BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Jttaandag W October .4673, 1147. BINNEN LANDSCHE BER1GTEN. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. LEIDEN, 18 October. De commissie voor het «gedenkteeken Kaiser" heeft heden goedgekeurd het door den beeldhouwer Fr Strackée, te Amsterdam, ontworpen model in gips, zijnde de meer dan levensgroote buste van den hoogleeraar F. Kai ser, ter halver lijf, voorgesteld in het professoraal gewaad. Aan dien beeldhouwer is de bewerking van de buste in marmer opgedragen. Zij zal over een jaar gereed zijn en, op een pedestal, geplaatst worden in de ves tibule van de Sterrewacht alhier. - Naar wij vernemen zal op 3 November aanstaande in de llollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen als spreekster optreden mejufvrouw Mina Kruseman, van Brussel; terwijl zich in het aangevangen leessaizoen aldaar later zullen doen hooren de heeren J. Kneppelhout, van Oosterbeek; F. llaverschmidl, van Schiedam; J. P. Ilasebroek, van Amster dam, en dr. H. J. A. M. Schaepman, van Rijsenburg. Woensdag aanst. zal alhier in de stads-gehoorzaal gehouden worden liet derde congres van bestuurders en voorstanders der vereenigingen voor volksvoordragten en volksvermaken. Zie de aankondiging daarvan onder de advertentien in dit blad. De onderwerpen die in dit congres zullen be sproken worden zijn van algemeen belang; zij toch betreffen de middelen die aangewend of nog kunnen aangewend worden om de volksbeschaving te bevorderen. Aan die bijeenkomst zullen dus ook hier velen hunne sym pathie schenken; de ondervinding toch heeft bewezen dat, wanneer het de zaak van de veredeling des volks betreft, ook in ons midden velen daarvoor gaarne moeite en tijd willen ten offer brengen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 92 tot 100 volwassen personen en 35 tot 41 kinderen. De provinciale commissie voor het lager onderwijs te 's Hage heeft gisteren geëxamineerd voor het Fransch 13 candidaten. Afgewezen werden 8, toegelaten 5, zijnde mejufvrouwen J. C. T. Hansen, E. II. G. van Hoog straten, M. F. der Kinderen, F. W. II. Koster en C. P. N. Jullien, -allen uit 'silage; 1 vrouwelijke eandidaat in hel teekenen werd afgewezen. Voor schoonschrift legde mejnfvrouw J. M. van Meel, uit 's Hage, voldoend examen af. Voor de acte van hoofdonderwijzeres werden 3 candidaten geëxamineerd die allen werden toegelaten. Het zijn; mejufvrouwen M. Ankersmit, uit Schiedam; G. L. M. van der Horst, uit Gorinchem, en M. van der Horst van Lil, uit Rotterdam. Bij kon. besluit van 16 October is een gedeelte der wet van 4 December 1872 toepasselijk verklaard op dysenterie, uit overweging dat in sommige provinciën des rijks onderscheidene gevallen van dysenterie zijn voorgeko men; dat die ziekte voor zeer besmettelijk wordt gehouden en zich epide misch over de provincie Limburg verbreid heeft. Z. M. de Koning heeft aan ieder der pensionaires, die zich thans op het Loo bevinden, een prachtig gouden horlogie vereerd, als blijk van V. Ms. hooge tevredenheid over de vorderingenin muziek en declamatie gemaakt. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht zijn als candidaten tot de heilige dienst toegelaten de hh. Beekman en A. A. Schouten. Volgens Caecilia heeft de heer W. Bargiel, muziekdirecteur te Rotter dam, ecne betrekking aangenomen bij de «Ilochscbnle lür Muslk" te Berlijn. Heden morgen ten 11 uur is op de nieuwe begraafplaats Jaffa te Delft het stoffelijk overschot vau Francina llendrina ten Boekei, weduwe van den gevierden tooneelkunstenaar Anton Peters, in allen eenvovd ter aarde besteld. Op dezelfde plaats rust ook het stoffelijk overschot van haren echtgenoot. Bij de geopende groeve schetste een der aanverwanten, dr. Wap, door wiens bemiddeling vrienden en bewonderaars des overleden kunstenaars zich de toekomst der kinderen hebben aangetrokkenhoe de overledene vrouw zich in alle omstandigheden des levens als eene voorbeeldige echtgenoote en moeder had doen kennen en drukte bij den ouderloozen kinderendie thans weenend om dit graf waren geschaard, op ernstige en gevoelvolle wijze op liet hart liet voorbeeld hunner ouders na te volgen. Ia de vorige week verwijderden zich twee huzaren uit het garnizoen te Haarlem, verkochten hunne kleedingslukken, en dwaalden in den om trek rond. liet geld was spoedig op en zij namen toen tot minder eerlijke handelingen hunne locvlugi om zich drank enz. te verschaffen; linnen van de bleekeen zilveren borologie en andere