PER TELEGRAAF. lenwerdenzijn de radicale eandidaten met eene groote meerderheid ver kozen, respeclivelijk mei 70GC9, 5988G, 39872 en 79825 van de 100,000, 841)00, 68000 en 80000 uitgebragle geldige stemmen. In het eerstgenoemde departement werd de voormalige minister van builenlandsche zaken van den lieer Thiers, de heer de Rémusat, welke in liet voorjaar te Parijs voor den heer liarodet het onderspit dolf, verkozen. De Assembl. nat. zegt: "Tegen de helft dezer week wordt het ant woord tegemoet gezien hetwelk dc graaf van Ckambord geven zal op de mededeelingenwaarbij hem kennis gegeven is van de voorwaarden, waarop 1,(1 mogelijk zou zijn het koningschap dcor dc conservative meerderheid le doen herstellen. In den avond van den 17<ien zal de commissie uit de bureaus, der fractien van de meerderheid eene bijeenkomst houden, waarin bet antwoord van den graaf van Chambord in overweging zal worden genomen." De Frangais merkt hierop aan: "Wij kunnen er niet voor instaan dat dit geheel en al juist is. Wij welen alleen dat werkelijk tus sen den lG'ion en den 20ttn bepaalde besluiten zullen genomen worden." In de Revue politique doet de lieer de Pressensé een ernstig beroep op zij" protestantsche collega's, om toch niet mede te doen aan de fusie, wier overwinning slechts een triomf van het ultramontanisme zijn zou. IPANJE. Uit Carthagena zijn meer uitvoerige berigten ontvangen omtrent het de hoogte dier stad gehouden zeegevecht tusschen de drie gepantserde fregatten der opstandelingen en het eskader van den admiraal Lobo. liet eskader, uit de Almansa, Fiitoria en drie andere fregatten bestaande, was den 10"» voor Carthagena aangekomen, en in eene terstond door de Junta gehouden vergadering werd met meerderheid van stemmen lot het gevecht besloten; de minderheid daarentegen verklaarde zich voor de overgave, allen wederstand hopeloos achtende, doch werd overstemd door de in Junta zitting hebbende voormalige officieren, welke gedeserteerd waren tijdens den Car- listiselien oorlog. De dag ging verder voorbij met toebereidselen tot de ver dediging, er werd besloten dat de generaal Contreras met ecnige leden der Junta aan boord van de Numancia het gevecht zou bijwonen, en aan dc bevelhebbers van de vreemde oorlogschepen werd de waarschuwing gerigt zij zich builen het bereik der batterijen en forten zouden hebben te begeven. Eenigc leden van de minderheid der Junta maakten van de alge- mcene drukte gebruik om de stad te verlaten. Den li"0 liepen dc drie fregatten der opstandelingen de haven uit en geraakten weldra, in het gezigt van Porman, met het eskader slaags. Het gevecht duurde twee uren en eindigde met den terugkeer der fregatten naar Carthagenawelke uitslag vooral te wijten was aan de onbekwame leiding, daar de schepen niet ge meenschappelijk handelden en elkander in het gevecht niet ondersteunden. nSJITSCiï I-AA" Van hel laatst van Mei af tot het begin van October zijn in Pruissen 33125 personen door de cholera aangetast, waarvan 1G585 zijn overleden, te ziekte is thans bijna geheel geweken. Dc 1T'èser-Zeit. deelt het volgende mede betreffende het behandelde ter algemecne vergadering der aandeelhouders van de Emdener haringvis- schcrij. Het maatschappelijk kapitaal bestaal uit 100,000 tb. in aandeden iler eerste uitgifte en een gelijk bedrag in aandeden tweede uitgifte, waar van tot lieden slechts de helft is geplaatst. Ten einde de maatschappij in slaat te stellen grooler uitbreiding te geen aan haar materieel, is aan