BUITENLANDSCUE BERIGTEN. be lieer Opzoomer lierinncrl zich met genoegen, dat zijn geachte ambtge noot niet onschuld, maar slechts verzachtende omstandigheden heeft gepleit. Wat betreft de opmerking, dat men ook elders op dit punt niet door wel gekozen bewoordingen en helderheid uitmunt, daarmede kan hij zich vol komen vercenigen. Dit doet echter niets ai aan zijne bezwaren. Ten over vloede treedt hij in eene nadere ontwikkeling van zijn vorig beloog, de voorbeelden van gebrekkige, soms in lijnregle tegenspraak zijnde artikelen nog met eenige aanvullende. Nog deelde spr. naar aanleiding eener vroeger gedane vraag mede, dat hij zijne beschouwing niet voor de «Verslagen en Mededeelingen" heeft bestemdmaar haar eerstdaags onder anderen titel af zonderlijk hel licht zal doen zien. Ilbl Z. K. 11. prins Alexander heeft gisteren de stad Haarlem bezocht. Z. K. 11. heeft aldaar het museum van schilderijen op het Pavilloen bezigligd en de orgelbespeling in de Groote Kerk bijgewoond. De nationale schietwedstrijdvan 24 tot 28 October in de vlakte van Waalsdorp te houden, belooft allezins aan de verwachting te zullen beant woorden en zal met eenige feesten gepaard gaan. De plaats van aantreding voor de deelnemers uit verschillende plaatsen des rijks zal zijn hel Binnenhof te 's Uage, waar hun van wegc het gemeentebe stuur eene hartelijke ontvangst is bereid, waarna de wedstrijd in liet kamp zal geopend worden, om de volgende dagen voortgezet te worden. Naar men verneemt, meldt het U. D., zijn geen Fransche of Bcdgische onderdanen Ie Harderwijk, bestemd voor het Indische leger, meer te wachten, daar de regeringen van beide landen de werving ten strengste verboden heb ben. Fr zijn reeds vervolgingen ingesteld tegen de geleiders van transporten naar Nederland. Het slooaischip Koning der Nederlanden, kapitein Braai, is gisteren ochtend 5 uur van Suez naar Batavia vertrokken. Door liet kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Botterdam is, ter vervulling der openstaande predikantsplaats, de volgende nominatie gevormd: d'. van Hoogstraten, pred. te Almelo; dr. Rutgers, pred. te Brommen; dr. Gcrth van Wijk, pred. te Groningen. Bij de Waalsche gemeente te Groningen is, ter vervulling der openge vallen predikantsplaats, het volgende drietal gevormd: dr. W. S. C. Deyll, hulpprediker te Leiden, d'. F. 1'. J. Moquette, pred. te Sneck, en dr. J. J. I'. Valcton jr., pred. te Varik. Tc Hoorn is bij de voortzetting der feestviering op gisteren de gedenk steen onthuld, die de ouderlicvende daad van Lambert Melis moet bewaren. Die gedenksteen is thans geplaatst in eene woning nabij de voormalige Westerpoort. Voorts had er op dien dag eene harddraverij plaats, en werd er des avonds een fraai vuurwerk afgestoken. Eergisteren had te Weslzaan een treurig ongeval plaats. De houtzaag molen «Het Hart" wierp een roede weg, die in den molen neerviel, juist boven den meesterknecht J, K„ die zoodanig werd getroffendat hij oogen- blikkelijk een lijk was. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten het athenaeum-gebouw voor ƒ26000 af te staart aan de Deventer schouwburgvereeniging, ter ver krijging van een geschikt sehouwburglokaal. Maandag avond werd door de Lemster nachtboot, komende van Am sterdam te Lemmer aangebragt een schipper, onderweg in een boot opgc- vischt, die eenige uren te voren zijn schip bad verloren, waarbij vrouw, kinderen en knecht moeten zijn omgekomen. Naar men aan het N. v. d. D. mededeeltzou door de justitie te Hee renveen in het dorp Jubbega een onderzoek zijn gedaan. Volgens gerucht zou dat onderzoek in verband staan met eenc vermoedelijke vergiftiging door eene vrouw op een barer buurvrouwen beproefd. Naar men uit Groningen meldt zou de justitie, na gedane nasporingen en huiszoe ingen in zake den diefstal te Noorddijk, de zaak thans verder laten rusten. -• Te Breda is Zondag avond, bij bet aankomen van den laalsten trein van 's Hertogenbosch, een wisselwachter, die, waarschijnlijk doordien de trein over zijn tijd aankwam, op de rails in slaap was gevallen, door'den trein overreden. Men vond zijn ligchaam in stukken verspreid liggen. De onge lukkige laat eene zwangere weduwe met vijf kinderen na. De gemeenteraad van Zierikzee heeft besloten tot opheffing van de stads bank van leening. Deze maatregel is het gevolg van dezer dagen ont dekte onregelmatigheden en misbruiken, die de voorloopige inhechtenisneming van den boekhouder der bank hebben ten gevolge gehad. Die misbruiken moeten reeds sedert een aantal jaren hebben plaats gehad. De arrond.