zaken werden gemist. De veld wachters waren ben dan ook spoedig op de hielen, zoodal een hunner eens drie uren in een sloot lot aan den hals in het water heeft gestaan. Ein delijk werden zij gevat en gevankelijk te Haarlem binnen gebragt. De provoost was vooreerst hun logies; den volgenden dag meldde zich een hunner ziek; oogenblikkelijk in het hospitaal gebragt, is hij aldaar overle den. De doorgestane vermoeijenissenkoude en geleden gebrek schijnen de aanleidende oorzaak van den dood te zijn geweest. Men meldt uit Frederiksoord: Dezelfde onbekende weldoener der maatschappij van weldadigheid, die haar, door tusschenkomst van jhr. mr. F li. W. Quarles van Ufford te 'sGravenhage in 1864 ƒ25000 schonk, om te strekken in mindering der bouwkosten van 6 boerderijen, en van 1867 tot 1871 successivelijk ƒ20000 geschonken heeft, begiftigde door dezelfde hand deze inrigling nu weder met ƒ8000, om daaruit te voldoen de jaar- ljjksche annuïteit, verschuldigd aan de Rotlerdamsche hypotheekbank voor Nederland. II. li. 11. prinses Marianne der Nederlanden, die meermalen de maatschappij van weldadigheid op vorstelijke wijze ondersteunde, heeft op nieuw blijk gegeven van hare ingenomenheid met die instellingdoor de bijdrage van 50 te verhoogen tot ƒ400 per jaar. -- Men meldL uil Leeuwarden: Donderdag avond hield de vereeniging voor volksbijeenkomsten alhier eene vergadering, ten einde hare belangen te hespreken. Onderscheidene punten, waaronder van huishoudclijken aard, kwamen op de agenda voor. Besloten werd niet alleen op den bcstaanden voet voort te gaan. maar zelfs om aan de vereeniging eenigc uitbreiding te geven. Zoo mogelijk zal daaraan ecne afdecling voor gymnastisch onderwijs worden toegevoegd. Voor de te Leiden op 22 dezer te houden algemeene vergadering in hel belang der volkszaak werden twee afgevaardigden benoemd. Be prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ62.50, 2e soort ƒ56.00per lA ton. Men meldt uit Venlo aan de N. R. Sedert jaren wordt er aan houdend, inzonderheid door den groothandel, geklaagd over de talrijke ontvreemdingengepleegd op de spoorwegendoch inzonderheid op den staatsspoorweg alhier, zoo zelfs, dal velen in den vreemde besloten hebben hunne goederen over Arnhem te verzenden. De bemocijingcn van onzen ijverigen en verdienstelijken commissaris van policie, den heer van der Grin ten, werden bij het onderzoek zoo al niet belemmerd, dan toch in allen gevalle niet ondersteund door beambten van de maatschappij. En geen wonder, het waren juist beambten zelve, die zich in het groot aan die dief stallen schuldig maakten. Genoemde commissaris liet zich echter niet ont moedigen en het mogt hem gelukken, sedert de maand Junij 11., drie van de beambten op diefstallen te betrappen. In den nacht van 11 op 12 dezer had hij op nieuw zwaar vermoeden op zekeren S., landingmeester, bij den spoorweg in dienst, wegens op nieuw geplecgden diefstal van 21 kilogram men boter en een groot pak manufacturen van nog al aanzienlijke waarde. Hij deed met andere policiebeambten, onder anderen met den wachtmeester der marechaussée, Klinger, in dien nacht eene huiszoeking bij genoemden S. aan huis, met het gunstig resultaat, dat al de ontvreemde voorwerpen aanwezig werden gevonden, in beslag genomen en hij zelf gearresteerd. In ecne correspondentie uit New-York, aan de/V. R. C., komt het vol gende voor: Ds. Cohen Stuart maakt zich den tijd van zijn verblijf alhier, buiten de werkzaamheden voor de Evang. alliantie, ten nutte, om Amerika te bestuderen, vooral in betrekking tot zijne landgenooten in deze streken. Zoo het hem mogelijk is zijn verblijf alhier te verlengenwil hij ook de westelijke staten, Michigan, Jowa, Wisconsin en Minnesota, waar de llol landsche emigranten zich meest als kolonisten vestigen, gaan bezoeken. Zondag II. nam hij de predikbeurt waar voor een talrijke schare Nederlan ders in een der gereformeerde kerken in Brooklyn. Hij neemt zich voor nog eene dienst in de Engelsche taal te New-York waar te nemen. Hij wendt pogingen aan om ecne llollandsche kerk te New-York of Brooklyn te stichten, daar thans de dienst in het Hollandsch in andere kerken wordt waargenomen. Hij wil ook beproeven ecne vereeniging van Nederlanders tot het verleenen van hulp aan Hollandsche landverhuizers naar hier op le rigtcn, met het oog op het feit dat door de directe stoomvaart-verbinding zij nu meer gezamenlijk hier aankomen, in tegenstelling met vroeger, toen zij over de verschillende indirecte lijnen, onder andere nationaliteiten ver spreid, arriveerden. 