LEIDSCI1E COURANT. [875 N\ 2U ZATURDAG 18 OCTOBER. STADS-BERICIITEN. BINNEN LANDSGHE BKRIGTEN. De Courant verschynt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar* 3.^» franoo p.p.f 3.60/ met hei l er slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer f 2.50 's laars, buiten de expeditiekottenAfzonderlijke notmtiers der Courant zijn Verkrijgbaar voor 5 Cents, franco pp. 6 Cent*. De prijs der Advertenttën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Adverienticxi voor Duiuschland Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VÖGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën t® Hamburg J.ubenk Frankfort a. M. BerlijnLeipzig, Dresden Breslau, Keulen, StuttgartWeenent PraagBazel, ZurichSt. GallenGenève en Lausarm Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen betaling van 30 Cents, ver krijgbaar de Memorie van antwoord van Burgemeester en Wethouders op het algemeen Sectiën-Verslag omtrent de gemecnte-begrootlng voor 1874. LEIDEN, 17 October. De kweekschool voor zeevaart hier ter stede neemt voortdurend, wat aangaat het getal jongelingen, die daar eene opleiding genieten, in bloei toe. Dientengevolge hebben besltturderen dier inrigting zich genoodzaakl gezien, voor zoover de middelen der school dit toelaten, eene uitbreiding te geren aan de localen van het schoolgebouw aan de inrigting verbonden. Teregt mag bet gezegd wordendat de commissie van toezigt en beheer woekert met de beperkte middelen, die der kweekschool ten dienste staan, wanneer men de verbouwing nagaat, die daar thans heeft plaats gehad. Een rnim, doelmalig ingerigt gymnasliek-locaal, even als eene uiibreiding van de school en van het logies der kweekelingen, is tot stand gebragt. De resultaten van de llinke opleiding, die daar zoo menige verwaarloosde jongen geniet, kunnen de jaarboeken der inrigting in verblijdende mate aantoonen. En niet alleen het soort, dat anders op later leeftijd balieklui- vend de leuning van bruggen of den ingang van stations bevolkt, wordt daar lot nuttige, uitstekende matrozen en stuurlui Ier marine of koopvaardy gevormd, maar ook oudcrlooze knapen of jongens, wier aanleg den ronden moedigen zeeman verraadt en waarvan de ouders niet in slaat zijn hun de hoogst noodige opleiding te doen geven, vinden daar alles wat zij behoeven. Met ingenomenheid namen wij daarom kennis van de volgende zinsnede, voorkomende in de memorie van toelichting op de begrooting van marine voor 1874: «ook de kweekschool voor zeevaart te Leiden geeft reden lot tevredenheid en tot waardering van de aanhoudende zorgen, die door het bestuur aan den bloei dier inrigting worden besteed." Bij het prijsschieten van liet 3e balaillon van het 4f reg. infanterie op gisteren is de eerste prijs (eene maand verlof met behoud van soldij en eene gratificatie) behaald door den 17-jarigen infanterist J. M. Oldenburg, denzclfden die drie weken geleden bij het prijsschieten der normaal schietschool le 'sliage den eersten prijs (een zilveren cilinder-horologie) mogt wegdragen. Op jeugdigen leeftijd draagt hij dus den naam van scherpschutter met eerc. Gisterenmiddag is een man, bezig zijnde aan de Haarlemmerstraat met een kastje voor een huis op te haleu, doordien de ladder brak, met de hand In een ruit gevallen, waardoor hij eene verwonding bekwam: hij is door den heer chirurgijn Andreson heelkundig behandeld. - Men schrijft ons: Met eenige regenbuijen, die nu en dan, hoewel niet overvloedig vallen, komt de wind steeds uil het zuidwesten of westen. De dagen zijn tot maanden geklommen dat hij, met geringe uitzondering, uit die streek blijft waaijen en hieruit wil men de gevolgtrekking maken dat zoo in November de wind niet voor eenigen tijd onveranderlijk naar het noordoosten of oosten keert, de winter wel eens vroeg of Iaat zoo niet langdurig, dan geducht kon worden. Komt de winter niet op zijn tijd, liet voorjaar is dan doorgaans van dien aard, dat het veilig voor winter kan doorgaan, waarmede eer verloren dan gewonnen wordt. De maand October kenteekent zich intusschen heel wat gunstiger, dan die van het vorige jaar. De oogst is binnen, de weilanden leveren nog voldoende op voor het vee, dat onverstoord,, met eene zachte weersgesteldheid, graast en nog op verre na geen trek naar de stallen toont. Maar de vinkentijd is niet gunstig, want met oostenwind komen de vinken onder het net, waarvan men nu, soms geheele dagen, geen zwerm ziet. - Men schrijft ons uit Zoeterwoude: De buitenplaats Buitenzorg, onder Zoeterwoude, is eene der fraaist aangelegde plaatsen in den omtrek. Doorsneden met kronkelende vijvers, die zich hier en daar achter liet digte lommer verbergen, prijkende met groepen