-regtbank te Maastricht heeft J. H. Ivlaessen, oud-burge meester van Posterholt en Vlodrop en J. Russel, redacteur-uitgever van I'Ami da Limbourgden eersten schuldig verklaard en den tweeden mede- pliglig aan laster tegen 'skonings commissaris in Limburg, en hen mitsdien veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden, eene geld boete van ƒ508 en de kosten van het geding. 's GRAVENIIAGE15 October. Z. M. heeft vergunning verleerd aan den officier van gezondheid le kl. B. C. L. A. de Ruiter en aan die van de 2C. kl. J. K. Statman Bosse, II. G. C. Heringa en 11. E. Körndorffer, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagttot hel dragen der Duitsche medaille voor niel-slrij- denden. ingesteld ter belooning voor vrijwillig bewezen diensten, bij de verzorging van gewonden en ziekentijdens den Fransch-Duitschen oorlog in 1870 en 1871. De 1° luit. der infanterie F. P. Sievcrs, van het leger hier le lande, is tijdelijk bij het wapen der infanterie van het leger in O. I. overgeplaatst, en de 2C luit. J. F. H. Bolken, van hel reg. veldartillerie, is op non-activi teit gesteld. Ook de luitt. ter zee 2° kl. W. II. Tromp en J. A. Kloek, van het wachtschip te Hellevoelslnis, zijn op non-activiteit gesteld. Z. K. 11. prins Frederik wordt in het laatst der maand uit Duilschland hier ter stede terugverwacht. Z. K. H. prins Hendrik, vergezeld van ilüs. adjudant, den kapitein ter zee Arntzenius, is lieden voormiddag ongeveer 11 ure, per llollandschen spoor, uit Amsterdam in de residentie aangekomen. Aanstaanden Zaturdag vertrekt Z. K. II. ten 9 ure 20 min. met een extra-trein van hier naar Wallerdange, om er des avonds ten 8 ure aan te komen. De prins en prinses von Wied zullenals naar gewoonte, den winter hier ter stede doorbrengen. Reeds in het begin der volgende maand zullen de doorluchtige personen in de residentie aankomen. -- Aan de beslissing van den hoogen raad (kamer van strafzaken) is thans onderworpen eene zaak, die tijdens 'hare behandeling bij de regtbank te Amsterdam en in appel bij het prov. geregtshof in Noordholland, in de Amsterdamsche bladen, uitvoerig werd medegedeeld. De strafzaak, die hier wordt bedoeld, was bet gevolg van een ongelukkig voorval, dat den 2ls,en December van het vorige jaar te Amsterdam plaats had. In den voormiddag van dien dag waren eenige werklieden, onder toezigt van C. M. B. 0. j'., op de Brouwersgracht aldaar bezig met het uit de derde verdieping van een pakhuis nederlaten van vaten met tabak. Een vijftal van die vaten was zonder eenige stoornis reeds behouden op straat ncdergelaten toen op eens n". 6, naar builen gebragt zijnde, door het breken van het touw der hijsch- machine naar omlaag viel en nederkwam op zekeren v. d. B., die eenige oogen- blikken later ten gevolge daarvan overleed. Zoowel door de regtbank als di or het hof werd O. vrijgesproken van de tegen hem gedane aanklagt van onwilligen manslag, door het doen aflaten van goederen, zonder iemand op straat te stellen, die de voorbijgangers waarschuwde, op grond, dat niet wettig en overtuigend was bewezen, dat verzuim van den bekl. hel ongeluk had ten gevolge gehad, maar dal veeleer het breken van het louw als aanleiding daartoe moest worden beschouwd. De procureur-generaal in Noordholland kon zich evenwel met de beslissing van het hof niet vereenigen en voorzag zich van de gegeven vrijspraak in cassatie, tot toelichting waarvan hij bij