ming gebragt, werd aangenomen met !4 tegen 4 stemmen, zoodat liet voor stel tot verliooging van den prijs van liet gas is verworpen. Naar wij vernemen heeft het bestuur der vereeniging voor Christelijke belangen alhier het voornemen, om gedurende de wintermaanden, in de Zaal Noordeinde, eenige lezingen te laten houden op godsdienstig gebied naar de behoeften des tijds, en zal de eerste dier spreekbeurten op hel laatst dezer maand vervuld worden door d*. E. C. Segers, predikant alhier. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's llage zijn gis teren met gunsligen uitslag geëxamineerd 2 candidaten voor landbouwkunde, t, w. de heeren: \V. K. van Driel, uit 's llage, en D. Sluiter, uit Leiden. Voor de acte in liet teekenen zijn 4 candidaten geëxamineerd, waarvan 2 zjjn afgewezen en 2 toegelaten, t. w. de heeren 11. van Dalen, uit Schiedam, en W. de Bruynuit Gouda. Van de 9 adspiranten voor de acte in de Eransche taal zijn 7 afgewezen en 2 toegelaten, t. w. de heeren K. Van Bellen, uit Spijkcnisseen R. J. Korlmulder uit Rotterdam. Door de examen-commissie te Amsterdam is tot arts bevorderd de lieer M. E. Mulder, tned. doctorandus, geb. te lloogczand. Behalve de opgaven van de bewegingen der schepen, die onder dag- tcckening van den 15de° Augustus jl. uit Batavia zijn ontvangen, ontving het departement van marine ook kennis van de aankomst in de Atchinesche wateren van de schroefsloomschepcn Bommelerwaardliandn en A•>,boina, respectivelijk onder bevel van de luilt. ter zee Is" klasse J. 11. Haakman, C. E. T. van Woeldcren en jhr. A. F. Meijer. -- Door de Roltcrdamschc bank, R. Mees en Zoonen, de commanditaire bankverecniging Rensburg en van Witscn, de Roltcrdamschc handelsvcreeni- ging, te Rotterdam, Wertheim en Gompertz, Jos. Cahen, S. Raphael en C"., Becker en Fuld, Lippmann, Rosenthal en C0,, te Amsterdam. Otto de Kat en Zoon, te Dordrecht, C. de Gijselaar en C".te Gorinchcm, E. C. Engel- berls en C°., commanditaire vennootschap Lens en Bergsma, te Arnhem, Scheurleer en Zoonen. Keurenaer en C te 'sGravenhagc, Overijsselsche bank, te Zwolle, Friesche bank vereeniging. te Leeuwarden, A. 11. G. Fok ker, te Middelburg, is, aangezien bet Nederlandsche spoorwegnet, niette genstaande den aanleg van staatsspoorwegen en den bouw van verscheidene parlieu'iere spoorwegen, nog verschillende leemten heeft, die aangevuld m >etcn worden, aan den minister van binnenlandsche zaken concessie aan gevraagd voor den aanleg en de exploitatie der volgende spoorwegen, als: 1°. Van hel station Dordrecht der staatsspoorwegen met een brug over de Merwedc, digt bij de ruïne van het slot te Mcrwedc, langs Sliedrecht enz. naar Gorinchcm, Tiel en Eist, aldaar aansluitende op den vastgestelden spoorweg van Arnhem naar Nijmegen. 2°. Van Gorkum over Leerdam naar het staatsspoorweg-station Kuilenburg, en van den staatsspoorweg benoorden de brug over de Lek naar Amersfoort, aansluitende aan den centraalspoorweg. 3*. Van hel staatsspoorweg-station Meppcl over Ommen naar Almelo, aldaar sluitende aan de bestaande baan, en van Ommen naar Zwolle, aan sluitende in het bestaande station. Zij vragen deze concessie, in de vooronderstelling dat de aansluiting der staatsspoorwegen van de nieuwe Schans naar Ihrhove binnen 6 jaren in exploitatie worde gebracht, dat aan hen het medegebruik worde toegestaan op het gedeelte staatsspoorweg, gelegen tusschen liet station Kuilenburg en den Noorder-Lekdijken dat de aansluitingen op de staatsspoorwegen te Dordrecht, Eist, Kuilenburg, Zwolle, Meppel en Hengelo in billijkheid geregeld worden. Als ondersteuning van den staat, vragen zij een subsidie over iO jaren, van gemiddeld 3 pCt. per jaar, van het kapitaal, dal tot aanleg en exploi- talie van de aangevraagde ljjnen, volgens de daarvan in te dienen begroo tingen. wordt noodig geacht. Verder zijn de aanvragers bereiddie detail-wijzigingen in de door hen ontworpen lijnen te brengen, die in het algemeen belang wenschelijk