BIJVOEGSEL, behooren.de tot de Leidsche Courant van Maandag 27 October 3373, lf°. 253. STADS-BERECHTEN. BINNENLANDSCHK BIaKIGTKN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze Provincie van den 26sten September 1873 (Provinciaalblad n°. 103), herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente de bepalingen van de artt. 27 en 42 dei- Wet van den 29slen Maart 1833 (Staatsblad n°. 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 7 en 14 der Wet van den 9dfD April 1869 (Staats blad n°. 59) en de, volgens art. 42 der eerstgemelde Wet, zooals dit artikel is aangevuld bij art. 14 der laatstgenoemde Wet, op hen rustende verplich ting tot het inleveren van suppletoire aangiften, wanneer zij door aanschaf fing of verwisseling van belastingvoorwerpen in de termen vallen van art. 27 dier Wet, zooals dit artikel is gewijzigd en aangevuld bij art. 7 der Wet van den 9dtn April 1869 (Staatsblad n°. 59), terwijl zij tevens worden ge wezen op de Strafbepalingen van art. 35, voor zoo verre die zijn gewijzigd bij art. 13 van laatstgenoemde Wet en op art. 39 der Wet van den 29slen Maart 1833 (Staatsblad n». 4), waaraan zij zich, bij nalatigheid in het doen der aangiften, zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 October 1873. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDER'S van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Abraham Somebwil, broodbakker en kruide nier, wonende alhier, daarbij verzoekende om achter zijn huis in de Groene- steeg, n°. 48, eene vuring te mogen doen piaatsen, tot het branden van koffie; b. Mels Bolderdijk, kruidenier alhier, houdende verzoek om opliet erf van zijne woning aan de Korte Langegracht, n°. 41, minstens twee va ten petroleum te mogen nederleggen; c. Wilhelmina IIeuzen, weduwe van Arie Van der Spek, kleêrenbleekster alhier, om in het perceel in het Bol- werkstraatje aan de Langegracht, n°. 14, een fornuis te mogen doen plaatsen, tot het warmen van water; en d. Johannes Cornelis Wijsman, koopman alhier, om vergunning tot het houden en mesten van varkens in den stal achter zijn huis aan de Beestenmarkt, n°. 39, alsmede tot het verzamelen van meststoffen aldaar; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n°. 19), alsmede op art. 244 en 280 der Algemeene Politieverordening van 24 October 1867; Doen te wetendat tot het liooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 30sten October aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 October 1873. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Dinsdag 28 October 1873, 's namiddags te één uur. Onderwerpen: 1°. Benoeming van eene Regenlesse van het II. G. of Arme Wees- en Kin derhuis. (172) 2°. Idem van een hulponderwijzer of onderwijzeres op de openbare lagere school n°. 1 voor minvermogenden. (174) 3°. Verzoek van G. Breuleux, om ontslag als leeraar aan de gemeente- instellingen voor hooger- en middelbaar onderwijs. (175) 4°. De gemeenle-begrooting voor 1874, waarbij o. m. in behandeling zullen worden gebracht de voordrachten tot aanstelling van drie leeraren voor de nieuwe talen aan de gemeente-instellingen voor hooger- en middel baar onderwijs en tot regeling van het onderwijs in de gymnastiek. (151151*, 151", 170 en 170') LEIDEN, 25 October. Naar wij vernemen zijn de heeren Bolten en van der Meer, onderwijzers aan de kon. muziekschool te 's Gravcnhage, van plan om in de slads-gchoor- zaal alhier eenige concerten met strijk-orehest te geven. Het eerste zal plaats hebben op Vrijdag 14 Nov. a. s. en vervolgens zooveel mogelijk gere geld om de 4 weken, liet orchest, onder directie van den heer Holten, zal beslaan uit 30 personen, allen gunstig bekende artisten, werkzaam op de concerten van Diligenlia en de meesten ook aan de Fransche opera. Ilct programma zal zamengesteld zijn uit de meest geliefkoosde stukken, als: Fan- tasiën, Potpourri's, Ouvertures, enz. en telkens ten minste één solo-nummer bevatten. De uitvoeringen zullen dus zijn in den trant van de gewone zomerconcertcn op Zomerzorg of Musis en wel geschikt om het publiek eenige aangename avonden te verschaffen. De prijs (van zes concerten) is zeer laag gesteld; namelijk: beneden voor een heer met of zonder dame ƒ6, met twee dames ƒ8.50; galerij: voor een heer met of zonder dame 3, met twee dames ƒ4.50. Verdere voor waarden zijn nog te vinden op de inteekenlijst, die weldra zal worden rondgezonden. Het denkbeeld om populaire concerten te geven, concerten, die niet alleen voor een enkelen kenner belangrijk zijn, maar waar iedereen wal aan heeft, juichen wij zeer toe, en wij hopen dus dat deze onderneming door onze stadgenoolen zoo gunstig mogelijk zal worden ontvangen. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 88 tot 98 volwassen personen en 30 tot 39 kinderen. De najaarsexamens gedurende deze maand door de provinciale com missie te 's llage gebonden hebben don volgenden uitslag gehad. Voor de vakken van het lager onderwijs verkregen actcn als hoofdonderwijzer 30 candidaten31 werden afgewezen; voor hoofonderwijzcrcs werden 3 actcn uitgereikt. Als hulponderwijzers werden toegelaten 35 en afgewezen 22; als hulponderwijzeressen toegelaten 18 en afgewezen 9 candidaten. In de vakken van het meer uitgebreid onderwijs legden voldoend examen af; voor bet Fransch 8 onderwijzers en 17 onderwijzeressen, 21 onderwijzers en 19 onderwijzeressen werden afgewezen; Engelsch 5 onderwijzers cn 10 onder wijzeressen, 6 onderwijzers en 5 onderwijzeressen werden afgewezen; lloog- duitschafgewezen 5 onderwijzerstoegelaten.7 onderwijzeressen; wiskunde 13 onderwijzers toegelaten en 11 afgewezen; teekenen 4 onderwijzers toe gelaten, 3 afgewezen; ook 1 onderwijzeres werd afgewezen; landbouwkunde 2 onderwijzers toegelaten; gymnastiek toegelaten 4 onderwijzers, 1 onder wijzer en 3 onderwijzeressen werden afgewezen; handwerken, 45 onderwij zereressen toegelaten en 2 afgewezen. Voor het schoonschrijven werd 1 onderwijzeres toegelaten. In het geheel werden dus 341 personen geëxami neerd, waarvan 202 toegelaten en 139 algewezen. Blijkens eene mededeeling van de directie der stoomvaartmaatschappij //Nederland" is de voor Nederland bestemde brievenmaal aan boord van liet stoomschip Prins Hendrik bij de ramp van dat vaartuig niet kunnen gered worden. Uit de scheepsvcrklaring van den gezagvoerder blijkt dat het stoom schip, na het raken van de rots //the Brothers", in diep water is gezonken, en dat bij het verlaten van het schip de brievenmaal niet kon worden mede genomen, daar de ruimte in de scheepsboolen voor het redden van menschen- levens geheel benoodigd was. Volgens berigten uit Singapore stonden alle peperplantages aan de westkust van Sumatra, van Singhel tot Atchin, in brand. Omtrent den uitslag van den gisteren te Waalsdorp gehouden wedstrijd, moet nog, behalve het reeds vermelde, worden medegedeeld: dat bij den corpswedstrijd op 200 pas, voor de weerbaarlieidsvereenigingen de eerste prijs, twintig Remmingtongewerendoor Z. M. den koning, een zilveren bokaal, door Z. K. H. prins Hendrik uitgeloofd, en een zilveren medaille als vaandelprijs, behaald is door het corps kon. scherpschutters van's Gravenhage met 248 punten, de tweede prijs, bronzen medaille, door de Utrechtsche vereeniging de Zwijger met 238 punten; de derde prijs, bronzen medaille, door het corps kon. scherpschutters uit Rotterdam met 230 punten; de vierde prijs, bronzen medaille, door het Utrechtsche scherpschutterscorps met 229 punten. De heden naclit gevallen regen heeft het terrein zeer drassig gemaakt en twee zware hagelbuijen maakten heden ochtend het schieten bijkans onmoge lijk. Desniettegenstaande is de deelneming aan den wedstrijd zeer groot en heden voormiddag werd reeds een getal van 54 punten behaald door een der militairen van het reg. grenadiers en jagers. Het corpsschicten naar den tweeden corpsprijs, een zilveren bokaal met voetstuk, tusscheu het Utrechtsche studentencorps en de kon. Veluwsche scherpschutters, die gisteren een gelijk aautal punten schoten, is ten voordeele van eerstgenoemd corps uitgevallen. De burgemeester van Woubrugge berigt, dat den 6dcn Oct. door P. II. S. eigenhandig in de bus van het hulppostkantoor is gestoken een brief aan bet adres van de heeren M. en V. te 'sGravenhage, inhoudende: 1 bank- billet van ƒ25, A. U. 7558, en 2 munlbillelten van ƒ10, C. C. 383 en F. W. 575, welke brief niet aan het adres is bezorgd. De burgemeester voor noemd verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. De officier van justitie te Arnhem heeft bekend gemaakt dat den 12dcn Oct. jl. door den burgemeester van Duiven is aangehouden een halve Neder- landsche gulden met de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1863, welke volgens uitspraak van het muntcollegie te Utrecht is verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van eene echte rijksmuntspecie. i Woensdag 11. is onder Naaldwijk de bliksem in eene stalling geslagen, waarbij eene koe werd gedood. Voor de arrond.