eenc memorie vier cassaticmiddelen aan den hoogen raad voorstelde, welke z. i. tot vernietiging van het arrest moesten leiden. Mr. Ph. A. Haas Az. van Amsterdam, voor den gerequireerde optredende, achtte de door het hof gedane uitspraak juist; hij wedersprak de voorgestelde middelen, trachtte hunne onaannemelijkheid aan te loonen, en concludeerde tot verwerping van het beroep in cassatie. De conclusie van het openb. min. is bepaald op den 21 dezer. - In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad waren de be langrijke voorstellen, door hel dagelijksch bestuur aan den gemeenteraad gedaan met betrekking tot het openbaar lager onderwijs, welke voorstellen in de vorige vergadering wegens het ingrijpende van verschillende voorge stelde amendementen waren verdaagd, wederom aan de orde. Zij belrcflen eene reorganisatie, zoowel van de inwendige inrigling van het onderwijs als van de bezoldigingen der hoold- en hulponderwijzers. Een der hoofd denkbeelden van de voorstellen is dat aan het hoofd van elke afdeeling eener gemeenteschool niet meer een kweekeling, maar voortaan een hulpon derwijzer zal staan, waardoor eene vermeerdering van 21 hulponderwijzers noodzakelijk zal zijn. Omtrent de uitvoerige discussie, over die voorstellen gevoerd, valt te vermelden, dat het denkbeeld van uitbreiding van het open haar lager onderwijs bij een der leden hevige bestrijding ondervond. Hij grondde dat verzet op de bewering dat het openbaar onderwijs steeds ach teruitgaande was en dat daarentegen het bijzonder enderwijs meer en meer op den voorgrond was getreden. De burgemeester heeft die meening bestre den en van zijnen kant met nadruk gewezen op geest, strekking en letter der wet van 1857 op het lager onderwijs, onder uitdrukkelijke herinnering aan de omstandigheid dat de particulieren zich over het algemeen het onder wijs voor on- en minvermogenden niet hebben aangetrokken. De voorge stelde regeling is ten slotte, hier en daar gewijzigd, aangenomen. In den afgeloopen nacht is eene jeugdige Engclschc zangeres, behoo- rende tot hel gezelschap van den koffijhuishouder K., in eene woning in de Nobelst raat. waar zij met nog eene andere artiste intrek had genomen, uit het raam van de tweede verdieping, geheel en al ontkleed, op de straat gesprongen, waarna zij, hoewel aan een der beenen verwond, is opgestaan en doorgeloopen. Door de policie aangehouden is zij naar hel politie bureau overgebragt, waar men haar verbonden en vervolgens naar bet gasthuis vervoerd beeft. Men vermoedt dat de zangeres in een vlaag van waanzin, het gevolg van overmatig.gebruik van geestrijke dranken, zich uit het ven ster op de straat heeft geworpen. E G E Ïj A Ni 53. LONDEN, 14 October. De beweging voor de scheiding tusschen Grool-Britlannie en Ierlaml -schijnt meer en meer in cenen godsdienststrijd te ontaarden. De voorstan ders der scheiding achten het neodig in den loop dezer maand eene algc- meene vergaderidg van hunne geestverwanten te beleggen en hebben, om legen dat tijdstip hun getal aanzienlijk te doen toenemen, eene ijverige pro paganda ondernomen over hel gansche land, voornamelijk onder de roomscli- kalholieke en anglicaansche geestelijkheid, welker invloed op de bevolking zeer groot is. Bij de roomsch-katholieke geestelijkheid heeft deze propaganda groote vorderingen gemaakt: vooral sedert de toetreding van den bisschop van Tuam tot de verceniging voor zelfregering, sluiten zich onophoudelijk de geestelijken van gcheele decanaten gemeenschappelijk bij de beweging aan. Daarentegen verliest de verceniging de ondersteuning van de meeste niet- kalholieken en worden de anglicaansche en presbyteriaansche geestelijken, welke dusverre geene partij in deze politieke qitaeslie hadden gekozen, in warme tegenstanders herschapen. F 11 ANKË K. Bij de verkiezingen voor de nationale vergadering, welke jl. Zondag in de dc| ar temen ten Haute Garonne, Loire. Nièvre en Puy-de-Dóme gchon-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2