COURANT. 1875. Y. 215. VRIJDAG 17 OCTOBER. ST A DS-BERICHT EN. Stempeling* van de Weegwerktmgen. BINNEN LANDSCIIE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prij3 der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het terslag der Handelingen van de?i Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 s jaars, buiten de exp e di tie kost enAfzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertenttén is van 1 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Affvertentiën voor OmtschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Ad verte ntfëu td Mamlmrg Lubsck Frankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden BreslauKeulen, StuttgartWeenen, PraagBazel, Zurich, SU Gallen Genève en Lausanne, Bij deze Courant wordt verzonden N'9. 44 (blad 54) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van art. 1 der Wet van 31 December 1872 Staatsblad n°. 1G0), bepalende dat de weegwerktuigen, lot op 31 December 1873 in gebruik, van den ijk zijn vrijgesteld lot 1 Janna rij 1880; herinneren bii deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting om. overeenkomstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4 September 1873 Staatsblad 11°. 127) die weegwerktuigen van een bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheeken wel: voor alle weegwerktuigen,, voor wijk IV, op den 17dcn en 21s,cn October, van des morgens 9 lot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en moeielijkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerk- tuigen niet in tijds van het voorgeschreven merk te doen voorzien. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Rurgemeester. Leiden, 26 September 1873. E. KAST, Secretaris. LEIDEN, 16 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn ingekomen: ecne missive van de hh. Liernur en de Bruyn Kops, houdende aanprijzing van de verdere toepassing van hun stelsel ten opzigte der faecalièn: een adres van de Leidsche Bouwvereeniginghoudende verzoek tot afstand van het plein op de Oude Vest naast het voormalige Nosocomium academicum; een adres van de leden der vereeniging //Bouwkunst en Vriendschap" alhier, houdende nadere aanbeveling van het reeds vroeger ontworpen plan tot demping der Binnciivestgracht aan hel Plantsoen, ten einde bouwterrein te verkrijgen; een adres van den heer G. A. Bretrleuxhoudende verzoek om ontslag als leeraar in het Fransch aan de gemeente-instellingen voor liooger en middelbaar onderwijs; en een schrijven van de plaatselijke com missie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs, houdende na dere aanbeveling van haar voorstel tot het aanstellen van nog drie leeraren voor de levende talen. De voorzitter deelde mede dat berigt was ingekomen van de gemeente- commissie van het Ned. herv. kerkgenootschap, houdende kennisgeving dat zij de klok en liet blokkenhuis der llooglandsche kerk aanvaart, onder de door den raad gestelde voorwaarden. Ingevolge hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan F. C. Corbach, als hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid onderwijs 2' kl. voor jongens, en aan W. Brouwer, als hulponderwijzer aan de open bare schooi n". 1 voor minvermogenden. Ook werd, op zijn verzoekeervol" ontslag verleend aan dr. E. Verwijs, als lid der plaatselijke schoolcom missie, onder dankbetuiging voor de in die betrekking- bewezen diensten. Vervolgens werden goedgekeurd de begrootingen voor 1874 van de gesubsi dieerde en de niet-gesubsidieerde instellingen van weldadigheiden die van het werkhuis. Eene voordragl lol afstand van grond aan het rijk ten behoeve tan de oprigting cener infirmerie werd goedgekeurd, liet verzoek van de firma wed. van llaansbergen en Dulilh, om een pelroleum-magazijn te mogen oprigicn op liet zoogenaamd Raamland huilen de voormalige Mare-pooi't, naast hel aldaar bestaande magazijn, werd toegestaan. Een voorstel van den heer du Rieu om daarbij aan de adressante de verpligting op te leggen om eene afzonderlijke brug te doen makentot liet verkrijgen van toegang lot het af te staan terrein, vond geen ondersteuning en werd dus niet in stemming gebragt. Bij de behandeling eener voordragl tot wijziging van de onlangs door den raad vastgestelde algemeene policie-verordeningnaar aanleiding van de daarop door gedep. slaten gemaakte bedenkingen, trad de heer Buys in eenige beschouwingen over de bepaling van art. 179, waarbij het verkoopen en bewaren van ongezuiverde petroleum wordt