mog- tcn voorkomen. Ook zijn zij bereid cp dergelijke grondslagen van onder steuning, indien door den minister nog andere lijnen in 's Lands belang noodig geacht mogten worden, die meerdere lijnen in de concessie op te nemen en te laten onderzoeken, mits die lijnen geschikt zijn tot eene eigene exploitatie, of met beslaande spoorweg-maatschappijen, op billijke voorwaarden, over de exploitatie kunne worden overeengekomen. De hh. Bredius en van der Made hebben tevens den minister kennis ge geven dat zij. in overleg met bovengenoemde concessie-aanvragers, tot het besluit gekomen zijn ten hunnen behoeve af te zien van de aanvrage om concessie voor den ontworpen spoorweg Dordrecht— Papendrecht— Gorin- cliem—Tiel -Eist. Het plan om aan Z. M. den koning op den aanstaanden gedenkdag zijner troonsbestrijding door de kinderen in ons land een geschenk te doen aanbieden is, naar men ons mededeelt, uitgegaan van den heer M. L. Seybel, te Asperen, bij Leerdam, denzelfden die in 1870 bet denkbeeld heeft geopperd, dat ook ten uitvoer is gebracht, om aan 11. Ié. II. prinses Marie bij haar huwelijk met den prins von Wied een geschenk (prachlbijbel met toebehooren) te geven. De heer S. heeft daartoe tot 20 hoofdonderwijzers en 10 hoofdonderwijzeressen de nitnoodiging gerigtals leden eener commissie van voorbereiding en uilvoering op te treden. Hij geeft in zijne circulaire te kennen, dat «de commissie moet bestaan uit ledematen van de verschillende geloofsbelijdenissen in Nederland, en dat zoowel de bijzondere als de open bare school in haar moet vertegenwoordigd zijn", daar het doel der zaak is «den band van liefde, eendragt en verbroedering tusschen vorst en volk te versterken." Het plan, door den ontwerper aan het oordcel der com missie onderworpen, bestaat in het volgende: een album in 2 deelen, e'e'n voor jongens en een voor meisjes, met een titel, ontworpen en onderleekend door al de leden der commissie; het zenden van inteekenlijsten aan de hoof den der scholen (alleen kinderen kunnen bijdragen en wel van 1—25 cent), en van brieven aan onderwijzers in Ned. Indië en aan de redactiën van bladen; verzoek aan aulorileilciten, om op den gedenkdag een algemeen kinderfeest le houden en aan eik kind een «beschrijving van dien dag" met een plaat van het geschenk aan te bicden; uitschrijven van prijsvragen: 1°, voor het beste, onparlijdigste kinderwerkje, voor dien dag geschikt; 2». voor het beste plan cn teckening van een geschenk aan den koning. 3°. voor de beste feestliederen; aanbieding van het geschenk door 200 jongens cn 100 meisjes, die toepasselijke liederen zullen zingen; eindelijk het uit geven van een lijst van al de scholen en onderwijzers, met het bedrag door ieder opgezonden. (Ilbl.) Bestuurders der kweekschool voor onderwijzeressen, gevestigd le Arn hem, hebben zich met een verzoekschrift gewend tot den minister van bin nenlandsche zakenter verkrijging van een verhoogd rijks-subsidie ten behoeve dier school. Zij hebben een afschrift van dat adres aan de tweede kamer aangeboden met eerbiedig verzoek, dat het der kamer behagen moge de be langen dier kweekschool bjj de hooge regering te bevorderen. Aan het station van den Rijnspoorweg te Gouda bevond zich Dingsdag middag een in beschonken toestand verkcerend persoon, die, toen een trein zich in beweging stelde, een spade voor de locomotief op de rails wierp, welke spade aan stukken werd gereden zonder eenig onheil te veroorzaken. De beschonken dader is naar het politie-bureau overgebragt, waar men hem zijn roes liet uitslapen en van het gebeurde proces verbaal opmaakte. Te Rotterdam, bij den in aanbouw zijnden watertoren voor de drink- 'waterleiding, is gisteren, terwijl men op eene stelling van het dak bezig was met het behandelen van een ijzeren koker, wegende p. m. 300 kilo gram. een legger gebroken en ten gevolge daarvan is het stuk ijzer met onderscheiden werklieden binnenwaarts het gebouw op den zolder gevallen. Twee