-regtbank te Rotterdam stond gisteren teregt eene 21-jarige dienstbode, die zich onder het opgeven van verschillende namen en voorzien van een valsch getuigschrift bij acht familiën verhuurde, met afspraak eenige dagen later in dienst te komen. Zij ontving bij elke nieuwe dienst een godspenning, doch vergat in dienst te treden en zoo zij dit al bij een paar familiën deed, liep zij onder het een ander voorwendsel onmid dellijk weder weg. Op die wijze had zij zich eene som van 25 bedriege- lijk verschaft en werd daarvoo? schuldig verklaard aan opligting cn veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een halfjaar en 6 boeten van f 25. Nabij Hasselt heeft dezer dagen een boerenknecht op eene noodlottige wijze het leven verloren. Het roeibootje, waarin hij zich bevond, werd op het Zwarte Water door een uit zee komend vaartuig aangevaren, waarbjj hij over boord sloeg en verdronk. Dezer dagen heeft te Balinge, gemeente Westerbork, Jan Bleeker, arbeider aldaar, bij ongeluk met een geweer, dat hij wilde lossen en dat met liagel was geladen, het zoontje van R. Pouw, landbouwer aldaar, genaamd Casper, oud 12 a 13 jaar, zoodanig in het hoofd en iii den rug getroffen, dat diens toestand bedenkelijk is. Bleeker is gearresteerd en naar Assen over- gebragt, maar later op last van den officier van justitie weder op vrije voeten gesteld. Men meldt uit Leeuwarden: Had men in den afgeloopen zomer menig vuldig onwederszoo als Donderdag middag tusschcn 4 en 5 ure had men het hier echter niet aanschouwdbliksem cn donderslagen volgden elkander snel op; de regen plaste in stroomen neder, waaronder eene hageljagt, zóó, dat men voor de vensterruiten waarlijk vrees koesterde, dat zij het niet zouden kunnen doorslaan. Ongelukken hebben echter, zoover bekend is, niet plaats gehad. Volgens de berigten moet het water in zee buitengewoon hoog geweest zijn. Ook het binnenwater is in de laatste dagen zeer ge slegen; volgens de peilschaal alhier is de stand thans meer dan 40 centimeter boven zouierpeil. Tot gemeente-veearts is benoemd II. Bosscher, thans veearts te Veendam, op eene jaarwedde van ƒ825. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ63.00, 2e soort ƒ56.00, per ton. Dezer dagen, is aan het Marssumer binnenpad, niet ver van Leeuwar den, een man in eene sloot verdronken gevonden. Naar men wil moet hij slechts kort in het water hebben gelegen en zou hij waarschijnlijk nog gered zijn, had bij den voorbijganger, die hem daar opmarktc, niet liet wanbegrip bestaan, dat de aanwezigheid van de policie eerst noodig was, alvorens den drenkeling hulp mogt worden verleend. De heer W. A. Scholten, te Groningen, heeft een gift van ƒ1000 doen toekomen aan het bestuur der practische ambachtschool aldaar. Het antwoord der regering op het voorloopig verslag omtrent de Indi sche begrooting voor 1874'is thans bij de tweede kamer ingekomen. De middelen in Nederland cn Indië zijn thans geraamd op 123,598,199; de uilgaven op 113,053,620; het batig slot is dus 10,544,519. De minister zegt dat de nieuwere koloniale politiek niets anders bedoelt dan het doen ophouden der betreurenswaardige misbruiken. Er is of wordt niet aan ge dacht inlanders te onttrekken aan de leiding hunner hoofden. De regering blijft volharden bij hetgeen zij gezegd heeft omtrent den gunstigen fmanciëlen toestand, Zij was tot dusver steeds zeer voorzigtig en bijzonder matig in ramingen. Nu reeds zijn de werkelijke ontvangsten van 1872 2y2 milliocn hooger dan bij de indiening geraamd was, wegens de opbrengst van de vei lingen der Sumatra-koflij in 1872. In 1873 zal de hoeveelheid te verkoopeu Java-koffij 50000 pikols meer dan de raming bedragen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5