'SGRAVENHAGE, 18 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan H. N. C. baron van Tuyll van Scrooskerkenkolonel militie-commissaris in Zuidholland, te 'sGravenhage; aan M. Booghmans, te 'sGravenhage; aan P. J. Booghmans aldaar, en aan den officier van gezondheid lc kl. J. Baum, van het personeel van de ge neeskundige dienst der landmagt, tot het dragen der medaille voor niet- slrijdendcn, ter herinnering aan of bewezen diensten bij het verplegen van gewonden en zieken tijdens den Fransch-Duilschen oorlog van 187071. Tot notaris te Beetsterzwaag is benoemd de heer G. de Jong, cand.- notaris te Joure, en tot notaris te Gorredijk de heer Y. Gatsonides, cand.- notaris te Metslawier, Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be noemd: tot officier van gezondheid le kl. die der 2e kl. J. W. G. von Rö- mcr, en tot officier van gezondheid 2C kl. die der 3C kl. N. Rutgers. De hh. F. W. von Laer en W. B. Pearson zijn erkend en toegelaten als vice-consuls van Zweden en Noorwegen, respectivelijk te Soerabaya en Padang. Z. K. II. prins Hendrik verliet heden ochtend ongeveer 9% ure met een extra-trein van den Rijnspoorweg de residentie, ten einde zich naar Luxemburg te begeven. In eene plegtige zitting van den hoogen raad is heden de heer mr. J. Heemskerk Az. als raadsheer in dat collegie geinstalleerd. Tegenover het station van den Höllandschen ijzeren spoorweg alhier op eene strooks gronds nabij de ijzergieterij de Prins van Oranje, zal eer lang eene rij huizen verrijzen. Men is reeds begonnen met het uitgraven van den grond, waarop de woningen zullen worden gebouwd. Er is zelfs sprake van om daar ter plaatse een stations koffijhuis op le rigten. EC ST K 1, Ik X LONDEN. 17 October. De liberale dagbladen leggen bijzondere ingenomenheid aan den dag met het schrijven van den Duitschen keizer aan den Paus, en betuigen de sympathie van het protestantsche Engeland met Duilschland in den strijd tegen de aanmatigingen van Rome. De Times is van oordeel dat de stelling van Engeland tegenover Rome van soortgelijken aard is als die van ltnitsch- land; dat het Rome, hetwelk in üuitschland onrust en tweespalt slookt, hetzelfde Rome is, hetwelk zich in Engeland met alle soort van onrust stokers verbroedert; dat het Pausdom de gemeenschappelijke vijand is, welken alle mogendheden van Europa te bestrijden hebben. Op denzelfdcn toon spreken bet Daily News en de Daily Telegraph. De conservative dagbladen zjjn meer terughoudend en leggen minder sympathie voor Duilsch land aan den dag. FKANKRIJK. Het Jown. Off. maakt de besluiten bekend, waarbij 8 prefecten ver plaatst en een groot aantal onderprefecten benoemd worden. De op uilnoodiging van den heer Rouher belegde vergadering der Bo- naparlislische afgevaardigden werd Woensdag le Parijs gebonden. Daarin werden verschillende onderwerpen besproken, onder anderen hel denkbeeld om een uitgebreid pelilionement uit te lokken tegen de witte vlag en de daardoor gedekte beginselen van achteruitgang, alsmede de verlenging der aan den maarschalk Mac-Mahon verleende magt, welke door den heer Rou her krachtig ontraden werd. Een besluit werd echter niet genomen, doch afgesproken dal er den 30slcn October eene nieuwe bijeenkomst zou worden gehouden. De Temps berigt dal de mimsteraad onder voorzitterschap van maar schalk Mac Mahon den 16JeD is bijeengekomen om te beraadslagen over hel uitschrijven der verkiezingen van de nog vacante 12 plaatsen in dc kamer. Mac-Mahon gaf le kennen, dat z. i. al die verkiezingen tegelijk behoorden uitgeschreven te worden in dc maand November, b. v. in dc week van den 9dtn tot den maar die meening w erd niet-gedeeld door al dc ministers. Aan de Ind. Beige schrijft men: De opgewondenheid in sommige de partementen is bijzonder groot en wast steeds. In vele openbare plaatsen antwoordt men op dc kreten leve de koning! met leve de republiek! Dc toestand wordt wezenlijk ondragelijk. De wanordelijkheden, die op 21 September, bij bet houden der taptoe van het garnezoen, te Poitiers zijn voorgevallen, hebben tot hel in hechte nis nemen van 55 personen geleid, van welke echter 45 spoedig weder op vrije voelen zijn gesteld, Dc correctionele reglbank heeft thans uitspraak in de zaak der tien overige gedaan en zeven hunner veroordeeld tot gevan genisstraffen van drie dagen tot eene maand. Dc drie andere zijn vrijge sproken.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5