werklieden werden zwaar en drie ligt gekwetst. Omtrent de le Groningen tehuis behoorende kof-tjalk Geertruida, kapt. Alberts, bij Jersölt (tusschen Colbcrg en Dantzig) gestrand, deelt de chef van het station aldaar het volgende mede: Des avonds van den 2dcn, te 8 uur, werd mij berigt, dat mijl van hier een schip was gestrand. Dadelijk werden manschappen en paarden gereti reerd en bij de komst op de strandingplaats zag ik, dat een kof ongeveer op 100 meter van het land geworpen was cn in zeer gevaarlijken toestand verkeerde, daar de hooggaande golven voortdurend daarover heen braken. De eerste raket wierp de lijn achter het schip, de tweede was een treffer, maar de lijn gleed, daar de boegspriet reeds verloren was gegaan, in het water. De derde raket bragt de werplijn in het bereik der manschap en nu werden het rol- en reddingstouw regelregt aan boord gehaald en beves tigd. Twee man werden aan land gebragt en deelden mij mede, dat de kapitein, zijne vrouw en vier kinderen, van welke de jongste eerst vier maanden oudzich nog op het wrak bevonden en dal de vrouw in haren angst zich en hare kinderen niet aan de reddingskorf durfde toevertrouwen. In allerijl werd nu een visschersboot gehaald, door mij en andere vrijwil ligers bezet, en door het roltouw naar het verongelukte schip getrokken, Het was een moeijelijk werk, maar onze pogingen werden bekroond; wjj hadden de vreugde den kapitein, zjjne vrouw en de vier kinderen gelukkig aan land te brengen. 'sGRAVENHAGE16 October. Z. M. heeft vergunning verleend: aan den heer dr. J. G. Mezger, arts te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van kommandeur 2' kl. der orde van St. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen ge schonken aan den heer J. B. Maxwils, voorzitter van de kamer van koop handel te 's llage, tol het dragen der versierselen van ridder der Christus- orde, hem door den koning van Portugal geschonken; aan de officieren van gezondheid 2' kl. G. A. J. Baurn en II. T. A. Giesbers, van het personeel der geneeskundige dienst der landmagt, tot het dragen van de Duitsche medaille voor niet-slrijdenden, ingesteld ter belooning van vrijwillig bewe zen diensten bij hel verzorgen van gewonden en zieken tijdens den Fransch- Duitschen oorlog van 1870-71; cn aan den mineur 2kl. G. Zimmerman, tot het dragen der Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico. Aan den heer mr. Y. Fockema is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregtcr te Dokkum. Z. K. II. prins Hendrik zal morgen een bezoek brengen aan den graf kelder te Delft. De notaris-klerk uit Rotterdam is heden door het provinciaal geregts- hof aan het hem ten laste gelegde, misbruik maken van vertrouwen en ver duistering van gelden, schuldig verklaard cn veroordeeld tot gevangenisstraf van 4 jaren en betaling van ééne geldboete van ƒ12.50 en zes geldboeten van ƒ50 ol subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen voor eerstgenoemde en van 14 dagen voor laatstgemelde boeten. De jeugdige leeftijd werd doorliet hof als verzachtende omstandigheid aangenomen. In den ouderdom van ruim 80 jaren is op den huize Wiltenburg, onder Wassenaar, overleden de lieer C. Schiffer van Bleiswijk. Na eerst het land te hebben gediend tegen den builenlandschcn vjjand, waarvoor het zilveren kruis zijn borst sierde, maakte hij zich nuttig in menigen werk kring, o. a. als president van de Vereeniging «het Zilveren Kruis" en als voorzitter van de Haagsche afdeeling der Hollandsche maatschappij van landbouwDe overledene had ook eenigen tijd zitting in de tweede kamer der staten-generaal. ïmiTEiNLAiNDSClIE BEKIGTliiN. SI G E L A IV D. LONDEN. 15 October. Te Dublin zijn de zittingen geopend eener algemeene conferentie van bisschoppenom middelen te beramen tot oprigling eener eigene universiteit door middel van vrijwillige bijdragen. Berigten uit West-Indië melden dat het stoomschip Mole den 19?"

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2