ter belooning van gewigtige bewezen diensten; 5". opheffing van de staats kerk en intrekking van alle aan haar verleende subsidien; 6°. verkorting van den duur der parlementen; 7°. uitbreiding van het kiesregt ten platten lande en eene nieuwe indeeling der kiesdistricten in evenredigheid der bevolking; 8". eene billijke wetgeving waarbij de betrekkingen tusschen werkgever en arbeider in beider belang geregeld worden; 9'. gedwongen, kosteloos en neutraal volksonderwijs; 10°. volledige en onvoorwaardelijke afschaffing van de jagtwet11°. eene wettelijke regeling van het grondbezit met afschaffing van het eersigeboorie-regt en het majoraat; 12". het alge- mccne beginsel van vrijheid in de kerk, vrijheid van landbezit, vrijheid van den arbeid cij vrijheid van onderwijs. De Times heeft met de Celebes een particulier correspondent medege- zonden, om getuige le zijn van de tweede expeditie tegen Atchin. Een van het Nieuwe Diep verzonden brief van dezen berigtgever is opgenomen in de Times van 10 October 11., waarin o. a voorkomt: filet is moeijelijk juiste berigten in le winnen omtrent de voorgenomen leiding der expeditie, maar het volgende schijnt zeker te wezen. De Nederlandsche regering is vol ver trouwen, dat de expeditie slagen zal, en gelooft, dat de Alchinezen reeds wenschen vrede te maken. De strijdmagt zal bestaan uit infanterie en artil lerie met slechts zooveel bereden manschappen als voor de ordonnance zullen vcreischt worden. De gewone veldstukken zullen bespannen wezen, maai er zullen ook cenigc kleine draagbare stukken zijn. liet aantal manschap pen wordt verschillend opgegeven, maar de waarschijnlijkste schatting schijnt te wezen 5000 man infanterie, waarvan niet meer dan een derde Europeanen z[jn. Alle proviand enz. zal door mannen gedragen werden, en daartoe zullen waarschijnlijk galeislaven worden gebruikt. Men rekent er op, dat de neiging der Alchinezen om alle vreemdelingen den hals af te snjjden deze gedwongen zoelelaars van desertie zal terughouden. »De expeditie zal omstreeks het einde van November van Padang ver trekken, en men hoopt, dat zij hoogstens vier of vijf maanden zal behoeven te duren. Het tegenwoordige transport is het laatste, dat Batavia waar schijnlijk by tijds zal bereiken om deel te nemen aan den oorlog, maar men zegt, dat nog 1200 man afgezonden zullen worden en dat er reeds 3200 vertrokken zijn. liet voorkomen der manschappen doet de gedachte bij u opkomen dat er nog veel gebeuren moet voordat zij een keurcorps vormen. Er zijn twee Engelsche doctoren aan boord, die de expeditie wilier, vergezellen en de binnenlanden van Sumatra willen onderzoeken, namelijk dr. Maye en de heer J. C. Galton, laatstelijk directeur en geneesheer aan het Alicc-zickcnhuis te Darmstadt. Berigten uit Abyssinië melden dat thans, na een reeks van burger oorlogen, Kassa, prins van Tigre, den troon heeft beklommen onder den naam van Johannes 11, die, naar men zegt, een Christen is. Hij heeft zijn mededinger Abba Kassai doen vatten, zijne ooren met schietkatoen doen vullen als met watjes, en het katoen doen ontploffen, waardoor liet hoofd van Kassai in gruizelen vloog. 27 gevangenen liet liij in zjjne' tegenwoor digheid de regterlianden en linkerbeenen afhouwen en liet ze toen ter prooi geven aan leeuwen en panters. IKANKRIJ K. Aan den Frangais wordt uit eene goede bron medegedeeld dat een honderdtal leden der linkerzijde, waaronder ook de heer Gambetta, zich zal verklaren voor de verlenging van de magt van den maarschalk Mac Mahon. De heer Thiers, aanvankelijk tegen dit denkbeeld ingenomen, zou thans daarvoor gewonnen en daarmede zelfs zeer ingenomen wezen. Voorts wordt van eene zeer legitimislisclic zijde gemeld dat, vermits de graaf van Chambord gecne concessie heeft willen doen ten opzigte der vlag, de rege ring aan de nationale vergadering de verlenging van de magt van den maar schalk zou voorstellen. T- De Tcmps zegt; W'jj kunnen onze vroegere mededeelingcn