ven om eene zending bij het Fransche episcopaat le vervullen. De Coce delta Cerita maakt een herderlijken brief van den aartsbis schop van Cincinnati openbaar, welke voor dien van den aartsbisschop van Parijs niet behoeft onder le doen. In dit stuk wordt zóó hevig tegen Italië uitgevaren, dat zelfs genoemd blad zich genoopt heeft gevoeld, eenige zin sneden er van weg te laten. UUIT«C!ILA\D. De aartsbisschop van Keulen is thans door de aanstelling van geeste lijken zonder de bij de wet voorgeschreven kennisgeving van die aanstel lingen aan den opper-president der provincie gedaan te hebben, in 15 processen belrokkcn. In Posen is dezer dagen een geschrift openbaar gemaakt van den heer Dulinski, lid van het Posensche domkapittel, behelzende een uiteenzetting der grieven, krenkingen, enz welke den genoemden domheer door den aartsbisschop van Gnesen en Posen, den heer Ledochowski, zijn aangedaan. Het stuk is gerigt aan den opperpresidcnl der provincie Posen, met het doel om de bescherming der kerkelijke wet in te roepen, dewijl alle vroe gere klagten afgewezen en alle pogingen tot herstel vruchteloos door hem beproefd zijn. In de Köln. Zeil. wordt door den gymnasticus Nagel het berigt legengespsoken dat zijn dochtertje zich heeft verdronken.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2