van zwaar, sierlijk geboomte, dat ongedwongen allerlei bevallige lijnen vormt, getuigt ook zij van tien smaak van Zocher, die zich in 1858 met den aanleg belastte Zocher, een Haarlemmer, toonendc hoezeer hij het kleingeestige verachtte, herschiep de zoogenaamde bolwerken te Haar lem voor verscheidene jaren in zulk een ongekunsteld, schoon geheel, dat zijn daardoor verworven naam thans nog met lol genoemd woidt. De buiten plaats Buitenzorg wordt verkocht. Het is te hopen dat zij in het bezit zal komen van iemand, die, het natuurschoon beminnende, geen verandering, geen ylheid in den aanleg zal brengen door het kappen van hoornen of het opvolgen van plannen in meer modernen trant. Buitenzorg ligt daar aan den straatweg zoo bekoorlijk als schier gewenscht kan worden. Tevergeefs is onlangs voor die plaats met weiland en eenige andere aanhoorigheden, te zamen bijna 13 hectaren groot, ƒ76000 geboden. Men meldt ons uit Warmond: Aangezien de^hecr A. D. C Clarion, president-kerkvoogd bij de Ned. herv. gemeente alhier, benoemd is tot se cretaris der gemeente Velsen, is gisteren tot kerkvoogd gekozen de heer L. J. Bredenbag, met 47 van de uilgebragte stemmen, en, ten gevolge van het bedanken van den heer mr. A. Nedcrburgh, is tot notabel in diens plaats gekozen de heer A. J. Schoueveld, met 45 van de uilgebragte stemmen- Gedurende den 4eo nationalcn schietwedstrijd te Waalsdorp zal er ook een wedstrijd worden gegeven op twee vrije banen, waaraan iedereen zal kunnen deelnemen. De acte-examens voor vrouwelijke candidaten, voor de prov. commissie te 'sliage, zijn gisteren aangevangen. De 3 candidaten, die zich voor het examen in de gymnastiek hadden aangemeld, zijn allen afgewezen. Voor de acte als onderwijzeres in de Hoogduitsche taal werden 7 candi daten, allen met gunstigen uitslag, geëxamineerd, te weten: mejufvrouwen 11. N. Guichard, J. van Weleveld, J. C. L. Koster, V. F. Reinhardt, allen uit 'sliage, J. F. Kramers, uit Veur, G. M. J. Schlatroann, uit Rotterdam, en J. E. Trcub, uil Voorscholen. Voor de handwerken zijn afgenomen 17 examens; 1 candidaat trok Zich terug, 1 werd afgewezen en 15 werden toegelaten: mejufvrouwen E. G, Alers, M. F. Bernhard, C. G. Guichard, P. J. de Man (alleen voor nul), J. Muns. C. A. Neumann, L. A. F. Regenbogen, A. M. Sartor, allen uit 's Hage, M. J. A. van Alplien, uit Voorburg, G. P. van Deinse, uit Naaldwijk (alleen voor smaak), E. C. Hoefman, H. C. van Lokhorst (alleen voor smaak), S. Rovers, allen uit Schiedam, A. M. de Vletter, uit 'sGravesande, en T. Vallingc. uit Dordrecht. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in het volgende jaar eenige jongelingen na afgelegd examen als scheeps klerk zullen kunnen worden aangesteld. De jongelingen, die tot dit examen, hetwelk in de maand Augustus of September zal plaats hebben, wenschcn te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, en op I Januarij 1874 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch hun 18jaar nog niet zijn ingetreden; alzoo komen alleen zij in aanmerking, die geboren zijn in de jaren 1857 of 1858, Het Maconick Weekblad is voornemens onder vrijmetselaars op le riglen ecu verbond tot ondersleuning vjfti minvermogende onderwijzers, den naam dragende van //Minimumshond". Men wcnscht het verbond over het gansclie vaderland uit te strekken, en het deelgenootschap open te stellen a ƒ1 minstens den persoon, terwijl de gelden in de maand December zullen worden verdeeld onder de minst bedeelde en meest in armoede verkecrende onderwijzers. In het Weekbl. v. h. llrgt wordt een vonnis medegedeeld, op 12 Sept. ('oor de regtbank te Heerenveen gewezen en waarbij is uitgemaakt, dat een nommerverwisselaar, die, tijdens zijn dienst voor een ander, zelf dienst- pliglig wordt, zoodat de persoon, wien hij verving, een ander in zijn plaats moest stellen, niet geregtigd is de uitbetaling te vorderen van hetgeen hem voor het ruilen der nommers is toegezegd. De regtbank besliste, dat «het wezen der overeenkomst van nommerverwisscling bestaat niet in liet bloote verwisselen der nommers. maar in het waarnemen van de dienst door den nommerverwisselaar, waartoe de loteling, die hem stelde, verpligt was." Bij de Ned. hervormde gemeente te Nijmegen is tot predikant beroepen d'. F. W. Smits, pred. te Enschede, en tot predikant bij de Evang. Ltilher- sche gemeente aldaar, d». L. Garschagen, pred. te Siegburg bij Bonn. Tc Amsterdam is in eene vergadering van sigaren-fabrikanten met hunne werklieden tot stand gekomen de vereeniging Eendracht, wier doel is: door onderling verkeer van patroons en werklieden, beoefenaars van het

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1