Magazijn van Mode-artikelen. HOEDEN, BLOEMEN, LINTEN, VEEHEN, FLUWEEL, VORMEN, ENZ., POSTE R IJ E IV. groote meerderheid. Ik mag mij niet onvnorziglig noch al Ie stellig omtrent Je cijfers uitlaten, doch het zou mij niet verwonderen wanneer de consti tutionele monarchie een vijltigtal voorstanders van de conservative republiek tot zich wist over te halen. Ook ontleent de restauratie goede kansen op eene redelijke meerderheid aan tie ontbinding der llonapartislische partij in je nationale vergadering, waarvan een gedeelte is weggesmolten en verdwe en. Van de dertig stemmen, waarop die partij geschal werd, zijn er nu hoogstens de helft meer overig. Bij de voortzetting van het geluigenverhoor voor den krijgsraad te Versailles hebben de hh. Schneider en Rouher verklaard, dat lïazaine vol strekt niet het opperbevel over het leger gevraagd heeft. Maarschalk Can- robert verklaarde, dat toen de slag bij Privat plaats had, hij het hoofdkwar tier verwittigde, dat er gebrek aan ammunitie was. Ilij ontving hierop lierigt, dat de garde de troepen zou komen ondersteunen. Maar er kwam geen hulp opdagen. Canrobert zeide verder dat Bazaine het gewigt van jien veldslag niet had ingezien. SPAXJE. Uit Carlhagcna meldt men dat den 17tD Oct. de generaal Contreras eu de meeste leden der junta aan boord waren gegaan van de Numancia, Telitan. iVendez Nunez en Fernando el CaloHco om, gelijk voorgegeven werd, op fourageren te gaan naar Valencia, doch, gcljjk men algemeen ver moedde, met het eenvoudig doel om zich uit de voelen te maken, daar de noodzakelijkheid van eene capitulatie der stad met den dag meer algemeen erkend werd. Op de hoogte van Alicante gekomen had er echter een on geval met het eskader plaats; de Fernando el Calolico kwam in aanvaring met de Numancia en zonk. Bij de hulp. welke tot redding der opvarenden joor de nabij zijnde Engelsche oorlogsschepen verleend werd, vernam men Jat het eskader op weg was om den admiraal Lobo op te zoeken; met dit doel vertrokken de schepen dan ook in den avond van den 18'", noordwaarts koers houdende. Uit latere bcrigten is echter gebleken dat het eskader werkeljjk voor Valencia is verschenen. ITALIË. Men schrijft uit Rome: De regering legt met eene vaste hand de wet tol opheffing der geestelijke corporalien ten uitvoer, en is thans bezig met Je liquidatie der kloostergoederen. Dit alles geschiedt met de meeste gema tigdheid en met inachtneming van de meest welwillende vormen. Tot nog toe hebben de ambtenaren daarbij geen ernsligcn tegenstand ontmoet. Vijf groote kloosters zijn aangewezen voor de openbare dienst; het sledeljjk bestuur is uitgenoodigd geworden op te geven welke gebouwen het voor de gemeente in gebruik wenscht te nemen. De overige zullen worden verkocht; Joch men verwacht dat eenige daarvan door eenen tusschcnpersoon zullen «orden aangekocht ten behoeve van de kerkelijke orden welke die thans bewonen en er, krachlens het bij de grondwet gewaarborgde regt van ver- eeniging, in gevestigd zullen blijven. Ook gaat de regering voort met den openlijken verkoop der geestelijke goederen in de provincie Rome. Deze goederen, behöorende aan de bisdommen Fercntino en Viterbo en aan andere corporalien, worden in kleine percelen verkaveld, om den verkoop gemak- lelijker en den grondeigendom meer verdeeld te maken Men kan echter niet verwachten dat de doode hand door deze maatregelen in deRomeinsche Campagna spoedig verdwijnen zal. Een klein gedeelte der gronden slechts behoort aan de geestelijke corporatie»; het overige komt aan de Romein- sche prinsen, welke gecnen akkerbouw laten drijven, doch hunne gronden uitsluitend tot weiland bestemmen. Men zal dus moeten wachten lot dat het nieuwe burgerlijke wetboek zal zijn ingevoerd, waarhij het regt van eerstgeboorte, de majoraten, de erfstellingen over de hand en de fideïconi- missen worden afgeschaft. Daarna alleen zal de gelijke verdeeling der nala tenschappen tot de verbrokkeling der groote grondeigendommen leiden, en zullen gronden, welke vroeger zeer vruchtbaar waren eu door eeuwen van rust tot