burn;t\lamsc11e lieiuoi en. "Verdient I et plaatsen van een Vragenbus bij volksvoordraglen aanbeve ling" werd door den lieer van Mctirs van Buurmalsem aldaar zoo wijdloopig toe- gelielit, dal de spreker aan liet reglement van orde moest worden herinnerd. Spreker zag in die zaak een middel lot ontwikkeling voor den workman om ten slotte te komen tot den ideaal-toesland. Een spreker wenschte nog uit te maken, welke kleur, inhoud, boogie, lengte en breedte die bus zou hebben, om ten slotte ook na te gaan, welken invloed warmte, koii en electricileit op het geschrevene zou kunnen uitoefenen, doch daartoe ontbrak thans de gelegenheid, waarom hij die quaestie liever in een tijdschrift zou willen behandelen. Unaniem werd trouwens het nut van eene dergelijke inrigting hier en daar reeds bestaande thans erkend. «Is 't niet wenschelijk jaarlijks een algemeenen vaderlandsche'n gedenkdag feestelijk te vieren. Zoo ja, welke gebeurtenis kouit daartoe 't meest in aanmerking, en hoe moet die worden ingerigl?" De lieer lluet leidde dit voorstel in en stelde daartoe voor te kiezen de herdenking van den Mun- stcrschen Vrede. De discussien over deze en volgende punten namen zulke breede en be langrijke proportion aan dat wij ons tevreden stellen de conclusion mede te deelen, 0111 daarop morgen terug te komen. De motie op laatstgenoemd punt luiddeHet is wenschelijk door het volk jaarlijks te doen vieren de groote feiten uil de vaderlandschc geschiedenis, hetzij hel algemeen belang, hetzij dat eener gemeente rakende. lloe moet volksontwikkeling worden geleid, om te voorkomen dat de eerste en dikwijls eenige vrucht, die zij bij den werkman achterlaat, besta in een gevcel van ontevredenheid over den toestand waarin hij zich geplaatst ziet, zonder dat, bij gemis aan de noodige energie, het juist besef in hem leven dig wordt van den weg waarlangs hij lot verbetering van dien toestand kan geraken? «lloe moet" werd beantwoord met de motie: "De vergadering spreekt den wensch uil dat de volksvoordragten ook dienstbaar worden ge- maakt aan hel hespreken en aanbevelen vail die maatregelen, waardoor de werkman door eigen krachten zijn toestand verbeteren kan. Teil slotte werden, op uitdrukkelijk verzoek van de tegenwoordigende leden van het centraal bureau in hunne functie gecontinuee dwelke taak genoemde heeren welwillend weder op zich namen, waarna de vergadering uiteenging 0111 op verzoek van den eere-voorziller hel museum in de Laken hal Ie bezigtigende recreatie-zaal in den Doelen enz., en zich ten slotte in het hotel du Lion d'or gemeenschappelijk aan den disch te vercenigen. liet volgende congres zal te Amsterdam gehouden worden. Dij de gisteren gehouden verkiezing tot gedeeltelijke vernieuwing en aanvulling van het kiescollegie bij de Waalsche gemeente alhier, zijn de afiredende leden, de lib. J. J. Reyst, J. Baert Sr., T. J. E. A. Licfrinck, P. du Rieti. W. N. du Rieti en 11. W. F. Hakker herkozen, en tot leden van dat collegie gekozen de hh. N. Crap, F. M. E. vanThielen. G. Zaalberg, 11. L. A. Obreen en H. E. H. Fortanier. Als lid van de commissie voor de eeredienst werd herkozen de heer P. du Rieti. Door den boekhandelaar J. VV. van Leeuwen alhier zal Maandag aanst. en volgende dagen eene verkoop'ng worden gehouden van eene zeer belang rijke verzameling boeken, nagelaten door de lib. L. A. Gussenhoven, r. k. priester en pastoor te Monnikendam, J. F. de Jong, r. k. priester en kapel laan te 'tVeld, en L. T. J. B. Tielemans, oud-referendaris bij het dep. van financiën. Te gclijker tijd zal verkocht worden eene zeer fraaije verzameling Europesche vlinders, bijeenverzameld en nagelaten door den lieer M. van der Stool. r. k. priester en pastoor te Roelofarendsveen en lid der Entomo logische vereeniging. De Nederlandsche afdeeliiig van die verzameling is bjjna geheel volledig, zoodat het geheel, systematisch gerangschikt en goed geconserveerd, als zeldzaanj mag worden beschouwd. Voorts zullen nog worden verkocht een 1000-tal schelpen, horens enz. en eenige boek- en plaatwerken, oleographien enz. Wjj vestigen op een en ander tic aandacht van belangstellenden. Gisteren werden door de prov. commissie voor het lager onderwijs, te 'silage, ter verkrijging eener acte van hulponderwjjzeres geëxamineerd 14 candidaten, waarvan G zijn afgewezen en 8 toegelaten, te weten mejuf- vrouwen: A. S. de Lint, E. C. Percs en 11. G. Polkjjn, uit 's Hage; M. L. Reynen, uit Schiedam; E. Schouten en P. Schouten, uit Gouda; J. J. Tam en C. G. van Thielenuit Leiden. De Staatscourant bevat de voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van buurtspoorwegen van Groningen langs Adorp, Sau- werd, Welsinge, Winsum naar Baflo. met zijtakken van Baflocenerzijds langs Warflum. Usquert. Uithuizen, Uithuislermecden naar de Roodeschool en anderzijds langs Etnrnm, Wehc. Lcens, l'lrum naar Zoutkamp; en van Sauwerd langs Bedum, Stednm. Loppersum, Eenum, Appingedam naar Delfzijl, verleeëïid aan de hh. S. baron van Heemstra, te Hillcgom, E. J. J. Kiiinders en I). S. A. Docen, te Amsterdam. Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd, bestaande uil 21 per sonen, van erkende constitutionele beginselen, tol viering van hel 25-jarig bestaan der grondwet. De volgende circulaire is van hen uitgegaan, terwijl nog aan een ICO-lal mannen van naam eene persoonlijke uitnoodiging is gerigt. "Aan de ingezetenen van Nederland. Op 3 November e. k. zal het eerste 25-jarig tijdperk van het gewijzigd bestaan onzer grondwet zijn verstreken. Ook "in het volksleven mag, moet zelfs eene dagleekening als deze worden herdacht. De grondwet, het gemeenschappelijk symbool onzer vrijheid, onder den Oranjevorst behoed en gewaarborgd, is tevens de band. die als natie ons vereenigt. Hare invoering was eene belangrijke schrede voor waarts in de ontwikkeling van ons volksbestaan. Hare handhaving bepaalt en teekenl het terrein, waarop bij uiteenloopende zienswijze onze staats lieden altegader elkander ontmoeten. Hare vatbaarheid voor wijziging, waar bedachtzaam beleid die vereischt, is mede hare aanbeveling. Deze overwe gingen hebben de ondergeteekeiiden geleid toen zij tot een comité ter viering van dien gedenkdag zich vereenigden. Eene bijeenkomst op 3 November aanst., gevolgd door een feestmaaltijd, gemeenschappelijk te houden door hen, wien onze grondwettige instellingen lief zijn, scheen daarvoor de meest gepaste vorm. Uit dien hoofde noodigen de ondergetcekenden allen uit, die opgewektheid gevoelen mogten om zich aan hen aan te sluiten, daarvan te doen blijken door opgave van naam en woonplaats aan mr. J. A. Levy, te Amsterdam." Onder Schiedam zijn gisteren 150 schapen verdronken, die in de zoo genaamde Keilen werden geweid. De onverwachte liooge vloed, bij den noordwestenwind, is hiervan de oorzaak. Naar men uit Beverwijk meldt heeft het onstuimige weder aan de havenwerken van het Noordzee-kanaal veel schade berokkend. De Titan, ecue machine waarmede de 15 a 16000 kilo's zware betonblokken opge- heschen en in zee neèrgelaten wordenis van den noorderdijk geheel weg geslagen. Die van den zuiderdijk helt over, doordien eenige der zware ijzeren kettingen, aan den Titan en den sleenen dijk bevestigd, schijnen gebroken te zijn. De brug, waarmede de betonblokken per locomotief van de noord- naar de zuidzijde worden gebragt, is gedeeltelijk vernield. Door den heer Kok, dezer dagen te Kampen overleden zijn de volgende legaten gemaakt: Aan de Diaconie: le den eigendom van /4000 nominaal, a 4 pCt. ingeschreven op hel grootboek, waarvan het vruchtgebruik aan Aaltje Groen, gedurende haar leven; 2°. eene som van ƒ1000, en 3°. eene som van ƒ2000, ten behoeve van haar besledelingluiis; het eerste legaat vrij van successieregt. Te (Jotmarsum is Zalurdag morgen in eene woning bewoond door twee Jiroeders en een zuster. Lankamp genaamd, eer. hevige brand ontstaan, die ontzettende gevolgen had. Naar men verneemt, was er niets legen brand schade verzekerd, en daar zij nu nog wilden redden wal er te redden was, ontvingen allen zulke ernstige brandwonden, dat een der broeders reeds des avonds aan de gevolgen daarvan is overleden en de zuster in zorgwekkenden toestand verkeert. 'sGRAYENHAGE, 22 October. Tot burgemeester der gemeente Wouw is benoemd de heer Gh. A. Daverveldt. Aan den heer P. T. Bogaard is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kanlonregler te Grave. - De kapitein administrateur van klceding en wapening II. J. van Mau- rik, van het 4ereg. huzaren, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De scheepsklerk W. K. M. Haren, thans non-actief, is, op zijn ver zoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en benoemd tot 2cn luil.-kwar- tiermeester bij het leger in Ned. Indie. Door den minister van koloniën is G. P. L. Ifauët. gewezen kweeke- ling van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, en geëxamineerd 3de stuurman ter koopvaardijgesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederl. Indie, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernemenls-marine daar le lande. