PER TELEGRAAF. Enrgctrlijfec 51,-tttb. iDVMKlËiVi'IE.I. FAILLISSEMENT. - Naar wen van Soerakarla meldt zijn te Pertomajo, afd. Karang-Padan, Iriemaal schokken van aardbeving waargenomen. pit Samarang meldt men dat te Tjelatjap al de zoutpakhuizen in brand ,esioken en door liet vuur vernield zijn. - Uit Djocja wordt gemeld dat op den 215lcn dezer in de kampong jdsronegaran een hevige brand ontstond. Niet minder dan 36 Javaansche Ljzen werden in de asch gelegd. Een aangenaam verschijnsel was het, Ijt de resident zich onmiddellijk na de uitbarsting van den brand vertoonde ;nzell de handen aan het werk sloeg, om het onheil te stuiten. poor den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië'zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: cerv., als buitengewoon subsi.-grid, bij den landraad te Poerwakarta E. Ketjen. Benoemd: lot kantoor-chefs 2d0 u H. Simon en D. W. Vermeer; tot commies lsle kl. bij de postdienst C. j \V. d'Arlillact Brill, thans waarnemend commies 2de kl.; tot comm. 3de kl B, VV. Hamilton of Silvertonhill, thans waarnemend commies 3dc kl.; tot terafisten 2de kl. D. N. Teengs, onlangs van verlof uit Nederland terug- [ekeerd en de lelegr. 3de kl. A. van Ophemert. Goedgekeurd: dat door den directeur van binnenl. bestuur bij het binnenl. bestuur op Java en Madura jijn geplaatst: in de res. Krawang, de benoemde control. le kl, H. H. Don ker Cnrtius; in de res. Cheribon, de benoemde ambten, ter beschikking S \V, van der Ploeg; in de res. Samarang, de benoemde control. 2C kl. P. F. Sijtlioff. Op verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking, de ambten, ter (schikking bij het binnenl. bestuur op Java en Madura P. C. van Vrijberghc de Coningh. departement der marine. Benoemd: tot opzigters 2de kl. bij de dienst der kustverlicht. in Ned.-Indië, de machinist bij het marine-établissement te Soerabaija, P. C. J. Scliolte, en de gew. machinist op den stoombaggermolen kij genoemd établissement H. W. Basliaansen. Door den commandant der jeemagt is benoemd: tot Europ. vuurstoker bij het marine-établ. te Onrust, de op verz. uit de zeedienst ontsl. vuurstoker ls,l! kl. A. Koorc, thans met lewaarnem. dier betrekking belast. PAIINA, 11 October. Sedert twee uren wordt eene kanonnade gehoord in de rigling van de zee. Men gelooft, dat een gevecht wordt geleverd isschen het Spaansche eskader en de fregatten der opstandelingen. SALZBURG, 12 October. De graaf van Chambord is heden hier aange- iomen. Hij bragt een bezoek aan den gewezen groothertog van Toskane, ia zal in den loop van den dag de mede hier aangekomen Fransche depu- atie ontvangen. PARIJS, 12 October, Uilslag der aanvullingsverkiezingen voor de nationale lergadering. Te Clermont: ingeschreven 8319; opgekomen4706. Uitgebragt lijn op Girot Poujol 4537, Ambert 2095, enz. In de vier kantons van Tou- lase erlangden Rémusat 16394, Riel 4387, Raspail 114 stemmen. In het lièvre-departement is de uitslag twijfelachtig. Later berigt. Toulouse: Rémusat 19000, Niel 6000; Nièvre: Turigny 4000, Gellois 2000; Loire: Reymond 31000, Faurc 10000. De verkiezing der vier tdicale candidaten is naar het schijnt zeker. Laatst bekende opgave van den uitslag der verkiezingen: Loire: Raymond 17500Faurc Beton 15000; Haute-Garonne; Rémusat 35200, Niel 12429; iièvre: aan de verkiezing van Turigny valt niet te twijfelen; ook in Puy- le-Döme en in de Gironde zal de verkiezing naar wensch uitvallen. Bij de verkiezingen voor de algemeene raden zijn overwinnaars gebleven: le Courbevoie, de republikein Lesage; Maas-departement de conservatief Mat. MADRID, 12 October. Volgens gerucht is prins Alfonso met zijne gemalin Baar Frankrijk