hunnen maagdeljjken toestand zijn teruggekeerd, op nieuw in cul tuur worden gebragt. PER TELEGRAAF. POSEN, 21 October. De aartsbisschop Ledochowski is veroordeeld tot eene boete van 300 tb. en lot twee maanden gevangenisstraf, omdat hij een hier gevestigd godsdienst-onderwijzer, die met andere katholieken een adres van betuiging van trouw aan den keizer heeft getcekend, met den ban heeft gedreigd. PARIJS, 21 October. Eenige afgevaardigden hebben zich lieden tot maar schalk Mac Malton begeven, om hem te vragen of de geruchten, die ten zijnen opzigte in omloop zijn, gegrond waren. De maarschalk heeft hnn het volgende geantwoord: «Zoo ik als soldaat steeds teil dienste van mijn land gereed sta, als staatsman hen ik ten eenenmale vreemd aan het denk beeld, dat ik aan hel bewind zou moeten blijven, onverschillig onder welke omstandigheden. Ik ben door de conservative meerderheid benoemd; en van haar zal ik. mij niet scheiden." Het officiële blad zal morgen de decreten openbaar maken tot bijeenroe ping van de kiescollegics in de departementen der Aubc en Seine Inférieure legen den I6de° November. De zitting te Trianon eindigde heden met het afleggen van verklaringen van generaal Jarras. PARIJS, 21 October. Op de heden gehouden bijeenkomst van de repu- blikeinsche linkerzijde waren een honderdtal leden tegenwoordig. In het proces-verbaal werd gezegd, dat, luidens de verslagen uit de departementen, de pogingen tot herstel van de monarchie in den lande een diepe veront waardiging verwekken. De vergadering schonk hare goedkeuring aan de voorstellen, die sedert een paar weken het bureau hadden bezig gehouden, en droeg de zorg voor het ten uitvoer leggen van de genomen besluiten aan bijzondere commissie» op. Voorts nam de vergadering met voldoening ken nis van de uilkomsten van den arbeid van haar bureau, aantoonende, dat er bepaaldelijk in de vergadering tegen de monarchie eene meerderheid zal verkregen worden. Die meerderheid zou slechts verstoord kunnen worden door een zamenloop van de twee blijkbaar ondenkbare gevallen, dat, eerstens, al de thans nog weifelende afgevaardigden zich bij de fusie zouden gaan aansluiten, en ten tweede, dat een zeker aantal leden hunne formeél gegeven verbindtenis braken. liet was noodig dat de openbare politieke meening ondubbelzinnig haren wil aan de nog weifelende afgevaardigden te verslaan gaf. De vergadering heeft besloten dagelijks bijeen te komen. WEENEN. 21 October. Op het gala-diner ten hove heeft keizer Frans Joseph den volgenden toast uitgebragl: Daar mijn innigste wensch.om wijn lieven vriend en broeder nog tijdens de wereldtentoonstelling in Weenen welkom te mogen hcelen. thans vervuld is, zoo ledig ik verheugd en dank baar dit glas op het welzijn van onzen waarden gast. Z. M. de keizer van Diiilschtaud en koning van Druisen leve! Daarop antwoordde keizer Wil helm: «Uwe majesteit veroorloove mij, dat ik voor de zooeven door u uitgesproken beminnelijke woorden u mijnen harlelijken en vriendelijken dank hcluige, ook wegens de gastvrije en gulle ontvangst, die de keizerin mijne gemalin en mijne kinderen hier gevonden hebben. Het is mij een bijzonder genoegendat ik liet vriendschappelijk bezoek, door uwe majesteit gezamenlijk met Z. M. den keizer van Rusland mij verleden jaar te Berlijn gebragt, nog tijdens de wereldtentoonstelling hier heb kunnen terugbren gen. De destijds door ons wederzijds geuite vriendschappelijke gezindheid die ik thans hier ten volle bewezen zie. kan strekken tot een waarborg voor den vrede van Europa en hel heil van onze onderdanen. Ik drink op het welzijn van Z. M. den keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije, mijn doorluchtige» vriend en broeder!" ROME, 21 October. De generaal der Jezuïten, pater Beckx, heeft het aanbod om in het Valicaan zijn intrek te nemen, afgeslagen. I'aler Seechi zal voortgaan met het besturen van het observatorium alhier. De archiven van de generalaats-huizen zijn naai' het Valicaan vervoerd. De geschillen tusschen eenige kloosters en de commissie van liquidatie loopen slechts