bevestigen: de graaf'van Chambord wil de witte vlag niet loslaten, en om zich aan bezoeken te onttrekken, is hij in Opper-Oostenrijk gaan jagen. Eene laatste poging zal worden beproefd, en meer bevoegde onderhandelaars zullen verlrekkcn, om aan den graaf van Chambord het minimum der cischen over te brengen. Door den heer Rouhcr is een brief gerigt aan den afgevaardigde Ëchausse'-Riauxwaarin hij voorstelt op 15 Oct. eene bijeenkomst te houden van afgevaardigden, die voorstanders zijn van een beroep op het volk. Frankrijk, zegt Rouher, wil eene democratische natie blijven, maar de ont worpen monarchie is de negatie der democratie. Deze monarchie schijnt te willen beproeven te leven door het algemeen stemregt te vernietigen. Hij komt tot de conclusie, dat de bevolking moet worden geraadpleegd over den regeringsvormdie haar welgevallig is. Volgens de Pairie zijn door kiezers brieven gezonden aan hunne af gevaardigden. Daaronder komt er een voor, waarop dit blad in het bij zonder de aandacht vestigt, lil diewelke de bewoners der Ardennen meenden te moeten rigten tot de hh. Chanzy, Toupet des Vignes, Failly, Philippotcauxde Réthune en l.éon Robert. Hun wordt rondweg deze vraag gesteld: «Wal denkt gij te doen op 5 November, als wanneer in den boe zem der nationale vergadering de strijd tusschen koningsgezinden en repu blikeinen een aanvang nemen zal?" Deze vraag vindt het blad op zichzelf reeds onbetamelijk, maar liog meer, wanneer men haar in verband be schouwt met hetgeen volgt, nl. met de «pretentie, welke bovengenoemde kiezers hebben" om hunne vertegenwoordigers een zekere gedragslijn voor te schrijven, hun af te vragen een verklaring van dezen inhoud: «ik ben overtuigd, dat het onmogelijk is écu der drie geslachten, welke elkaar j Frankrijk betwisten, op den troon te hersteilen, zonder daardoor te her- openen den afgrond der omwentelingen." in de zitting van den krijgsraad le Versailles, Zaturdag gehouden, heeft na de voorlezing van l;et algemeen resumé van hel rapport, waarin de grieven tegen Bazaine worden gerecapituleerd en gevraagd wordt dat de maarschalk in staat van beschuldiging worde gesteldde hertog van Aumale de voorlezing bevolen der justificative memorie, door Bazaine vroeger aan de commissie van enquête omtrent de capilulatiën ingediend. De memorie is eene bijna volledige reproductie van het bekende bock van Bazaine over het Rijn-leger. Aan het slot der memorie zegt Bazaine, dat de gebeurte nissen sterker waren dan hij en dat zijn geweten hem niets verwijt. Hij verwijt zijne onderbevelhebbers, dat zij zijne beschuldigers zijn geworden. Na de voorlezing der memorie las de hertog van Aumale de hoofdpunten voor der acte van beschuldiging, waarin aangetoond wordt, dat Bazaine niet alles gedaan heeft wat pligt en eer voorschreven. De bekende generaal Sloflel heeft een schrijven gerigt aan het Bien Public, waarin hij zegt, dat zoowel genoemd blad als een tal van andere bladen hun oordeel zeggen over eene zinsnede, voorkomende in het rapport van generaal de Rivière, waarbij de schrijver beschuldigd wordt eene dépêche verduisterd te hebben. Hij zegt uit eerbied voor den krijgsraad niet te willen treden in een polemiek met de dagbladenen dat hij het oogenblik zal afwachten, waarop hij voor den krijgsraad zal verschijnen om ophelderingen te geven. Intussclien ontzegt hij ieder het regt reeds nu over zjjne daden te oordeelen. Naar men verneemt zijn twee officieren van den staf van het Duilsche leger te Parijs aangekomen om het proces Bazaine bij te wonen. Hunne komst is officiéél aan de Fransche regering aangekondigd. De maire der stad Sainl-Macairc heeft, onder goedkeuring van den prefect van het dep. der Gironde, een soortgelijk besluit genomen als dat van den prefect van het dep. der Rhone, betreffende de zonder bijstand van geestelijken voltrokken begrafenissen, welke in die stad in den vroegen ochtend zullen moeten plaats hebben. De directeur en de uitgever van de