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Van de heer Cost Jordens is de mededeeling ingekomen dat hij zijn ontslag neemt en van den heer van Eysinga dat hij heeft opgehouden lid der kamer le zijn. In hare heden gehouden zitting heeft de kamer besloten lot toelating van den heer Büchner. De aanhangige wets-ontwerpen zullen morgen ten 1 ure in behandeling komen. In de heden gehouden openbare vergadering van de afdceling voor de geschillen van bestuur van den raad van state is 0. a. behandeld het beroep op den koning van J. Slot, le Leiden, van eene weigering van het gemeente bestuur aldaar, om vergunning lot oprigting eener slagterij in de Lange Paradijssteeg aldaar. De appel ant bestreed mondeling de afwijzende beschik king van het gemeente-bestuur, wees den raad van state op vroegere geheel tegenovergestelde beslissingen van burg. en weth. van Leiden en verzocht eene spoedige beslissing in deze te nemen. Het hoofdpunt, ter behandeling waarvan dc leden van den gemeente raad gisteren waren bijeengeroepen, was het voorstel lot oprigting eener nieuwe gasfabriek, het uitvloeisel van het vroeger besluit van den raad om de gasexploilatie in de residentie voor eigene rekening le nemen Volgens het voorstel van burg. en weth. in overeenstemming met de raadscommissie voor de zaken der gasverliichting en het rapport van de benoemde deskun digen, zou de nieuwe fabriek worden opgerigt aan de Sprank bij liet ka naal, dus ver buiten het centrum der gemeente en eene plaats verre verwij derd van de bestaande fabriek. Tot eene beslissing kwam het echter nog niet. De heer Mock formuleerde ten slotte een uitgebreid voorstel, waarvan de hooldstrekking is: overname en behoud der bestaande fabriek, verbete- tering barer werking door verruiming van de hoofdaderen van het btiizenhek en aanleg van een hulpfabriek in de onmiddellijke nabijheid van de bestaande en met deze onder een beheer gebragt. I11 de eerstvolgende zitting zal dit voorstel een hoofdpunt van bespreking uitmaken. Het grootste gedeelte der zitting werd echter ingenomen door de discussie over voorstellen tot verhooging van jaarwedden van verschillende gemeente ambtenaren, in verband met het begrootings-ontwerp voor 1873. Verschil lende categoriën van ambtenaren waren tol verhooging voorgedragen door burg. en weth. en, als in eene opwelling van mildheid. Schroomde de raad niet alleen niet al die vérhoogingen aan te nemenmaar deed zelfs uit eigen boezem voorstellen 0111 verschillende voorgedragen verhoogingen nog hooger op te voeren. Ofschoon die voorstellen werden aangenomen, geschiedde dit niet zonder protest van enkele zijden, met het oog op den min gunstigen financiëlen toestand. In deze zitting is ingekomen een schrijven van het hoofd-comilé voor de oprigting van een standbeeld ter nagedachtenis aan Thorbecke, nopens de plaatsing van dat monument, welk schrijven in handen is gesteld van burg. en weth. ten fine van praeadvies. Heden morgen had in de Parkstraat een treurig ongeluk plaats. Op hel balcon van den railwagen, die ten half 10 ure van het badhuis te Sche- veningen was vertrokken, stonden bij den koetsier twee personen; een hunner verloor door den wind zijn hoed. Deze willende krijgen, sprong hij, terwijl de wagen in volle vaart was, zonder den koetsier te waarschuwen van het balcon, zich vast houdende aan een ijzer, waardoor die persoon werd medegcsleept en onder den wagen geraakte, met het ongelukkig ge volg dat de wielen over de beide beenen gingen, die verbrijzeld Werden. De ongelukkige, van R. genaamd, is dadelijk bij den heer med. dr. H. J. Vink- huizen ingebragt, alwaar heui de noodigen heelkundige bijs'and verleend werd. Na voorloopig le zijn verbonden, is de lijder, die kok is in het logement de Toelast, naar hel gasthuis ter verpleging overgebragt. Men vreest voor zijn behoud. ENSELA IV ÏK. LONDEN 21 Oei ober. Dc lersche Even. Post deelt mede dat voor de vestiging der katholieke universiteit te Dublin reeds aanzienlijke sommen zijn geschonken. Lord Granard schreef er voor lOOO en lord Southwell voor C0U per jaar. F A IV U li 1.3 M. I11 een schrijven uit Parijs aan de Times leest men: Concessien van meer beteekenis dan die ten opzigte. der vlag, hoewel zij hem misschien minder gekost hebben, zijn van den prins van Bourbon verkregen; de alge- mcene strekking daarvan is thans bekend geworden, maar van de bijzon derheden is nog weinig te zeggen. De algemeene geest dezer concessien is echter van dien aard dat daarvan een groot verschil afhangt in de mate van ondersteuning welke het voorstel lot herstel van het koningschap in de nationale vi rgadcring ondervinden zal. In dc laatste uren is er eene aan merkelijke wijziging gekomen in hetgeen men waarschijnlijk en mogelijk acht. Terwijl men voor eenige dagen naauwelijks op eene meerderheid van een half dozijn stemmen durfde rekenen, verwacht men tegenwoordig eene

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2