den raad van toezigt de magliging verleend om een leening te sluiten, groot 25 a 30 duizend tl).,. ingeval de nog aanwezige aandeden, ter nominale waarde van ongeveer 50000 thai., niet spoedig genoeg geplaatst worden. Het plan beslaat, om uil die gelden, bij de reeds aanwezige G loggers, nog dergelijke nieuwe bodems te doen bouwen, benevens 2 pakhuizen, een fonwslagcrij en een loods voor een kuiperij. Men hoopt die nieuwe vaartui gen zoo spoedig le kunnen doen timmeren, dat zij met het begin van liet eerstvolgende saizoen in de vaart kunnen gebragt worden, liet etablisse ment, ingerigt voor dc dienst met J5 loggers, gelegen aan het uiteinde der havenen de houtwerf aan het andere einde der haven zijn bijna gereed. Dc spoorweg, aangelegd tusschen de beide pakhuizen, is thans in zooverre gereeddat deze per rail met het spoorwegnet zijn verbonden en deverzen- iing thans reeds zonder overlading regtsireeks uit de pakhuizen kan geschieden. PARIJS, 14 October. Bazaine verzekert, dat zijne positie nimmer duidelijk is aangewezen, llij ontkent ooit kennis te hebben gekregen van twee tele grammen waarin Mac Mahon en de Failly hem instructies vroegen. Deze stukken en andere depêches van Mac Mahon aan Bazaine zijn overgelegd. Bij het verhoor bleek, dat Bazaine gebrekkig was ingelicht omtrent den uitslag van den strijd op den 18UcD. Hij zelf gaf onnaauwkeurige mededee lingen. Bazaine las eene depêche van den Russischen gezant te Konslanli- 1 voor. welke hem toen werd medegedeeld, cu de verzekering behelsde, dat de Pruissen in geen geval naar Parijs zouden marcheren. VERSAILLES, 14 October. In hel verhoor van heden heeft Bazaine be seffende de zending van den kommandant Magnan bevestigd, dat deze te Melz had moeten terugkccren, na aan den keizer de noodige inlichtingen verschaft te hebben. Waarom Magnan niet terugkeerde, kan Bazaine niet verklaren. Gevraagd zijnde om opheldering ten aanzien van het tegenstrij dige der mededeelingen van generaal Soleille en van hem zelf, betreHende de ammunitie, verklaarde Bazaine zich die zaak niet voldoende te kunnen herinneren. BERLIJN, 14 October. Het gerucht, dat de regering voornemens zou wezen om den ouden rijksdag nogmaals bijeen te roepenwordt door de Noiddeutsche Alig. Ztg. geheel ongegrond verklaard. Een der katholieke comités te Brussel heeft aan aartsbisschop Ledochowski een adres toegezonden, waarbij hem, in geval van verbanning, eene wijk plaats in genoemde stad wordt aangeboden. PARIJS, 15 October De Siècle en de Republ. franc melden thans de definitive verkiezing van Germain Casse, den republikeinschen candidaat, lot afgevaardigde voor Guadeloupe. PARIJS, 14 October. De afgevaardigden, die den graaf van Chambord te Salzburg hebben bezocht, worden morgen of Donderdag terug verwacht en zullen het antwoord van den graaf Zalurdag aan de bureaux der regter- zijde mededeelen. Volgens een gerucht, dat veel geloof vindt, weigert de graaf zich tol iets te verbinden, of ecnige opheldering te geven, voor dat hij als koning erkend is. NEW-YORK, 14 October. In de financiële kringen heèrscht nog groote onzekerheid. De stormen, die in Augustus jl. op de noordkust der Atlantische zee woedden, hebben 1122 schipbreuken veroorzaakt, waarbij 600 menschên het leven verloren en 9000 huizen verwoest werden. De belangen der vis- schers zijn er aanmerkelijk door benadeeld. BRUSSEL, 15 October. Indep. Beige. In een brief van den Paus aan den keizer van Duitschland wordt de staatkunde van Pruissen ten