Gaulois zijn, omdat zjj het rap port in zake den maarschalk Bazaine te vroeg hebben openbaar gemaakt, veroordeeld de een lot 50 en de andere tot 300 francs boete. SPANJE De correspondent van de Times meldt van den 6deD Oct. hel volgende: Generaal Moriones, met 8000 man en 16 stukken geschut, rukte heden ochtend nit Puenta la lleyna in de rigting van Estella. Generaal Ollo, met 5000 Carlisten en 4 stukken, trok hem le gemoet. Te Manera kwam het tot een slag. Aanvankelijk vermeesterden de republikeinen een van Olio's stellingen, maar daarna werden zij met groot verlies afgeslagen en in ver warring teruggedreven naar Puenta la Reyna. De Carlisten leden zware ver liezen. Ik heb vele doode republikeinsche soldaten op het slagveld gezien. DV1TSCHLAND. De Staats-Anz. meldt dat de keizer zich den 18dtD dezer van Baden- Badcn naar Wecncn zal begeven om den keizer van Oostenrijk te bezoeken; dat de groothertog en de groothertogin van Baden, op uilnoodiging van keizer Frans Joseph, Zijne Majesteit derwaarts zullen vergezellen, en dat prins en prinses Karei van Prnissen, op hunne terugreis uit Italië, alsdan ftisgelijks YVeenen zullen bezoeken. Volgens den Pruissischen Staats-Anz. is in het jaar 1872 voor de verbetering van het vaarwater van den Rijn, voor het onderhoud en verbe tering der jaagpaden, voor het herstel der schade aan de oevers door hoogen waterstand aangerigt enz. door de Rijnoeverstaten eene som van 8,182,129 fr. uitgegevenwaarvan door Nederland 3,730.420 fr. Sedert 1 Oct. zijn in het groote telegraafgebouw te Berlijn 40 vrou wen van verschillenden leeftijd werkzaam. Zij worden onderrigt in het practische en in het theoretische gedeelte van de dienst, met het doel, om later, na de vereischte proeven van bekwaamheid te hebben afgelegd, eerst een voorloopige aanstelling te erlangen voor den tijd van zes maanden. Uit Sigmaringen meldt men dat aan den bestuurder van het daar be staande gesticht voor geestelijke opleiding bij een regeringsrescript van 4 October is aangezegd dat in genoemd geslicht op grond der wet van Mei jl. gecne nieuwe kweekelingen mogen aangenomen worden. Te Spiers blijft de cholera nog steeds vrij sterk heerschen. Van 8 op 9 Oct. werden 23 personen aangetast en overleden er 20. Dezer dagen is eene statistiek openbaar gemaakt van het bezoek der Wecnerlcntoonstelling, waaruit blijkt, dat gedurende de vijf afgeloopen maanden 5J millioen personen de tentoonstelling bezocht hebben, waarvan 2j millioen tegen den dagelijkschen toegangsprijs, IJ millioen tegen bij abon nement verlaagden prijs en 1XV millioen zonder betaling. De te Weenen verschijnende Deutsche Zeil. knoopt aan die opgaaf eene beschouwing vast over "het deficit der tentoonstelling". Zij schat dat tekort op minstens 12 millioen gutden, uitgaande van de onderstelling dat gedurende de thans loo- pende en laatste maand der tentoonstelling nog een millioen betalende be zoekers bij de bovenstaande zullen gevoegd kunnen worden. OOST-I Ni 01 E. BATAVIA. 30 Augustus. Sedert ons laatste mail-berigt, meldt de Java-Bode, is er weinig belangrijks voorgevallen. De vorst van Goa heeft uit de hand van den gouverneur van Celebes liet ridderkruis der orde van den Nedcrl. Leeuw ontvangenhem door Z. M. den koning geschonken. Te Socrabaija is een groote brand nabij het laboratorium nog tijdig gebluscht. Het benoemd lid in den raad van Indië, de lieer van Deventer, is lieden geïnstalleerd. Naar men verneemt zal de tweede expeditie naar Atchin eerst in November vertrekken en de vijandelijkheden in December aanvangen. De luit.-ter-zee Marinkelle. vroeger adjudant van wijlen generaal Kohier, is tot adjudant van generaal van Swieten benoemd. Volgens berigten van Japara ontstond er op den 8sle° dezer indedessa Dorokandang, regentschap Patti, door onvoorzigtigheid brand, waardoor 9 huizen een prooi der vlammen werden. Bij die gelegenheid kwam een kind in de vlammen om.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2