verboden. Volgens dat lid zou de raad op den duur zijn standpunt in deze moeijelijk tegen gedep. stalen kunnen handhaven. De algemeene weigever toch had de beslissing over het oprigten van de bewaarplaatsen opgedragen aan burg. en welh. De raad kon dus het verkoopen van eene zekere soort van pelroletim niet verbieden en geen inbreuk maken op de competentie van burg. en welh. Hij gelooide dat men beter zou doen ook in deze aan gedep. staten toe le geven. De voorzitter merkte hierop aan dat reeds vroeger eene dergelijke bepaling door t'cn raad was vastgesteld, en dat gedep. stalen zich toen daarbij hadden nedergelegd. De heer Buys wilde de wenschelijkheid der bepaling daarlaten, maar wees er op dat thans de aandacht van gedep. stalen op de zaak was gevallen. De heer van Onleren was van gevoelen dat de algemeene wetgever meer het oog had op bewaarplaatsen. Men kon toch wel het verkoopen van ongezuiverde petroleum verbieden, even als den verkoop van kruid, vuurwerk enz. De heer Goudsmit toonde de moeije- lijkheid aan, verbonden aan het verbod. Wanneer men petroleum, die elders opgeslagen was, aan een ander overdeed, dan had er immers reeds verkoop plaats. Nadat nog enkele leden het woord hadden gevoerd, werden de verschillende voorgestelde wijzigingen in omvraag gebragt en goedgekeurd, met uitzondering alleen die betreffende art. 179. Het voorstel van de com missie voor de strafverordeningen //om aan gedep. staten te kennen te geven dat de raad vooralsnog bezwaar meent te moeten maken om tot wijziging van art. 179 over te gaan", werd verworpen met 15 tegen 3 stemmen. Voorts was aan de orde de voordragt tot verhooging van den prijs van het gas, in de zilting van 18 September jl. aangehouden, ten einde meer gedetailleerde opgaven te ontvangen omtrent de raming van de inkomsten en uitgaven der fabriek over 1873 cn 1874. Door hl), commissarissen der gasfabriek waren daarop de noodige slaten ingediend, en in een bijgevoegd rapport de eindcijfers zamengetrokken, om de juistheid aan te toonen van hunne vroeger gedane opgaven. Aan het slot van dat rapport verklaart de meerderheid van hh. commissarissen echter dat zij, in weerwil van de meer ongunsiige uitkomsten dan vroeger, bezwaar heeft tot verliooging van den prijs van liet gas over te gaan, omdat zij weet dat daardoor het debiet zal verminderen en dus ook het met de verliooging van den prijs beoogde doel zal (alen. Burgemeester en Wethouders vereenigen zieh met het gevoelen der minderheid van hh. commissarissen, en stellen op nieuw voor den prijs van liet gas met I November te verhoogen met 50 cents per duizend kubieke voeten. De commissie van financiën blijft volharden in haar ongunstig oor dcel over deze voordragt. Hare meerderheid is van meening dat nog niet bewezen is dat de prijsverhooging te reglvaanUgen is door wezenlijken nood; de prijsverhooging toch strekt niet om een wezenlijk verlies te dekke», maar enkel om le zorgen dal de winst in de toekomst behouden; blijft. Ook meent zij dat de cokes meer zullen opbrengen dan door commissarissen is geraamd. De commissie adviseert dus de voordragt niet aan te nemen; voorts de begrooting voor 1873 onveranderd te laten en op die van 1874 de winst der gasfabriek uit te trekken op 18 a 20 duizend gulden of meer. Het overblijvend verschil te vinden door verhooging van het belastingcijfer, De heer de Fremery verdedigde het voorstel tot verhooging van den prijs. Eene particuliere onderneming zou tot geen minder prijs kunnen leveren. Vermindering van debiet vreesde hij niet;" eenige kleine gasverbruikers, mis schien een 100-tal, zouden welligt eene andere wijze van verlichting kie zen, maar dat zou slechts van gcringen invloed zijn. Vroeger was tocli ook ƒ4 betaald, zoodat hij niet geloofde dat het gebruik zou verminderen. Voorts maakte deze spreker nog een paar aanmerkingen op het rapport van de commissie van financiën, die door den heer Buys werden wederlegd. De heer Le Poolc verklaarde zich tegen de verhooging. Volgens dien spre ker was er nog lot Julij gestookt met kolen in liet vorige jaar aangekocht en volgens bevoegde beoordeelaars in Engeland was het te vervrachten dat de hooge sieenkolenprijzen geen stand zouden houden. Deze spreker ei» de heer Dercksen wezen voorts nog op het feitelijke monopolie dal de gasfa briek alhier geniet. De conclusie van hel rapport der commissie van financiën, daarop in stem-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1