opzigte van de geestelijkheid veroordeeld en verklaard dat de nieuwe wetten strek ken om het katholicisme le vernietigen. In zijn antwoord zegt de keizer dat dc Paus zich omtrent den toestand in Duitschland laat bedriegen, an ders zou hij niet gelooven dal de regering wegen inslaat, die door den keizer worden afgekeurd. De keizer moet den vrede handhaven tusschen de ver schillende belijdenissen, en het tijdelijk gezag doen eerbiedigen. Dc keizer hoopt dal de Paus zal gebruik maken van zijn gezag om een einde te maken aan alle agitatiën. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden dd. G October 1873. 1 wegens het werpen van vuil op gemeentegrond. 2 wegens het rijden in verboden rigting. 4 wegens het werpen van vuil in gemeente-water. 1 wegens het ongedekt bewaren van gedoofde kolen in eene woning. 1 wegens hel rijden met ongemuilbande honden. G wegens het baggeren zonder toestemming van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 4 wegens hel zeilen in den Leidschen Vliet met opgehaald zeil 1 wegens het vastleggen van eene schuit met bagger in de sluis van den Krommen Vliet. 1 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. Burgerijjlie jsbJaatb. Van 9 tot en met 15 October 18ï3. BEVALLEN: J. C. den Houler, geb. Fonteyn, Z. M. Brune, gcb. lleykoop, D: fi. Ch. Ossevoort, geb. Flippo, D. G. van Houten, geb. van der Nat, D. - J. van der Laken, geb. van Wens, Z. G. Luyben, geb. van den Berg. D. - J. M. van der Blom, gcb. Galjaard, Z. C. VV. N. Sciarone, geb. van Beest, D. J. Ber- lemon, geb. van Reuzen, D. C. Ch. Gestman.geb. van der Walle, D. Ch. D. M. le Poole, geb. de Vricse, Z. M. Ilenzen, geb. Betgem, D. C. van Polaanen, gcb. Massaar, tweel. Z. en Z. D. Laman, geb. Habraken, Z. -- P. Guldcmond, geb. Spruitenburg, D. M Korswagen, geb. I'rovoo, Z. M. A. F. Jasperse, geb. Udo, p. p p. Puyvcrman, geb. Gutberlet, D. J. van den Ouweelen, geb. de Kruis, Z. E. Boute, geb. Bodijn. D. M. C. Rilsema, geb. Nabal, D. - F. Smits, geb. LongepeC; Z. C. M. Carsjens, geb. van der Sluis Wildt, D. J. C. Crama, geb. Chival, D. GEHUWD: B. Robbers, jm. en C. M. Eswilder, jd. W. F. G. L. Kuiters, jm. en E. de Jong, jd. -- N. Wassenaar, jm. en M. M. Smit, jd. W. Plu.jm. en C. Pracht, jd. - M. Zwarts, jm. en C. Vermunicht, welt, gesch. J. C. Vreeburg, jm. en A. M. Wouters, wede. OVERLEDEN: J. van Ark, D., 3 m. D. Drommel, 33 j. II. J. Swart, Z„ 4 m. A. A. Ruitenbeek, wede. A. de Jong, 72 j. T. M. Pijnappel, geb. desAmo- rie van der Hoeven, 51 j. S. Holswilder, wede. J. de Geus, 79 j. A. M. Starre, D., 2 m. A. 11. M. de Koning, Z., 8 m. H. E. Paals, geb. Keltenis, 4G j. G. Aalbersberg, Z., 5 m. C. van der Kamp, geb. van den Bosch, Z., lcvenl. J. T. Breevaart, V., 80 j. M. van Leeuwen, geb. van Charldorp, 85 j. W. Kwaadgras, Z., 23 j. II. van Leeuwen, Z., 4 m. A. van Leeuwen. Z., 2 m. AK ADEMIE-AIEIJWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCI1E HOOGESCIIOOL. Den 15de° October de heer A. F. Arntzenius, geboren te Delft, in de reg- ten, na verdediging van zijn akademisch ^proefschrift: de staatsleer van J. J. Rousseau. AMYfeftTiLVB'IKft. Getrouwd: J. C. VREEBURG en Leiden, 15 October 1873. A. M. WOUTERS, welke tevens hunnen dank betuigen voor de blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Te Haarlem is op den 9dc" October 1873 overleden Vrouwe JOANNA MARIA MARGARETHA JAGER, Weduwe den Heer JACOB SCHOLTING, in den ouderdom van ruim 82 jaar. Eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3