teruggekeerd. - De Gaceta zegt dal een zeegevecht voor Carthagena twee uren heelt geduurden de schepen der opstandelingen met groote schade Carthagena lijn binnengeloopen. GENEVE, 23 October. De verkiezingen der katholieken zijn kalm-afge- loopenvan de 2300 ingeschrevenen zijn 1267 opgekomen. De liberale ean- éidatcn zijn gekomen met ruim 1260 stemmen. Ilyacinthe, Hurtault, Charand flt negen leden van den provincialen raad zijn gekozen. NEW-YORK, 12 October. Op het eiland Cuba zijn cenigc ernstige ge- 'tchten geleverd. Over de geheele uitgestrektheid der Golf van Mexico hebben aanhoudend stormen gewoed. De Amerikaansche stoomboot Missouri heft bij Bahama schipbreuk geleden; het verlies wordt op 50000 dollars begroot. De Spaansche stoomboot Maisi is verongelukt, en bij deze ramp lebben 24 mensehen het leven verloren. Nog andere scheepsrampen zijn Toorgevallen. 1NGEKONUEN. Niet zonder eenige bevreemding lees ik in uwe Courant van heden (10 October) de eenigzins vreemde redenering over de oorzaak en de middelen 'tr bestrijding van den slank uit de Leidsche grachten. Er wordt daarin »et stilzwijgen voorbijgegaan de aanvoer van water uit Delfland, en alleen gewezen op den aanvoer uit den IJssel. Ik meende, dat in den laatslen lijd een vast peil is aangewezen, hetwelk bepaalt de hoogte, waartoe water uil Delfland kan worden ingelaten. Den 24sl™ September 11. vindt men in 'We Courant vermeld, dat, niettegenstaande de langdurige stortregens en ld uitmalen van de poldermolens, het buitenwater op dien datum iy2 "ijnlandsche voet gedaald was, en //Delfland ook vrij was." Hierin ligt het «ijs, hoe spoedig, wanneer de afvoer naar zee kan geschieden, de water- Mand veranderd en de waterstroom bevorderd wordt, en levens dat, zonder TO voor peilovertreding, water kan worden ingelaten ter voorkoming van stilstand en bederf. Het verband tnsschen beide bleek spoedig, toen op het eind van September en in de eerste dagen van October het water in de grachten stinkend werd, nadat tot dien lijd het water voldoend helder en zuiver gebleven was. Vroeger, onder bijna gelijke omstandigheden (Oct. 1871), werd de doorlating lot op dien tijd voortgezet; is de oorzaak, dat dit nu niet geschiedt, gelegen in de droogmaking van den Tedinger-brock- poldcr, waaruit, zooals het berigt luidt van 25 Julij 1873, L. C., onzuiver met modder vermengd water aan gene zijde van den Leidschen-dam door het stoomgemaal in den Vliet wordt overgeslort? In dat geval zal men moeten afwachten de vollooijing, of overleggen wat verkieslijker is, in het geheel geen of minder zuiver water door te laten. Een voornamen en nog minder een uitsluitenden aanvoer uit den IJssel te Gouda in den boezem van Rijnland te brengenstaat niet gelijk met de voordeelen van dien aanvoer uit Delfland, liet IJsselwater is meestal troe bel; het doorlaten is afhankelijk van den waterstand in de Gouwe; het water uit de Gouwe loopt niet enkel naar Leiden, maar verspreidt zich ook in den tegenover de Goudsche sluizen openstaanden Amstel; de waterweg is langer; de watervervloeijing, ter verkrijging van het evenwigt, houdt op, vóór dat zij de zuidwestzijde van de stad bereikt heeft, daar waar de be hoefte de meest dringende is. Er is nog een ander bezwaar tegen het voort durend inlaten van IJsselwater; de ingelanden van Rijnland klagen, dat de poldersloten verstikken door de woekerende uitbreiding van de Canadasche waterplant1), die, zoo als men beweert, met het IJsselwater is overgebragt en, eenmaal ontkiemd, als onkruid zich snel uitbreidt, de vischvangst met netten bijna onmogelijk maakt en veel arbeidskosten ter uitroeijing vereischt. Zoodra dus de droogmaking van den