over den eigendom van de boekerijen dier kloosters. PARIJS, 21 October. De Mon. univ. bcrigt dat de voornaamste bepalin gen, welke door de commissie van negen voorgesteld zijn en tot grondslag voor het herstel der monarchie moeten dienen, hoofdzakelijk neerkomen op het volgende: toegankelijkheid van ieder tot alle civiele en militaire ambten en bedieningen; godsdienstvrijheid zonder onderscheid tusschen de bestaande kerkgenootschappen; drukpersvrijheid onder de waarborgen welke voor de openbare orde noodig zijn; jaarlijksche goedkeuring van de belastingen door de landsvertegenwoordiging; handhaving en reorganisatie van het algemeen slemregt; dit alles echter met voorbehoud den tekst definitief vast testellen, waartoe eerst op het laatste oogenblik zal overgegaan worden. PARIJS, 22 October. Het Journ. Off. bevat het decreet, waarbij de kie zers hij de departementen Aubc en Seiue-lnlérieurc tegen ld November a. s. worden opgeroepen. Burgerlijke Jsbmb. Van 1G tot cn met 22 October 1S73. BEVALLEN: J. Starrenburg, geb. Schuyn, Z. A. P. Le Poole, geb. Mulder, Z. A. M. Dcrogce, geb. Langeveld, D. J M. Devilee, geb. de Jong, Z. F. M. Steiger, geb. van der Kamp, I). C. van Rijswijk, geb. Starrenburg, Z. M. Pi ket, geb. Spek, Z. M. E. Valcnlgoed, geb. Neuieboom, D. M. Sierag, geb. van der Veer, Z. G. J. Eradus, geb. van Buuren. Z. J. P. J. Zaaijer, gel). Scholten. D. M. E. Robijn, geb. Frankhuizen, D. E. van Noort, geb. Neutcbooin. Z. A'. M. van Steen, geb. van der Voort, Z. -E. F. Reck, geb. Berman, Z. J. Tel- jeur, geb. de Vos, C. Voorham, geb. Ploeg, Z. M. J. van der Wijngaard, geb. Galjaard, Z. P. van der Kloot, geb. Rijnsburger, Z. - D. Teske. geb. Kruit, Z. J. C. Soil ie, geb. Rietkerk, D. J. M. van der Vos, geb. Vreugden- burg, D. A. J. Ouwerkerk, geb. Bakker, D. D. Oostdijk, geb. Rakker, P. T. M. VVennekers, geb. van Deventer, D. GEHUWD: 11. van der Laken, jm. en C. E. van der Pol. jd.J. van Es. jm. en C. Klein, jd. A. Witteman, jm. en N. de Mey.jd. P. J. van der Zanden, jm. en A. M. van der Lof, jd. C. van den Hoek, jm. en C. Kouwenbcrg, jd. A. Crama, jm. en M. Sirag. jd. OVERLEDEN: M. S. S. Zoetemelk, D„ 2 m. P. F. Olivier, Z .5 m. C. J. Faes, 2 j. H. van der Tuin, Z., 6 m,— G. van Hoorn, 60 j. P. J. Somme- ling, D., 7 m. A. Dreef, Z., 6 m. A. Voest, Z„ 19 j. II. van Egmond, D fit. J. Reimeringer, D.. 19 d. G. L. Vcrwey, D„ 19 d. P. Karstens, Z„ 21 m. II. P. Wjekhart, Z„ lm. J. C. Timmerman, Z.. 25 j. J. Valk, Z.. 5 m. A. de Munck, D.. 18 j. W. P. Philippo, Z., 6 j. A. Bakker, 75 j. T. Carsjens, D„ 8 d. J. A. Scheels, Z 2 m. AHlBEIlIE-XIEtiWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSG11E IIOOGESCHOOL. Den 22s,en October de heer II. P. M. van der Horn van den Bos, geboren te Voorscholen, in de wis- cn natuurkunde, na verdediging van zijn akadc- misch proefschrift: onderzoek der vrucht van symphoricarpos racemosa. AD VERTEN Tl ËN. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze waarde Moeder cn Behuwd- moeder, Mejufvrotiw A. J. M. OOSTVEEN, geboren van LEEUWEN, in dén ouderdom van 68 jaren. 22 October 1873. P. J. OOSTVEEN. Volstrekt eenige kennisgeving. N. OOST VEEN, Retee. De Ondergeteekcnde heeft de eer aan de geachte bewoners van Leiden en omstreken te berichten, dat hij zjjn Winkel in in de Hoornbrugsteeg, X". 2, geopend heeft, in hoop door eene ruime sorteering goed en voordeelige prijzen het vertrouwen waardig te worden. W. ITTMANN. TVlodisten genieten ruim rabat. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van het publiek, dat het tijdelijk Postkantoor op de Oude Vest op Zaturdag den 25,len October e.k., des avonds ten 1© ure, zal zijn gesloten, dat na dat uur de bus aan het Postkantoor op de Breedestraat ter verzending van brieven per nachlpost geopend is en het Postkantoor voor den dienst in liet algemeen, op den 26 October, des morgens ten 7 ure. De aan de overzijde van hel Postkantoor geplaatste hulpbus komt alzoo le vervallen. De Directeur voornoemd. Leides 22 October 1873. J. F1U11ET.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3