Tedinger-broekpolder zal voltooid zijn en geen modder meer in den Vliet wordt gebragt. is het in het belang van de ingelanden van Rijnland, en mogen zij //verwachten en vertrouwen" dat de toevoer uit Delfland altijd en telkens geschiede, zoolang die niet door de peilschaal verboden wordt. Het is Leiden toch niel alleen te doen om toevoer, maar ook zooveel mogelijk om levend water, hetwelk door aan- en afvoer verkregen wordt. Aan toevoer zal het langs dien weg niet ligt ont breken. Delfland kan door de sluizen aan de Maas zooveel water inlaten als noodig is, en aan den Leidschen-dam is des zomers, wanneer de behoefte van water het hoogste is, het verschil van den waterstand dikwijls meer dan 1 voet Rijnl. maal, een verschil, dat, na het openzetten van desluizen, het evenwigt zoekt, en alsdan van des avonds 9 lot 's morgens 5 ure ver vloeit, zoodat, wanneer de sluizen gesloten wordeneene uitkomst verkregen wordt, die aantoont dat het water in Rijnland 6 a 7 duimen verhoogd en in Delfland tot 18 a 20 duimen gedaald is; neemt men daarbij in aanmerking de uitgebreidheid van de watervlakte, die, ter verkrijging van het evenwigt, gedurende dien tijd gevoed wordt, dan kan men berekenen, dat die toevoer aanmerkelijk is, vooral wanneer die dagelijks herhaald kan worden. Mogt er een samenloop van gebeurtenissen plaatshebben, als de rijzing van het water boven peil na langdurige stortregens, of wanneer de spuijing te Katwijk door hooge zee met Noordwesten-winden bemoeijelijkt wordt, dan kan de hulp van het stoomgemaal op Halfweg worden aangewend. Zijn de kosten, die,~vzooals verzekerd wordt, ƒ100 per uur bcloopen, te hoog dan dat die alleen door het waterschap van Rijnland zouden moeten gedragen wordendan zou jif billijkheid eene bijdrage van Leiden, en van de steden Delft en Haarlem, die ook daarbij zouden gebaat zijn, gevraagd kunnen worden. Veel zal afhangen van goeden wil en samenwerking. Met de plaatsing zult gij verpligten t. t. Leiden, 10 October 1873. Q. N. tj Elodea Canadensis, ook waterpest of water-hydra genaamd. ONDERTROUWD: 1'. J. van der Zanden, jm. 22 j. en A. M. van der Lof. jd. 27 j. J. Talsma, jm. 25 j. en M. Riebeék. jd. 36 j. A. Willeman jm. 23 j. en N. de Mcy, jd. 30 j. II. van der Laken, jm. 25 j. en C. E. van der Pot.jd. 23 j J. van Es, jm. 31 j. en C. Klein. jd. 24 j. A. Crama, jm. 21 j. en M. Sirag.jd. 21 j. C. van den Hoek, jm. 26 j. en C. Kouwenberg, jd. 28 j. - A. Korenhof, jm. 27 j. en J. C. Spaan, jd. 29 j. F. II. Parmenlier, jm. 28 j. en B. A. van Dijk, jd. 22 j. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijne gehelde Ecblgcnoolc MARIA VAN CHARLDORP, in den ouderdom van bijna 86 jaren. Leiden, 12 October 1873. A. VAN LEEUWEN. Een Bockhandelaar alhier vraagt een JONGMENSCIl, die een nette hand schrijft. Brieven, die geene inlichtingen - bevatten omtrent ouderdom, salaris dat verlangd wórdt en opgave bij wien vroeger werkzaam, worden ter zijde gelegd. Franco brieven onder IV0. 242 aan het Bureau dezer Courant. De Schuldeischers in den faillieten boedel van CORNELIS KRUYMEL, Koopman en Grutter te Iiijnsaterwoude, worden bij deze opgeroepen Lot het bijwonen, in persoon of bij behoorlijk gemachtigde, der tweede bijeen komst ter verificatie der schuldvorderingen, welke zal plaats hebben op Zaterdag 25 October 1873, des middags te 12 uur, in een der locaien van het Gerechtsgebouw te Leiden, met verzoek de bewijzen hunner schuldvor dering uiterlijk vijf dagen van te voren in te zenden bij den Oiulergclcc- kende, voor zoover dit niet reeds is geschied. De Curator, Leiden, 13 October 1873. F. A. VAN LEEUWEN, Advocaat.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3